Полска 2014/2015

Член од
21 август 2014
Мислења
103
Поени од реакции
42
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.200
Поени од реакции
35.749
Ова со ножевите бодење при напад 10 души на еден е класика. Треба да го прогласат ножот за национално албанско обележје.

И да погодам одење сега во Варшава фуфка.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.246
Поени од реакции
22.443
Ова со ножевите бодење при напад 10 души на еден е класика. Треба да го прогласат ножот за национално албанско обележје.

И да погодам одење сега во Варшава фуфка.
Исто ко босанците... На 450 километра у Прага ке се сместат за да идат на 2 саата до Варшава на утакмицата и да се вратат.
 
Член од
8 октомври 2014
Мислења
489
Поени од реакции
300
Ова со ножевите бодење при напад 10 души на еден е класика. Треба да го прогласат ножот за национално албанско обележје.

И да погодам одење сега во Варшава фуфка.
Barem ne setaa slobodni kako grcite na apoel niz skopje ...
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.966
Поени од реакции
6.794
Исто ко босанците... На 450 километра у Прага ке се сместат за да идат на 2 саата до Варшава на утакмицата и да се вратат.
Овие не одат бе друже.Племето е јако само на нивна територија, се губат у непознато.А веруј 450 километра се малце, и таму ќе им одат Легија и ќе ги направат решето.Секоја турнеа на било која група од канцер нацијата низ Полска е повик за војна.Погледни само Сласк кога и да минат низ Полска или државите во близина ги напагат на Севиља.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Ова со ножевите бодење при напад 10 души на еден е класика. Треба да го прогласат ножот за национално албанско обележје.

И да погодам одење сега во Варшава фуфка.

ако одат,во што јас не верувам ќе си земат и ковчези со нив :D
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.966
Поени од реакции
6.794
Бидејќи темата е активна да споделам видео од навивачите на Виара Лех (всушност тоа се навивачи на Лех Познан кој поради конфликт со тогашната управа, пак не сум сигурен дали тоа беше причината, формираа свој клуб).Виара Лех е сега во 7ма лига а паралено си одат и на утакмиците на Лех во 1ва лига.Групата се вика Sredzka Elita.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.966
Поени од реакции
6.794
Околуфутбола со интервју на момците од Лех Познан.Кој разбира полски или руски, нека ужива :D.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.966
Поени од реакции
6.794
Поздрав до сите Ајкули на форумов
Овој поздрав сега е наменет и за Балисти.
.Висла е многу популарен клуб али навивачите на Краковија се далеку похрабри од овие на Висла.
Од секогаш сум имал високо мислење за Краковија :D;).И конечно Анти Висла во Македонија.
 
Член од
30 мај 2014
Мислења
257
Поени од реакции
293
Се исподешаваа многу ствари на полска сцена, имаше многу пресврти и братства склопени и срушени дали ради идеологија или "чист бизнис" они си знаат... Како и да е, кој има време на претек нека напише збор-два.
 
C

Creating.

Гостин
Се исподешаваа многу ствари на полска сцена, имаше многу пресврти и братства склопени и срушени дали ради идеологија или "чист бизнис" они си знаат... Како и да е, кој има време на претек нека напише збор-два.
Причината за составување на нови братства и рушење на старите се само заради јачината на одредени хулигански екипи. Сите се желни за докажување и превласт во хулиганскиот свет во Послска, па оттаму започнуваат некои нови братства. Се оставаат послаби групи, за да се склопи братство со појаки.
Но, не ми е јасно. Неколку месеци или години да имаш братски односи со една група, и веднаш заради ИКС причини започнува омраза, што мене ми делува дека сето тоа е префорсирано и со сила. Многу членови си се почитуваат меѓусебно, иако официјално братствата помеѓу нивните групи речиси и да не постојат веќе пошто се создадени нови.
Малку ми е смешно тоа што го прават, пупу неважи.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.966
Поени од реакции
6.794
Ептен комплицирана и заебана е Полска за разбирање, посебно ако не си од таму или немаш ептен јаки и блиски релации и контакти со некој нивни запаленковци.Тешко и комплицирано е да ги пратиш сите клубови, па најреално сконцетрири се на два, пример јас Краковија и Легија.Типичен пример се Краковија кои се дел од две тријади, едната онаа со сите 3 јаки групи како што се Лех Познан и Арка Гданск.Во другата онаа слабата, тие се најјаката група со две слаби како Полониа Варшава и Сандецја (или како да се преведува од Полски), тријадата која беше во Скопје против Шкендија.Пред се тие братства ги склучуваат поради големите патувања, и сакаат во секој дел од Полска да имат пријатели/браќа, што добро го познаваат тој дел на Полска што ќе ги прави помалце ранливи на напади.Легија пак имат контакти со повеќе помали групи како пример Олимпија и групите што се околу Варшава со исклучок на Полониа.
Оваа е прва тријада што пукнува, а причините некој тврдат ради подобри дилови за дрога меѓу Висла и Рух, до прикани дека пукнало поради тоа што Сласк и Лехиа биле блиски со некоја група на клуб во пониските лиги кои биле непријатели на Висла.
Конкретно Висла не само во Полска туку ги менуваат и интернацоналните братства, сега прво им е тоа со Лацио, а најверојатно ќе им пропадне тоа со Олимпијакос од кога беа во коп на Гробари.Висла неколку месеци пред тоа шкртаа гробарски графити, а и имат одено поединци (не групно) на дерби на Север на Маракана.Искрено од секогаш ми се одбивни Ајкулите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom