Финансиската конструкција на Исус и апостолите

Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Види Летчо , невела вака , ем знаеш ем сосила недоветени прашања поставуваш , само и само да им реметиш мирот и спокојството на толкувачите на мислата Господова.
Првиот Ристе бил со благородничко(царско) потекло . Како наследник на тронот бил избран да организира бунт против римјаните и свештениците , за враќање на вистинските владетели и вредности . Така да покрај личното богатство ја имал и подршката на богатите евреи .Нормално тие инвестирале во светлата иднина , замисли бунтот да успеел ! Колкукратно ке им се исплатело донаторството ? Во основа тоа ќе да му била финансиската констукција !
Гореопишаниот Ристе е архетип на Христос синот божји , кој од друга страна е пренесувач на божјата мисла . Како таков , вториов нема потреба од пари , скапа облека и парфеми .
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Ама не ми е јасно што толку се возбудија? Како у око да им брцна! Само си праша!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што велат твоите извори, Мики?
Моите извори се „...блиски до Владата...„ и (ми) велат...Море не, ми гарантираат дека у Македонија нема(ло) корупција. :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Еден пример на финансиска малверзација може да послужи и прикаската како Исус наранил 5000 души со 2 риби, сите знаеме дека на еден митинг (пошто тоа беше еден вид на митинг каде Исус кажувал свои цели и програма) испод 100 денари (евроипол) по учесник, не може да помине, и то е само сендвич и сок без превоз, а две риби не се ни 200 денари или 3 евра, и сега имаме од една страна реални трошоци од 7500 евра а прикажани се 3 евра и то онака од околу замачкано замаглено. И тоа само во еден случај имаме разлика од иљадници евра.
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
и кажи твое мислење, кој му даваше пари на Исус и апостолите за нивните трошоци за живот, јадење, пиење, патувања, алишта, спиење...?
Кој ги финансираше?[DOUBLEPOST=1455447435][/DOUBLEPOST]
Хомо сапиенс настанал од предходни хомониди не беше тој прв
epa dobro de. zatoa kazav ti imas informacija za apla prvio coek.
baras mislenje od mene zabeganiot vernik? sto mozam da ti kazam jas?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
може биле големи рибите
и тука има малверзација, не коштаат исто 2 скуши од по 200 грама секоја и 2 сабјарки од по 900 кила секоја, пак има огромна разлика во цена
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
sega za sega nema informacii po ova prasanje taka da slucajot moze da se zakluci na odredeno vreme. mozeme da nagagjame samo. Jovan ziveese od skakulci i med. za Isus ne ja isklucuvam moznosta da bil finansiski poddrzuvan od narodot zatoa sto go sakaa i sledea. koj kolku imal.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.599
Поени од реакции
38.752
и тука има малверзација, не коштаат исто 2 скуши од по 200 грама секоја и 2 сабјарки од по 900 кила секоја, пак има огромна разлика во цена
па може некој добар рибар ги подарил, им рекол нека јадат луѓето, он и така знае да лови риба и увек е најаден ко што вика една кинеска поговорка, утре пак ќе фати 2 такви риби
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
sega za sega nema informacii po ova prasanje taka da slucajot moze da se zakluci na odredeno vreme. mozeme da nagagjame samo. Jovan ziveese od skakulci i med. za Isus ne ja isklucuvam moznosta da bil finansiski poddrzuvan od narodot zatoa sto go sakaa i sledea. koj kolku imal.
медот е 350 денари кило, ни Мијалков не може да се храни од мед оти е скап, бубачки го прават по една трошка и треба и многу време и труд да се собере мед, да го сереа крави ќе беше ефтин и лесно сите ќе се хранеа со мед
А друго прашање е каде се податоците за финансирањето на Исус и другарите негови, и да беа донации во прашање, треба да има ливче кој кога и колку дал, тоа треба да е уште построго оти се работи за народни пари, ај да арчеше Исус некои свои пари од наследство па негова работа али за народни пари треба да има отчет[DOUBLEPOST=1455490836][/DOUBLEPOST]
па може некој добар рибар ги подарил, им рекол нека јадат луѓето, он и така знае да лови риба и увек е најаден ко што вика една кинеска поговорка, утре пак ќе фати 2 такви риби
а бе се е то ок за уз муабет, можи вака можи онака али ништо не може да се докаже се е скриено се е тајна, се знаело само дека имале пари а од каде ?? можеби ова можеби она....
Ај сега пример мијалков или премиеро да кажат “еми можеби некој рибар ми ги дал плацовите....“
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.599
Поени од реакции
38.752
медот е 350 денари кило, ни Мијалков не може да се храни од мед оти е скап, бубачки го прават по една трошка и треба и многу време и труд да се собере мед, да го сереа крави ќе беше ефтин и лесно сите ќе се хранеа со мед
А друго прашање е каде се податоците за финансирањето на Исус и другарите негови, и да беа донации во прашање, треба да има ливче кој кога и колку дал, тоа треба да е уште построго оти се работи за народни пари, ај да арчеше Исус некои свои пари од наследство па негова работа али за народни пари треба да има отчет[DOUBLEPOST=1455490836][/DOUBLEPOST]
а бе се е то ок за уз муабет, можи вака можи онака али ништо не може да се докаже се е скриено се е тајна, се знаело само дека имале пари а од каде ?? можеби ова можеби она....
Ај сега пример мијалков или премиеро да кажат “еми можеби некој рибар ми ги дал плацовите....“
ти си гледал некој филм со Исус? Него сите го сакале, кај и да одел бил добро пречекуван од народо и не се сомневам дека рибите биле нечив дар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom