Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Сум го чепкал дримвиверот и колку толку запознаен сум со него, затоа мислев. А иначе у notepad како ќе видам дали ми функционира кодот?
Ќе го снимеш како .html или .php фајлот и ќе потоа ќе одиш кај ти е снимен file.html -> Десен Клик -> Open WIth -> Google Chrome или Mozile Firefox
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Сум го чепкал дримвиверот и колку толку запознаен сум со него, затоа мислев. А иначе у notepad како ќе видам дали ми функционира кодот?
Ќе го снимеш како .html или .php фајлот и потоа ќе одиш кај ти е снимен file.html -> Десен
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Фала друже, а можам ли со некои од веб едиториве како brackets на пр.? Тежок ли е за учење?
Основните работи не се тешки, за тие Advanced дизајни ќе треба повеќе вложување труд, визија и тоа е ... Ако почнеш да го користеш и пребараш на гугл за некои работи што незнаеш како да ги направиш така ќе се надоградуваш и ќе станеш подобар во тоа :)

Следи го трендот. Ова е како страна во 2005 негде.
Кој тренд? ВОРДПРЕС е тренд? Според мене вордпрес и не е баш некоја добра опција за landscape страна затоа што троши премногу ресурси, бавно се отвара страната, 80% од плагините бараат да се регистрираш на страните за да земеш API код за non-sense + има многу плагини кој го прават вашиот вордпрес ранлив, секогаш мета на Хакери и уште некој ситници. Јест да е лесен за користење, ама сепак мислам дека вложувањето труд за учење на html+css+php+javascript е подобро :)
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
592
Поени од реакции
392
Никој не спомна вордпрес нека го напрај дизајнот според денешниот тренд нека користи Material Design Lite темплејти . А вордпресс не го бива за статичен сајт на кој ќе нема постови тој е за блогови или за некој други сајтови како да речеме Кајгана Идивиди други.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Никој не спомна вордпрес нека го напрај дизајнот според денешниот тренд нека користи Material Design Lite темплејти . А вордпресс не го бива за статичен сајт на кој ќе нема постови тој е за блогови или за некој други сајтови како да речеме Кајгана Идивиди други.
Аман бе? Дај не зезај, ако добро го владееш и знаеш како сето тоа да го работиш, го бива.

Разгледи го баш: www.diginet.mk - Ова е работено во Wordpress.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Пак не си можи со чисто HTML и CSS плус JS.
Како мислиш не си можи со чисто? Вордпрес работи на истите + функциите во PHP со MySQL :)
Аман бе? Дај не зезај, ако добро го владееш и знаеш како сето тоа да го работиш, го бива.

Разгледи го баш: www.diginet.mk - Ова е работено во Wordpress.
Дизајнот и се друго е супер, за мене и за секој посетител. Ама ова на сликата кажува поразлични резултати :)

Да не ме сватиш погрешно за страната се е супер, но брзината, големината поточно оптимизацијата за Вордпрес е многу потешка отколку за некоја веб страна со твој темел :)
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
592
Поени од реакции
392
Како мислиш не си можи со чисто? Вордпрес работи на истите + функциите во PHP со MySQL :)

Дизајнот и се друго е супер, за мене и за секој посетител. Ама ова на сликата кажува поразлични резултати :)

Да не ме сватиш погрешно за страната се е супер, но брзината, големината поточно оптимизацијата за Вордпрес е многу потешка отколку за некоја веб страна со твој темел :)
Да дека користи исти јазици ама дел од ресурсите одат на без вредни работи. Плус ранливост на бази на плагини и глупости.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Колку пари кошта и од каде би можел да се набави платен сервис (CPay) или било кој друг? Дали има објаснување како да се конфигурира?

Фала однапред!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Член од
28 јуни 2015
Мислења
853
Поени од реакции
451
Ajde pomos zosto ne se pojavuvaat slikite
zamav web porostor od sponzor free host i gi nema slikite se ispravno rabotam eve videte podolu
http://www.freeamr.com/acters/index.html
Како и што ти пиша -={K-O-R-U-N}=-, во кодот на страницата стави ја целата патека (целиот линк) на сликите.

На пример:
- ht*p://w*w.freeamr.com/acters/photos/01.jpg
- ht*p://w*w.freeamr.com/photos/02.jpg

Замени ги ѕвездичките со буквите: „t“ и „w“.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Ajde pomos zosto ne se pojavuvaat slikite
zamav web porostor od sponzor free host i gi nema slikite se ispravno rabotam eve videte podolu

http://www.freeamr.com/acters/index.html
OK ти се урл-ата, имаш проблем со дозволите за пристап на страната на серверот.
на фолдерите стави им 755 а на фајловите 644.
Пр. /acters/photos/02.jpg
на фолдерот "acters" стави 755, на "photos" 755 a на "02.jpg" 644.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
gsx.16mb.com
Помош/совет за мобилна верзија ? Да почнам одново за мобилна верзија ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom