Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Порачав од алиекспрес растениа за во аквариум..
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-Hot-selling-2000pcs-aquarium-grass-seeds-water-aquatic-plant-seeds-30-kinds-family-easy/32264948775.html

Некој да ми кажи како да ги насадам во аквариумот ? во каков песок треба да биди ?
Му пишав на продавачот, ми кажа ама не го разбрав баш...

The plant ash or fine soil mixed with seeds, seed in the soil surface, above a thin layer of fine land cover again. And then pouring enough water. Pay attention to the water movement to gently, don't take the seeds out. Basin on cover a piece of glass or wet paper, the main insulation. Moisturizing effect. Put in sunny place, about 30-60 days or so to sprout.
мој совет:
земи во тоалетна хартија наквасена стави ги семињата ама тие што се зрнести да изртат, гледај да биде цело време мокра хартијата. Откако ќе изртат треба да ги префрлиш во друг аквариум или некој сад кој ќе го прирпемиш за огледување додека да пораснат мин 5 цм потоа можеш да ги преместиш во главниот аквариум кај рипките.

ПРПРЕМА: ќе ставиш еден мал слој (1-2 цм) песок ситен обичен( не варовник), потоа слој (2-3) земја (исчистена од инсекти и други суштества) и на крај слој хумус кој не содржи никакви хемикалии или качи се на некоја планина собери земја од под некој бор( исчисти го пред да го ставиш)
грејач (наместен на температура од 20-25 степени бирај си), напуни го со вода стави само глава(powerhead) за да може да ја врти водата ама слабо за да не ти ја мати водата и да не ги откорне тревките. Ако можеш стави го на директна светлина или ќе си купиш неонка од тие црвените(розеви се) исто ке си земеш течно ѓубриво за растенија го има по петшопови и на крај само трпение и ќе пораснат со тек на време...
За семињата кои се како јачмен да ги кажам тие директно брцни ги во земја ке пораснат.
ставајги мак 1цм под земја ама и немора толку длабоко..
мене вака ми пораснаа семињата[DOUBLEPOST=1445452418][/DOUBLEPOST]
Kade vo skopjevo ima prodavnica strikno za akvariumski ribcinja ?
тц Бисер на спрат горе од страната што гледа накај населба лисиче
позади мекдоналдс до бисер низ зградите имаш амазон
во ново лисиче до прокредит банка
гтц прв спрат од страната на жена парк
чаир на самата раскрсница која води накај веро
тц олимпико две ги има од предна и задна страна
тц лептокарија
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Ај помош... една од рипките си роди мали рипчиња, ги заштитив добро од останатите ама не знам како да ги хранам. Некаде низ темава читнав дека нема ни потреба првите 5 дена од храна ама потоа???
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Ај помош... една од рипките си роди мали рипчиња, ги заштитив добро од останатите ама не знам како да ги хранам. Некаде низ темава читнав дека нема ни потреба првите 5 дена од храна ама потоа???
ne znam so sto gi hranis golemite,ke zemis bilo da e dzigerica,bilo lisnatica ke ja istolcis dobro da se isitni kako sol i ke im davas.........ne bi trebalo 5 dena bez jadenje da ostanat niv im treba vednas hrana kako dobro bi se razvivale i rastele
 
Член од
23 декември 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Zdravo sakam da prasam dali e bezbedno za ribite da napravam glineni sklupturi??
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
help needed...

имам 2 рибчиња баш како овие на сликата погоре (само едното цело портокалово) ги имам година дена и сега забележав дека едното од нив е драстично здебелено, како подуено. тоа беше некое време така, а сега и другото се проширува и троми се при пливањето. храната е иста, водата му ја менувам редовно не знам од што би можело така да се случи... некој со сличен проблем?
 
Член од
29 август 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
Zdravo na site na forumot
Dali znaete kade bi mozelo da se kupat vakvi GUPI ribi
Blagodaram odnapred
 

Attachments

Член од
4 април 2013
Мислења
30
Поени од реакции
5
Zdravo na site na forumot
Dali znaete kade bi mozelo da se kupat vakvi GUPI ribi
Blagodaram odnapred
Па да овие се обични рибички (гупи (guppy)). Можеш да ѓи купиш од сите места каде што се прдават риби хаха :D
Оние што се по мали со поголеми пашќи се машки, а по големите со помали пашки се женки.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Zdravo na site na forumot
Dali znaete kade bi mozelo da se kupat vakvi GUPI ribi
Blagodaram odnapred
на сликата се сите машки, обични стандард почетничка риба гупа
ако си од Скопје во т.ц Олимпико во ПетШоп Дескпорт Оаза има голем избор на гупи
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
84
Поени од реакции
119
Dobro vecer na site ...
Go najdov forumov na Google i procitav i vidov deka si znaete :) pa eve imam edno prashanje ... Imam 260L akvarium i vo nego imam dva skalari i uste nekoja ripka vkupno okolu 10 ripki i plus 6 neonki ... Akvariumot beshe 4 nedeli bez ribi vo nego so sredstva za aklimatizacija na vodata potocno od markata JBL-ACCLIMOL,DENITROL,CLYNOL i FERROPOL.
Cetiri nedeli nemav ni edna ripka imav samoedno rastenie vnatre a denesk staviv uste nekolku.
Prashanjeto mi e sledno ribite mi se krijat ne se neshto aktivni kako umorni da mi se hahahaha.Dali moze da bide kislorodot vo vodata znak prashanje???
Sakam da stavam i vozdushna pumpa so prskaci dve od pod zemja,dali e pametno ili ne??
Nenzam shto e problemot shto se vaka kako uplasheni , dali nedostatok na kislorod ili nova sredina?
DSCF3649.JPG DSCF3649.JPG DSCF3650.JPG DSCF3652.JPG DSCF3654.JPG DSCF3640.JPG DSCF3641.JPG
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Dobro vecer na site ...
Go najdov forumov na Google i procitav i vidov deka si znaete :) pa eve imam edno prashanje ... Imam 260L akvarium i vo nego imam dva skalari i uste nekoja ripka vkupno okolu 10 ripki i plus 6 neonki ... Akvariumot beshe 4 nedeli bez ribi vo nego so sredstva za aklimatizacija na vodata potocno od markata JBL-ACCLIMOL,DENITROL,CLYNOL i FERROPOL.
Cetiri nedeli nemav ni edna ripka imav samoedno rastenie vnatre a denesk staviv uste nekolku.
Prashanjeto mi e sledno ribite mi se krijat ne se neshto aktivni kako umorni da mi se hahahaha.Dali moze da bide kislorodot vo vodata znak prashanje???
Sakam da stavam i vozdushna pumpa so prskaci dve od pod zemja,dali e pametno ili ne??
Nenzam shto e problemot shto se vaka kako uplasheni , dali nedostatok na kislorod ili nova sredina?
Прегледај го приврзокот 149760 Прегледај го приврзокот 149760 Прегледај го приврзокот 149761 Прегледај го приврзокот 149762 Прегледај го приврзокот 149763 Прегледај го приврзокот 149764 Прегледај го приврзокот 149765
Здраво :)

Пред се убав аквариум, не е проблемот кислород бидејќи ако има мало ниво на кислород се качуваат горе на површина сите. ако скаларите ти се шетаат слободно да знаеш дека они ги напаѓаат и затоа се кријат, а 100% ги напаѓаат доколку скаларите се постари и да ги имаш први нив ставено во аквариумот бидејќи скаларот е вид циклид и е територијалец но може да не се активни ако им е ладна водата, температурата треба да ти биде од 25-28 степени.За воздушна пумпа не е многу потребно за кај нас но можеш да си ставис ради украс. Прочитај си убаво на интернет која риба какви услови бара и со кои риби можеш да ја мешаш :D
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
84
Поени од реакции
119
Здраво :)

Пред се убав аквариум, не е проблемот кислород бидејќи ако има мало ниво на кислород се качуваат горе на површина сите. ако скаларите ти се шетаат слободно да знаеш дека они ги напаѓаат и затоа се кријат, а 100% ги напаѓаат доколку скаларите се постари и да ги имаш први нив ставено во аквариумот бидејќи скаларот е вид циклид и е територијалец но може да не се активни ако им е ладна водата, температурата треба да ти биде од 25-28 степени.За воздушна пумпа не е многу потребно за кај нас но можеш да си ставис ради украс. Прочитај си убаво на интернет која риба какви услови бара и со кои риби можеш да ја мешаш :D
Zdravo :)

Moram da kazam deka deneska e mnogu podobro,mnogu se poslobodni.Skalarite ne se mnogu stari ali za edno cudo ne napagaat.Gi imav prethodno vo mnogu pomal akvarium so drugi ripki , bea staveni na prisposobuvanje i dobro odnesuvanje hahaha.Ova mi go kaza eden star akvariumdzija i mi rece deka nikogash nema da napagaat dokolku vo rastot se so drugi ribi.I taka e , skalarite si plivaat slobodno a neonkite niz niv kako muvi se.Zdravje boze drugata nedela ke kupam uste 14 neonki i da gi ima na ravno 20.
Okolu drugite ribi vo akvariumot mnogu precizno birav shto mozam a shto ne,vo smisla za so skalarite.Tetrite ne gi sakam mnogu no sepak se edni od najdobrite sosedi na skalarite.Najdov i mnogu ubavi diskusi eden par samo go cekam covekot da mi se javi koga da odam da gi zemam,zato shto i drugite ribi se od kaj nego i se mislam plus ushte dva skalari ama od zebrite.
Na slika gi prakam site koi gi imam naumeno i kraj poveke ne stavam ni edna riba.Samo cistacite nema da se par,drugite site shto gi zemav se parovi.
 

Attachments

Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Zdravo :)

Moram da kazam deka deneska e mnogu podobro,mnogu se poslobodni.Skalarite ne se mnogu stari ali za edno cudo ne napagaat.Gi imav prethodno vo mnogu pomal akvarium so drugi ripki , bea staveni na prisposobuvanje i dobro odnesuvanje hahaha.Ova mi go kaza eden star akvariumdzija i mi rece deka nikogash nema da napagaat dokolku vo rastot se so drugi ribi.I taka e , skalarite si plivaat slobodno a neonkite niz niv kako muvi se.Zdravje boze drugata nedela ke kupam uste 14 neonki i da gi ima na ravno 20.
Okolu drugite ribi vo akvariumot mnogu precizno birav shto mozam a shto ne,vo smisla za so skalarite.Tetrite ne gi sakam mnogu no sepak se edni od najdobrite sosedi na skalarite.Najdov i mnogu ubavi diskusi eden par samo go cekam covekot da mi se javi koga da odam da gi zemam,zato shto i drugite ribi se od kaj nego i se mislam plus ushte dva skalari ama od zebrite.
Na slika gi prakam site koi gi imam naumeno i kraj poveke ne stavam ni edna riba.Samo cistacite nema da se par,drugite site shto gi zemav se parovi.
за рибите кои ти се објавени на сликиве некои не се поднесуваат едни со други..
циклидите неможеш да ги мешаш со други риби покољ ке ти направат ( 1колона 2 и 5 слика и 2 колона исто 2 и 5 слика) Оскарот незнам што услови бара ама знам луѓе ги чуваат само една во аквариум(1 колона 4 слика) , дискусите бараат температура 30 степени мин а таа температура е лоша за други риби ( 2 колона слика 6)
првите две ти се трихогастери и може да се мешаат со скаларот и анцистурсите.

инаку во глобала убави риби :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom