Уредување на дом - Идеи и контакти од мајстори

Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
2.368
Не не, не се разбравме очигледно. Мене ме интересира не со што се премачкува за да ја задржи природната боја, туку за да ја изгуби. Значи не сакам дрвото да има кафеава или жолтеникава нијанса, туку да биде бело. И не се работи за под, туку за скалила. Не се ни порачани се уште, само металната конструкција е готова, прашувам за да знам како е правилно. Значи: прво се шлајфуваат и лакираат а одпосле се монтираат или? И многу важно: постои ли начин како да ги направам да бидат бели, а сепак да не го изгубат изгледот на дрво?
ахам..
епа одиш во стовариште некое и купуваш штици. Секако првен ги мериш димензиите колкави ти требаат. Ако е пресно донесено дрвото, штиците се бело кремови, е сеа ако сакаш уште побели, подлабоко треба да се шлајфа, ама пак мала промена ќе добијаш во бојата, како и да е кога ќе ги купуваш внимавај на нијансата, оти таква ќе биде отприлика. (Малку ако се осветли од стругањето, ама малку). Дрвото неможи да биде бело туку кремово бело како и да го правиш, освен ако не го обоиш со бела боја. Ама мислам дека светла кремово бела нијанса ќе ти заврши работа. Со нови штици, шлајфани па лакирани мислам дека би добил задоволителна нијанса на бело.

Значи откако ќе ги купиш ги праќаш или викаш мајстор да ти ги исшлајфа и излакира, ќе му купиш подобар лак за повеќе време да ја задржи нијансата. Ден работа е, максимум до два, за шлајфање и лакирање. (немој да те матка 3 - 4 дена) Дрвото со квалитетен лак ќе ја задржи нијансата едно 5 - 6 години, зависи најмногу од тоа дали е на под или плафон, ама сепак доколку е на фрекфентно место како скали или паркет, побрзо ќе се изгреби лакот.
Мајсторите знаат како да ги исшлајфаат и излакираат штиците за скали, ама ти сепак кажи им да бидат исшлајфани и излакирани од сите страни (не само од горната видлива страна). Ќе оди повеќе лак, ама е важно бидејќи така дрвото го задржува квалитетот и нема да биде нападнато од црви, мравки нема да го јадат, нема да оксидира брзо(пошто од сите страни има лак ставено) итн итн.
То е то воглавно.
Ние пролетва дома правевме летниковец во дворот и настрешница на терасата со дрвени греди и керамиди, па имам мало искуство со овие работи.
 
Член од
27 октомври 2009
Мислења
113
Поени од реакции
30
Луѓе препорака за мајстор за изработка на мебел во Скопје ?
Сакам кревет на кревање да направам (механизам јас може да набавам), само ми треба квалитетно и добро изработена конструкција.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
435
Екипа некој да изработува внатрешни планови????
Да објаснам.Мене ми е завршена карабински куќата комплет.Ми треба студио кое што би ми направило план на завршено се дома.Значи мебел плочки санитарија штекови и се дома.И да ми пресмета ти требаат токлку м2 плочки подови толку прекидачи значи комплет се за да се знае колку и како треба за да се заврши.
Има ли некаде во Македонија некој што би го извел ова сето,нормално идеи мои и нивни заедно и да се направи нешто.........И колку би ме чинело такво нешто???
Значи на крај јас ќе знам колку се ќе ми треба и ќе си имам трошковник за се.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Екипа некој да изработува внатрешни планови????
Да објаснам.Мене ми е завршена карабински куќата комплет.Ми треба студио кое што би ми направило план на завршено се дома.Значи мебел плочки санитарија штекови и се дома.И да ми пресмета ти требаат токлку м2 плочки подови толку прекидачи значи комплет се за да се знае колку и како треба за да се заврши.
Има ли некаде во Македонија некој што би го извел ова сето,нормално идеи мои и нивни заедно и да се направи нешто.........И колку би ме чинело такво нешто???
Значи на крај јас ќе знам колку се ќе ми треба и ќе си имам трошковник за се.

Navedi za koj grad se raboti.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
435
Велес
Не е битно ако има некој и во Битола и во Скопје да го изведе тоа.
500 денара е патот
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Член од
29 јануари 2008
Мислења
7
Поени од реакции
4
Екипа некој да изработува внатрешни планови????
Да објаснам.Мене ми е завршена карабински куќата комплет.Ми треба студио кое што би ми направило план на завршено се дома.Значи мебел плочки санитарија штекови и се дома.И да ми пресмета ти требаат токлку м2 плочки подови толку прекидачи значи комплет се за да се знае колку и како треба за да се заврши.
Има ли некаде во Македонија некој што би го извел ова сето,нормално идеи мои и нивни заедно и да се направи нешто.........И колку би ме чинело такво нешто???
Значи на крај јас ќе знам колку се ќе ми треба и ќе си имам трошковник за се.
Конструкта Спроти зебра
 
Член од
31 август 2016
Мислења
1
Поени од реакции
1
Pocituvani;

Koga stanuva zbor za sopstveniot dom, sekoj bi posakal da izgleda kako MODEREN DOM.

Nie sme firma za posreduvanje pomedzu investitorite i izveduvacite na site reaboti povrzani za eden dom.

Dokolku imate potreba od:
-Kompletno renoviranje
-Dogradba, nadgradba na postoeckiot dom ili novogradba;
-Izrabotka na visokokvalitetna termoizolacioni fasadi;
-Masinsko i Racno malterisuvanje,
-Spusteni tavanski plafoni, pregradni zidovi, i mnogu drugi izvedbi od programata na KNAUF, gletuvannje i Abrip.
- Visokokvalitetni PVC vrati i prozori;
-Alominiumski, Kovani i Stakleni vnatresni i nadvoresni ogradi;
-Elektricna i Vodovodna instalacija.
-I mnogu drugi raboti povrzani vo gradeznistvoto.

SITE VASI POTREBI NA EDNO MESTO

SE STO TREBA DA NAPRAVETE E DA NE KONTAKTIRATE, DA NI KAZETE ZA STO STANUVA ZBOR A NIE DA VI ISPRATIME VISOKOKVALIFIKOVANI GRADEZNI KOMPANII ZA DA GI ISPOLNAT VASITE ZELBI I POTREBI.

Kontaktirajte ni preku poraka ili na e-mail: moderendom2016@gmail.com
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Ако може некој да помогне, имам 2 прашања за ситни поправки кои досега не сум ги правел.
Ми фали долна лајсна од внатрешна страна на ПВЦ прозорец. На сликата е заокружено



Мислам дека имам едно подолго парче, но ако немам (ако не пасува) ме интересира каде може да се најде и како се вградува. Дали се лепи и со што.

Второто прашање е како се штелува внатрешна врата која малку закачува долу на подот. Кај шарките, на касата има по едно мало дупче ама не знам дали е за штелување и со каков клуч.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ако може некој да помогне, имам 2 прашања за ситни поправки кои досега не сум ги правел.
Ми фали долна лајсна од внатрешна страна на ПВЦ прозорец. На сликата е заокружено



Мислам дека имам едно подолго парче, но ако немам (ако не пасува) ме интересира каде може да се најде и како се вградува. Дали се лепи и со што.
Најдобро е да побараш таква ,,лајсна" од истото место од каде што ги имаш купено прозорите. А ако фирмата веќе не постои или немаат нешто такво доволно е да го сликаш прозорот и со истата слика да отидеш кај некои други што произведуваат ПВЦ прозори. Така ќе ти објаснат што и како:)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Тие лајсни како што сум гледал само ги местат на свое место и ги потчукнуваат со рака или гумен чекан си имаат свој жлеб каде влегуваат и се глават со цел да го држат стаклото, знам дека со штрафцигер ги вадат. Не се лепат.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Второто прашање е како се штелува внатрешна врата која малку закачува долу на подот. Кај шарките, на касата има по едно мало дупче ама не знам дали е за штелување и со каков клуч.
Гледам не ти одговориле до сега...
Значи, ако се работи за стандарден тип на шарки, овакви :

(делот со навојот нели влегува во дрвото, ти го гледаш само крајниот лев дел ), тогаш наједноставно убаци шајбна помеѓу двата дела на вратата. Со тоа вратата ќе се поткрене и нема да ти закачува по подот.
Провери и дали можеби ти закачува на долниот дел од касата ? Во тој случај ќе треба да го извадиш крилото од вратата и да ја штелуваш со вртење на шарката ( со клешта е најлесно ) еден круг напред или назад.
Сепак мислам дека ако се работи за ваков тип на шарки, тогаш шајбна ке ти заврши одлично работа.
На оваков тип на шајбна мислам :
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.370
Поени од реакции
21.915
Што е подобро поликолор или вар за нов малтеришан ѕид?

Некој ми викат поликолор некој вар,ако некој разбира нека пише.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Што е подобро поликолор или вар за нов малтеришан ѕид?

Некој ми викат поликолор некој вар,ако некој разбира нека пише.
Сеедно е што ќе одбереш, затоа што и двете се добри за кречење ѕид. Поликолорот е некако помодерен и естетски подобар/помазен, додека пак при примена на варот има и веројатност да останат нерамнини (како топчиња) по ѕидот. Е сега што се однесува до нов малтерисан ѕид..............., варот многу побрзо би налегнал на ѕидот, додека пак за поликолорот ќе треба повеќе пати да се помине ѕидот. Ако прашуваш за стан оди на варијанта поликолор, а ако прашуваш за куќа, тогаш искомбинирај, па ќе знаеш за во иднина.
:)
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Zdravo na site. Kako da go saniram problemot, zedov nov garderober i vo sostavuvajneto staviv na greska podolgi strafovi i taka na predniot del vrata se pojavi puknatina/izlusnato. Sovet ve molam epten grdo izgleda koe e najdobro resenie za sanacija?[DOUBLEPOST=1476440389][/DOUBLEPOST]Eve kako izgleda, ovde se tri stravcina.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom