Android корисници (проблеми, прашања, совети)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Luge aj da ve zamolam za pomos, crknav od nervozi. Imam HTC Desire 816 dual sim. kitkat OS i denes si kupiv memoriska, ja mestam i op, nema opcija za transfer na aplikaciite. puknav od kaj grbot od nervozi... od ona sto ko citav e deka google resil da ne dozvoli na ovoj OS da se prefrlaat aplikaciite i deka edinstven nacin za toa e da se root telefonot. opcija za update seuste nema, a izgleda nema ni da ima. Pa nekoja pomos ako nekoj znae? se izvinuvam za latinicata, momentalno nemam makedonska poddrska
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
Од кога ќе ми истече договорот кој што сум на ОНЕ , дали може да ми дадат некаков пин за отклучување на мојот телефон Алкател ц5 да го користам на сите мрежи, или треба да барам некоја мобилара за отклучување?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Nema storage settings kaj mene. Citav po htc, vo user manual sega doagja so najdoviot android a kaj mene e ustestariot i spored htc update trebalo da ima na krajot na 2015 i uste nema. nikade nemam opcija za da napravam bilo sto so sd memorijata sto seodnesuva do aplikaciite....zatoa i prasav ako nekoj ima iskustvo.
 
Т

Триптико

Гостин
Nema storage settings kaj mene. Citav po htc, vo user manual sega doagja so najdoviot android a kaj mene e ustestariot i spored htc update trebalo da ima na krajot na 2015 i uste nema. nikade nemam opcija za da napravam bilo sto so sd memorijata sto seodnesuva do aplikaciite....zatoa i prasav ako nekoj ima iskustvo.
Која верзија ја имаш? Пиши телефон со бројчето и верзијата на андроид. Не се сите 816ки исти. Заборавив...на кој оператор си?
 
Последно уредено од модератор:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
T mobile bese kodiran. Go zemav od ledikom i si go dekodirav vo Kocani. Verzija ako pitas kernel version 3.4.67 htc desire g dual sim a android e 4.4.2 citav trebalo da ima update ali nesto kasnat epten
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Не би ти препорачал апдејт, иако баш не се разбирам премногу. Секој понов андроид завзема многу повеќе меморија и процесорот нормално потешко би излегувал на крај ако имаш многу апликации

Гледам гугл плеј на 5.1 над 160 Мб зафаќа. Ниеден рам и ниеден процесор овие огромни програми неможи да ги носи
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Не би ти препорачал апдејт, иако баш не се разбирам премногу. Секој понов андроид завзема многу повеќе меморија и процесорот нормално потешко би излегувал на крај ако имаш многу апликации

Гледам гугл плеј на 5.1 над 160 Мб зафаќа. Ниеден рам и ниеден процесор овие огромни програми неможи да ги носи
Јас користам Samsung Galaxy S5, со 5.0 Android без ниту една активна апликација рамот ми беше искористен 1.28 / 1.67 GB ... за мојов модел нема update, преку sammobile.com го апдејтирав користејќи Odin и сега имам 6.0.1. Со новиот Андроид без ниту една активна апликација рамот е искористен 0.98 / 1.67 GB , а до 1.28 GB доаѓа со преку 6-7 отворени апликации и е доста побрз. :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Јас користам Samsung Galaxy S5, со 5.0 Android без ниту една активна апликација рамот ми беше искористен 1.28 / 1.67 GB ... за мојов модел нема update, преку sammobile.com го апдејтирав користејќи Odin и сега имам 6.0.1. Со новиот Андроид без ниту една активна апликација рамот е искористен 0.98 / 1.67 GB , а до 1.28 GB доаѓа со преку 6-7 отворени апликации и е доста побрз. :)
Дома имам уреди на 4.2 4.4 и 5.1 андроид, и гледам дека што понов андроид ,толку повеќе рамот завзема простор. И апликациите за поновите им се поголеми по меморија.

Ова го кажувам чисто визуелно гледајќи, иначе многу не ја знам суштината на андроидите.

Можеби кај 6.0 е обратно од сега и научиле некое школо.

Јас имам Ј5 со 1.5 гб рам (всупност реално 1.38) и беѕ ФБ и месинџер(немам профил) ми останува само третина за користење. Кај оди толку рам не ми е јасно. Не дека кочи телефонот, нема мака, ама што му прават на толку рам....
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.408
Поени од реакции
2.750
Андроидот за да работи како подмачкан потребно е многу РАМ и добар процесор а тоа е предизвикано од самата структура на ОС која е со Java програмски код. Затоа iOS па и Windows ќе работат побрзо и подобро од Android. Андроидот стана некако ептен "open source" и секој производител си праи што сака и како сака. Потоа од тука иде и тој "Bloatware" кој пак уште дополнително го успорува Андроидот. На сето ова додај ги и апликациите како Facebook, Messenger кои уште дополнително многу ресурси бараат...
 
Т

Триптико

Гостин
@gjoko-mkd нека не те буни "зафатеноста" на рам меморијата. За разлика од класичен компјутер, лаптоп, сервер, кај андроид машините е многу подобро да биде активен и искористен скоро цел рам, отколку да се полни/празни. Затоа и мислиме дека телефони/таблети се побрзи. Сѐ е вчитано во рам и само се повикува по потреба. Нема веќе хдд - рам (влез) - процесор - рам (излез) - хдд. Сега е storage - рам - процесор - storage со таа разлика што рам останува "полн". Така дава побрзи времиња на одговор ;) Колку повеќе е полн, толку побрз е тел/таблет. Има некои правила и за тоа, но генерално објаснувањето е такво :) Не се замарајте со разни рам забрзувачи, оптимајзери, ти реков/ми рече. Самиот андроид има свои "процедури" кога да празни/полни и досега е одличен. Немањето вистински мултитаскинг го прави ова управување уште поедноставно, но и поефективно.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Да, како што кажуваш, едно е ние лаички да си ги коментираме бројките, а друго е да ја познаваш суштината на работите. Кај мене на разни андроид апарати сум осетил побрза работа откако ќе го исчистам кешот, и кога ќе направам форс стоп на апликации кои не ми требаат во секојдневието(плеј стор, мапсот исто така....)
 
Т

Триптико

Гостин
Да, како што кажуваш, едно е ние лаички да си ги коментираме бројките, а друго е да ја познаваш суштината на работите. Кај мене на разни андроид апарати сум осетил побрза работа откако ќе го исчистам кешот, и кога ќе направам форс стоп на апликации кои не ми требаат во секојдневието(плеј стор, мапсот исто така....)
Точно, но, ако се однесуваш кон RAM меморијата како во Windows, и тоа како ќе осетиш бавен телефон :) Пример, имаш 20 апликации на тел. Од нив, реално користиш 10 дневно. Ама и од тие 10, најмногу се 6-7 постојано активни. Ако ти се сите 20 во RAM, во зависност од количината на меморија, ќе имаш проблеми. Тоа е прво: избриши или барем disable на непотребните апликации. Од останатите што ги користиш, пожелно е да не се сите активни (ако имаш тел со 2-3-4 GB RAM ова не е за тебе). Тие што најмногу ги користиш, постојано нека стојат во меморија. Побрзо ќе се вклучат од оние што се force close. Кеш на апликација повеќе ѝ прави проблем на апликацијата, отколку на самиот андроид. Пробав пред некое време една апликација Back as exit (мислам дека вака се викаше). Апликацијава на притискање back не само што ја исклучува активната апликација, туку и комплет ја вади од RAM. Ми се виде супер, па на сѐ што имав вклучено му го направив тој "exit". Исклучени сите, да видам што ќе биде...вклучувам chrome и си чекам, си чекам...тапаталк не правам муабет, maps не сакаш да знаеш после force close како се вклучува...итн. Различен менаџмент на меморијата има андроид, затоа е страшно кога гледаш скоро full искористеност на RAM. Остави го полн (со потребни апликации). Тоа е за твое добро :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Primetuvam na tabletot najmnogu, Samsung tab 4, ako ne napravam force stop na Fb i Mesinger(gi koristat soprugata i deteto), tabletot posporo raboti iako ima 1.5 gb ram.

Interesno na htc 310 kolku i da go optovaruvav, nikogaš ne kočeše. Ne sum imal mnogu skapi telefoni(sega imam j5) no kako 310-kata brxina i stabilnost sum nemal.

Možebi e poradi dobra arhitektura na hardverot vo sporedba so relativno poslab android 4.1 so koj lesno izleguva na kraj
 
Т

Триптико

Гостин
Му текнува на некој, како да тргнам заклучување на тел? Можам или патерн или пин. Не можам целосно да го исклучам. Не ми се форматира телефонов, после милион сетирања :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom