Си купив книга

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.784
Поени од реакции
6.966
Последни купени ми се од Белград.

1. Teorijska poetika - Marija Renata Majenova. Од службени гласник, тие имаат месечни понуди и можат да се најдат прекрасни книги на понудата. Ова е теорија на книжевност, дебели корици, ново издание, а на попустот ја најдов за 150 денари!

2. Ada ili strast - Vladimir Nabokov
3. Politika knjizevnosti - Zak Ransijer
4. Iskustvo tisine - Rajner Marija Rilke
5. Dnevna kuca, nocna kuca - Olga Tokarczuk
6. Uvod u fantasticnu knjizevnost - Cvetan Todorov, Кај нас беше 500 денари и може повеќе, ваму ја земав за 250 денари.
7. Etika i seks - Igor Primorac
8. Rat nema zensko lice - Svetlana Aleksijevic
9. O Prustu i Fokneru - Sretan Maric
10. Besudbinstvo - Imre Kertes
11. Amajlija - Roberto Bolano
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Мислам дека земав маиндфак книга...додуше таква и сакав :D

Сигмунд Фројд-Човек Волк
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Kларк - Одисеја 2001-ва
Хаксли - Храбриот Нов Свет
Асимов - Јас, Робот

сите од кај плавата тетка на плоштад :D
Смеам тука да цитирам модератори? :D

Инаку ова на македонски е? Оти испечатив јас некој пдф на српски мислам, ја немам сретнато на македонски.

Што се однесува до книги да не сум офтопик, зедов две историски „Македонската лустрација" и „Правната положба на Македонците во Југославија". Ја докомплетирав трилогијата на Конфучие со Лао Це Тунг и Чуанг Це, Штурец на огниште од Чарлс Дикенс и Јунгова мапа на душата. Овие 6 од пред 2 недели.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Инаку ова на македонски е? Оти испечатив јас некој пдф на српски мислам, ја немам сретнато на македонски..
ноуп, на хрваЦки, оваЈа е
https://static.kupindoslike.com/ALDOUS-HUXLEY-DIVNI-NOVI-SVIJET_slika_O_45831453.jpg

да не бидам и ја офф иначе :D -

штета од Замјатин - Ние не ја најдов сегде се распрашав по книжариве
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
1. "Гaргaрa" oд Игoр Стaнoјoвски. Пoд гoлемите импресии нa веќе прoчитaнaтa "Првиoт универзитетски ден нa мoјaтa ќеркa" .
2. Физикa нa тaгaтa" oд Геoрги Гoспoдинoв. Пo тoплa препoрaкa oд прoдaвaчoт oд Или-или.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
1. "Гaргaрa" oд Игoр Стaнoјoвски. Пoд гoлемите импресии нa веќе прoчитaнaтa "Првиoт универзитетски ден нa мoјaтa ќеркa" .
2. Физикa нa тaгaтa" oд Геoрги Гoспoдинoв. Пo тoплa препoрaкa oд прoдaвaчoт oд Или-или.
Честито! Физика на тагата е една од најдобрите книги што ги имам прочитано во последно време. Не знам каков е преводот (преводите на Маџиров се феноменални, ова е во превод на некој друг), јас ја читав на бугарски.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Честито! Физика на тагата е една од најдобрите книги што ги имам прочитано во последно време. Не знам каков е преводот (преводите на Маџиров се феноменални, ова е во превод на некој друг), јас ја читав на бугарски.
Досега Или-или немаат потфрлено... Барем не до толку да ме натера да ја склопам книгата.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Одам денес во Табернакул по еден наслов на Ник Хорнби - High fidelity, и праам нешто муабет со продавачкава (btw ептен услужива) и ми вика ја имале пред некој месец ама се потрошила. После ми спомна дека имале некои други негови, си викам ај дај-шта-даш може ќе ми фати нешто окцето, читам, разгледувам, ми паѓа на око една онака сомнително пошо преведен наслов на македонски, и ја прашувам дали е За едно дете од 12тина години што ќе се здружи со еден фраер од 30тина што врти женски, ми вика фраерот е Хју Грант и се смешка така. Ја зедов книгата, вечер ја почнувам.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Од Охридон кај братон ги зедов, пошто Прилепов ни е срање со избор на книги за купување.
150 се филозофиите, расказите 250, и нобеловци има за 150. Камило Села од нив го грабнав, фасциниран претходно од „Семејството на Паскуал Дуарте" по препорака на Џими.

20160802_185947.jpg
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Од Живко ја земав оваа чисто ради тоа дека Големата Вода ми беше прекрасна а од Славко да видам што се дешава со книгава пошто едни ми кажуваат дека е гадна а други не па да се уверам.Додека пак Луис ми е препорака од професорка :)



Sent from my SM-J200H using Tapatalk
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Од Живко ја земав оваа чисто ради тоа дека Големата Вода ми беше прекрасна а од Славко да видам што се дешава со книгава пошто едни ми кажуваат дека е гадна а други не па да се уверам.Додека пак Луис ми е препорака од професорка :)



Sent from my SM-J200H using Tapatalk
„Пасквелија“, чинам е збирка раскази. А „Кучешко распетие“ е одличен роман, еден од најдобрите кои ги имам прочитано од Славко Јаневски. (y)
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Охрид на тезгите за книги, има кутии со книги фрлени настрана, пишува 3 за 100 денари. Ај си велам да видам што има таму. Гледам се добри книги, изданија на Блесок. Нови книги, ги гледам неоштетени, пола од нив буквало кога ќе ги отвориш мирисаат на ново, другите не верувам ни да ги прочитал некој. Седат така фрлени најнакрај, еј си викам ова гарант е грешка нема шанси.
Да купиш книга од Блесок треба да продадеш бубрег или нешто слично, овде чмаат така. Ги грабам сите изданија на Блесок што ги имаше во кутиите. Зедов 9 книги и одам да платам со сиот срам, си реков овој ќе ме врати или ќе ми побара ѓаол ипол цена некоја. Смирено така ко никому ништо ми вели 300 денари дечко, а јас држам 9 книги во мене лооол кој кого зеза овде. Како бе му викам овие ги давате вака, тој ми вели - па никој не ги купува што да правам. Супер.


Ова ми е најдобар улов досега. Пресметував колку се на ново на страната на Блесок, испаѓа да сум заштедил 3 400 денари.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
прв пат го читам, и многу сум задоволен
скоро не ми се оставаше книгата од раце,можеби поради темата што ја обработува а која ме многу интересира.
Коле Чашуле - Резиме за мојата генерација
---------
Мориц Романо... тешко се наоѓаат негови книги (сега една купив)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom