Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
не ти го бива комјутерот, слаб ти е за x265, врати се на x264 :D

сериозно, што конфигурација има? имаш ли подесено dxva во vlc. пробај и друг плеер како на пример potplayer.
Што е тоа dxva ? Каде можам да поднесам...
Па имам 4 гига рам, а процесор 2 по 2 гх, а графичка 512....

Значи треба друго видео да симнам а?
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Што е тоа dxva ? Каде можам да поднесам...
Па имам 4 гига рам, а процесор 2 по 2 гх, а графичка 512....

Значи треба друго видео да симнам а?
H265 е позахтевен од H264, како за кодирање така и за декодирање.
во vlc - settings>input&codecs, подеси hardware accelerated decoding. преку графичка да оди, а не преку процесор. процесорот изгледа ти е слаб за h265.
а и ако не бива симни си друго видео. избегнувај h265 HEVC видеа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
H265 е позахтевен од H264, како за кодирање така и за декодирање.
во vlc - settings>input&codecs, подеси hardware accelerated decoding. преку графичка да оди, а не преку процесор. процесорот изгледа ти е слаб за h265.
а и ако не бива симни си друго видео. избегнувај h265 HEVC видеа.
Штета, баш сакав вечерва да си го гледам филмов, нејсе, фала многу....
 
Член од
5 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
2
Дали некој може да ми каже од каде да симнам nero + key.
Фала поз...
 
Член од
3 февруари 2013
Мислења
609
Поени од реакции
1.028
Може ли да го зголемам Local Disk C (OS) некако? Десен-клик на (C:) не ми ја дава Extend функцијата.

Ја симнав Forza од тоа проклетото Windows Store и ми ја пушти у C, и сега има негде 12 GB слободно.

Да ставам друг хард диск со друг оперативен систем и да пробам да го зголемам од таму? Ќе биде или слабо?
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Може ли да го зголемам Local Disk C (OS) некако? Десен-клик на (C:) не ми ја дава Extend функцијата.

Ја симнав Forza од тоа проклетото Windows Store и ми ја пушти у C, и сега има негде 12 GB слободно.

Да ставам друг хард диск со друг оперативен систем и да пробам да го зголемам од таму? Ќе биде или слабо?
остај тоа партиција ц, 12гб слободно е ок. туку што се тие 19.53гб unallocated? непартициониран нефроматиран простор, неискористен. земи спој ги со D.
 
Член од
3 февруари 2013
Мислења
609
Поени од реакции
1.028
остај тоа партиција ц, 12гб слободно е ок. туку што се тие 19.53гб unallocated? непартициониран нефроматиран простор, неискористен. земи спој ги со D.
Го извадив од D и сакав да го спојам со C, ама нема врска. ако има нешто проблем, ќе ја избришам Forza. 20GB e, а секако не ја играм толку.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Дали има некое програмче што ќе ги забележува сите дисконектирања на интернет. Нонстоп ми паѓа интернетот на секунда две а техничка подршка ми вика се е во ред, па да имам доказ следниот пат кога ќе дојдат
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Дечки имам проблем, преинсталирав Windows 10, арно ама кога завршив со инсталација отвори повторно во BIOS за да вратам Bootable priority да биде хард дискот, по грешка наместо хардот ставив сосема друго (според моделот хитачи изгледа имам лупнато рам за примарен диск), откако се рестартира имам само црн екран и не можам да стигнам ниту до биос, ниту до windows, дали има некое друго чаре, или ќе мора да го отворам и да ја вадам батеријата од матичната?
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
Дечки имам проблем, преинсталирав Windows 10, арно ама кога завршив со инсталација отвори повторно во BIOS за да вратам Bootable priority да биде хард дискот, по грешка наместо хардот ставив сосема друго (според моделот хитачи изгледа имам лупнато рам за примарен диск), откако се рестартира имам само црн екран и не можам да стигнам ниту до биос, ниту до windows, дали има некое друго чаре, или ќе мора да го отворам и да ја вадам батеријата од матичната?
Отварај мислам дека неможе да де ресетира биосот ако не се изваде батеријата.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Дечки имам проблем, преинсталирав Windows 10, арно ама кога завршив со инсталација отвори повторно во BIOS за да вратам Bootable priority да биде хард дискот, по грешка наместо хардот ставив сосема друго (според моделот хитачи изгледа имам лупнато рам за примарен диск), откако се рестартира имам само црн екран и не можам да стигнам ниту до биос, ниту до windows, дали има некое друго чаре, или ќе мора да го отворам и да ја вадам батеријата од матичната?
Не верувам некој да е толкав морон и да стави во биос воопшто да има опција бут од рам лол. Сигурно е нешто друго.
Но, што и да е, не би требало да те спречува да влезеш во BIOS. Пробај повеќе пати.
Ти нешто друго имаш сјебано гарант.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Не верувам некој да е толкав морон и да стави во биос воопшто да има опција бут од рам лол. Сигурно е нешто друго.
Но, што и да е, не би требало да те спречува да влезеш во BIOS. Пробај повеќе пати.
Ти нешто друго имаш сјебано гарант.
Среден е проблемот со биосот, го отворив цел лаптоп и ја извадив CMOS батеријата, сега си се уклучува без проблем.

Имам друг проблем, забележав дека откако го инсталирав Windows 10 не ми го чита целиот рам, имам 6 гб ддр 3 поделен на две плочки, едната 4 гб другата 2гб, во моментов ја прикажува само едната плоча од 4гб и тоа вика 4gb (2.67 usable).

Дали е можно да е до windows 10 (x64bit Enterprice верзија)?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Среден е проблемот со биосот, го отворив цел лаптоп и ја извадив CMOS батеријата, сега си се уклучува без проблем.

Имам друг проблем, забележав дека откако го инсталирав Windows 10 не ми го чита целиот рам, имам 6 гб ддр 3 поделен на две плочки, едната 4 гб другата 2гб, во моментов ја прикажува само едната плоча од 4гб и тоа вика 4gb (2.67 usable).

Дали е можно да е до windows 10 (x64bit Enterprice верзија)?
Да, можно е како што е и можно да си напраил некоја беља кога си го отворил лаптопот.
Кој ти е лаптопот и дали има официјална поддршка за win10?
Најди на официјалната страна и симни го и инсталирај го секој можен драјвер, особено оние за матична.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom