Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 27,9%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,1%

  • Вкупно гласачи
    653

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
За друго незнам ама туборг се увезува и не се полни тука


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Пиво се полни таму каде треба да се пласира.
Елаборирај де малку повеќе... ;)

Што сакаш да кажеш? Дека преку пивовод го носат некаде, и таму го полнат... пардон, пласираат? :rolleyes:
За пивото зборувам. Од каде доаѓа пивото, за да го „полнат„?
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Елаборирај де малку повеќе... ;)

Што сакаш да кажеш? Дека преку пивовод го носат некаде, и таму го полнат... пардон, пласираат? :rolleyes:
За пивото зборувам. Од каде доаѓа пивото, за да го „полнат„?
ПИВОВОД!!! ХАХАХАХАХААХАХАХА
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.863
Утре баш одам за Белџм, едвај чекам да седнам и да ме станат после 7 дена.
Живели!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Abbaye des Rocs.jpg
Од Белгиските пива го имам пробано ова и пак би сакал да го пијам. Специфично пиво и доста скапичко али за кефот вредеше.

Каде може да се најдат кај нас Белгиски пива?
Или пак ирски некои али да си го купам од продавница, а не да им го платам ѓаол и пол во Ајриш паб на кеј.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.863
Вчера се вратив од мала шетња низ Белгија и Франција и морам да признаам дека пробав ни сам не знам колку сорти на пива. Француските дефинитивно се далеку послаби, но добри на вкус додека Белгиските владеат со светот, деф. Од пивата најмногу ми оставија впечаток Chimay, Cuvee des Trolls и секако ѓаволот Duvel. Пијанствата се одлични без главоболки, така да топло препорачувам одење во Белгија, седнување на маса во некој паб и станување на крајот од одморот.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
каде у скопје се наоѓа Guinness по троа поефтина цена? и колку е?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Од летово во Германија.



Подредени се по цена.

0.34: Shloss, Edelskronen, Perlenbacher (пченични пива произведени за Netto, Penny & Lidl соодветно, за тие пари се супер)
0.42: Wickuler Pils (евтин пилс, тапа)
0.49: 5.0 Original Export/Pils/Weizen (Export ми беше поубаво од Pils)
0.59: Astra Urtyp (тапа пиво)
0.60: Achtern Diek Landbier (не беше лошо), Dithmarscher Pilsener (но ова беше)
0.70: Lübzer Pils (полошо и од претходното), Einbecker Ur-bock Hell (ништо посебно, типично светло пиво)
0.72: Krombacher Pils, Warsteiner Pils (одлични пилснери, Кромбахерот се' повеќе го има и кај нас за среќа, кој не го пробал нека го проба да види што е прав Pils)
0.75: Bitburger (најпродаван Pils во Германија и според мене најубавиот нивни Pils), Flensburger Weizen, Flensburger Kellerbier (не бев нешто многу воодушевен од овие 2)
0.80: Gut Basthorst Gutshofbier (не ми текнува ништо за ова, така што најверојатно било некое средно)
0.85: Erdinger Weißbier (многу газирано пиво ко за пченично), Tyskie Gronie Pils (Полско пиво, не ми се допадна)
0.89: Krombacher Weizen (одличен Hefeweizen, го има на неколку места во Скопје), Löwenbräu Oktoberfestbier (не беше лошо, но и ништо посебно), Köstritzer Kellerbier (убаво пиво, но не сум фан на Keller),
Kapuziner Weissbier (одличен Hefeweizen), Mönchshof Kellerbier (убав Keller, но како што реков - не сум фан на нив), Original Bayerisch Malz (карамелизирано пиво без алкохол, fail)
0.90: Altenmünster Brauer Bier (фино светло пиво)
0.95: Franziskaner Weissbier, Schöfferhofer Hefeweizen, Paulaner Hefe-Weissbier Naturtrüb (ОДЛИЧНИ пченични пива, второто го има во Скопје), Scheyern Kloster-Gold Hell (не ми текнува многу и на ова, но мислам дека беше убаво)
0.99: Carlsberg Elephant (поубаво од обичниот Carlsberg), Maisel's Weisse Original (НАЈУБАВОТО пиво што сум го пробал), Schwaben Bräu Das Naturtrübe (океј пиво), Hofbräu Original (убаво светло пиво), Störtebeker Bernstein-Weizen (убав Hefeweizen), Schwaben Bräu Das Echte Märzen (ова не ми се допадна нешто многу), Früh Kölsch (убав Kölsch, но не сум многу по тој стил)
1.00: Andechser Doppelbock Dunkel (моќно пиво, 7.1% алкохол, но и доста убаво)
1.05: Chiemseer Braustoff (не ми се допадна), Paulaner Oktoberfest Bier (оригиналното е поубаво)
1.09: Schneider Weisse Original (многу вкусно пиво), Engel Keller Hell Naturtrüb, Engel Hefeweizen Hell (не ми оставија некој посебен впечаток), Grevensteiner (убаво пиво)
1.19: Augustiner Bräu Lagerbier Hell (доста квалитетно светло пиво)
1.29: Augustiner Bräu Edelstoff (истото важи и за ова)
1.35: Zötler St. Stephans Bock Dunkel (7.1% алкохол, доста вкусно пиво)
1.39: Höss Doppel-Hirsch (7.2% алкохол, убаво пиво)
1.49: Schloßbräu Odin-Trunk (пиво со мед, ептен вкусно)

Еве уште една слика, овојпат со блиц.

 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
old_School_mk , иди бегај , ти завидувам ! Јас 95-97 бев во Јужен Тирол и во хотелот кај што работевме претежно беа германски пива ,Krombacher Pils, Warsteiner Pils ..... и кралот на тие пива upload_2015-9-15_17-2-10.jpeg , ама хасередерот беше 5-7 марки во продавница ! Незнам како таму сега му се движи цената !
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Прегледај го приврзокот 126149
Од Белгиските пива го имам пробано ова и пак би сакал да го пијам. Специфично пиво и доста скапичко али за кефот вредеше.

Каде може да се најдат кај нас Белгиски пива?
Или пак ирски некои али да си го купам од продавница, а не да им го платам ѓаол и пол во Ајриш паб на кеј.
Ова твоево со 9% алкохол ? Незнам што ќеф имате на нив ама повеке на коњак тегнат отколку на пиво ! Имаше во Русија една Балтика со толку алкохол , не им завидувам на тие што ке се опијанат од нејзе ! Сетики во Белгија може е подруго , како филингот после 3-4 пивца ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom