Втора Лига 2015/16

Кои тим ќе биди сигурен прволигаш наредната сезона?

  • Пелистер

    Гласови: 27 31,4%
  • Победа

    Гласови: 39 45,3%
  • Тетекс

    Гласови: 14 16,3%
  • Љубанци

    Гласови: 14 16,3%
  • Гостивар

    Гласови: 6 7,0%
  • Скопје

    Гласови: 6 7,0%
  • Еуромилк

    Гласови: 2 2,3%
  • Македонија Ѓ.П

    Гласови: 8 9,3%
  • Кожуф Миравци

    Гласови: 4 4,7%
  • Вразерими

    Гласови: 5 5,8%

  • Вкупно гласачи
    86
  • Гласањето е завршено на .
P

pepito*

Гостин
Па и од последните натпревари, повеќе од пола ви беа чиста местенка, иначе ќе стигневте до прва лига на куково лето :D Од луѓе од Прилеп знам дека на дебело фрливте пари за да почнете со победи.
Факт е дека од Македонците сте најголеми фанатици за фудбал, али ништо спектакуларно нема во тоа што после 8 години играње во ниски лиги, сте се собрале цел град за да прославите влез во прва лига. Особено, заморно е кога луѓе што од 2008 не знаеле во која лига игра Победа, сега ставаат слики ОВА Е ПРИЛЕП, невидено, нечуено, спектакуларно :icon_mrgr:
Гледам во другите постови ме потценуваш за тоа колку сум гледал фудбал и како наеднаш сум се појавил. Те почитувам отсекогаш и кога пишуваш постови за Депортиво и за Вардар, ама не си во право моментално, се лутиш за коментар што уствари навивач на Вардар го направи. Победа Јуниор или Викторија како и да се наречи ја гледав секогаш кога беше во Прилеп, нормално во сабота/недела од кафе или директно таму си одиш, си гледаш. Јас не сум бил дел од навивачка група, ама го сакам фудбалот. Никогаш јас не престанав да одам на стадион, играчи имав и имам другари, цела постава ја знам на Победа низ годиниве кога не беше во прва лига. Со веспи одевме во блискиве села кога играше таму во 3та лига. Тие што престанаа да одат на фудбал беа постарите, од памтивек во Прилеп се знае дека најраздвижен е градот кога игра Победа, ама тоа се смени после тој двомеч со Пјуник кога изиграа ко педерчиња на домашен терен и сите знаеа колку е саатот. Го знам ова по тоа што јас имам татко, дедо што биле редовни на стадион, уствари како секој тука во Прилеп. Помладите генерации одевме на стадион и за Корзо и за 11ти, ама тие што беа револтирани беа постарите. Некни на стадион имаше дедовци доодени со мерак да гледаат клуб што собирал во 80тите на утакмица со Пелистер 25000 во втора лига во Југославија. Таа местенка за која се налутија прилепчани не беше како сега за да влезиме во прва лига или како местенките кои сигурно ги правите и вие и Шкендија во борбата за прво место. Не знам за муабетите што си ги слушнал, сигурен сум дека ќе излезат и да се случило и да не се случило тоа, тоа нас што ни е битно е дека ќе заживее малку градот со таа прва лига.

А, муабетов уствари воопшто не беше за ова. Таму претходно еден навивач на Вардар праша што ќе сме правеле ако немало квалитет, ако немало резултати дали ќе сме оделе пак на стадион. Иронијата беше од невиден размер.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
да речиш сеедно дали е царев двор или победа (пелистер,борец,охрид,беласица) е смешно...Како и да е нека победува подобриот.
Спортски поздрав
Bas zatoa ne e smesno. Ako carev dvor e podobar slobodno neka igra, a drugite neka si se sredat. Nikakva korist od "golemi" klubovi koj nemozat ni trevnikot da go odrzuvaat a ne pak nesto poveke.

Prvata liga ni e selska zatoa sto ovie u gradovite se zafateni so kradenje, mestenje i sto ti ne namesto da zasukaat rakavi i da si gi sredat klubovite. Nikoj ne im e kriv, ednostavno podobriot pobeduva.

Sporedbata so liverpool i dortmund ti e ko Vardar da go sporedam so real ili baern lol... Jest da sme gigant i kade kade pogolemi od river plate ama ne sme na toa nivo lol :pos:Za da se sporedite so takvi klubovi treba so godini da vi e prodaden stadionot, a ne ednas ovie 10 godini, treba da imate prodadeno iljadnici clenski i karta da e troa pojke od nekolku evro centi. Neznam kolku e da go gledas liverpool denes ama west ham lani me kostase skoro 100 funti pa sega ti vidi...
 
C

Creating.

Гостин
@flIpps Благодарам за одговорот.
Едно морате да знаете дека никој не го омаловажува вашиот клуб и група, туку едноставно поставив прашање за кое сакав да се одговори.
Така да нема потреба да се фаќате за Вардар,Пелистер, Напредок... бла бла доколку вас некој ве прашува за ситуација во Прилеп, Победа, Мајмуни и слично.
И кај нас не е сјајно, но ако ве интересира слободно прашувајте ќе ви биде одговорено за да има нормална дискусија.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Pa deka na sekoj mec ke ima po 10000 publika toa site znaeme deka e nevozmozno.Ama deka tuku taka ke igraat pred 500 dusi kako sto mislite skopjanive,nema shansi toa.Pa eden 11ti oktomvri koj beshe otepan od gospod i siguren patnik vo vtora liga,sobiashe po 2000 sekoja utakmica doma.

So ovaj tim,EKSPRESNO ke se vratime vo vtora liga.Neshto nalik na metalurg i Carev dvor godinava.
E sea neznam koi se ambiciite ama ne veruvam deka sponzorive i gradonacalnikov ke ne ostavat na cedilo.Kolku tolku ke sredat neshto za opstanok da se izborime barem.Za poveke neznam,ne mise veruva deka ke se buvnat golemi pari pa da se zameshame za kvalifikaciiza evrokupovite.

Ni na kraj pamet ne ocekuvav onolku publika.Iskreno dvojno pomalku mislev ke ima.ONa mi beshe ne zamislivo.I atmosverata i posetenosta :vozbud:Kako vo starite dobri vreminja.Me potseti na detstvoto.Koga ke odev i celi koloni luge pred mene se upatuvaa na glavniot vlez.Pa nekni posle zavrsuvaneto na mecot,20 minuti nemozev so kolata da stignam od bolnica do reklami.Ocigledno e deka gradot zivee za futbal i silna pobeda e nesto shto mu nedostasuva.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
376
Поени од реакции
168
Bas zatoa ne e smesno. Ako carev dvor e podobar slobodno neka igra, a drugite neka si se sredat. Nikakva korist od "golemi" klubovi koj nemozat ni trevnikot da go odrzuvaat a ne pak nesto poveke.

Prvata liga ni e selska zatoa sto ovie u gradovite se zafateni so kradenje, mestenje i sto ti ne namesto da zasukaat rakavi i da si gi sredat klubovite. Nikoj ne im e kriv, ednostavno podobriot pobeduva.

Sporedbata so liverpool i dortmund ti e ko Vardar da go sporedam so real ili baern lol... Jest da sme gigant i kade kade pogolemi od river plate ama ne sme na toa nivo lol :pos:Za da se sporedite so takvi klubovi treba so godini da vi e prodaden stadionot, a ne ednas ovie 10 godini, treba da imate prodadeno iljadnici clenski i karta da e troa pojke od nekolku evro centi. Neznam kolku e da go gledas liverpool denes ama west ham lani me kostase skoro 100 funti pa sega ti vidi...
Абе па царев двор еден терен што има ако те носи пат натаму да видиш да појдиш, јас пред некој ден бев натаму нема ни стативи моментално. А за други услови што да ти кажам, ама ја искористија мизеријава која е царува со мак фудбалот моментално, а за дека беа подобри нема врска тоа, мое мислење е дека не сите екипи имаат амбиција за влез во прва лига како и годинава така и лани. Едноставно прва лига носи други трошоци и ретко кој можи да се носи со тоа.

И да еве колку и да не го сакам Вардар како опонент наш, ако треба да бараш некој најсличен клуб на Реал Баерн да тоа е Вардар, (најтрофеен, кога ќе спомниш во странство мак фудбал прва асоцијација им е Вардар итн.) Значи не се споредувам јас како што мислиш ти ама ако се бара најсличен клуб на нив тоа е тоа.

и за крај

https://www.facebook.com/PrilepskiSport/videos/1006094512811087/
 
Член од
10 април 2015
Мислења
257
Поени од реакции
164
ФК Беласица - ФК Академија Пандев, 5000 публика, 3та лига исток.Во втора лига рекордот ние некаде измеѓу 6-8 илјади кога влезе Беласица прв пат од втора во прва лига, најголемо гостување во Македонија 1200-1300 луѓе против Работнички прво коло кога клубот играше повторно прва лига, стрелци Ацо Стојков за Беласица, Бабунски од слободен у 90 за Работнички.Најголема посета на стадион официално призната е со Динамо Загреб 16 000 публика.Се работи за двојно помал град од ПП по број на жители.И доста го тупите веќе.
п.с. Ако се рачуне за некое си гостување против Академија Пандев у Турново, преку 1000 навивачи на Беласица.
Ja pocituvam Belasica ama razocaravte I kako navivaci I kako publika za baraz natprevarite, ocekuvav pojce od vas.
Nie prethodnata godina otpadnavme od Carev Dvor vo treta liga I zamisli pak sobravme sili I se motiviravme I pokraj razocaranosta!
Sportski pozdrav![DOUBLEPOST=1462222773][/DOUBLEPOST]I uste nesto, nie ako se motiviravme samo na uspeh trebase da cekame izlez vo evropa. Dolgi god. Igravme redovno, najdolg kontinuitet imavme vo MKD na evropska scena, znaci ne e lesno prilepcani postari da gi motiviras za ekipi ko Ljubanci. A sme igrale do ekipi kako Parma, Peruga, Hamburg...za polski, romanski, slovacki, svedski I da ne zboruvame.
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Edna od pricinite za padot na kvalitetot vo MFL1 e i suspenzijata na Prilep vo 2007. Se nadevam deka konecno ke se stvori edna zdrava konkurencija vo nasava liga. Za Zal Pelister e daleku od toa da se vrati vo prva liga pa pelagonsko derbi nema da ima skoro.

Kako i da e cestitki za Prilepcani ali da ne se lazat ako Zito Prilep ne go otvori keseto ili ne dobijat uste eden asolen sponzor nemat sansi dolgorocno da vlezat vo Evrokupovite. Sega mu e majkata na cel Region tamu da gi mobilizira svojte kontakti i da se uklucat site biznismeni i fa se investira barem priblizno tolku kako vo Tetovo sto investira Ecolog.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.147
Поени од реакции
3.098
Македонија ЃП е новиот прволигаш покрај Победа..
Борбата продолжува и понатаму за бараж местото а таму ќе се борат Тетекс кој ќе го брани 3 место против МЃП додека Влазрими ќе го напаѓа 3место во Прилеп против Победа..
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
ПОРАНЕШНИОТ ШАМПИОН ВО ЕЛИТАТА
Оооооооооооооооооооо :oleee::oeoeoe::uzi::pivo2::pistoldz::D
Ѓорче Петров слави: „Лавовите“ се вратија во Прва лига
Македонија Ѓорче Петров е вториот патник во Првата лига покрај Победа, откако денеска славеше со минимални 1-0 против Еуромилк, а нивниот најблизок ривал Тетекс загуби на гостувањето кај Влазрими со 1-0. Искусниот Бобан Јанчевски беше човек на одлука со постигнатиот гол од пенал во 75-тата минута.

Влазрими и направи услуга на Македонија Ѓорче Петров со тоа што го совлада Тетекс со 1-0 со голот на Агрон Зеќири. „Текстилците“ ќе се обидат во последното коло на домашен терен против Македонија со евентуална победа да го обезбедат третото место и да играат бараж за влез во елитата.
13139309_1004828742900204_7023553659197955227_n.jpg
Why so Serious напишале ццц :D.

РЕЗУЛТАТИ 26.КОЛО
Македонија Ѓ.П. - Еуромилк 1-0
Влазрими – Тетекс 1-0
Скопје – Победа 1-0
Кожув – Гостивар 0-1
Љубанци – Пелистер 0-0

ТАБЕЛА:
1. Победа 44,
2. Македонија ЃП 43,
3. Тетекс 39,
4. Влазрими 38,
5. Пелистер 36,
6. Скопје 35,
7. Љубанци 34,
8. Еуромилк ГЛ 33,
9. Гостивар 30,
10. Кожув 17

ДВОЈКИ Последно 27.КОЛО
Еуромилк – Кожув
Гостивар – Љубанци
Пелистер – Скопје
Победа – Влазерими
Тетекс – Македонија Ѓ.П.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2015
Мислења
257
Поени од реакции
164
Ајде уште Тетекс, му посакувам среќа во последното коло и се надевам во бараж натпреварите!
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Да се влезе во Прва Лига покрај ваква израмнета лига до последни три кола, па ако сакате и до последно коло сеуште не се знае кој ќе биде прв, втор, трет, кој ќе игра бараж за опстанок... да влезеш во Прва лига со ваква изедначена лига каде имаш имиња што тежат во мак фудбалот како Победа, Пелистер, Тетекс па и Скопје...е навистина успех и нешто што заслужува респект. Во лига каде ги имаш Копчар, Јохан, Јане Тица и Брацо, сељацине од Скопје (Нинџа ваљда уште го држи клубот), Хари и Ацуле.... :D
За квалитетот и играчкиот кадар не правиме муабет на екипи. Кој од која е поочајна. Него тоа е што е. Иначе лигава беше годинава катакомба иако имаше тежина со клубови со имиња и реално е една од најинтересните сезони од кога пратам мак фудбал (од 2000 г.). :D. Со цела душа ќе навивам и Тетекс да влезе. Нека ги испаднат Ренова или Турново незнам кој како е. Господ нека ги намести горе коцките некако само да ги испаднат. :popce:
Како и да е, ние ќе ја играме 16-та сезона во Прва Лига. Нека ни е со среќа.
Летото е долго. Ќе видиме што ќе биде со спонзори, со играчи, со такви чуда...
Убаво е чуството, го посакувам на секого :).
Се гледаме во Прва Лига!!!:oeoeoe:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom