Smart телевизори

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
За да отворам ваква тема ме потикна тоа што денес бев во неколку салони каде гледав телевизори и разно разна техника за домаќинство не дека моментално ми е потребно ова но ете ме интересира техонолгијата и вакви слични ствари.

Исто така не сретнав вака тема до сега тука па се решив да отворам

Smart телевизор или како што многуина го викаат паметен телевизор е телевизор на кој може да се користи интернет и преку интернет да се симнат безброј апликации, да се гледаат фотографии, филмови, музика да се слуш и друго. За ваквите телевизори не мора да се користат додатни сет топ бокс уреди т.е ресивери и слични додатни медиа плеери бидејќи со ова на телевизорот е вграден тој сет топ бокс уред.

Постои и Smart телевизори кој во себе имаат и Android оперативен систем и работат исто како и таблетите, мобилните и компјутерите со ваков оперативен систем. Ваквите телевизори засега имаат одреден број фирми но не значи дека и другите фирми во иднина нема да понудат вакво нешто на пазарот.

Најпознатите фирми за техника произведуваат вакви телевизори и како напредува технолигујата на пазарот во продажба пуштаат најразлични верзии на овие телевизори и тоа во најразлични димензии т.е инчи, во full HD ,во 4к резолуција, UltraHD, 3D и што уште не. Зависно од сето тоа зависи и нивната продажна цена.


Е сега мене ме интересита што вие мислите дали е подобар обичен smart телевизор или smart телевизор со вграден android oперативен систем ? Од која фирма има најдобар телевизор ? .


Исто така темава нека биде и за општа дискусија околу ваквите телевизори
 
Последно уредено:
Член од
16 јуни 2013
Мислења
418
Поени од реакции
344
Јас би ти препорачал да не купуваш 3D, подобро е да инвестираш во повисока резолуција (4k) и некој други манири... пошто сеуште не е доволно развиено тоа 3D, башка нема мнг избор на филмови... што се однесува до марката ја знам дека само Sony имаат android os, LG користи некој webos (одличен е).. е сега која фирма има најдобар тв помеѓу sony и lg би ти препорачал да бираш... мој избор беше LG.
пс: не купувај постари модели на тв.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Јас откако излезе тој Android os и откако го пробав на мобилен па и на таблет сум презадоволен со него. Брзо и лесно се користи,, доста е развиен во моментов и има еден куп апликации бесплатно на google play store.

Од марка повеќе сум на Sony не само што на новите модели има Android туку затоа што и некако како марка ми се доста добри a и Samsung ми се одлична марка.

Туку вчера имав прилика кај едни да користам Sony smart на кој немаше Аndroid и не знам точно кој модел беше па се изнамачив но не успеав да влезам на прелистувач да инсталирам апликации и слично па ако знае некој нека ми објасни околу ова
 
Последно уредено:
Член од
11 јуни 2011
Мислења
377
Поени од реакции
183
Јас би ти препорачал да не купуваш 3D, подобро е да инвестираш во повисока резолуција (4k) и некој други манири... пошто сеуште не е доволно развиено тоа 3D, башка нема мнг избор на филмови... што се однесува до марката ја знам дека само Sony имаат android os, LG користи некој webos (одличен е).. е сега која фирма има најдобар тв помеѓу sony и lg би ти препорачал да бираш... мој избор беше LG.
пс: не купувај постари модели на тв.
Android OS имаат сите брендови (Philips,LG,Sony,Samsung) покрај нивните оперативни системи има модели на телевизори со андроид. Разгледај во амц,техномаркет секаде ги има. Малце се поскапи телевизорите со андроид.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Дали овие со телевизориве Android после може да го абдејтираш android oперативниот систем со понова верзија ?

Иначе точно тоа дека се поскапи телевизорите со Android затоа што тие се релативно нови на пазарот, а и гледам повеќето салони каде продаваат вакви телевизори имаат поволности за попусти и купување на рати.

Али како се развива технологијава полека полека ќе им опаѓа и цената на сега постоечкиве модели.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
915
Поени од реакции
594
Android imas philips i sony. Konkretno jas imam philips serija 6500, zadovolen sum. Instaliras igri, playeri i slicno isto kako na mob. Edina zamerka e sto nema unknown sources opcija, taka da na raspolaganje ti se samo del od aplikaciite, no vo sekoj slucaj e super. Google cast, es file xplorer, kodi, archos i mx player sekojdnevno gi koristam
Update samiot philips si pravi, verzija e 5.1 na androidot., inaku sam da instaliras android ne e mozno
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Android imas philips i sony. Konkretno jas imam philips serija 6500, zadovolen sum. Instaliras igri, playeri i slicno isto kako na mob. Edina zamerka e sto nema unknown sources opcija, taka da na raspolaganje ti se samo del od aplikaciite, no vo sekoj slucaj e super. Google cast, es file xplorer, kodi, archos i mx player sekojdnevno gi koristam
Update samiot philips si pravi, verzija e 5.1 na androidot., inaku sam da instaliras android ne e mozno
Зата пак на Sony тоа е дозвлено и лесно возможно https://www.youtube.com/watch?v=IbfFrfyZ7KI

На Pilips им е тоа голем пропуст затоа што глем дел компании и поединци кој креираат android апликации го избегаваат play store на google заради тоа што апликациите содржат во себе или пиратерија или нешто друго недозволиво.
 
Последно уредено:
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
затоа што сите што сум ги видел не работат како што треба и закочуваат, некои скроз заглавуваат па мора да ги гасиш.
можеби новите базирани на андроид се подобри, само колку е разликата во цена од „обичен“ и смарт тв?
подобро да се земе некој ТВ со добар панел, отколку смарт и 3Д. за 3000ден од кина имаш android box quadcore so 2gb ram i 8gb storage, што е многу помоќно и подобро од смарт телевизорите.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
мојот смарт телевизор редовно кочи на јутуб клипови. Не на секој клип ама на секој трет клип имаш застој во звукот од по 3-4 секунди. По се изгледа треба да гледаш и какви процесори имаат.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
Вероватно и овде е истата фора како и кај телефоните-колку јадра има процесорот, колкав рам, вкупна меморија...кило и мега херци....со еден збор што повеќе за сликата да не сецка
 
Член од
9 март 2012
Мислења
175
Поени од реакции
249
Android imas philips i sony. Konkretno jas imam philips serija 6500, zadovolen sum. Instaliras igri, playeri i slicno isto kako na mob. Edina zamerka e sto nema unknown sources opcija, taka da na raspolaganje ti se samo del od aplikaciite, no vo sekoj slucaj e super. Google cast, es file xplorer, kodi, archos i mx player sekojdnevno gi koristam
Update samiot philips si pravi, verzija e 5.1 na androidot., inaku sam da instaliras android ne e mozno
Planiram da zemam i jas vakov tv od setec i sakav da te prasam dali ima i dvb-s za satelitski kanali da se instalirat ili ne, zatoa sto mene mi rekoa deka ima ama gledam na internet nikade ne pisuva za dvb-s, i dali moze da se instalira programot elite hd od play store.

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 7041X using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom