Колекционери на Драгоцени Камења

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.857
Се убаво ова за благородниве камења. Ок. Ама мене не ми е јасно како може едно мало камче кое ете би го носеле на привезок, ќе ни ја зголеми енергијата или ќе не штити од лоши влијанија и останато натаму според описите.
Убаво би било и некој линк за инфо како тоа можат де делуваат. Сепак, малку е тешко да се поверува.
Ne treba da se poveruva treba da se pocuvstvuva... Znaci kristalite se donekade zivi bitija, zivi stvorenja. Kristalite gi iskopuvaat od srceto na prirodata nema objasnuvanje kako so proces gi sozdava prirodata znaci se dar od boga. Epa oti se dar od (boga, stvoritelot, univerzumot) zracat kosmicka energija zatoa i ednas vo mesecot se polnat so kosmicka energija (koga e polna mesecina)... Isto taka kristalot mozes da go navies prosto receno... Znaci ako treba da ti pomaga na edna od cakrite a taa nekoja cakra ti se valka, rasipuva poradi pr. strav, nedoverba... kristalot toj sto moze toj sto se razbira mu posocuva da ti pomaga za toj problem. Postoi drevna lecebna tehnika sto spagja vo alternativna medicina se vika kristalo terapija.
 
Член од
21 јануари 2013
Мислења
231
Поени од реакции
144
Јас имам еден сребрен привезок со црн оникс на поклон. Порано многу го носев, после го баталив. Сега ми стои во една ташна, па која ја носам е со мене, целосно заборавив на него...
 
Член од
18 октомври 2014
Мислења
124
Поени од реакции
288
Ne treba da se poveruva treba da se pocuvstvuva... Znaci kristalite se donekade zivi bitija, zivi stvorenja. Kristalite gi iskopuvaat od srceto na prirodata nema objasnuvanje kako so proces gi sozdava prirodata znaci se dar od boga. Epa oti se dar od (boga, stvoritelot, univerzumot) zracat kosmicka energija zatoa i ednas vo mesecot se polnat so kosmicka energija (koga e polna mesecina)... Isto taka kristalot mozes da go navies prosto receno... Znaci ako treba da ti pomaga na edna od cakrite a taa nekoja cakra ti se valka, rasipuva poradi pr. strav, nedoverba... kristalot toj sto moze toj sto se razbira mu posocuva da ti pomaga za toj problem. Postoi drevna lecebna tehnika sto spagja vo alternativna medicina se vika kristalo terapija.
Звучи иинтересно, ќе се обидам да истражувам малку. Не сум имала никогаш искуство со кристали, и не сум била убедена дека можат да имаат некакво дејство. Информациите за тоа како делуваат ги припишувам на автосугестија на имателот на истото. А нивниот естетски потенцијале е вистинско богатство.
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Kristalite gi iskopuvaat od srceto na prirodata nema objasnuvanje kako so proces gi sozdava prirodata znaci se dar od boga.
Оф леле... Ти да не продаваш вакви штом волку ги фалиш и им придаваш мистерија? Напротив, за секој минерал науката има објаснување како е создаден.

Признавам, естетски сите се привлечни, но можевте да додадете научни факти за нивното создавање, од каде ја добиле бојата и.т.н.

zracat kosmicka energija zatoa i ednas vo mesecot se polnat so kosmicka energija (koga e polna mesecina)...
Дали знаеш дека космичката енергија ја има најголемата ударна моќ од сите бранови должини што човекот ги има проучувано, дури поголема и од UV светлината и од X-зраците (Рентгенски). Значи ако зрачат космичка енергија се канцерогени, дури и повеќе одколку да носите ураниум на вратот. Но тоа не се случува, што значи дека не зрачат космичка енергија.

Тоа што кристалите "помагаат" за одредени работи, науката има докажано дека е дело на Placebo ефектот.
http://en.wikipedia.org/wiki/Placebo

Уште за чакрата не кажав, што е тоа ако може да ми објасните?

Ако сте заинтересирани за сериозна колекција на минерали, не поради нивните "лековити" својства, туку поради нивната убавина и реткост, ви препорачувам да ја посетите оваа страница:
http://www.johnbetts-fineminerals.com/
Најголемо наоѓалиште во Македонијава е во рудникот за мермер во Прилеп кога случајно при сечењето на мермерните блокови во плочи работниците наидуваат на кристални џепови со ретки кристали, а пред неколку години беше откриен нов минерал кој го нарекоа "Македонит".
http://www.johnbetts-fineminerals.com/jhbnyc/mineralmuseum/gallery2.php?init=&loc=Macedonia
Тоа е тоа, кратко кажано, мое мислење е дека оние кои се занимаваат со продажба на вакви работи со астролошка (всушност во зборот астрологија она логија не треба да стои затоа што таа не е докажана наука, всушност и не е наука, се основа на принципи што се отфрлени од конвенционалната наука) вредност продолжуваат со пропаганди како на пример (купи го ова, ти одговара на хороскопскиот знак, купи го она, ти одговара на името....) се со цел да заработат со тоа што ги мамат луѓето. Штета што таа пропаганда успева!
Уште ми останува да кажам дека очекував да наидам на сериозни колекционери овде. Гоолема штета!
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.857
Оф леле... Ти да не продаваш вакви штом волку ги фалиш и им придаваш мистерија? Напротив, за секој минерал науката има објаснување како е создаден.

Признавам, естетски сите се привлечни, но можевте да додадете научни факти за нивното создавање, од каде ја добиле бојата и.т.н.


Дали знаеш дека космичката енергија ја има најголемата ударна моќ од сите бранови должини што човекот ги има проучувано, дури поголема и од UV светлината и од X-зраците (Рентгенски). Значи ако зрачат космичка енергија се канцерогени, дури и повеќе одколку да носите ураниум на вратот. Но тоа не се случува, што значи дека не зрачат космичка енергија.

Тоа што кристалите "помагаат" за одредени работи, науката има докажано дека е дело на Placebo ефектот.
http://en.wikipedia.org/wiki/Placebo

Уште за чакрата не кажав, што е тоа ако може да ми објасните?

Ако сте заинтересирани за сериозна колекција на минерали, не поради нивните "лековити" својства, туку поради нивната убавина и реткост, ви препорачувам да ја посетите оваа страница:
http://www.johnbetts-fineminerals.com/
Најголемо наоѓалиште во Македонијава е во рудникот за мермер во Прилеп кога случајно при сечењето на мермерните блокови во плочи работниците наидуваат на кристални џепови со ретки кристали, а пред неколку години беше откриен нов минерал кој го нарекоа "Македонит".
http://www.johnbetts-fineminerals.com/jhbnyc/mineralmuseum/gallery2.php?init=&loc=Macedonia
Тоа е тоа, кратко кажано, мое мислење е дека оние кои се занимаваат со продажба на вакви работи со астролошка (всушност во зборот астрологија она логија не треба да стои затоа што таа не е докажана наука, всушност и не е наука, се основа на принципи што се отфрлени од конвенционалната наука) вредност продолжуваат со пропаганди како на пример (купи го ова, ти одговара на хороскопскиот знак, купи го она, ти одговара на името....) се со цел да заработат со тоа што ги мамат луѓето. Штета што таа пропаганда успева!
Уште ми останува да кажам дека очекував да наидам на сериозни колекционери овде. Гоолема штета!
Не продавам јас кристали јас користев кристали кога имав потреба и лично гарантирам дека помагаат. Извини вака али те е*ала науката Теодоре вака зборуваш од незнаење и немање искусво реално да гледаме... А се стрча да се покакаш на нешто што со голо око не се гледа и не е во прилог на науката како бизнис. Ако си држел кристал во рака ке ти стане јасно за што станува збор исто така ке ти стане јасно и дека навистина зрачат космичка енергија кога ке ги земеш во рака се чувствува пулсирање во зависност од големината и моќта на кристалот држејќи го на себе по одредено време чувствуваш промена најчесто карактерстична за кристалот.
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Добро де, помагаат, ама не заради емитувањето космичка енергија (што како прво не е тоа што ти мислиш), туку заради Placebo ефектот.
Зошто ти како верник го осеќаш тоа пулсирање, а јас како неверник не го осеќам тоа кога држам, еве да речеме чадлив кварц?
Сето тоа е објаснето од Placebo ефектот.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.857
Добро де, помагаат, ама не заради емитувањето космичка енергија (што како прво не е тоа што ти мислиш), туку заради Placebo ефектот.
Зошто ти како верник го осеќаш тоа пулсирање, а јас како неверник не го осеќам тоа кога држам, еве да речеме чадлив кварц?
Сето тоа е објаснето од Placebo ефектот.
Прво не го разбираш мојот пат не сум обичен верник... Второ различни ни се патиштата никогаш нема да се дообјасниме. Иначе за да почне еден човек да чувствува вибрација од енергетско ниво треба самиот да е енергетски чист па со време да му се изострат тие закржлавени сетила.
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Да расчистиме...
-Мојот пат е преку здрав разум, логика и што е најважно, цврсти докази да си ги објаснувам работите што ме опкружуваат. Јас имам отворен ум за сите работи што го исполнуваат следниов критериум- да можат да бидат објаснати со логика и докази.
-Твојот пат, како што разбра е да си ги објаснуваш работите како што ти одговара најмногу. Дообјасни го твојот пат ако е потребно.

Како станува човек енергетски чист? Чисто информативно...
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.857
Да расчистиме...
-Мојот пат е преку здрав разум, логика и што е најважно, цврсти докази да си ги објаснувам работите што ме опкружуваат. Јас имам отворен ум за сите работи што го исполнуваат следниов критериум- да можат да бидат објаснати со логика и докази.
-Твојот пат, како што разбра е да си ги објаснуваш работите како што ти одговара најмногу. Дообјасни го твојот пат ако е потребно.

Како станува човек енергетски чист? Чисто информативно...
На секое културно поставено прашање давам одговор колку и да сме различни. Енергетското прочистување се случува првенствено со прочистување на чакрите. Иначе да знаеш дека овие работи немаат логика многу нормално земската логика е објаснување за земски размери ова е нешто повеке нешто повисоко. ;)
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
каде има продавница за камења[DOUBLEPOST=1435675303][/DOUBLEPOST]
Моето ново камче
Лапиз Лазули
Прегледај го приврзокот 93935[DOUBLEPOST=1401622701][/DOUBLEPOST]Инаку Лапизот што повеќе е темен поскап е,посветлите се поефтини. Моето чинеше со се врвца 360 денари

еве разни видови на Лапис
каде може да се купат камења во македонија
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
100
Поени од реакции
15
Прилично сум нов тука, ако може да ги замолам поискусните за проценка на следниве 3 камчиња -
2 камчиња се жолти природни необработувани сафири 4.40 и 5 карати, со нив е вклучен сертификат
1 камче син топаз 24.4 карати обработен, со вклучен сертификат
 

Attachments

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
каде има продавница за камења[DOUBLEPOST=1435675303][/DOUBLEPOST]
каде може да се купат камења во македонија
Имаше една спроти грчка амбасада. Не знам дали постое уште. А имаш и една на рекорд, ама не знам што и какви камења има таму.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
dali ima vo palaneckiot del minerali i na koj del moze da se najdat da ne znae nekoj???
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас порано имав жад и морам да кажам дека навистина има некоја сила во него. Порано бев исполнет со негативни мисли, страв од одредени работи, несигурност и еден куп други работи, се додека не почнав да го носам жадот. Жадот некако ми помогна и таа некоја негова сила ја почуствував, а не да речеме психата си го прави своето.

Мислам дека беше купен од една продавница на Рекорд (ако не се лажам) и знам дека требаше бар еднаш во месецот да се прочистува во чаша вода со сол, а понекогаш и да се извади и да се полни кога надвор има Месечина (мислам дека стануваше збор за полна Месечина).

За секој купен камен даваа и картица на кој пишува за што е.....

2.JPG

Жадот беше составен од две камчиња споени на една жичка (нешто како топче и цилиндар), но еден ден се собравме надвор да играме фудбал и некако ме удрија во играта и се преполови на два дела жадот. Истовремено имав и жад крст (кој ми беше како поклон), но нажалост и тој се скрши. После некоја година добив повторно како поклон жад, во вид на плочка, но некако не сум сигурен дали е жад, па не го носам, туку само ми стои во кутивчево.

1.jpg

Сега незнам од каде би можел да купам жад како првиот што ми беше, но некогаш ќе проверам дали постои таа продавницата на Рекорд, па ако постои уште, ќе си купам.

:)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.857
Јас порано имав жад и морам да кажам дека навистина има некоја сила во него. Порано бев исполнет со негативни мисли, страв од одредени работи, несигурност и еден куп други работи, се додека не почнав да го носам жадот. Жадот некако ми помогна и таа некоја негова сила ја почуствував, а не да речеме психата си го прави своето.

Мислам дека беше купен од една продавница на Рекорд (ако не се лажам) и знам дека требаше бар еднаш во месецот да се прочистува во чаша вода со сол, а понекогаш и да се извади и да се полни кога надвор има Месечина (мислам дека стануваше збор за полна Месечина).

За секој купен камен даваа и картица на кој пишува за што е.....

Прегледај го приврзокот 139083

Жадот беше составен од две камчиња споени на една жичка (нешто како топче и цилиндар), но еден ден се собравме надвор да играме фудбал и некако ме удрија во играта и се преполови на два дела жадот. Истовремено имав и жад крст (кој ми беше како поклон), но нажалост и тој се скрши. После некоја година добив повторно како поклон жад, во вид на плочка, но некако не сум сигурен дали е жад, па не го носам, туку само ми стои во кутивчево.

Прегледај го приврзокот 139084

Сега незнам од каде би можел да купам жад како првиот што ми беше, но некогаш ќе проверам дали постои таа продавницата на Рекорд, па ако постои уште, ќе си купам.

:)
Прашај некој што се занимава со кристало терапија да ти каже каков кристал ти треба можеби жад веке не ти е потребен. Иначе за лечење се екстра сите кристали. Една интересна работа ке ти кажам како едно вклопување на кристаливе во алтернативата... Каква боја е кристалот на чакра со таа боја одговара.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom