Аквариумски риби (општи дискусии)

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Ова се караси од долгите мислам не сум сигурен, а може да се и морски риби одамна ги баталив аквариумот

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
мене за овие карас ми рекоа дека не се разбирам,дека биле најиздржливи за езерце,дека и зимно време седеле,ме нервираат само под камен седат,и како да немам рипчиња,и двете нигде ги нема :(
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
мене за овие карас ми рекоа дека не се разбирам,дека биле најиздржливи за езерце,дека и зимно време седеле,ме нервираат само под камен седат,и како да немам рипчиња,и двете нигде ги нема :(
Обично борците што се тие стојат на едно место и не пливаат, карасите баш шетаат цело време нагоре надоле,иначе да издржливи се само сите риби имаат мака од паразити од тоа највише страдаат

Незнам за зимно време дали ке останат живи :D

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Обично борците што се тие стојат на едно место и не пливаат, карасите баш шетаат цело време нагоре надоле,иначе да издржливи се само сите риби имаат мака од паразити од тоа највише страдаат

Незнам за зимно време дали ке останат живи :D

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
koi carps или на нашки јапонски крап така се викале тие што ги ставив погоре издржливи биле,само кај да најдам
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
koi carps или на нашки јапонски крап така се викале тие што ги ставив погоре издржливи биле,само кај да најдам
Не се издржливи на ладна вода кога ке падне под нулата се живо и диво ке изумре
Поарно направи си еден аквариум и чао пријатно

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Читав наназад низ темата ама не најдов па да си прашам што е подобро за во аквариум вештачко или природно растение? И која температура да биде водата? 25 доволно е?
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Читав наназад низ темата ама не најдов па да си прашам што е подобро за во аквариум вештачко или природно растение? И која температура да биде водата? 25 доволно е?
Зависи што риби чуваш/сакаш да чуваш, малку е 25. Со вештачки растенија помалку се валка водата и помалку грижи има, но со природните поубаво делува. :)
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Читав наназад низ темата ама не најдов па да си прашам што е подобро за во аквариум вештачко или природно растение? И која температура да биде водата? 25 доволно е?
Нормално дека е подобро природно, само треба да пазиш каква трава ке ставиш со какви риби, на пример карасите ептен ја јадат и остануваат само дршките и нема да изгледа убаво :)
Има акваристиката е интересна само треба многу замарање додека се научи која риба со која иде која иде и слично,па тек понатаму више ке се почне и со мрестење на икри па каква вода тереба да биде тврда/мека кисела/базна и други заебанции :)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Зависи што риби чуваш/сакаш да чуваш, малку е 25. Со вештачки растенија помалку се валка водата и помалку грижи има, но со природните поубаво делува. :)
скалари и ксифи имам ... а која е идеалната температура?
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
скалари и ксифи имам ... а која е идеалната температура?
Јас чувам скалари и ајкули. Зимно време ми е на 29 а летно време на 27. Може и помалку со скалари, не е страшно.
 
Член од
9 август 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво до сите.
Ме интересира имам Црна Моли рипка машка цело време како бесна кружи околу едниот исти ѕид на аквраиумот. Што може да биде?
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
142
Поени од реакции
23
Некој да ми помогни за средување на аквариумов.. Што како.. ?
Братучед ми ми го даде, (со се пумпа, греач, термометар..) е сега му ставив бел камен и трева што ми ја дадоја во пет шопот.. Купив 2 риби си тераат без гајле све ок, али аквариумот ми е тапа...



П.с. И капак би сакал да му наместам одозгора..
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.730
прво слика за позадина, капак и во него гро лукс светилка. со такви светилки самата `атмосфера` во аквариумот е поинаква. повеќе и поголеми тревки и повеќе риби и тоа поразновидни.

после тоа самото по себе ќе си учиш што и како
 

Kajgana Shop

На врв Bottom