FILM CLUB (КРУГ 4) (195. The Time Machine: 25.03-07.04.2024)

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
За Alive се согласувам со мислењата над мене, не ме заинтересира воопшто и последните 30 минути барав некогичности како брадата, фризурите итн. Исто сите ликови ми се мешаа кој е кој, само Итан го разликував. Се на се слаб филм, оценка 6 дека е базиран на истинитој причи.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
@Толстој , @Spiegel , @MyloXyloto , @RectumAnale , @Џонтра Волта , @ob1 , @Bojan Van Buuren , @Krk1 , @Erich Zann , @Iceboy , @Хефест - денеска и онака ништо не се работи, седнете пред екран. Или ако не денеска - утре, зашто знам дека задутре сите ќе си правите скара и никој нема да го гледа.

Во понеделник, погодете кој предлага! :vozbud: Очекувајте нешто најнеочекувано. ;)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Каква скара бе, ќе се кршиме со јајца у недела. Има лом да ги напраам сите :D

Ќе го пуштам ја сеа да ми се симиња филмов и ќе го глеам, таман и онака се мислев шо да глеам :D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Ништо посебно. Поубав од многу поглупи филмови, поглуп од многу поубави филмови. Некоја златна средина. Идеја како идеја ок, настани како настани ок, реализацијата тро слабичка. Нема да завлегуваме во содржината и глумата шо како, да не се повторувам од претходно. Да ми оставеше некој посилен впечаток можеби и подолг пост ќе напишев :D

6-че.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
@Толстој , @Spiegel , @MyloXyloto , @RectumAnale , @Џонтра Волта , @ob1 , @Bojan Van Buuren , @Krk1 , @Erich Zann , @Iceboy , @Хефест - денеска и онака ништо не се работи, седнете пред екран. Или ако не денеска - утре, зашто знам дека задутре сите ќе си правите скара и никој нема да го гледа.

Во понеделник, погодете кој предлага! :vozbud: Очекувајте нешто најнеочекувано. ;)
Го глеав ја, рокни една 6.5ка од мене. :D
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Одлична приказна, може и некое статииче да стаите да прочитаме што точно се дешавало, некоја изјава од овие ако имало и такви слични работи.
За приказнава стварно немам зборови, едино ми сметаше сликата или можеби начинот на кој е снимен филмот, ама па од друга страна мора по нешто да се познава дека е сниман 90тите години :D

Отвара интересно прашање што е регулирано и со правото, односно во такви ситуации јас или тој. Убаво си беше кажано на филмот, сите во вакви услови сеа викаат не би јадел друг човек, дандара мандара, ама се дур не се најдеш во таква ситуација никогаш нема да знаеш како точно би реагирал.

Ја се восхитувам на приказнава, а уствари потсесно заборавам дека не е приказна туку вистински настан.

Чисто зошто ипак мене the intouchables ми е совршен филм и му дадов 10ка, на овој би морал да му дадам 9.9
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Глумава беше на ниво на Султан Сулејман.

Мал милион пати го имам фатено на телевизија да го гледам, прв пат целосно го изгледав и на моменти досаден ми стануваше...можеби оти го знаев крајот, можеби оти на моменти беше толку ретардирано и дебилно склопен. И ќе се повторам со многу други постови, има одлична приказна, пејсажи, развој на ликови да направи ама ништо од тоа немаше.
Еден Everest годинава, кој има дваесет пати послаба приказна од оваа ме фати на емоции, овој каде што имаш канибализам, умирање луѓе низ целиот филм, роднини, пријатели, соиграчи не направи такво нешто.
И да, кинески филм да гледав повеќе ќе ги разликував актериве, само Нандо беше различен малку, сите други беа буквално исти, како од ист калап да се правени. До моментот додека умре не можев да го познаам капитенот ако беа повеќе луѓе на едно место собрани. А и овој со Нандо шо ја најдоа долината беше така колку-толку различен од другите,
Од претходно сум го имал оценето со 6, сега му ја спуштам на 5 и тоа е мислам најмногу оти е вистинска приказна, оти тоа ми се моташе по глава цел филм и каква била реакцијата на луѓето околу нив кога разбрале дека станале канибали.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.791
Поени од реакции
24.056
Само што го изгледав. Едина светла точка во филмов е приказната и тоа поради што е вистинска приказна. Се друго е лошо, не просечно туку лошо да бидеме реални. А да, пејсажи убави има, ама како да нема коа на планина се одвива дејството во филмот. Глумата е ужасна, тој другар му на Нандо што беше ми личеше на Меси и праеше уште толку да не го сакам филмов. Јебига, комплекси. :D
Вистинска прича, пејсажи, за чудо не ми беше досаден, нема да бидам престрог со оценката и ќе му дадам 7/10 на филмов.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Помина и деветтиот филм, 18 недели откако сѐ ова започна. Alive беше изборот на @ManUtdChampions , 15-мина го изгледаа и дадоа средна оценка 6,6, што и не е така лошо (сме виделе и полошо). @Толстој , @Spiegel , @MyloXyloto , @Krk1 и @Хефест се тие кои го испуштија. На @Толстој ова е трет по ред неизгледан, па затоа ако не се врати во игра, не го тагнуваме веќе.
------------------------------
На ред за предложување сум јас, @Zlatikevichius , човекот кој подолго од 3 години на форумов носи аватар од еден лик направен од глина кој пуши цигара, а за кој повеќето мислат дека е анимиран лик од долгометражниот филм на Адам Елиот, Mary and Max. Не се далеку од вистината зашто и ова е лик на Адам Елиот, но утка им е филмот. Ликот кој е на мојот аватар е Харви Крампет, ретардиран полски имигрант во Австралија на кој животот му е дефинитивно маќеа, но Харви е човек со големи плеќи на кои може да го понесе товарот, и широка насмевка со која успева да преброди сѐ.

Бидејќи видов дека на Letterboxd ниту еден од вас го нема гледано краткиот анимиран филм Harvie Krumpet, кој е дефинитивно бр.1 анимиран филм според мене, и во мојата листа топ 10 најомилени филмови на сите времиња (иако е краток, кај мене се носи рамо уз рамо со долгометражните), одлучив тоа да биде мојот предлог. Harvie Krumpet е филм кој со својот црн хумор ќе ве насмее и натажи во исто време, ќе ве натера да подразмислите за што вреди да се трошат деновите од животот и ќе ви одржи некои важни животни лекции кои сите ги подзабораваме понекогаш. И бидејќи оваа недела јас предложувам, и зашто за прв пат како предлог имаме краток филм, и за прв пат имаме и анимиран филм, одлучив времето за гледање, само овој пат да го скратам од две, на само една недела. Верувам дека секој од вас може да си дозволи да одвои само 23 минути пред екранот. Дури и, бидејќи е ова полесна задача, ги повикувам @RectumAnale , @Mich0MKD , @Луси_Лу , @Chovek , @џимеј , @AniMagus , @Продиџи , @K!KI , @Saladin и @beaverknight да ни се вратат во клубот. Верувам дека секој е во можност да седне пред телевизор само 23 минути во една недела и никој не може да се оправда дека нема интернет кога треба да симнете фајл од максимум 300 MB.

Значи, од 02.05 до 08.05 од САД и Европа се селиме во Австралија, и за прв пат ќе гледаме краток анимиран филм, освојувачот на Оскар за 2003 година:

Harvie Krumpet
4.jpg

Торенти:
Harvie Krumpet - 2003 ( DvdRip,Xvid)....Rojo
[XviD - Eng AC3 - softsub ITA and MultiSub] Mary and Max - Harvie Krumpet [TNTVillage]


@wot, смени насловот - Film Club 2016 (Harvie Krumpet: 02.05 - 08.05)

Letterboxd листата update-увана: http://letterboxd.com/zlatikevichius/list/film-club/

Листата на членови исто така.

Уживајте!
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Златикевичиус, ќе те молам да го поправиш скорот кај мене за алајв, реков дека давам 9.9, а не 10 :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
На замунда 4 сидери, другиве од кикес не мрдаат
еве го од пајрат беј тргна задоволувачки
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Златикевичиус, ќе те молам да го поправиш скорот кај мене за алајв, реков дека давам 9.9, а не 10 :D
Брат, абе, сега кај ги цепкаме оценките па наместо од 1-10 имаме и 0,5, 1,5 , 2,5 ... 9,5, па уште 9,9? Следно: ќе почнеме и по 7,246 и слични да даваме. Одбери 9,5 или 10,0. 9,9 е неприфатливо, бар во клупчево. ;)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Брат, абе, сега кај ги цепкаме оценките па наместо од 1-10 имаме и 0,5, 1,5 , 2,5 ... 9,5, па уште 9,9? Следно: ќе почнеме и по 7,246 и слични да даваме. Одбери 9,5 или 10,0. 9,9 е неприфатливо, бар во клупчево. ;)
Тoгaш пиши 9 ипoл

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ааа одличен!
Прекрасна нарација и story telling. Само што, очекував некако повеќе филозофија од Харви бидејќи ти е како омилен лик... мислев ќе кажува некои свои мислења за животот но сепак тоа го прави со своите дела. А и нели, ограничен е.
Фактите беа многу реални, комични и депресивни.
Тоа што стана вегетаријанец, правата на животните и нудизмот не ми се вклопија баш но секој со своето.
Песничката при крај со Господ :aplauz:
На крај, филмов мислам дека сака да ни го долови долново и тоа успешно го прави.



Со World of Tomorrow не може :P
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom