Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
24 февруари 2015
Мислења
33
Поени од реакции
11
Decki da ve prasam nesto vo vrska za eden protein i nesto vo vrska so protein. Mozebi e prethodno spomnato nesto slicno za ovaa tema ama ima 1000 strani taka da i da ima nevozmozno e da se procitaat site. Prvin sakam da prasam za proteinot BSN syntha-6, dali nekoj go koristel odnosno moze da kaze nekoe iskustvo ? Citam go falat mnogu na skoro site reklami kao mn kvaliteten protein , dobar vkus ( stvarno e taka ), lesto se miksa ama ima golemo kolicestvo na holesterol duri 20 posto i malku povekje sekeri. Ima 22 grama vo edna merica. Vikaat idealen bil za kacuvanje masa a ja sum bas malku slab iako za ovie 4 meseci kaciv nekoe kilo. Isto taka citam za ponovite vidovi na kreatin od firmata na Arnold Svarceneger , kreatin nitrate , kao imal malce podobri efekti od monohydrate ama seuste nema mnogu dokazi za nego i kao bil mn steten , imal nekoja supstanca sto predizvikuva rak i takvi gluposti sl procitav nekade ... Ako ima nekoj iskustvo so ovie raboti neka kaze ..[DOUBLEPOST=1461979677][/DOUBLEPOST]Decki da ve prasam nesto vo vrska za eden protein i nesto vo vrska so protein. Mozebi e prethodno spomnato nesto slicno za ovaa tema ama ima 1000 strani taka da i da ima nevozmozno e da se procitaat site. Prvin sakam da prasam za proteinot BSN syntha-6, dali nekoj go koristel odnosno moze da kaze nekoe iskustvo ? Citam go falat mnogu na skoro site reklami kao mn kvaliteten protein , dobar vkus ( stvarno e taka ), lesto se miksa ama ima golemo kolicestvo na holesterol duri 20 posto i malku povekje sekeri. Ima 22 grama vo edna merica. Vikaat idealen bil za kacuvanje masa a ja sum bas malku slab iako za ovie 4 meseci kaciv nekoe kilo. Isto taka citam za ponovite vidovi na kreatin od firmata na Arnold Svarceneger , kreatin nitrate , kao imal malce podobri efekti od monohydrate ama seuste nema mnogu dokazi za nego i kao bil mn steten , imal nekoja supstanca sto predizvikuva rak i takvi gluposti sl procitav nekade ... Ako ima nekoj iskustvo so ovie raboti neka kaze ..
 
Член од
23 ноември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво,со вежбање почнав пред околу 20тина дена и ми треба ваша помош да ме корегирате околу тоа што го правам погрешно (независно дали е исхрана или вежбање).Висок сум 173цм. со тежина од 75кг,целта ми е да накачам мускулна маса.Вежбам 5 пати неделно,и тоа:
-понеделник : гради (бенч,кос бенч,кос бенч со бучици-сите вежби 5 серии по 8-10 повторувања) и бицепс (3 вежби со 5 серии и 8-10 повторувања)
-вторник : грб (4 вежби со 4 серии и 8-10 повторувања) и трицепс (3 вежби со 5 серии и 8-10 повторувања
-среда : рамо (4 вежби со 4 серии и 8-10 повторувања) и подлактица (3 вежби со 5 серии и 8-10 повторувања)
-четврток : гради и бицепс
-петок : грб и трицепс
-сабота и недела одмор,од понеделник почнувам со тоа што ми останало од претходната недела па продолжувам понатака.
*Стомачни вметнувам кога-како,зависи од расположение и измореност од претходен тренинг.
*За нозете имам долго време тренирано фудбал,а и сега барем 2-3 пати неделно по саат време играм фудбал.
Е сега околу исхраната:
-насабајле за доручек овесни снегулки(околу 150гр),банана и млеко
-саат време по доручекот вежбам,после вежбање туна/стек 150гр,2-3 јајца,урда/сирење околу 50тина гр,и чаша јогурт...
-ручек ориз/компири/тестенини
-пред спиење пола литро млеко со 2-3 живи јајца.
Тоа би било тоа,ако може ваши препораки и корекции :D
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Да да, уште во првиот пост пишав дека сакам првенствено да се исчистам од салото (поготово на стомакот), што највероватно го имам и во пределот на градите и рамената но делува повеќе како маса, но сепак не е мускул. И за таа цел трчам преку еден ден по 5 км. И ќе настојувам да зголемувам. Исто така правам и стомачни.

Сепак фала ти и тебе друже што се потруди да ми помогнеш!
Моја грешка, лошо сум прочитал вчера. Убаво си пишал прво да намалиш сало па после маса.

Ама да, пак стои таа препорака. Прочитај на линкот за cut, терај така до низок процент на масти па после одлучи. За другото мислам дека се пишав горе. Mindset-от ти е правилен, останува само да ја истераш работата. :)


Decki da ve prasam nesto vo vrska za eden protein i nesto vo vrska so protein. Mozebi e prethodno spomnato nesto slicno za ovaa tema ama ima 1000 strani taka da i da ima nevozmozno e da se procitaat site. Prvin sakam da prasam za proteinot BSN syntha-6, dali nekoj go koristel odnosno moze da kaze nekoe iskustvo ? Citam go falat mnogu na skoro site reklami kao mn kvaliteten protein , dobar vkus ( stvarno e taka ), lesto se miksa ama ima golemo kolicestvo na holesterol duri 20 posto i malku povekje sekeri. Ima 22 grama vo edna merica. Vikaat idealen bil za kacuvanje masa a ja sum bas malku slab iako za ovie 4 meseci kaciv nekoe kilo. Isto taka citam za ponovite vidovi na kreatin od firmata na Arnold Svarceneger , kreatin nitrate , kao imal malce podobri efekti od monohydrate ama seuste nema mnogu dokazi za nego i kao bil mn steten , imal nekoja supstanca sto predizvikuva rak i takvi gluposti sl procitav nekade ... Ako ima nekoj iskustvo so ovie raboti neka kaze ..[DOUBLEPOST=1461979677][/DOUBLEPOST]Decki da ve prasam nesto vo vrska za eden protein i nesto vo vrska so protein. Mozebi e prethodno spomnato nesto slicno za ovaa tema ama ima 1000 strani taka da i da ima nevozmozno e da se procitaat site. Prvin sakam da prasam za proteinot BSN syntha-6, dali nekoj go koristel odnosno moze da kaze nekoe iskustvo ? Citam go falat mnogu na skoro site reklami kao mn kvaliteten protein , dobar vkus ( stvarno e taka ), lesto se miksa ama ima golemo kolicestvo na holesterol duri 20 posto i malku povekje sekeri. Ima 22 grama vo edna merica. Vikaat idealen bil za kacuvanje masa a ja sum bas malku slab iako za ovie 4 meseci kaciv nekoe kilo. Isto taka citam za ponovite vidovi na kreatin od firmata na Arnold Svarceneger , kreatin nitrate , kao imal malce podobri efekti od monohydrate ama seuste nema mnogu dokazi za nego i kao bil mn steten , imal nekoja supstanca sto predizvikuva rak i takvi gluposti sl procitav nekade ... Ako ima nekoj iskustvo so ovie raboti neka kaze ..
Ако си качувај во тие 4 месеци по кило/кило ипол не ти требаат суплементи. Ако си качувал помалце, пак не ти требаат суплементи, треба да ја средиш исхраната.

Реклами =/= точни информации.

Креатин како креатин, дали нитрит, дали нитрат, дали монохидрат исти ташак. Фрлање пари. Оди донирај ги некаде, подобро ќе се осеќаш.

Гледај на работата вака. Во случај да треба да продадеш гомца, најлесен начин да го излажеш муштеријата е со фенси пакување и маркетинг стратегија што ќе го преплави муштеријата со позитивни информации за лајната така добро што нема и на родената мајка да и верува кога ќе му каже дека се тоа е комплетно фрлање на пари. Истава приказна е со суплементите, а и со секој друг сличен продукт на пазарот. Кока кола, мекдоналдс, бургеркинг штознам што. Знаеме дека се штетни, во многу случаи не се вкусни, ама пак ги локаме. Класично перење мозок.

tl;dr Не ти требаат суплементи, од сите ќе фатиш канцер.

Здраво,со вежбање почнав пред околу 20тина дена и ми треба ваша помош да ме корегирате околу тоа што го правам погрешно (независно дали е исхрана или вежбање).Висок сум 173цм. со тежина од 75кг,целта ми е да накачам мускулна маса.Вежбам 5 пати неделно,и тоа:
-понеделник : гради (бенч,кос бенч,кос бенч со бучици-сите вежби 5 серии по 8-10 повторувања) и бицепс (3 вежби со 5 серии и 8-10 повторувања)
-вторник : грб (4 вежби со 4 серии и 8-10 повторувања) и трицепс (3 вежби со 5 серии и 8-10 повторувања
-среда : рамо (4 вежби со 4 серии и 8-10 повторувања) и подлактица (3 вежби со 5 серии и 8-10 повторувања)
-четврток : гради и бицепс
-петок : грб и трицепс
-сабота и недела одмор,од понеделник почнувам со тоа што ми останало од претходната недела па продолжувам понатака.
*Стомачни вметнувам кога-како,зависи од расположение и измореност од претходен тренинг.
*За нозете имам долго време тренирано фудбал,а и сега барем 2-3 пати неделно по саат време играм фудбал.
Е сега околу исхраната:
-насабајле за доручек овесни снегулки(околу 150гр),банана и млеко
-саат време по доручекот вежбам,после вежбање туна/стек 150гр,2-3 јајца,урда/сирење околу 50тина гр,и чаша јогурт...
-ручек ориз/компири/тестенини
-пред спиење пола литро млеко со 2-3 живи јајца.
Тоа би било тоа,ако може ваши препораки и корекции :D
Намали на сериите. 30 серии по сесија е тотално непотребно трошење време. Докај 15-20 максимум со било која програма.

173/75 кила, гарантирам дека имаш количина сало. Прво среди го тоа, после ставај маса. Иде лето.

Смени ја програмата. Со ваква само ќе се повредиш и ќе отиде јабана работата.

Клик тука за tried&tested програми. 4-тите големи букви, "Adding Exercise".
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Исхраната исто така не е сјајна, 6 јајца на ден се премногу, а фали и зеленчук и овошје.
 
Член од
23 ноември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
1
Исхраната исто така не е сјајна, 6 јајца на ден се премногу, а фали и зеленчук и овошје.
Заборавив за зеленчукот и овошјето,јадам и тоа,најчесто меѓу ручек и вечера + кикирики,бадеми,суво грозје...
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Заборавив за зеленчукот и овошјето,јадам и тоа,најчесто меѓу ручек и вечера + кикирики,бадеми,суво грозје...
А која е потребата по 2 пати неделно да ги вежбаш мускулните групи? мислеш дека повеќе ефект има?. Ако сакаш да ги исполниш деновите во теретана можеш да вежбаш една мускулна група еден ден со повеќе вежби.
Апсолутно ич не ми се допаѓа програмата, јас би вметнал среда одмор, а во сабота би вежбал, недела одмор. Па пак од почеток.
-Намали на серии, оди со помалце серии ама максимално оптеретеност со тегови, последна серија нека ти биде со твојот максимум, колку шо можеш 2/3/4+ пати дигање.
Друго, рамо само 4 вежби е малце ако го вежбаш фулл. Јас вежбам 3 за странично вежби, 3 за задно. Предно го вежбам преку 2 недели.
-Убаво тело, без исполнети и широки рамена заборави. Се во спротивно ќе искажува на спајпуш кој кисне на Бенч клупа, а ги има еден куп такви втеретана.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
А која е потребата по 2 пати неделно да ги вежбаш мускулните групи? мислеш дека повеќе ефект има?. Ако сакаш да ги исполниш деновите во теретана можеш да вежбаш една мускулна група еден ден со повеќе вежби.
Апсолутно ич не ми се допаѓа програмата, јас би вметнал среда одмор, а во сабота би вежбал, недела одмор. Па пак од почеток.

Друго, рамо само 4 вежби е малце ако го вежбаш фулл. Јас вежбам 3 за странично вежби, 3 за задно. Предно го вежбам преку 2 недели.
-Убаво тело, без исполнети и широки рамена заборави. Се во спротивно ќе искажува на спајпуш кој кисне на Бенч клупа, а ги има еден куп такви втеретана.
Не е проблемот кај вежбањето двапати, проблемот е кај волуменот кој го прави секој ден. Инаку фреквенција 3 пати во две недели или четири пати во две е сосема океј со намален волумен, впрочем и подобро него еднаш неделно за повеќето што тренираат.

Како ти оди вежбањето задно/предно со по 3 вежби? Чисто изолација ги правиш или имаш и compound вежба/и?
 
Член од
23 ноември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
1
А која е потребата по 2 пати неделно да ги вежбаш мускулните групи? мислеш дека повеќе ефект има?. Ако сакаш да ги исполниш деновите во теретана можеш да вежбаш една мускулна група еден ден со повеќе вежби.
Апсолутно ич не ми се допаѓа програмата, јас би вметнал среда одмор, а во сабота би вежбал, недела одмор. Па пак од почеток.
-Намали на серии, оди со помалце серии ама максимално оптеретеност со тегови, последна серија нека ти биде со твојот максимум, колку шо можеш 2/3/4+ пати дигање.
Друго, рамо само 4 вежби е малце ако го вежбаш фулл. Јас вежбам 3 за странично вежби, 3 за задно. Предно го вежбам преку 2 недели.
-Убаво тело, без исполнети и широки рамена заборави. Се во спротивно ќе искажува на спајпуш кој кисне на Бенч клупа, а ги има еден куп такви втеретана.
Не е за исполнување на денови во теретана,напоротив не одам во теретана туку дома имам бенч клупа(рамен и кос бенч),долга шипка,крива шипка,бучици и 70тина кг. тежини...и затоа сум ограничен со различност на вежбите,колку можам комбинирам.Од програмиве што ми ги предложи @komshija во домашна атмосфера скоро ниедна не ми одговара :/ затоа некоја Ваша програма што би можела да одговара на погоре наведените услови мои за вежбање добро би дошла,или мојава (да не ја речам програма хаха) некако да ја усогласиме со серииве само намалување на серии и вметнување еве уште еден ден одмор?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Како тоа без полнење, не те сфатив?

А протеинов + декстрозава заедно во млеко, а креатинот со вода, така?

И добар протеин до кај 3-3500 ден?
После тренинг пиј го со вода, побрзо се апсорбира така.
Со млеко можеш да удриш една дозерка пред спиење.
Decki da ve prasam nesto vo vrska za eden protein i nesto vo vrska so protein. Mozebi e prethodno spomnato nesto slicno za ovaa tema ama ima 1000 strani taka da i da ima nevozmozno e da se procitaat site. Prvin sakam da prasam za proteinot BSN syntha-6, dali nekoj go koristel odnosno moze da kaze nekoe iskustvo ? Citam go falat mnogu na skoro site reklami kao mn kvaliteten protein , dobar vkus ( stvarno e taka ), lesto se miksa ama ima golemo kolicestvo na holesterol duri 20 posto i malku povekje sekeri. Ima 22 grama vo edna merica. Vikaat idealen bil za kacuvanje masa a ja sum bas malku slab iako za ovie 4 meseci kaciv nekoe kilo. Isto taka citam za ponovite vidovi na kreatin od firmata na Arnold Svarceneger , kreatin nitrate , kao imal malce podobri efekti od monohydrate ama seuste nema mnogu dokazi za nego i kao bil mn steten , imal nekoja supstanca sto predizvikuva rak i takvi gluposti sl procitav nekade ... Ako ima nekoj iskustvo so ovie raboti neka kaze ..[DOUBLEPOST=1461979677][/DOUBLEPOST]Decki da ve prasam nesto vo vrska za eden protein i nesto vo vrska so protein. Mozebi e prethodno spomnato nesto slicno za ovaa tema ama ima 1000 strani taka da i da ima nevozmozno e da se procitaat site. Prvin sakam da prasam za proteinot BSN syntha-6, dali nekoj go koristel odnosno moze da kaze nekoe iskustvo ? Citam go falat mnogu na skoro site reklami kao mn kvaliteten protein , dobar vkus ( stvarno e taka ), lesto se miksa ama ima golemo kolicestvo na holesterol duri 20 posto i malku povekje sekeri. Ima 22 grama vo edna merica. Vikaat idealen bil za kacuvanje masa a ja sum bas malku slab iako za ovie 4 meseci kaciv nekoe kilo. Isto taka citam za ponovite vidovi na kreatin od firmata na Arnold Svarceneger , kreatin nitrate , kao imal malce podobri efekti od monohydrate ama seuste nema mnogu dokazi za nego i kao bil mn steten , imal nekoja supstanca sto predizvikuva rak i takvi gluposti sl procitav nekade ... Ako ima nekoj iskustvo so ovie raboti neka kaze ..
https://labdoor.com/review/bsn-syntha-6
Ако го споредиме со овие тестови, тогаш не би рекол дека е квалитетен, за понатаму одлучи самиот дали е ок или не е ок.
Креатин нитрат ти е подобар од обичниот монохидрат, подобро се апсорбира и дава подобра напумпаност, не зборувам конкретно за тој на Арнолд.
Види спореди ја цената, доколку ти изгледа дека е ОК во однос на онаа на монохидратот, може да го земеш.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
А која е потребата по 2 пати неделно да ги вежбаш мускулните групи? мислеш дека повеќе ефект има?. Ако сакаш да ги исполниш деновите во теретана можеш да вежбаш една мускулна група еден ден со повеќе вежби.
Апсолутно ич не ми се допаѓа програмата, јас би вметнал среда одмор, а во сабота би вежбал, недела одмор. Па пак од почеток.
-Намали на серии, оди со помалце серии ама максимално оптеретеност со тегови, последна серија нека ти биде со твојот максимум, колку шо можеш 2/3/4+ пати дигање.
Друго, рамо само 4 вежби е малце ако го вежбаш фулл. Јас вежбам 3 за странично вежби, 3 за задно. Предно го вежбам преку 2 недели.
-Убаво тело, без исполнети и широки рамена заборави. Се во спротивно ќе искажува на спајпуш кој кисне на Бенч клупа, а ги има еден куп такви втеретана.
Нема везе брат, според мое мислење претеруваш за рамо, 2 вежби се сосема доволни: една за предно што го викаш, што е уствари потисок над глава и го активира рамото во целост, втората е онака комплементарна било која за странично и толку.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Пред малку си дојдов од теретана. Вежбав рамо/нозе.

За разлика од другите денови кога вежбам други мускули, после многу вежби и серии ги осеќам мускулите нормално напнати, е со раменава не е така. :)

Направив доста вежби и со рачни тегови и со справи, но не ги осеќам раменава, а кревам доволна тежина со која стварно чувствувам напор. Ваљда се појаки и поиздржливи мускули, не знам...

Не, немам проблем, не прашувам ништо, само констатирам онака.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Можеби не си правел со правилна форма.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Се трудам брат, не верувам дека ги правам скрос неправилно. Ок, на крајот од сериите можда од умор ќе направам нешто погрешно (со рачни), али се трудам да ги правам правилно.
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
218
Поени од реакции
368
И мене ми беше така додека вежбав нормално, пред 2 месеци почнав со дроп сетови за рамо и го осеќам многу. Пробај, па пиши што си направил
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Дедлифт- идеална вежба за трајно опакостување на кичма, ништо друго!
Не знам зошто би трошел сила на вакви вежби во кои поголема е шансата да инвалидизираш, отколку да се оформиш.

Стварно не ми е јасно зошто ја прават... :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom