Windows 10

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.408
Поени од реакции
2.750
Точно, не е препорачливо, но има многу коросници кои имаат проблем со инсталирање на абдејтите, па бараат начин да ги исклучат. Но исто така има опција во Group Policy , па можете да подесите само да проверува за абдејти а вие да ги превземете и инсталирате во Setting > Windows Update. Исто така покажува и нотификација дека има абдејти, така да не мора постојано во Setting да идете...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Точно, не е препорачливо, но има многу коросници кои имаат проблем со инсталирање на абдејтите, па бараат начин да ги исклучат. Но исто така има опција во Group Policy , па можете да подесите само да проверува за абдејти а вие да ги превземете и инсталирате во Setting > Windows Update. Исто така покажува и нотификација дека има абдејти, така да не мора постојано во Setting да идете...
Е ова сам да бара е супер. Мене гледам не ми го најде сам последниот абгрејд туку морав во Setting > Windows Update и да кликам да ми бара. Треба да подесам.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Точно, не е препорачливо, но има многу коросници кои имаат проблем со инсталирање на абдејтите, па бараат начин да ги исклучат. Но исто така има опција во Group Policy , па можете да подесите само да проверува за абдејти а вие да ги превземете и инсталирате во Setting > Windows Update. Исто така покажува и нотификација дека има абдејти, така да не мора постојано во Setting да идете...
Ако не знаеш што правиш, воопшто не е препорачливо да чепкаш таму.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.123
Zatoa si ima cloud servisi I ne se Cuba se na desktop. Zamisli struja ili net da snemase? Kako ne mozes da go isklucis? Kaj mene e isklucen, ne mi ni stigaat updates za defenderot. A muabetive za privatnost a ste obicen domasen korisnik vi se bullshit.
Kaj mene na rabota gazdite (internacionalna IT kompanija) ne mrcat I imame 10, vo Makedonija se kreva panika mislis site imaat doma NASA koncepti.
Значи сега навлегуваме во претпоставки.

И не зборувам за апдејти на дефендерот. Дефендерот не може да се исклучи, т.е може ама после секој рестарт ќе се уклучи автоматски и ќе буричка. Кај тебе може е исклучен бидеќи користиш некоја друга антивирсуна програма. Јас морав да го исклучувам од регистри.

Исто и за регуларнита апдејти, тие се автоматски и нема опција да се исклучат. Може да се исклучат само преку 'хакови' кои и не се баш практични.

Проблемот околу приватноста не е дека мајкрософт ќе знае на кои порничи дркам. Проблемот е дека после некое време ќе ги знае сите мои интреси и и ќе се обиде да ме послужи да го трошам парите кај нив. Hint реклами.

Фактот дека овој систем може да се добие бесплатно на легален начин на долг рок дебело ќе биде наплатен. Исто како бесплатните апликации за Android, полни со реклами.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Иако еднаш веќе направив абгрејд 1511 изгледа пак сум стиснал да бара нов абгрејд и вчера влегов во Settings => Windows Update гледам има некој абгрејт вака ми го пишува

Cumulative Update for Windows 10 Version 1511 for x64-based Systems (KB3116908)

Ова некој нов ли е и дали ако рестатрирам долго ќе трае абгрејдов ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Иако еднаш веќе направив абгрејд 1511 изгледа пак сум стиснал да бара нов абгрејд и вчера влегов во Settings => Windows Update гледам има некој абгрејт вака ми го пишува

Cumulative Update for Windows 10 Version 1511 for x64-based Systems (KB3116908)

Ова некој нов ли е и дали ако рестатрирам долго ќе трае абгрејдов ?
не, мислам дека воопшто нема да треба ни да рестартираш.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
не, мислам дека воопшто нема да треба ни да рестартираш.
ама од вчера си стои тој абгрејд и има да наместам врме кога да се рестартира ако не сакам во моментов да го рестартирам. Сакам да кажам дека нема да се инсталира ако јас не се рестартира.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
ама од вчера си стои тој абгрејд и има да наместам врме кога да се рестартира ако не сакам во моментов да го рестартирам. Сакам да кажам дека нема да се инсталира ако јас не се рестартира.
ааа епа ондак бара рестарт ама нема да те фати многу. Тој што фати саат време беше нешто како сервис пак, ова е стандарден апдејт, пишува.
 
Член од
31 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
9
Здраво дечки, може некој да ми прати линк да го симнам 10кава со активатор?
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
33
Прашањево е многу пати поставувано одговарано но ќе може еден краток линк/фајл за да го активирам 10ткава ?
 

Roronoa

Македонец
Член од
20 декември 2014
Мислења
61
Поени од реакции
59
Дечки еве ви начин како да го активирате виндоус 10ката (за тие што немаат инсталирано а сакаат да го надградат).

На пример имате виндоус 7 или 8мица и сакате 10ка, направете прво виндоус апгрејд и ќе ви биде инсталиран. Дури и доколку сакате да направите чиста инсталација (clean install) направете прво апгрејд а после тоа бутирајте преку двд или усб и форматирајте ги дисковите. Виндоусот сеуште ќе биде активиран
 
Член од
31 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
9
Дечки еве ви начин како да го активирате виндоус 10ката (за тие што немаат инсталирано а сакаат да го надградат).

На пример имате виндоус 7 или 8мица и сакате 10ка, направете прво виндоус апгрејд и ќе ви биде инсталиран. Дури и доколку сакате да направите чиста инсталација (clean install) направете прво апгрејд а после тоа бутирајте преку двд или усб и форматирајте ги дисковите. Виндоусот сеуште ќе биде активиран
Имам 7ца ама на овој компјутер нејќе да ми се појави апгрејдот за 10ка, а на другиот компјутер ми се појави и инсталирав таму 10ка имам. Чаре? Да инсталирам друг Windows 7?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Член од
31 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
9
Ако можеш да помогнеш помогни нема потреба од вакви одговори, на никој не помагаш.
Инаку го имам Windows 10 на ЦД и од торент и од официјалната Microsoft страна. Активатор не можам да најдам, 3 симнав, сите ми инсталираа рандом апликации и апликации за mining во позадина што работеа на ПЦво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom