Ауфвидерзен Македонијо!

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
...за каква искривена перцепција зборуваш??? ...............жабја или птичја??? :sneaky:
Веројатно жабја, птиците се некако многу високо, не верувам дека имаат проблем со вид.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ne te razibram...Sakas da bides sarkasticen...smesen ...koja ti e poentata?
....ни саркастичен, ни смешен, збориме на озбилна тема, која е битна за многу издржани, наивни или глупи одлуки на многу млади луѓе.
Битни се точни и прецизни информации, а не легенди, како мали џокица замишља, чул или му се причинило...
Скокот помеѓу : работа на големи проекти и четири гуми за еден саат, некои ќе го сватат за многу лесен и едноставен , работа само на добра воља и мукает... ;)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
....ни саркастичен, ни смешен, збориме на озбилна тема, која е битна за многу издржани, наивни или глупи одлуки на многу млади луѓе.
Битни се точни и прецизни информации, а не легенди, како мали џокица замишља, чул или му се причинило...
Скокот помеѓу : работа на големи проекти и четири гуми за еден саат, некои ќе го сватат за многу лесен и едноставен , работа само на добра воља и мукает... ;)
Сакаш да кажеш дека за овие 2 години со десетици и стотици објаснувања од лица кои си отишле оттука главно од економски причини, тие нивни објаснувања не се валидни или како што велиш, се бајка. А зошто не би биле валидни.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Сакаш да кажеш дека за овие 2 години, над 5000 мислења и десетици и десетици објаснувања од лица кои си отишле оттука главно од економски причини, тие нивни објаснувања не се валидни или како што велиш, се бајка? Зошто не би биле валидни?
Ne znam vo koja drzava prestojuva i raboti gospodinot pod nula, no ovdeka jas kade shto prestojuvam i rabotam najniskata cena na pnevmatici se dvizi od 180 za 4 do 250 za 4 zavisno od tipot i markata na pnevmatikot.
Spored toa i presmetkata deka za eden raboten chas gi zarabotuva e malku neverojatna , vo najdobar sluchaj chlenot bi trebalo da ima mesechni primanja od 50 000 evra mesecno , se razbira dokolku ne mislel na pnevmatici od vtora raka koj shto mozat da se najdat po cena 4x10 eu = 40 eu, pod pretpostavka da raboti na podobro platena pozicija od 40-55 evra za raboten chas.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
....ни саркастичен, ни смешен, збориме на озбилна тема, која е битна за многу издржани, наивни или глупи одлуки на многу млади луѓе.
Битни се точни и прецизни информации, а не легенди, како мали џокица замишља, чул или му се причинило...
Скокот помеѓу : работа на големи проекти и четири гуми за еден саат, некои ќе го сватат за многу лесен и едноставен , работа само на добра воља и мукает... ;)
Ok Znaci poentata ti e da ukazes deka ne e taka lesno....I ne e...Treba da si obrazovan,kulturen,da ja prifatis nivnata kultura...da znaes jazik...i da ne ocekuvas deka u eden mesec od vulkanizer ke napreduvas u VP na HR....Sekoj uspeh pocinuva od najdolnata skala pa poleka nagore....do gumite...posle toa pocinjas da kazuvas legendi! Ete se razbravme li sea?[DOUBLEPOST=1441031059][/DOUBLEPOST]
Ne znam vo koja drzava prestojuva i raboti gospodinot pod nula, no ovdeka jas kade shto prestojuvam i rabotam najniskata cena na pnevmatici se dvizi od 180 za 4 do 250 za 4 zavisno od tipot i markata na pnevmatikot.
Spored toa i presmetkata deka za eden raboten chas gi zarabotuva e malku neverojatna , vo najdobar sluchaj chlenot bi trebalo da ima mesechni primanja od 50 000 evra mesecno , se razbira dokolku ne mislel na pnevmatici od vtora raka koj shto mozat da se najdat po cena 4x10 eu = 40 eu, pod pretpostavka da raboti na podobro platena pozicija od 40-55 evra za raboten chas.
Cenite na pnevmaticite ne se sekade isti! Presmetkata isto taka ne ti e tocna! I ne se sekiraj daleku sum od taa suma...!
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
..занимливо.., тоа е голем пресврт, пуцнеш со прсти и од играње сурвајвинг на големи проекти , се најдуваш во свет каде за еден час заработуваш 4 дообри гуми.
Кажи им ја тајната на децава овде.....подзинати чекаат да ја чујат... :):)
I posle 5195 mislenja ushte nema zakluchok. Tajnata e deka nema magichna formula, sekoj ima svoja prikazna, sepak, dogovorot za rabota od relevantna firma/rabotodavec e vleznicata, posle toa se drugo e papirologija.
Ako nekoj nemozhe ili ne saka toa da go prifati kako realno, negov problem.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Сакаш да кажеш дека за овие 2 години со десетици и стотици објаснувања од лица кои си отишле оттука главно од економски причини, тие нивни објаснувања не се валидни или како што велиш, се бајка. А зошто не би биле валидни.
...мислам дека моите коментари беа предизвикани од пропагандистичкиот материјал за напатената докторка . Најнормално е и од посредени земји , а не па од една традиционално гурбетчиска , која од времето на Дедо Ное... па до ден денешен има 30% невработеност, која пак пред се се должи на генетскиот материјал, менталниот склоп и некои очигледно непроменливи влијанија, да се очекува голем одлив ..посебно на млади образувани луѓе. Ама исто мислам дека и текстот е тенденциозен и апсолутно нема врска со реалноста и причините за таа реалност....:sneaky:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
...мислам дека моите коментари беа предизвикани од пропагандистичкиот материјал за напатената докторка . Најнормално е и од посредени земји , а не па од една традиционално гурбетчиска , која од времето на Дедо Ное... па до ден денешен има 30% невработеност, која пак пред се се должи на генетскиот материјал, менталниот склоп и некои очигледно непроменливи влијанија, да се очекува голем одлив ..посебно на млади образувани луѓе. Ама исто мислам дека и текстот е тенденциозен и апсолутно нема врска со реалноста и причините за таа реалност....:sneaky:
Кој дел од текстот не е точен според тебе од напатената докторка?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
...мислам дека моите коментари беа предизвикани од пропагандистичкиот материјал за напатената докторка . Најнормално е и од посредени земји , а не па од една традиционално гурбетчиска , која од времето на Дедо Ное... па до ден денешен има 30% невработеност, која пак пред се се должи на генетскиот материјал, менталниот склоп и некои очигледно непроменливи влијанија, да се очекува голем одлив ..посебно на млади образувани луѓе. Ама исто мислам дека и текстот е тенденциозен и апсолутно нема врска со реалноста и причините за таа реалност....:sneaky:
И јас не разбирам искрено, дали пишуваш во сарказам, исмевање...ти пишав и порано, ајде нека да е измислена приказната на докторката...јас работев во селска амбуланта, да ти кажам колку земав???15 чисти не ми излегуваа...товарав дрва после работно време. седев таму 5 дена во неделата, а два дена наместо да одморам ги лекував по мобилен оти се сите старци и децата им работат по скопјето, па нема со кој да си прават муабет, и незнаеш кога сериозно имаат проблем, кога им е досадно и звонат. има на некоја од темиве овде слика од амбулантата. 3 години спиев во амбуланта, заедно со смокови, ласици за нечисто да не ти кажувам. секое лето се крстев да немам апнат од змија, зошто, серум немаше во нашата болница а скопје е оддалечено повеке од 100 км. патот каков е да не објаснувам, нема смисол. кога прашав дали може сам да си набавам серум од бугарија или грција, инспекторите ми рекоа набави си, ама ако ти го најдеме во фрижидер, ќе бидеш казнет едно 600 евра, сум бил доктор, а не бизнисмен, па да пласирам секакви производи. И не не е оваа тема отворена за вмро или сдсм, отворена е за нас македонците како менталитет. едноставно не не бива...не не бива во оваа држава...80% од овие колеги шо беа неспособни, ги гледам на фејсбуков, некако се сменија преку ноќ...почнаа да разбираат од докторлак, само во германија, сега по ново и во норвешка.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Точно 2 години и 1 месец поминале одкога си ја отворил темава.
Зошто не си во Грејфсвалд?
Можеби и лично ке ја запознаеше дотичната Ана и од прва рака ќе ни кажеше - да прикаската била вистинита.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Точно 2 години и 1 месец поминале одкога си ја отворил темава.
Зошто не си во Грејфсвалд?
Можеби и лично ке ја запознаеше дотичната Ана и од прва рака ќе ни кажеше - да прикаската била вистинита.
Можеби приказната на Ана е измислена, во право сте. Гревота е да изнесам овде на форумов чат со колега од струмица, што ми пишува дека патува во муртино за 8 500 денари. Тогаш изгледа ќе ви изгледа пореално, ова со Ана. И ви реков не се дрпајте со мене, за политика, не ги обвинувам само овие, криви се и другите, ако се земе во предивид дека бевме толку невработени, а специјалисти нема во сите градови. Стратегијата им била погрешна на сите 20 години наназад.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Факт е дека приказната за ана е тотално измислена.
Тоа е навреда за интелигенцијата да се пишуваат такви глупости од страна на *новинарите* наши.

Исто не се сомневам дека голем број доктори тука работат во лоши услови и за мали плати.
Но ајде некој нека каже и за докторите(имигранти) во ЕУ/Канада што возат такси/камион, што чистат станови, што работат на градилиште?

Секогаш од дома ги гледаме лошите работи а од надвор само розева слика се прикажува, а лошопто се игнорира.

Добри и лоши работи има и тука и таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom