Препорака за добар соковник и блендер

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
Јас имам пишано неколку страни поназад дека зедов Макс соковник и добар си е, си ја врши работата ама малку сум пишман што не си зедов некој јак блендер. Сакам да мелам цели овошја да ставам се и сешто, и така да го пијам, да не фрлам ништо, освен можда лушпи и дршки зависи од овошјето, а вака со соковников доста има и ѓубре кое исто е полно со хранливи материи ама ај да те видам оди сркај мелени лушпи?! :cautious:
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Да ми препорачате некој блендер (предност да се мие лесно и брзо) за домашна употреба (наутро ми треба за пред работа за шејкови овошје, јајца, зеленчук мешавина). До 2000 денмакс можам да издвојам во моментов.[DOUBLEPOST=1420722743][/DOUBLEPOST]P.S овие сецко или што и да се дали би ми вршеле работа за шејкови
http://www.najevtino.mk/p/bosch-mmr-0800-0801/26449
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Дали некој го има користено MAX блендерот, или пак НЕО, искуства? Конкретно следниве модели

http://www.agrotehna.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=8668&id=41&l=3&q=&SupplierArticleID=KP 508 G&Action=

http://www.agrotehna.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=2621&id=41&l=3&q=&SupplierArticleID=KB 40 SA-1&Action=

НЕО

http://www.agrotehna.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=14576&id=41&l=3&q=&SupplierArticleID=E 40 HBS&Action=

http://www.agrotehna.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=14575&id=41&l=3&q=&SupplierArticleID=E 70 HB&Action=


Споредено цена-моќност, последниот од НЕО што го имам ставено изгледа како најдобар, но овие рачниве блендери не знам колку би ми користеле за правење шејкови од зеленчук/овошје.

Разгледував и некои на Philips, како најпозната фирма од овие, но гледам дека се истите цени за помалку вати моќност.

http://www.technomarket.com.mk/products/09138478/philips-hr-2100-50

http://www.technomarket.com.mk/products/09127906/philips-hr-2100-00

http://www.technomarket.com.mk/products/09138815/philips-hr-2100-40

Овие рачните блендери ми изгледаат малку непрактични на изглед, тие што сте користеле дали прскаат и прават неред додека матите?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288

Најбоље :zver:, не фрла ништо, многу лесно се чисти и меле све живо
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238

Најбоље :zver:, не фрла ништо, многу лесно се чисти и меле све живо
Колку често и колку време го користиш? И од кај го зема и колку? Сакам да го земам ама се изначитав и позитивни и негативни коментари на амазон.
Позитивните се дека гази.
Негативни коментари дека се расипува брзо, дека има leakage.. такви некој работи, шо може да се до шкарт препродавачи односно да е фејк робата или да незнаат да користат. Исто се жалат и од кастмер спорт..
Така да, збори!
едит: и дали добиваш гаранција и колку време?
 
Последно уредено:

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
@GoD.HateUSaLL што направи, зема нутрибулет?

Дечки, еден совет од вас барам. Ми го препорачувате нутрибулетот или подобро за истата цена да се земе помоќен блендер? Булетот има 600 вати а за истата цена во нептун се наоѓаат и посилни. (заедно со попустот што им важи уште денес)

Ќе се земам некој, ама кој, иди одлучи се да те видам.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
@GoD.HateUSaLL што направи, зема нутрибулет?

Дечки, еден совет од вас барам. Ми го препорачувате нутрибулетот или подобро за истата цена да се земе помоќен блендер? Булетот има 600 вати а за истата цена во нептун се наоѓаат и посилни. (заедно со попустот што им важи уште денес)

Ќе се земам некој, ама кој, иди одлучи се да те видам.
Земав, тој од 600, другар го има тој од 900 и се осеќа разлика стварно, се глеа дека е по моќен.
Али. Разликата е у тоа шо со по моќниот сокот го праиш за 10 секунди со мојов за 20, а потполно ист ефект добиваш.
Ако ме прашуваш мене, ја сум презадоволен од нутрибулетов, си пичи пуздер си праи, предобри смудиња праам, рачунај немора да станам, да се расонам па доручек да праам па да јадам па да ми слегне па теретана. Вака стануваш за 1 минута имаш оброк го пукаш, нит ти се дуе стомак нит нишо, идеш вежбаш кур те боли.
За скупичок скуп е, тоа да, ама практичен е мн зашо у истата чаша кај шо вртиш си го пиеш одма смудито, а ножевите само под вода ги заплакнуваш и нема воопшто одржавање замарање нишо, пиц пец е. Ако те занима нешо плус, прашај.
И земи обавезно гаранција, ја земав на 3 години.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Земав, тој од 600, другар го има тој од 900 и се осеќа разлика стварно, се глеа дека е по моќен.
Али. Разликата е у тоа шо со по моќниот сокот го праиш за 10 секунди со мојов за 20, а потполно ист ефект добиваш.
Ако ме прашуваш мене, ја сум презадоволен од нутрибулетов, си пичи пуздер си праи, предобри смудиња праам, рачунај немора да станам, да се расонам па доручек да праам па да јадам па да ми слегне па теретана. Вака стануваш за 1 минута имаш оброк го пукаш, нит ти се дуе стомак нит нишо, идеш вежбаш кур те боли.
За скупичок скуп е, тоа да, ама практичен е мн зашо у истата чаша кај шо вртиш си го пиеш одма смудито, а ножевите само под вода ги заплакнуваш и нема воопшто одржавање замарање нишо, пиц пец е. Ако те занима нешо плус, прашај.
И земи обавезно гаранција, ја земав на 3 години.
Чим сум се решил да дадам 3-4000 ќе прежалам уште 1-2000.
Иначе денес цел ден читам коментари за булетот и викаат дека користеле механизам кој бил многу склон на расипување. Колку време го имаш твојот? Стандардна гаранција му е 6 месеци, дополнителните се доплаќаат.
За надуен стомак ми е најбитно, и да го сецка што потечно. Претходно имав еден каши праев.

Прајте разлика меѓу блендер и соковник
Прајме. Шест страни се прави муабет за блендер тука а ти сеа најде да мрчиш. :D
 
Последно уредено од модератор:

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Го променив насловот за да нема забуни. Има огромна разлика од соковник до блендер.
Инаку јас нутри булетот скоро година го користам и нема мрднато. А баш го користам и по 4-5 пати дневно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Прајме. Шест страни се прави муабет за блендер тука а ти сеа најде да мрчиш. :D
Насловот беше препорака за соковник, па од ко му додадовте и блендер почна да се какаш од среќа : “ја го зафркнаф Лет 3!!“
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Насловот беше препорака за соковник, па од ко му додадовте и блендер почна да се какаш од среќа : “ја го зафркнаф Лет 3!!“
Хехе ама те заебав. Прц!:sekc:
И во си-ви ќе го стаам ова сеа.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Прајме. Шест страни се прави муабет за блендер тука а ти сеа најде да мрчиш. :D
Се изначитав и ја на Амазон секакви ствари пред да го земам, или има 5 рејтинг или кецови, коментарите негативни ги читав и сфатив дека најчесто станува збор за стари модели и за неовластени дилери, ама да не се праиме паметни пошо е ипак бела техника со мн движечи делови нормално е некад неш ода му се деси затоа си земав за 1200 денари 3 години гаранција и не му се замарам, ако нешо му се деси ти даваат нов.
Иначе го користам секој ден, неколку пати од летото, све е во ред. Гласен е једино, сите се гласни, ама нишо по различно од било кој друг блендер.
За течно, по течно, не може. Ти кажувам. Пепел праи шо и да ставиш. Ја задњи пут си стаив ореви во шејкот абе НИШТО не се осети, НИШТО, ни ко креатин? Ништо, ништо. Само вкус на орев и Толку. Искача скроз скроз смуди, било шо да стаиш го меле на атоми.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
WMV - најдоброто от всичко најдобро на пазара.Нај квалитетно ,но и доволно скапо.

61_3024_1108_100.jpg


11796100.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom