Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Pobitno e masloto da kreni nagore po site kanali otkolku temperaturata. Ne e dobro da se optereti motorot, a vo nekoi delovi da nema stasano masloto
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Здраво да прашам дали некој има искуство со пежо 307 од овие 2.0 што се ХДИ машините ( 2001-2005 ), мислење, проблеми со нив и сл ?
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
202
Поени од реакции
5
Некој препорака за летни гуми? (175/70/P14), цена во размер од 3 илјади до 3500 за гума. Битно ми е да има некој добро искуство па да препорача, како и места каде истите да се набават со монтажа со се :) Фала ви
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253

Вакво делче да не знае некој каде може да се најде за Лада електромагнетно нешто за да префрла од бензин на плин и обратно
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Некој препорака за летни гуми? (175/70/P14), цена во размер од 3 илјади до 3500 за гума. Битно ми е да има некој добро искуство па да препорача, како и места каде истите да се набават со монтажа со се :) Фала ви
Star Fire, srpska guma, solidna e, ja vozam na sluzbenoto Kango, kosta okolu 2000-2300 denara za guma.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
458
Поени од реакции
99
Некој препорака за летни гуми? (175/70/P14), цена во размер од 3 илјади до 3500 за гума. Битно ми е да има некој добро искуство па да препорача, како и места каде истите да се набават со монтажа со се :) Фала ви
Јас возам со 175/65/14 пирели на пежо 206 по 3700-3800 по гума и сум задоволен
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Дали може регистрацијата на возилото да се направи во друг град, не оној што го имам на лична карта/возачка/сообраќајната?
 
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Некој во прости црти да ми објасни која е процедурата за купување на автомобил веќе регистриран во Македонија. Мислам на paperwork стварите, нотар, купопродажен договор, проверување на возилото дали е украдено, нови таблици, нова сообраќајна итн?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
458
Поени од реакции
99
Некој во прости црти да ми објасни која е процедурата за купување на автомобил веќе регистриран во Македонија. Мислам на paperwork стварите, нотар, купопродажен договор, проверување на возилото дали е украдено, нови таблици, нова сообраќајна итн?
1.Идете на нотар пратвите купопродажен договор
2. Со тој договор, таблиците и сообраќајната продавачот ја одјавува колата
3. Со документот дека е одјавена, сообраќајната и нотарскиот договор идеш у здружение за возачи и ти даваат нови таблици.
Се на се ќе те кошта околу 3000 денари најмногу
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Некој во прости црти да ми објасни која е процедурата за купување на автомобил веќе регистриран во Македонија. Мислам на paperwork стварите, нотар, купопродажен договор, проверување на возилото дали е украдено, нови таблици, нова сообраќајна итн?
Ќе одиш и во подрачната служба на Централен регистар на РМ, треба да ја има во секој град... таму поднесуваш барање (го имаат таму напринтано само треба да пополниш од сообраќајна дозвола бр. на мотор и бр. на шасија) и со тоа барање проверуваат дали колата е дадена под залог или е чиста...
Ако е чиста ќе излези нешто како: „Не е пронајден ниеден погодок“.
Тоа направи го ПРЕД да одиш на нотар и да потпишиш договор, процедурата трае 30 минути и кошта некои 150 денари... а те спасува од многу главоболки.

Ова за возило кое е од мкд, за возила со странски таблици односно увезени, не знам. Мора да има мкд сообраќајна дозвола, за овие другите прашај во централен регистар.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Почна да ми скока задниот дел од колата од пред недела-две. Ова посбено се приметува кога ќе поминам преку лежечи полицаец, дур да се стабилизира 5-6 пати ќе 'скокне' горе-доле. И во возење се осеќа, на секое дупче на патот се ниша, ко на трамполина да возиш. Кога е паркирана исто, ако ја притиснам на задниот дел потскокнува. Се сомневам дека е некој амортизер, бидејќи гумите ги проверив да не се ептен издишани или напумпани и таман се. Има нешто друго што би можело да биде причина освен дефектен амортизер?

И ако е до амортизерите, каде може да се заменат и колку би коштале отприлика? Ги менува вулканизер или механичар?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
^ Амортизерите ти се, цената ти е во зависност од возилото

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Кај да најдам прстени за километражата за рено лагуна 2002 модел?? Благодарам----оние сребрените украсните
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Почна да ми скока задниот дел од колата од пред недела-две. Ова посбено се приметува кога ќе поминам преку лежечи полицаец, дур да се стабилизира 5-6 пати ќе 'скокне' горе-доле. И во возење се осеќа, на секое дупче на патот се ниша, ко на трамполина да возиш. Кога е паркирана исто, ако ја притиснам на задниот дел потскокнува. Се сомневам дека е некој амортизер, бидејќи гумите ги проверив да не се ептен издишани или напумпани и таман се. Има нешто друго што би можело да биде причина освен дефектен амортизер?

И ако е до амортизерите, каде може да се заменат и колку би коштале отприлика? Ги менува вулканизер или механичар?
ГИ менува механичар,се вадат старите амортизери со се федери,па после се носат на преса,се одвојуваат федерите од амортизерите,и пак на преса се набиваат..Али може и без преса,само се оштрафува амортизерот,се тура друг и завршена приказна е..Целата постапка не трае ни 30 минути.За што кола?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
ГИ менува механичар,се вадат старите амортизери со се федери,па после се носат на преса,се одвојуваат федерите од амортизерите,и пак на преса се набиваат..Али може и без преса,само се оштрафува амортизерот,се тура друг и завршена приказна е..Целата постапка не трае ни 30 минути.За што кола?
Audi A4 1.8 бензинец, 97'.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom