Перпетуум Мобиле во Македонија

Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Се одлучив да го понудам оваа тркало на продажба бидејќи немам место кај да го чувам а истото може да го купи некој и да го постави во двор пред кафана или пред друг објект поради атрактивност кога го пушти да врти.А на течение на река може да произведува и Електрична Енергија со зголемување на коритата а течението на водата да биде над дијаметарот на тркалото без дополнителна друга висинска разлика на течението на водата или и без удар туку доволно е мирно или нормално течение на водата.
Atraktivno trkalo za dvor kafana ili drug objekt - 2385595 ...
 
D

Daedalus

Гостин
Се одлучив да го понудам оваа тркало на продажба бидејќи немам место кај да го чувам а истото може да го купи некој и да го постави во двор пред кафана или пред друг објект поради атрактивност кога го пушти да врти.А на течение на река може да произведува и Електрична Енергија со зголемување на коритата а течението на водата да биде над дијаметарот на тркалото без дополнителна друга висинска разлика на течението на водата или и без удар туку доволно е мирно или нормално течение на водата.
Atraktivno trkalo za dvor kafana ili drug objekt - 2385595 ...
Интересно е како естетските критериуми за атрактивност варираат од човек до човек.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Интересно е како естетските критериуми за атрактивност варираат од човек до човек.
Да.Но на некој може и да му се бендиса .Со ставање на мала пумпа за вода и да врти споро е многу интересно а обоените краци ќе го асосоцираат на нешто својствено . Atraktivno trkalo za dvor kafana ili drug objekt - 2385595 ...
 
G

Goldie

Гостин
Се одлучив да го понудам оваа тркало на продажба бидејќи немам место кај да го чувам а истото може да го купи некој и да го постави во двор пред кафана или пред друг објект поради атрактивност кога го пушти да врти.А на течение на река може да произведува и Електрична Енергија со зголемување на коритата а течението на водата да биде над дијаметарот на тркалото без дополнителна друга висинска разлика на течението на водата или и без удар туку доволно е мирно или нормално течение на водата.
Atraktivno trkalo za dvor kafana ili drug objekt - 2385595 ...
Греота е вакво тркало со боите на Македонското знаме да го продаваш за само 2000е, ова убавина од цемент и железо вреди многу повеќе.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
[DOUBLEPOST=1463337018][/DOUBLEPOST]
Греота е вакво тркало со боите на Македонското знаме да го продаваш за само 2000е, ова убавина од цемент и железо вреди многу повеќе.
Скоро време истото тркало ќе вреди и многу повеќе бидејќи ќе се побара за во музејот како мое прво дело на тркало со посебно изведени комори и ако во моментот не се вметнати во него и поради тоа што сум останал достоинствено да ги зачувам моите проекти за реализирање во МАКЕДОНИЈА за да пресвртот на светскиот поредок почне од МАКЕДОНИЈА а ако ги прададев Патентите на некоја друга држава во иднината таа ќе ја имаше таа чест да биде прва.Atraktivno trkalo za dvor kafana ili drug objekt - 2385595 ...
 
Последно уредено:
G

Goldie

Гостин
Скоро време истото тркало ќе вреди и многу повеќе бидејќи ќе се побара за во музејот како мое прво дело на тркало со посебно изведени комори и ако во моментот не се вметнати во него и поради тоа што сум останал достоинствено да ги зачувам моите проекти за реализирање во МАКЕДОНИЈА за да пресвртот на светскиот поредок почне од МАКЕДОНИЈА а ако ги прададев Патентите на некоја друга држава во иднината таа ќе ја имаше таа чест да биде прва.Atraktivno trkalo za dvor kafana ili drug objekt - 2385595 ...
Да така е, затоа и ти викам не го продавај за само 2000е ќе вреди тоа многу повеќе во иднина

Како ги наоѓаш тие работи алал да тие.А што се однесува до мене и моите Енергетски проекти мислам дека во нај скоро време ќе се чуе на далеку.Ми остана уште Фирмата да ја отворам а документите за во Фондот се веќе потполнети или уште на Англиски да се преведат.Во тимот мисе дипломирани инжињери и професор па ќе видиме дали ќе биде прифатен за инвестирање од страна на Фондот за иновации.Ако е среќа да помине проектот во нај скоро време ќе биде затворена РЕК БИТОЛА и другите капацитети што произведуваат Енергија со согорливи Енергенси.А за Нуклеарните,атомските што ги имаат некои Држави требе што под хитно да се затворат и ја земат мојата машина за производство на истата Енергија.Ај да не зборувам многу пред рака или за два месеца се ќе се знае.Како што приметувам веќе почнуваат да ја меркаат машината од странство .Веќе во нашата држава тргнаа работите на по добро во иноваторството и имаме стално состаноци со бизнисмени и со Фондот.ПОЗДРАВ
Туку што правиме, кога е датумот на официјално затворање на РЕК Битола ? Те моламблаговремено да ме известиш. Поздрав Војо
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Да така е, затоа и ти викам не го продавај за само 2000е ќе вреди тоа многу повеќе во иднина



Туку што правиме, кога е датумот на официјално затворање на РЕК Битола ? Те моламблаговремено да ме известиш. Поздрав Војо
Мојат прв проект ќе биде затварање на РЕК БИТОЛА..Иќе биде изграден по голем капацитет на производство на струја за да ги потисне сите други производствени капацитети во МАКЕДОНИЈА .Ако оваа година веќе ги отворам сите карти на проектот веќе ќе почне таа моја посакувана цел или затварање на РЕК БИТОЛА.Градбата нема да трае ни година дена .Atraktivno trkalo za dvor kafana ili drug objekt - 2385595 ...
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Навистина имало забегани луге во нашава мила Македонија и се чудам зошто уште ги држи земјата.

А бе утепан еден,однеси тоа тркалото во отпад,земи доправи ја куќата и не се бламирај дека рек ќе ја затвориш.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Навистина имало забегани луге во нашава мила Македонија и се чудам зошто уште ги држи земјата.

А бе утепан еден,однеси тоа тркалото во отпад,земи доправи ја куќата и не се бламирај дека рек ќе ја затвориш.
Свесн сум дека за многумина оваа вест е шокантна но за мене е реална и во догледно време и вистинита изразена на дело.А кога дојдов до реалните проекти и јас увидов и гледам дека има стварно забегани луѓе но јас за тоа не ги обвинувам бидејќи толкав е капацитетот и затоа поединни луѓе ги прават пресвртите во општествата.Па да сме здрави и живи па да видиме дали можам да ја затворам РЕК БИТОЛА или не можам.Биди поздравен и движи се со времето.Еве малку повеќе
Полицаец изумил мотор на гравитација - Dnevnik - Дневник
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Свесн сум дека за многумина оваа вест е шокантна но за мене е реална и во догледно време и вистинита изразена на дело.А кога дојдов до реалните проекти и јас увидов и гледам дека има стварно забегани луѓе но јас за тоа не ги обвинувам бидејќи толкав е капацитетот и затоа поединни луѓе ги прават пресвртите во општествата.Па да сме здрави и живи па да видиме дали можам да ја затворам РЕК БИТОЛА или не можам.Биди поздравен и движи се со времето.Еве малку повеќе
Полицаец изумил мотор на гравитација - Dnevnik - Дневник
Колку развива моторот на гравитација и какво му е забрзувањето за да вградам во некоја кола
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Колку развива моторот на гравитација и какво му е забрзувањето за да вградам во некоја кола
Нај новиот мотор на гравитација ќе се вградува во електричните возила и таа машина или тој мотор на гравитација ќе го полни стално акумулаторот на возилито.И истото возило нема потреба од застанување за прием на некаков вид на Енергенс ..Atraktivno trkalo za dvor kafana ili drug objekt - 2385595 ...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
823
Поени од реакции
832
Свесн сум дека за многумина оваа вест е шокантна но за мене е реална и во догледно време и вистинита изразена на дело.А кога дојдов до реалните проекти и јас увидов и гледам дека има стварно забегани луѓе но јас за тоа не ги обвинувам бидејќи толкав е капацитетот и затоа поединни луѓе ги прават пресвртите во општествата.Па да сме здрави и живи па да видиме дали можам да ја затворам РЕК БИТОЛА или не можам.Биди поздравен и движи се со времето.Еве малку повеќе
Полицаец изумил мотор на гравитација - Dnevnik - Дневник
Абе Војо Војо, години поминаа памет не ти доаѓа :(

Vojo Ushevski, 20 февруари 2011
Pri kraj sum a koga bide gotova ke ja postiram so sigurnost a pravam odlaganja bidejki ja usovrshuvam a nekoj ako ne veruva vo moite zborovi okolu mashinata neka dojde slobodno kaj mene doma i neka proveri.POZDRAV
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Абе Војо Војо, години поминаа памет не ти доаѓа :(

Vojo Ushevski, 20 февруари 2011
Науката нема крај..А Физиката ги изучува научните достигнувања.И тука е нашето разидување.:shok2:[DOUBLEPOST=1464809596][/DOUBLEPOST]Од другата недела ќе почнам со градба на машината а до крајот на овој месец требе да е готова и ако ми дадат одобрение ќе ја поѕтавам на плоштадот во Скопје и ќе врти нон стоп а можно е и да ја пушт м да оди и да влече приколка ќе видам .
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Војо бре човече, неуморен си.. Тебе не ти треба перпетум мобиле....ти самиот си ко архетип на перпетум-мобиле....:):):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom