Правна помош и совети

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
Дали како закупец на деловна просторија во станбена зграда имам право да ги користам заедничките делови од зграда (односно да поставам клима на зид од зграда кој не е дел од деловната просторија) и дали ми треба согласност од закуподавачот или мнозинство станари ( не можам да се снајдам ниту во закон за домување ниту во делот за етажна сопственост)
За дозвола од закуподавецот,види си во договорот за закуп,како си ги имате уредено правата и обрските..
На пример доколку во договор ти е изречно забрането да правиш преправки на заеднички простории тогаш немаш право да бараш дозвола од останатите станари....
Ако нема таква одредба имаш право да побараш од останите станари да ти дозволат да поставиш клима на ѕидот....
Инаку,нормално дека имаш право да ги користиш заедничките простории(скали,ходници,лифтови,визби итн)...
А за преправки,доградби,измени на изгледот на заедничките простории,ова се прави договор за заемни односи помеѓу станарите кои живеат на спратот(доколку има таков склучен),инаку,да,ти треба дозвола од мнозинството станари...[DOUBLEPOST=1437643531][/DOUBLEPOST]
http://prvi.mk/krivichna-za-gazdata-na-gorska-voda-aktsija-na-mvr-vo-kavadartsi/
шо би се случило со овие сеа, онака на лаик ко мене да ми објасните :D
може да им ја затворат фирмата?
Засега останува само на пријавата....
Потоа треба да се отвори процес по пријавата,па да се одлучи дали ќе се покрене обвинение,па топката да се префрли во судот..
Па судот да одлучи дали обвинетите го сториле или не делото за кое се товарат..
Ако го сториле ќе им одреди казни според Кривичен Закон..
И плус ќе лета од работа тој од Катастар,и ќе надомести штета..
А за фирмата во случајот....
Доколку има основи ќе забранат трајно вршење дејност и затворање на фирмата...
Се зависи од казната која ќе ја одреди Кривичниот Суд"..
 
Последно уредено:
Член од
24 јули 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
ако не те тужеле до сега немој да плаќаш долгот е застарен, најверојатно ти прават финти да те извадат од памет демек ке те тужат да им платиш, додека не ти стигне тужба неплаќај ништо, затоа што најверојатно не им е пуштена тужба за наводните фактури навреме...
Мој пример: А што ако не те тужеле а ти исклучат струја за сметка од 1.300 денари од 2010 година? Ова е најсвеж пример на една стара 85 годишна жена ! Разговарав телефонски со Народниот правобранител, ми рече да не плаќам ,бидејки се работи за застарена сметка и дека ке даде претставка. Арно ама женава како ке живее кога веќе и ја исклучија струјата ? Така да решивме да платиме . Е сега не знам кои права ги има и дали може нешто сега да бара надоместок .
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Мој пример: А што ако не те тужеле а ти исклучат струја за сметка од 1.300 денари од 2010 година? Ова е најсвеж пример на една стара 85 годишна жена ! Разговарав телефонски со Народниот правобранител, ми рече да не плаќам ,бидејки се работи за застарена сметка и дека ке даде претставка. Арно ама женава како ке живее кога веќе и ја исклучија струјата ? Така да решивме да платиме . Е сега не знам кои права ги има и дали може нешто сега да бара надоместок .
Шом си платил си го прифатил долгот
Требаше да платите со уплатница на банка и таму да назначите во цел на дознака УПЛАТА НА СМЕТКА ЗА СТРУЈА ПОД ПРИСИЛА СО ИСКЛУЧУВАЊЕ и после да си ангажирате адвокат али не знам дали ќе се исплати за толку мала сума да се малтретирате по судови
Јас пред 5 години имав околу 5 сметки неплатени постари од година дена, напишав писмо до ЕВН со повратница дека барам врз основ на тој и тој член ги избришат од книговодствена евиденција сметките беа некаде 6-7 иљади. За 2 дена дојдоа и ми исклучија струја и тоа во Петок кај 2 поручек, немаше никој дома идам од работа - исклучени. Се јавив кај адвокат ме упати на правобранител али требаше да чекам до понеделник и ми рече дека тешко правобранител да реагира пошто се работело за приватна компанија и физичко лице, но дека сигурно ќе ги добијам на суд само и по итна постапка може да потрае и месец дена, платив со уплатница како шо ти напишав, мислев да ги дадам на суд али ко помислив колку треба да се маткам па трошоци за такси, тужби, застапувања... некако баталив. Уште ги чувам дома документите
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Шом си платил си го прифатил долгот
Требаше да платите со уплатница на банка и таму да назначите во цел на дознака УПЛАТА НА СМЕТКА ЗА СТРУЈА ПОД ПРИСИЛА СО ИСКЛУЧУВАЊЕ и после да си ангажирате адвокат али не знам дали ќе се исплати за толку мала сума да се малтретирате по судови
Јас пред 5 години имав околу 5 сметки неплатени постари од година дена, напишав писмо до ЕВН со повратница дека барам врз основ на тој и тој член ги избришат од книговодствена евиденција сметките беа некаде 6-7 иљади. За 2 дена дојдоа и ми исклучија струја и тоа во Петок кај 2 поручек, немаше никој дома идам од работа - исклучени. Се јавив кај адвокат ме упати на правобранител али требаше да чекам до понеделник и ми рече дека тешко правобранител да реагира пошто се работело за приватна компанија и физичко лице, но дека сигурно ќе ги добијам на суд само и по итна постапка може да потрае и месец дена, платив со уплатница како шо ти нап ишав, мислев да ги дадам на суд али ко помислив колку треба да се маткам па трошоци за такси, тужби, застапувања... некако баталив. Уште ги чувам дома документите
Да , и јас заради тоа платив, некаде околу 2.500 ден. ме кошташе заедно со повторно приклучување. Не е голема сума ама ме револтира . Плус и не знам дали стварно не се платени.... не ги чуваме од 2010 сметките.Од кај да знам дали они не се во грешка. Плус до сега ке тужеле или ке исклучеле ама не им се дава пари за тужба ако е мал износот.Во секој случај не се во право бидејки постои закон за ова. Им пратив допис на маил и им пратив приговор до нивна правна служба. И нема да останам само на тоа. Ке ми се наредат коцките !
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Да , и јас заради тоа платив, некаде околу 2.500 ден. ме кошташе заедно со повторно приклучување. Не е голема сума ама ме револтира . Плус и не знам дали стварно не се платени.... не ги чуваме од 2010 сметките.Од кај да знам дали они не се во грешка. Плус до сега ке тужеле или ке исклучеле ама не им се дава пари за тужба ако е мал износот.Во секој случај не се во право бидејки постои закон за ова. Им пратив допис на маил и им пратив приговор до нивна правна служба. И нема да останам само на тоа. Ке ми се наредат коцките !
Редовна пракса е да наплаќаат стари сметки за кои не постои правна можност со помислата дека сите граѓани за ситни суми нема да тужат пошто има големи трошоци, И очигледно им успева.

Правна можност имаш за поврат на парите преку институтот Стекнување без основ.

Стекнување без основ (Закон за облигационите односи)
Отсек 1
Општо Правило
член 199
(1) Кога дел од имотот на едно лице премине на било кој начин во имотот на некое друго лице, а тоа преминување нема своја основа во некоја правна работа или во законот, стекнувачот е должен да го врати тој дел од имотот, ако тоа е можно, а инаку е должен да ја надомести вредноста на постигнатата корист.
(2) Под премин на имотот се подразбира и стекнување на корист со извршено дејствие.
(3) Обврската за враќање, односно за надомест на вредноста настанува и кога нешто ќе се прими со оглед на основот што не се остварил или кој подоцна отпаднал.
Отсек 2
Правила на враќање
Кога не може да се бара враќање
Член 200
Тој што ќе изврши исплата знаејќи дека не е должен да плати, нема право да бара враќање, освен ако го задржал правото да бара враќање или ако платил за да ја избегне принудата.
Двојна исплата на долг
член 201
Тој што ист долг го платил двапати, па макар еднаш и врз основа на извршна исправа, има право да бара враќање според општите правила за стекнување без основа.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Дечки еден совет за нешто што дискутираме моментално со друштво. Ако дадеш отказно решение , а во договорот кој патем го немаш во пишана форма стои дека треба работодавачот да го известиш 15 дена оденапред за твоето заминување дали може истиот да не ти исплати цела плата и да ти даде некоја смешна сума? Плус ако имам ја доказ коа сум потпишал отказно решение каде би можел да се жалам за неисплата за платата?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Мој пример: А што ако не те тужеле а ти исклучат струја за сметка од 1.300 денари од 2010 година? Ова е најсвеж пример на една стара 85 годишна жена ! Разговарав телефонски со Народниот правобранител, ми рече да не плаќам ,бидејки се работи за застарена сметка и дека ке даде претставка. Арно ама женава како ке живее кога веќе и ја исклучија струјата ? Така да решивме да платиме . Е сега не знам кои права ги има и дали може нешто сега да бара надоместок .
Сте требале да тужите тогаш вие, за да се воздржуваат од такви дејствија и ке сте ги добиле, а сега кога сте платиле појео вук магарца, затоа што со плаќање вие го признавате долгот...
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Сте требале да тужите тогаш вие, за да се воздржуваат од такви дејствија и ке сте ги добиле, а сега кога сте платиле појео вук магарца, затоа што со плаќање вие го признавате долгот...
Ne si vo pravo. Dolgot se priznava samo vo slucaj na sudska postapka ako ne vlozis zalba. Pa duri i mnogupati pisuva deka zalbata ne go odlozuva plakjanjeto. Ovde olesnitelna okolnost im e sto bez bilokakvo resenie potpisano se iskluceni od struja a so toa im se uskrateni osnovnite uslovi za zivot. Jas kolku sto znam ti si go priznavas vo celost dolgot samo ako vo ponovive slucaevi, pravis dogovor za rati ili ona sto e sega vo moda da si platis 50% vo prvite 7 dena.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ne si vo pravo. Dolgot se priznava samo vo slucaj na sudska postapka ako ne vlozis zalba. Pa duri i mnogupati pisuva deka zalbata ne go odlozuva plakjanjeto. Ovde olesnitelna okolnost im e sto bez bilokakvo resenie potpisano se iskluceni od struja a so toa im se uskrateni osnovnite uslovi za zivot. Jas kolku sto znam ti si go priznavas vo celost dolgot samo ako vo ponovive slucaevi, pravis dogovor za rati ili ona sto e sega vo moda da si platis 50% vo prvite 7 dena.
Не те баш најубаво сваќам ама еве како оди, ако го платиш долгот во било кој случај истиот го признаваш, а во судска постапка се приговара на застареност ниту судот по службена должност внимава дали долгот е застарен или не е, туку ти треба да приговориш така да во овој случај требало жената да ги тужи ЕВН со предлог за привремена мерка или како и да беше веднаш да и се приклучи струја тоа правно, но сте можеле да најдете некој тип што се раазбира од тие работи и сам да ви ја приврже и тоа е тоа...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ne si vo pravo. Dolgot se priznava samo vo slucaj na sudska postapka ako ne vlozis zalba. Pa duri i mnogupati pisuva deka zalbata ne go odlozuva plakjanjeto. Ovde olesnitelna okolnost im e sto bez bilokakvo resenie potpisano se iskluceni od struja a so toa im se uskrateni osnovnite uslovi za zivot. Jas kolku sto znam ti si go priznavas vo celost dolgot samo ako vo ponovive slucaevi, pravis dogovor za rati ili ona sto e sega vo moda da si platis 50% vo prvite 7 dena.
Joк
шом плаќаш сметка, си го прифатил долгот.
Ако не платиш сметка и ги тужиш - тогаш не го прифаќаш или ако навремено ги обавестиш дека долгот им е незаконски (со заверено писмо и пратено соповратница) па и да платиш после можеш да кажеш дека било со присила
 
Член од
25 јули 2015
Мислења
243
Поени од реакции
95
За колку време можам да извадам уверение за државјанство. Роден сум во МКД , и родителите исто така.
И потребно ли е да вадам нов матичен извод ако имам оргиналот, сеа коа ке се запишувам на факултет?
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
За колку време можам да извадам уверение за државјанство. Роден сум во МКД , и родителите исто така.
И потребно ли е да вадам нов матичен извод ако имам оргиналот, сеа коа ке се запишувам на факултет?
Ако не е изводот постар од 6 месеци можиш и со него да завршиш работа,ако не ќе мора да вадиш нов извод...
Побрзо одат овие работи сега,за неколку дена би требало да завршиш работа....
 
Член од
25 јули 2015
Мислења
243
Поени од реакции
95
Ако не е изводот постар од 6 месеци можиш и со него да завршиш работа,ако не ќе мора да вадиш нов извод...
Побрзо одат овие работи сега,за неколку дена би требало да завршиш работа....
well im fucked
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
Прашај за секој случај подетално,можеби и грешам некаде(одамна беше кога ги вадев овие работи)можеби ја имаат "забрзано"процедурата сеа,со новиот"едношалтерски систем":icon_mrgr:...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Би сакал да ве прашам дали може адвокат приправник без положен правосуден испит да застапува странка за време на рочиште?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom