Работа на брод

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.322
Поени од реакции
7.374
http://sitel.com.mk/rabotat-kako-robovi-zadovolstvo-imaat-samo-vo-seksot-sekoj-so-sekogo-vistinata-za-golemite-kruzeri

Кога нема пари има дупење... :) + гратис Хепатитис Б и Херпес
СТАРА ВЕСТ, напишана на сензационалистички начин и преведена после тоа на македонски јазик. Читав уште кога беше напишана по некој од странскиве сајтови. Младичов нешто претерал, ама јт, нема врска. Ние што сме работеле на брод ќе најдеме многу нелогичности и дупки во приказнава.

Ме мрзи да барам наназад по страниве. Ама ќе пишам пак.

Како прво се вработил на најлошата круз компанија у свет.
Како второ како американец, добар дел од жениве од земји од трет свет се надевале дека ќе го изебат, он ќе се заљуби у нив и ќе живеат после американски сон. За да закачиш СПБ шансите се многу мали затоа што редовно се прават медицински прегледи и плус кондомите се гага на брод. Имаш у медикал центар полици со апчиња за глава, против морска болест, фластери и КОНДОМИ.

Како трето, бидејќи сеа не е задолжително служење војска, јас би препорачал да биде задолжително секој (и машки и женски) да одработи еден договор на брод.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Како трето, бидејќи сеа не е задолжително служење војска, јас би препорачал да биде задолжително секој (и машки и женски) да одработи еден договор на брод.
Хаха мее потсети сега отсекогаш сум се прашувал колкава е разликата помеѓу тие животни режими.... Јас имам служено војска меѓу последните генерации што беа....Дали можеш да направиш споредба ако си искусил војничкиот живот? :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.322
Поени од реакции
7.374
Служев војска 2004та, бев на обука за граничар во Велес, ама потоа бев задржан како четен евидентичар во логистичка чета.

Заедничко е што денот ти е исполнет со активности. На брод работиш во просек 10 саати дневно. Паузите за ручек и слично не се бројат во овие саати.
На почеток имаш еден куп обуки, пред се за гостопримство, потоа за безбедност, меѓучовечки односи и слично.
Потоа имаш хиерархија.
Одговорност, со тоа што казните за правење бељи на брод се многу построги.
Во војска си го средуваш креветот, на брод си средуваш, кревет, соба, гардероба. На брод има проверка на кабина еднаш неделно и доколку паднеш 2-3 пати по ред можно е дури и отказ да добиеш.

Е сеа за разликите:
Учиш манири. Уште повеќе доколку работиш на Дизни Круз Лајн или овие маливе бродови што се по 300-500 гости каде што се внимава и на најситните детали.

Кога ќе споредам вака после отслужен еден воен рок од 6 месеци и 5 договори на брод (8, 8, 5, 6 и 6 месеци), војска е пис оф кејк шо викаат американците.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.313
Поени од реакции
2.834
Служев војска 2004та, бев на обука за граничар во Велес, ама потоа бев задржан како четен евидентичар во логистичка чета.

Заедничко е што денот ти е исполнет со активности. На брод работиш во просек 10 саати дневно. Паузите за ручек и слично не се бројат во овие саати.
На почеток имаш еден куп обуки, пред се за гостопримство, потоа за безбедност, меѓучовечки односи и слично.
Потоа имаш хиерархија.
Одговорност, со тоа што казните за правење бељи на брод се многу построги.
Во војска си го средуваш креветот, на брод си средуваш, кревет, соба, гардероба. На брод има проверка на кабина еднаш неделно и доколку паднеш 2-3 пати по ред можно е дури и отказ да добиеш.

Е сеа за разликите:
Учиш манири. Уште повеќе доколку работиш на Дизни Круз Лајн или овие маливе бродови што се по 300-500 гости каде што се внимава и на најситните детали.

Кога ќе споредам вака после отслужен еден воен рок од 6 месеци и 5 договори на брод (8, 8, 5, 6 и 6 месеци), војска е пис оф кејк шо викаат американците.
На Carnival ако си staff си имаш кабин стијард кој за 15-20$ ти средува кревет купатило нови пешкири и ја мете кабината. Јас бев print shop и од super shoperite имав еден куп рум торти и му давав на собарот плус и секогаш ми беше кабината топ средена. Проверка на кабината немав ниту еднаш во 9 месеци. Јас бев на Carnival Legend и така беше тамо и во принцип важеше за брод со најмногу журки, пред тоа бев 1 месец на Imagination и забавите тамо беа за 80% послаби. Сепак според моабети од други мислам дека искуството на брод од договор до договор е различен и нема строго правило дали е убаво или не затоа што тоа е релативна работа како ќе ти се погоди.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.322
Поени од реакции
7.374
На Carnival ако си staff си имаш кабин стијард кој за 15-20$ ти средува кревет купатило нови пешкири и ја мете кабината. Јас бев print shop и од super shoperite имав еден куп рум торти и му давав на собарот плус и секогаш ми беше кабината топ средена. Проверка на кабината немав ниту еднаш во 9 месеци. Јас бев на Carnival Legend и така беше тамо и во принцип важеше за брод со најмногу журки, пред тоа бев 1 месец на Imagination и забавите тамо беа за 80% послаби. Сепак според моабети од други мислам дека искуството на брод од договор до договор е различен и нема строго правило дали е убаво или не затоа што тоа е релативна работа како ќе ти се погоди.
Дап, секој договор е различна приказна :) Мојот втор договор бев цимер со лаб менаџерот и ниту еднаш немавме кабин инспекш. Нашите девојки беа цимерки, и ноќта пред кабин инспекшн тие си ја средуваа собата и доаѓаа да спијат кај нас :) Инаку јас истерав два договора на Дизни Меџик, па два на Дизни Фентази, потоа половина пак на Дизни Меџик и половина на Алур оф д Сиис.
На Дизни имавме кабин стјуард кој доаѓаше два пати неделно, вториот пат пред кабин инспекшн што беше ТоБ. Ако сакаш даваш бакшиш, ако не ништо. Јас обично давав по 20 долари од секоја плата (секоја втора среда) и секогаш кабината ми беше ТоБ, и ако во одреден париод имаат мањак крпи или слично собарот гледаше кај мене да стави а за другите ако остане.

Ова со забавите зависи од многу фактори, какви луѓе имаш у тим, каков е барот на бродот, дали има опен дек парти, каков ти е распоредот на работа... ми се случувало во еден договор да се менува ситуација 2-3 пати, а не па од договор до договор :)
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Секој со свое искуство.
А типот па напишал и книга и што сега треба како пример нешто да служи или ја доловил реалната слика, ма немој. Јас видов луѓе што нити за забава се интересираја нити секс нити надвор шетаја ги интересираше само пари да обезбедат за фамилијата и за тоа беа појдени.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
Дали некој е запознаен со ММР вакцина и каде може таа да се прими ? Од Карнивал барале да ја имаме примено еднаш во последните 10 години, без потврда за примена вакцина не можам да добијам договор. Во школскиот диспанзер каде што се водам не можеле да ме вакцинираат, се јавив во центар за јавно здравје (Пролече), таму ми рекоа дека после 15ти очекувале да ја добијат. Дали некој знае некое друго место каде што може да се прими таа вакцина?

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Член од
9 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
56
Дали некој е запознаен со ММР вакцина и каде може таа да се прими ? Од Карнивал барале да ја имаме примено еднаш во последните 10 години, без потврда за примена вакцина не можам да добијам договор. Во школскиот диспанзер каде што се водам не можеле да ме вакцинираат, се јавив во центар за јавно здравје (Пролече), таму ми рекоа дека после 15ти очекувале да ја добијат. Дали некој знае некое друго место каде што може да се прими таа вакцина?

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
прашај во Идадија
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
460
Поени од реакции
376
Дали некој е запознаен со ММР вакцина и каде може таа да се прими ? Од Карнивал барале да ја имаме примено еднаш во последните 10 години, без потврда за примена вакцина не можам да добијам договор. Во школскиот диспанзер каде што се водам не можеле да ме вакцинираат, се јавив во центар за јавно здравје (Пролече), таму ми рекоа дека после 15ти очекувале да ја добијат. Дали некој знае некое друго место каде што може да се прими таа вакцина?

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
Што уствари е мпп оти на МСЦ бараат за жолта треска(Стамарил) и оти нашиве таленти една година откако ја потрошиле сеуште ја немаат набавено јас бев до Белгрд да се вакцинирам и ме кошташе околу 50 евра.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
Што уствари е мпп оти на МСЦ бараат за жолта треска(Стамарил) и оти нашиве таленти една година откако ја потрошиле сеуште ја немаат набавено јас бев до Белгрд да се вакцинирам и ме кошташе околу 50 евра.
За сипаници, заушки и рубеола. Во школскиот диспанзер не ми даваат да се вакцинирам, наводно, законски не било возможно тоа бидејќи таа вакцина се прима на една година и после ревакцина во прво одделение. А во центар за јавно здравје, каде што вакцината се плаќа 1100 денари можело без проблем да се вакцинираш, само што ја немале во моментов. Исто така читам на други форуми, низ балканот без проблем се вакцинирале и не плаќале ништо.
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Дали знаете доколку имаш социјален број и B2 виза можеш легално да работиш во Америка во рок од 6 месеци колку што ти дозволува визата или мораш да имаш работна виза?Логично ми е второво ама имам слушнато дека ако имаш социјален број можеш легално да работиш па ме интересира ако некој знае кои се предностите од социјалниот број?
 
Член од
12 декември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
2
Нека потврди некој од морепловците али пошто сум запознаен на оваа тема веќе подолго време и имам исчитано доста форуми, веќе после 2-3 аплицирања за C1/D виза (поморска) имаш право со истата апликација да поднесиш барање и за B1 виза (туристичка) која би требало без проблем да ти ја одобрат.
C1/D e viza koja sto ovozmozuva da rabotis na brod. Za kopno dodeka si vo Usa ( kratok prestoj, koga brodot e ukotven) i nemas nikakvi drugi vizi osven ovaa, imigracioniot oddel ti izdava eden dokument koj sto e svoevidna dozvola da mozes da setas slobodno i nemas problem so zakon. B1 e sosema druga rabota od C1. Jas imam C1 evo veke sedma godina a dosega veke me odbile ednas za B1, zatoa sto amerikancite ne se nimalku naivni i sekogas e istiot odgovor od ambasada Yes you are ok, But try next year[DOUBLEPOST=1455037622][/DOUBLEPOST]
Може ли некој да ми даде повеќе инфо за bar utility има ли некој работено

Bar utility ti e najniska pozicija vo bar department t.e najmalce pari
Cela onaa rabota kojasto e pozadi vrata so dotur i cistenje i sve drugo, Osven prodazba i rabota so gosti e Bar utility pozz
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
458
Поени од реакции
486
ахахахахахахахахаха, тек кога ми текна какви гости имал :D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Тигрови мои морски, лавови мои океански, само да ве потсетам кој прв почна :)
ахахахахахахахахаха, тек кога ми текна какви гости имал :D
Цацко превезува со помодерно превозно средство, но патниците пак се исти.

Во два наврати - од 0:34 до 1:02, убаво си кажува Цацко шо народ вози. :D

 

Kajgana Shop

На врв Bottom