Општи вело муабети, прашања, совети

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Не сум голем фан на XC, повеќе преферирам Trail. Specialized Butcher има две верзии, DH и АМ. АМ верзијата е широка 2.3 инчи, што и не е толку многу, дури и по XC стандарди.
Многу е 2.3 за XC, посебно за искачување угорници.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
7
Многу е 2.3 за XC, посебно за искачување угорници.
Зависи од теренот, некаде прочитав дека и 2.3 наоѓа примена во XC, но секако дека не е стандардна ширина. Пред некое време наидов на интересен артикл од Schwalbe за предностите на широките гуми, дури и во XC.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.455
Поени од реакции
20.226
продукција @Ficiani :D
за сите неупатени + фотки
http://forum.kajgana.com/threads/Кајгана-mtb-cross-country-клуб.78644/page-5#post-7386538
најдобриот евент до сега организиран во мк :D
p.s. @Acid го позајмивме името на кајгана и формиравме мтб тим ( од кајгана членови ) со исто име :P еве ви естра промоција од нас за кајгана на шапка и сите наредни мтб евенти во иднина :D
 
Последно уредено:

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Добра тура. Колку е вкупната километража?
Дали велосипедот на сликата е Ram AM.One?
Околу 180км е се на се, најголема километража се праи од Чеплес до Скопје околу 100 километри е и секогаш постои опцијата да се фати воз во богомила. Инаку да Am one е точакот.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
чекај не е ова хамачи на аголот на железничка односно на аголот на патот за државна болница.НЕли тие беа Хамачи или грешка сум.
Да, Хамачи е тоа на аголот пред почетокот на железничка, пред почетокот на водњанска а работилница е на крајот од водњанска, односно пред Кочо Рацин училиштето од десна страна последната зграда. Не можеш да промашиш.[DOUBLEPOST=1441130889][/DOUBLEPOST]
Барам бренд како препорака, нешто што сите го фалат дека се покажало како добро. Возам комбинирано инаку :)
Од брендови Maxxis, Bontrager, Continental, WTB, Schwalbe и Specialized. Меѓутоа ова не игра никаква улога во тоа дали си избрал правилна гума или не. Се е до моделот кој си го избрал и неговата употреба. Не значи дека ако земеш било која гума од овие брендови, дека нема да згрешиш. Не им е иста употребата. Да не дрндам. Имаш неколку главни типови на гуми. XC, trail, DH, асфалт...
Потоа има поделба во изработката, Wire или Foldable. Wire се потешки и се со жици, додека Foldable се полесни, се превиткуваат и се без жици. Цената исто така знае да биде многу различна меѓу нив.
Ако не возиш трки, маратони и слично земи си Wire, или ако имаш повеќе пари земи Foldable, имаат подобра заштита против дупнување, не сите, но генерално имаат.
Моја препорака во однос цена - квалитет е Maxxis Crossmark или Maxxis Ikon. Со оглед на тоа што Ikon тешко се наоѓаат, особено 29', можеш да ги земеш Crossmark во предвид. Феноменална гума за суво.[DOUBLEPOST=1441135353][/DOUBLEPOST]Белгискиот велосипедист Крис Бекманс се наоѓа во индуцирана кома откако имаше страшен пад на осмата етапа од трката околу Шпанија, познатата „Вуелта“.

Се надевам ќе биде во ред.
Мене повеќе ме загрижува однесувањето на моторциклистите и автомобилите покрај велосипедистите кои не ретко прават големи глупости. Последна од глупостите беше туркањето од моторциклист на Саган...Премногу им се дозволува на придружните возила, што моторциклисти, што сниматели, што поддршка..
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Да, Хамачи е тоа на аголот пред почетокот на железничка, пред почетокот на водњанска а работилница е на крајот од водњанска, односно пред Кочо Рацин училиштето од десна страна последната зграда. Не можеш да промашиш.[DOUBLEPOST=1441130889][/DOUBLEPOST]
Од брендови Maxxis, Bontrager, Continental, WTB, Schwalbe и Specialized. Меѓутоа ова не игра никаква улога во тоа дали си избрал правилна гума или не. Се е до моделот кој си го избрал и неговата употреба. Не значи дека ако земеш било која гума од овие брендови, дека нема да згрешиш. Не им е иста употребата. Да не дрндам. Имаш неколку главни типови на гуми. XC, trail, DH, асфалт...
Потоа има поделба во изработката, Wire или Foldable. Wire се потешки и се со жици, додека Foldable се полесни, се превиткуваат и се без жици. Цената исто така знае да биде многу различна меѓу нив.
Ако не возиш трки, маратони и слично земи си Wire, или ако имаш повеќе пари земи Foldable, имаат подобра заштита против дупнување, не сите, но генерално имаат.
Моја препорака во однос цена - квалитет е Maxxis Crossmark или Maxxis Ikon. Со оглед на тоа што Ikon тешко се наоѓаат, особено 29', можеш да ги земеш Crossmark во предвид. Феноменална гума за суво.[DOUBLEPOST=1441135353][/DOUBLEPOST]Белгискиот велосипедист Крис Бекманс се наоѓа во индуцирана кома откако имаше страшен пад на осмата етапа од трката околу Шпанија, познатата „Вуелта“.

Се надевам ќе биде во ред.
Мене повеќе ме загрижува однесувањето на моторциклистите и автомобилите покрај велосипедистите кои не ретко прават големи глупости. Последна од глупостите беше туркањето од моторциклист на Саган...Премногу им се дозволува на придружните возила, што моторциклисти, што сниматели, што поддршка..
Barav edno video pred eden mesec-dva li se sluci koga isto taka motorciklist udri nekoj od movistar ili europcar(ako go najdam ke go postiram) i toa na uspon bese naidov sea na ova horor



inaku doeka sme u spat so mlekata Joe's Eco otkako ke se vbrizga vo samat guma na primer i dokolku ti se dupne(neli avtomatski ja lepi) sepak ke ima li prostor za zagrizenost vo pogled sto se vika u sekoj slucaj da si se nosi lepenka ili rezervna guma ili dovolno ke bide pumpa pretpostavuvam biddejki iako sama se lepi sigurno pri samoto dupnuvanje popusta ?
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Педалата ме зафркава и цело време со гедорето сум во рака па ја стегам. Дали е тешко да се смени целиот тој дел и што алат ќе ми треба?
До тој дел никогаш не сум дошол.
 
G

Goldie

Гостин
Кој продавници во Скопје се добро снабдени со велосипедска облека (дрес, шорцеви и сл) ? Во таа кај Борис Трајковски салата има ли некој во скоро време отидено ?
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.950
Поени од реакции
1.923
Поздрав дечки, ми треба совет од поискусните шофери. :)

Нов сум во професионалните велосипеди, до сега се што сум возел се некоја ш класа на шимано опрема.
Ми се отвори желба да купам некој поасален велосипед онака за рекреација, по некој офроад спуст.
Во буџетот сум ограничен 15 000 ајде максимално 20 000 ма да последнава сума ќе биде кеширање со мака. :)

Мислам дека нов добар велосипед за тие пари тешко ќе најдам, така да повеќе сум за поволен, секако сакам да слушнам и ваше мислење.
Нешто што буричкав по фб огласи и реклама 5 цените се движат 400+ евра.

Бидејќи не ми е познато, а немам време детално да гуглам по форуми а не сум човек што ќе се залета да купи нешто а да претходно не е информиран.

Па вака прашањето ми е дали е исплатливо да се купи велосипед со хидраулика на кочење со оглед дека во таа цена тешко дека ќе биде понудена некоја висока класа или да се проба со механички тип на кочење или пак класичното В-брејк... Бидејќи нели бужетот ми е 15 000.

Класите на менувачи и шалтери, каде да се обрне внимание повеќе на шалтерите или на задниот менувач...
Осовини и големината на рамот (гледам има M, L , XL) висок сум 190.

Добредојдени се предлози за велоспед од огласиве но би сакал и некое објаснување за ова што ме интересира.
Фала ви.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
Поздрав дечки, ми треба совет од поискусните шофери. :)

Нов сум во професионалните велосипеди, до сега се што сум возел се некоја ш класа на шимано опрема.
Ми се отвори желба да купам некој поасален велосипед онака за рекреација, по некој офроад спуст.
Во буџетот сум ограничен 15 000 ајде максимално 20 000 ма да последнава сума ќе биде кеширање со мака. :)

Мислам дека нов добар велосипед за тие пари тешко ќе најдам, така да повеќе сум за поволен, секако сакам да слушнам и ваше мислење.
Нешто што буричкав по фб огласи и реклама 5 цените се движат 400+ евра.

Бидејќи не ми е познато, а немам време детално да гуглам по форуми а не сум човек што ќе се залета да купи нешто а да претходно не е информиран.

Па вака прашањето ми е дали е исплатливо да се купи велосипед со хидраулика на кочење со оглед дека во таа цена тешко дека ќе биде понудена некоја висока класа или да се проба со механички тип на кочење или пак класичното В-брејк... Бидејќи нели бужетот ми е 15 000.

Класите на менувачи и шалтери, каде да се обрне внимание повеќе на шалтерите или на задниот менувач...
Осовини и големината на рамот (гледам има M, L , XL) висок сум 190.

Добредојдени се предлози за велоспед од огласиве но би сакал и некое објаснување за ова што ме интересира.
Фала ви.
Па според висината веројатно ти треба ХЛ. Во твојот случај според цената најдобро е да идеш на вбрејк ама ќе си лимитиран на стварно полесен офроуд нема залетување на спуст со такви кочници. Јас би ги преферирал нив пред механички дискови, а нормално дека хидраулика е веќе нешто друго. Само да знаеш после тоа промена од вбрејк на дискови е прилично скапа.
Е сега буџетот ти е ептен низок така што најубаво е да собереш уште некоја пара во наредните месец два и некаде средина на октомври да си купиш кога ќе се на попуст а до тогаш да издржиш со што и да имаш.
И гледај да имаш некоја средна класа на делови и напред и позади од шимано ознаките стварно не ги знам воошто зашто до сега јас сум возел само срам така што би ти препорачал да ставиш х5-ки барем кои се доста квалитетни далеку се од ниска класа ама па и не се некоја висока класа. Може да кажеме слободно златна средина, мислам дека некаде на нивно место од шимано беа Ацера ама нека ме поправат оние што ги разбирааат шимано повеќе.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Педалата ме зафркава и цело време со гедорето сум во рака па ја стегам. Дали е тешко да се смени целиот тој дел и што алат ќе ми треба?
До тој дел никогаш не сум дошол.
Сликни да видам каков систем се. И јас моите (поготово десната) постојано ги стегам, се олабавува. Најубаво нови.[DOUBLEPOST=1441291987][/DOUBLEPOST]
Кој продавници во Скопје се добро снабдени со велосипедска облека (дрес, шорцеви и сл) ? Во таа кај Борис Трајковски салата има ли некој во скоро време отидено ?
Кај нас и нема некои добро снабдени продавници но сите имаат по нешто. Во треска спорт има прифатливи цени, квалитет и најголем избор можеби. Во Prosport има Castelli. Во Probike има Cube. Во Outdoor има Bianchi...[DOUBLEPOST=1441293044][/DOUBLEPOST]
Поздрав дечки, ми треба совет од поискусните шофери. :)

Нов сум во професионалните велосипеди, до сега се што сум возел се некоја ш класа на шимано опрема.
Ми се отвори желба да купам некој поасален велосипед онака за рекреација, по некој офроад спуст.
Во буџетот сум ограничен 15 000 ајде максимално 20 000 ма да последнава сума ќе биде кеширање со мака. :)

Мислам дека нов добар велосипед за тие пари тешко ќе најдам, така да повеќе сум за поволен, секако сакам да слушнам и ваше мислење.
Нешто што буричкав по фб огласи и реклама 5 цените се движат 400+ евра.

Бидејќи не ми е познато, а немам време детално да гуглам по форуми а не сум човек што ќе се залета да купи нешто а да претходно не е информиран.

Па вака прашањето ми е дали е исплатливо да се купи велосипед со хидраулика на кочење со оглед дека во таа цена тешко дека ќе биде понудена некоја висока класа или да се проба со механички тип на кочење или пак класичното В-брејк... Бидејќи нели бужетот ми е 15 000.

Класите на менувачи и шалтери, каде да се обрне внимание повеќе на шалтерите или на задниот менувач...
Осовини и големината на рамот (гледам има M, L , XL) висок сум 190.

Добредојдени се предлози за велоспед од огласиве но би сакал и некое објаснување за ова што ме интересира.
Фала ви.
Подобар велосипед за појако возење од 400+ евра. Инаку еве нешто на што налетав.
Merida, Giant > prodavam giant xtc so mnogu dobra oprema shimano deore xt golemina na ram S 24" trkalo informacii inbox smile emoticon
cena 13.000 ima mesto za dogovor !!!
Не би ти препорачал V-brake за offroad, особено не за кал, вода....Бидејќи буџетот ти е мал, не си баш во состојба да бираш меѓу шалтери и менувачи. Големина на рам исклучиво XL.
 
Последно уредено:

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Поздрав дечки, ми треба совет од поискусните шофери. :)

Нов сум во професионалните велосипеди, до сега се што сум возел се некоја ш класа на шимано опрема.
Ми се отвори желба да купам некој поасален велосипед онака за рекреација, по некој офроад спуст.
Во буџетот сум ограничен 15 000 ајде максимално 20 000 ма да последнава сума ќе биде кеширање со мака. :)

Мислам дека нов добар велосипед за тие пари тешко ќе најдам, така да повеќе сум за поволен, секако сакам да слушнам и ваше мислење.
Нешто што буричкав по фб огласи и реклама 5 цените се движат 400+ евра.

Бидејќи не ми е познато, а немам време детално да гуглам по форуми а не сум човек што ќе се залета да купи нешто а да претходно не е информиран.

Па вака прашањето ми е дали е исплатливо да се купи велосипед со хидраулика на кочење со оглед дека во таа цена тешко дека ќе биде понудена некоја висока класа или да се проба со механички тип на кочење или пак класичното В-брејк... Бидејќи нели бужетот ми е 15 000.

Класите на менувачи и шалтери, каде да се обрне внимание повеќе на шалтерите или на задниот менувач...
Осовини и големината на рамот (гледам има M, L , XL) висок сум 190.

Добредојдени се предлози за велоспед од огласиве но би сакал и некое објаснување за ова што ме интересира.
Фала ви.
Батали V-brake кочници на MT бајк, не посебно за офроуд, умре тоа време. Сега и ниските класи хидро диск кочници кочат многу солидно за тоа колку чинат, на пр. Shimano M355, 446, 447.
Инаку за парите само половен, зошто никаков е изборот за нов за твојот буџет. За рамка само XL, како што ти кажаа луѓето погоре, но, сепак тоа зависи и од тоа колку големи тркала носи точакот (26", 27,5" или 29"). Треба да седнеш и пробаш.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
@Acohipmk ја оправив работата со гедоре 14ка. Ама нешто целиот пренос не ми штима дека како и лагерите да се изедени. Ако продолжи така на мајстор. Ама асален точкар исто колку и асален политичар.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Дечки малку ќе звучам како Јеховин Сведок со официјалностиве, ама сакам да ве поканам тие што не сте поканети и само краток update за манифестацијата КРУШЕВО НИЗ КОРИЈА.

  • Обезбедена е кампинг зона со чисти тоалети, место за скара, струја и техничка вода.
  • Во обид е да се обезбеди жива свирка за вечерта покрај DJ-от.
  • Параглајдинг летовите се дефинитивно потврдени со голем попуст и само 1000 ден. од лет.
  • Ноќната трка и фит кампот се потврдени, но треба да се додефинира рутата на истата.
  • П.Д Јане Сандански ќе биде пријател на манифестацијата и го потврди одржувањето на планинарска прошетка во околината на Крушево и градот.
  • Ручек и освежување се обезбедени бесплатно за 150 партиципанти и ќе се делат на почетокот од турата каде што предност ќе имаат пријавените на линкот овде.
  • Велосипедската патека е надоградена и со внесувањето на Мусица и Кипрово изгледа феноменално.
  • Испечатени се сувенир маички по рекламна цена од 200 ден. за сите оние кои сакаат да си понесат и нешто друго од манифестацијата, освен спомени за добро дружење и истите можат да се порачаат на линкот за регистрација.

КРУШЕВО.jpg

САМАТА ПАРТИЦИПАЦИЈАТА НА МАНИФЕСТАЦИЈАТА Е 0 ДЕНАРИ
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Поздрав дечки, ми треба совет од поискусните шофери. :)

Нов сум во професионалните велосипеди, до сега се што сум возел се некоја ш класа на шимано опрема.
Ми се отвори желба да купам некој поасален велосипед онака за рекреација, по некој офроад спуст.
Во буџетот сум ограничен 15 000 ајде максимално 20 000 ма да последнава сума ќе биде кеширање со мака. :)

Мислам дека нов добар велосипед за тие пари тешко ќе најдам, така да повеќе сум за поволен, секако сакам да слушнам и ваше мислење.
Нешто што буричкав по фб огласи и реклама 5 цените се движат 400+ евра.

Бидејќи не ми е познато, а немам време детално да гуглам по форуми а не сум човек што ќе се залета да купи нешто а да претходно не е информиран.

Па вака прашањето ми е дали е исплатливо да се купи велосипед со хидраулика на кочење со оглед дека во таа цена тешко дека ќе биде понудена некоја висока класа или да се проба со механички тип на кочење или пак класичното В-брејк... Бидејќи нели бужетот ми е 15 000.

Класите на менувачи и шалтери, каде да се обрне внимание повеќе на шалтерите или на задниот менувач...
Осовини и големината на рамот (гледам има M, L , XL) висок сум 190.

Добредојдени се предлози за велоспед од огласиве но би сакал и некое објаснување за ова што ме интересира.
Фала ви.
Каков Швин продадов пред некоја недела, измислен за тоа шо ти бараш... Не бил за тебе. :)

Да има поента постот - моментално на огласите ништо не се истакнува, не се брзај. За 250е се зема солиден точак.

Можиш овај да го погледниш, можда и флексибилен ќе е на цена типот.
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1687970
FIY, 2013ta e modelov ama izgleda odlicno.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom