Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
5 септември 2012
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.133
Помош, како да ги исправам хиероглифите :D saddddddddddddddddddddddddd.png
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.133
Таму наместено ми е МК али апликацијата е Руска. :D :D
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.133
Да City Car driving али ќе надам сега англиска верзија...
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Немам досега форматирано/инсталирано оперативен систем, а купив лаптоп со Ubuntu 12.04.1 lts. Сега сакам да му ставам Windows 7 Ultimate, а не ми се дава 350 ден.

Може ли некој да ми каже чекор по чекор како да го направам тоа самиот? Најдов торент, сеа дали е добар и дали на УСБ или на дивиди треба да го ставам?

Фала однапред :)
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Немам досега форматирано/инсталирано оперативен систем, а купив лаптоп со Ubuntu 12.04.1 lts. Сега сакам да му ставам Windows 7 Ultimate, а не ми се дава 350 ден.

Може ли некој да ми каже чекор по чекор како да го направам тоа самиот? Најдов торент, сеа дали е добар и дали на УСБ или на дивиди треба да го ставам?

Фала однапред :)
Можеш слободно ај би ти препорачал Enterprase да инсталираш пошто лаптопот ти е нова генерација, за подршка на UEFI симни го овој Windows 7 или па инсталирај Windows 10
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Немам досега форматирано/инсталирано оперативен систем, а купив лаптоп со Ubuntu 12.04.1 lts. Сега сакам да му ставам Windows 7 Ultimate, а не ми се дава 350 ден.

Може ли некој да ми каже чекор по чекор како да го направам тоа самиот? Најдов торент, сеа дали е добар и дали на УСБ или на дивиди треба да го ставам?

Фала однапред :)
Торентот е добар. Подобро е на усб да го ставиш. Симни rufus
https://rufus.akeo.ie/
оставаш се дифолт на програмот и одбираш create bootable disk image using iso, кликаш на сликата со цдто и го одбираш исото што го симна од торентот
програмот си ја прави својата магија и после определено време имаш бутабилно усб
го ставаш усбто во лаптопот
го пушташ лаптопот и кликаш цело време на F2 или delete за да влезеш во биос
бараш boot или нешто слично и треба да го наместиш primary да ти биде усбто, а не хард дискот.
можно е ова да треба да го наместиш на 2 места, разгледај ги сите опции само внимателно
одбираш save and exit, лаптопот се рестартира и ако си направил ко што треба, ќе ти рече press any key to boot from device, го правиш тоа и почнуваш инсталација на windows која е отприлика next next, објаснета тука
http://getintopc.com/tutorials/how-to-install-windows-7-step-by-step-method-for-beginners/
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Торентот е добар. Подобро е на усб да го ставиш. Симни rufus
https://rufus.akeo.ie/
оставаш се дифолт на програмот и одбираш create bootable disk image using iso, кликаш на сликата со цдто и го одбираш исото што го симна од торентот
програмот си ја прави својата магија и после определено време имаш бутабилно усб
го ставаш усбто во лаптопот
го пушташ лаптопот и кликаш цело време на F2 или delete за да влезеш во биос
бараш boot или нешто слично и треба да го наместиш primary да ти биде усбто, а не хард дискот.
можно е ова да треба да го наместиш на 2 места, разгледај ги сите опции само внимателно
одбираш save and exit, лаптопот се рестартира и ако си направил ко што треба, ќе ти рече press any key to boot from device, го правиш тоа и почнуваш инсталација на windows која е отприлика next next, објаснета тука
http://getintopc.com/tutorials/how-to-install-windows-7-step-by-step-method-for-beginners/
А кажи ми дали има потреба да се брише Линуксот или треба двата система паралелно да бидат? Дека мене не ми треба Линукс. Во торентот си има Руфус.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
А кажи ми дали има потреба да се брише Линуксот или треба двата система паралелно да бидат? Дека мене не ми треба Линукс. Во торентот си има Руфус.
Бришеш слободно линуксот т.е самиот Windows ке го збрише без око да му трепне
 

Kajgana Shop

На врв Bottom