Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Малку поопширно ама не доволно ја опиша ситуацијата во СФРЈ по која плачат неработниците наречени Југоносталгичари[DOUBLEPOST=1435760568][/DOUBLEPOST]
Абе ти најде да збориш.
Па за вас бевме американци бре.
Фармерки немавте,мастики а вегета и сенф кој знае и денес дали имате
А за грците да не станат социјалистичка земја циа има еден куп пари дадено затоа денес се таму кај што се поточно пред банкрот за кој немеет муда да признаат.
Камо среќа да можеше да и назначат стечаен управник па да се поделат долговите меѓу Турција,Македонија и Германијаниа ....... г од грција немаше да остане[DOUBLEPOST=1435761176][/DOUBLEPOST]
Едоноставен одговор во просто прашање.Зошто ауди се повлече од Македонија
Фактот дека во 1989 год. западните држави се многу понапред од комунистичките е причината да нема веќе Југославии, СССР-та, источни блокови и т.н.
Повторно - колку ли повеќе напред требаше да биде Западна Германија ако беше комунистичка, Австрија, Италија? А колку ли повеќе напред одеа да бидат поранешните комунистички земји ако не беа комунистички?

---
Прати ми по DHL-от 5 вагети и сенф, та наскоро ќе одам во Блгарија и ми е многу важно !
Дури и ако имаш можност направи ги 50, бидејќи многу познати исто така, бараат под дрво и камен - абе директно почвај бизнис со вагети и сенф за извоз во Блгарија - Ќе се испоубијат!
 
Последно уредено:

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Се дебатира еве веке неколку денови на оваа тема,ама никој не успева да ја долови поентата на муабетот дали навистина се живеело подобро или не.

Никој не успеа да направи мерило според кое ке се оцени дали навистина се живеело подобро или не.

Сите јаки на тастатура,пола и повеке од нив или биле во пелени кога постоела или не биле во план,другата половина по кажување на дедо му и баба му а немаат представа за таа држава,останатите тешка буржоазија која живеела со убедувањето дека ке се владее 1000 години.Остатокот од нив или биле работничка класа во тој период или деца на работничка класа,како и оние кои не можеле да ја замислат Македонија во таа Србославија со привремено име Југославија...

Најголеми гласноговорници се оние кои беа и се сеуште убедени дека ке владеат 1000 години(ама не испадна така)дека се живеело убаво,кои се упорни од петни жили да не убедат нас останатите дека некогаш се живеело убаво според нивни стандарди.Да,ама според нивни стандарди,а не според анализи и испитувања на луге кои потрошиле еден дел од животот да докажат дали навистина се живеело убаво или не во таа земја...

Тие истите гласноговорници(југоносталгичари)не убедуват со рибарски приказни дека тогаш било супер.Еве ке им поставам едно просто прашање.Што било супер тогаш?Тоа што Македонија беше 45 години ставена како една од неразвиените републики.Тоа ли е супер,а?

Или некој има проблем со меморијата,или така му чини.....Еве неколку интересни факти за Македонија од човек кој може на 80% од вас да ви биде татко....

1.Зошто 1968 делегацијата на Рено која е дојдена во МЗТ да склучи договор за склопување на Рено 8 наеднаш ја прекинува посетата за да 1969-та се отвара погонот во Словенија
2.Зошто 1972 на ФАС 11 октомври не му се дозволува да почне со производство на автомобил,а истиот прототип ден денес дреме во кошот на фабриката,а?
3.Зошто одлуката за изградба на Хемиската индустрија во Врање се менува со локација Велес каде имате масовно труење на населението и морталитет,а компензација за тоа е најевтин град во Ју?Вредеа ли тие пари повеке од човелкиот живот
4.Зошто 1973 Микрон Прилеп не добива дозвола за производство на електро мотори,а производството се сели во Север Суботица.....
5.Зошто приватните превозници во Мк до почетокот на 80-те не можеа да ги регистрираат своите приколки на МК табли па мораа да одат во Црна Гора
6.Зошто во таа ЈНА нема ни еден пилот на Миг 21?Македонецот не е способен да научи да лета,само Србинот и Хрватот ли?
7.Зошто во ЈАТ имате само 3 пилоти од Македонија?
8.Зошто за најобични операции децата и граганите од МК беа пракани во Словенија и Белград?Македонија немаше доктори тогаш?
9.Зошто за пост дипломски студии се одеше во Загреб и Белград?Немавме универзитет ли?
10.Зошто се откупуваа праските од Мк за да после Фруктал ни го продаваше нивниот сок цело богатство
11.Зошто Тиквеш го извезуваше нашето вино низ Ју за да ни го продаваат истото како да е нивно?
12.Најквалитетниот тутун од Прилеп беше носен во Сараево и Ниш а ние ги пушевме гранките од тутнот набуткани внатре во цигарите

Таа држава банкнотираше 1983-та,ама никој не беше свесен за тоа.ТАС-овиот Гољф можеше тогаш да се купи во ДМ и долари зошто таа држава немаше девизи.Татко ми мораше да плати за скапан 101во 83-та мислам 900 долари кои по и курс по вредност која не беше ни од далеку реална

Албанците излегоа 1980-та зошто им се смачи молзењето од страна на таа Србославија и буржоазијата која живееше на маргините на општеството...

Но буржоазијата научена на лесен живот и службени патувања,не можеше да се соочи со таа ситуација реши 9 години подоцна да ги извади кубурите и да се тепа.....

Ова што го гледате што се случува во бившите републики на таа банана држава е резултат на владеењето на таа комуњарска буржоазија на чело со ОЗНА и УДБА,а со благослов на чопавиот загорец кој ги уназади за жал сите овие држави 1000 години......

И за на крај ке се појави некој си градежен работник/потпоручник или бивш боржуј кој ке се обидува да ме убеди дека било супер......

Време е да ги отворите очите и да си ја бркате среката во животот,а не да живеете во илузии и минатото....

За крај,не жалам за таа скапана смр***а држава,жалам за младоста што ми помина така со убедување дека се живеело убаво.....

И знаете што????Јас сега живеам поубаво него во тој систем.Зошто?Зошто си ја бркам среката,ете затоа.Не чекам од партија да ми даде стан или кука келепур.......
Ти дефинитивно си имаш набиено тешки трауми од тајната полиција на бивша Југославија.

На почетокот си напишал дека никој не успеал да ја долови поентата на муабетот дали се живеело подобро или не.
Па еден куп членови ти ја доловија поентата бе човече.
Пак ли треба да се повторуваме ?
Тргни ги настрана сите оние што не живееле тогаш.
Што правиме со оние што живееле ?
Па скоро сите што живееле тогаш тврдат дека се живееле ДАЛЕКУ ПОДОБРО.
Ќе се изјаснам старски: ЕЕЕЕЕ ДЕТЕ,СЕ ИМАШЕ ТОГАШ ПАРИ.
ТУКУ ОВОА СЕГА ШТО Е ?
ПОЛИТИЧАРИВЕ ГО УМРЕА НАРОДОВ.

Јас лично не познавам постар човек што ја шлапа Југославијa.

Ако било тогаш лошо,како тоа 99 % од постарите ја фалат Југославија ?
Еве сега УДБА веќе не постои.
Можат слободно да зборуваат против тој систем.
Но сепак луѓето сеуште ја фалат.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Прашање за сите
Дали Југославија имаше јак пасош или Западот имаше лабави имиграциони политики?
Јак? Далеку од јак. Реално, денешниот Македонски пасош е појак од некогашниот СФРЈ пасош. Сакаш во Франција, мораш да вадиш виза и тоа не во Скопје туку во Белград. За Шпанија исто, за да отидеш едни фармерки да купиш до Солун ќе дремеш пред конзулатон како идиот за да добиеш виза. Во Велика Британја ако патуваш не ти требаше виза ама ако доаѓаш со брод од Амстердам на пример, на граница можат да те вратат назад ако не им се допаѓаш. За Албанија беше потребно да извадиш покрај влезната и излезна виза од МВР за да те пуштат на Ќафасан да излезеш. Еден јак пасош што беше СФРЈ пасошот, што да ти кажам...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
I togas I Sega isti gavol
Imase luge sto vozea fico ili mercedes a image i takvi stop vozea tocak ili idea peski
Ni denes ne e porazlicno,dobro mnogu poveke se krade.[DOUBLEPOST=1435922520][/DOUBLEPOST]A
Јак? Далеку од јак. Реално, денешниот Македонски пасош е појак од некогашниот СФРЈ пасош. Сакаш во Франција, мораш да вадиш виза и тоа не во Скопје туку во Белград. За Шпанија исто, за да отидеш едни фармерки да купиш до Солун ќе дремеш пред конзулатон како идиот за да добиеш виза. Во Велика Британја ако патуваш не ти требаше виза ама ако доаѓаш со брод од Амстердам на пример, на граница можат да те вратат назад ако не им се допаѓаш. За Албанија беше потребно да извадиш покрај влезната и излезна виза од МВР за да те пуштат на Ќафасан да излезеш. Еден јак пасош што беше СФРЈ пасошот, што да ти кажам...
A so jugoslovenski pasos da otides go imacka ti trebase garantno pismo
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Јак? Далеку од јак. Реално, денешниот Македонски пасош е појак од некогашниот СФРЈ пасош. Сакаш во Франција, мораш да вадиш виза и тоа не во Скопје туку во Белград. За Шпанија исто, за да отидеш едни фармерки да купиш до Солун ќе дремеш пред конзулатон како идиот за да добиеш виза. Во Велика Британја ако патуваш не ти требаше виза ама ако доаѓаш со брод од Амстердам на пример, на граница можат да те вратат назад ако не им се допаѓаш. За Албанија беше потребно да извадиш покрај влезната и излезна виза од МВР за да те пуштат на Ќафасан да излезеш. Еден јак пасош што беше СФРЈ пасошот, што да ти кажам...
Зборуваш за 2 различни света, оној пред скоро 30 години и овој ссега. Тогаш светот беше политички и воено поделен на два блока, денес полски пасош или бугарски или албански пасош се на цена али тогаш не вредеа ништо, со СФРЈ пасош можеше да се патува без проблем и во земји на источен и западен блок. Значи во тоа време кога население од источна европа (и унгарци источни германци романци чеси словаци пољаци бугари албанци летонци естонци руси... имаа проблем да патуваат на запад а западните граѓани имаа проблем да патуваат на истој, СФРЈ пасош беше еден од најпожелуваните на светот.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ево го економскиот бум на Пастирот

http://www.dokaz.mk/drekselmaer-fabrika-na-smrtta/
Е па јас го знам сопругот на починатата и тој самиот има солидна плата, со која может да поминат месец и без нејзината мизерна плата. Жената имала здравствени проблеми, но одела на работа за малата плата. А факултетски образована.
Глупости, Груевски каква вина има за смртниот случај? Па и во СФРЈ имаше смртни случаи на работа.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Зборуваш за 2 различни света, оној пред скоро 30 години и овој ссега. Тогаш светот беше политички и воено поделен на два блока, денес полски пасош или бугарски или албански пасош се на цена али тогаш не вредеа ништо, со СФРЈ пасош можеше да се патува без проблем и во земји на источен и западен блок. Значи во тоа време кога население од источна европа (и унгарци источни германци романци чеси словаци пољаци бугари албанци летонци естонци руси... имаа проблем да патуваат на запад а западните граѓани имаа проблем да патуваат на истој, СФРЈ пасош беше еден од најпожелуваните на светот.
До некаде и би се согласил со тебе дека се два различни света, ама праиме муабет за „јачина“ на пасошите изразена во можност за патување без визи. Денешниот Македонски пасош е во споредба со некогашниот YU пасош појак во тој поглед. Грција, Шпанија, Франција не го сменија блокот на кој му припаѓаа и тогаш. Единствено Македнија не е повеќе дел од комунистичка земја и за тоа е Македонскиот пасош моментално со поголема моќ од некогашниот комуњарско-југословенски...да му се намочам у пасошот![DOUBLEPOST=1435925308][/DOUBLEPOST]
Е па јас го знам сопругот на починатата и тој самиот има солидна плата, со која может да поминат месец и без нејзината мизерна плата. Жената имала здравствени проблеми, но одела на работа за малата плата. А факултетски образована.
Глупости, Груевски каква вина има за смртниот случај? Па и во СФРЈ имаше смртни случаи на работа.
Никој никого не приморува да прифати работа која не е во согласност со неговите здравствени способности или образование. Не можеш, не сакаш, не мораш да работиш. Ако си болен и неспособен има друг начин. Ако си дошол на работа а си имал некое хронично заболување кое ти прави проблем на работното место, треба да си свеен дека може да дојде до несакани последици. Работодавецот не е тука виновен. Условите се такви какви се, како вработен е твое дали ги прифаќаш или нема да ги прифатиш. Каде и да одиш во светот не можеш да аздисуваш, или работиш или не работиш. А во СФРЈ јас добро памтам дека годишно имаше барем по 10-тина смрти случаи на работа во Македонија ама пошто фирмите беа сите државни, никој не одговараше и сите се повикуваа на „колективна одговорност“. Имаше куп случаи со загинување на работа, посебно по рудниците и градилиштата каде работоводните органи требаше да носат одговорност, ама никој никогаш не ја понесе. Не ви е Груевски виновен што ви донел странски инвеститори кои ве вработиле. Ако не ви се работи - гитла дремете по дома и чекајте да се врати СФРЈ, може ќе се се врати и ќе ви дадат некоја работа каде нема промајаа да ве мава и ќе земете по 1000 - 2000 евра на месец за работа од 8 саати дневно од кои ни 4 нема ефективно да одработите!
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
До некаде и би се согласил со тебе дека се два различни света, ама праиме муабет за „јачина“ на пасошите изразена во можност за патување без визи. Денешниот Македонски пасош е во споредба со некогашниот YU пасош појак во тој поглед. Грција, Шпанија, Франција не го сменија блокот на кој му припаѓаа и тогаш. Единствено Македнија не е повеќе дел од комунистичка земја и за тоа е Македонскиот пасош моментално со поголема моќ од некогашниот комуњарско-југословенски...да му се намочам у пасошот
Crveni pasoš SFRJ predstavljao je zenit diplomatije u vreme hladnog rata i blokovski podeljenog sveta. Bio je najbolje kotirani pasoš na crnom tržištu, gde je dostizao cenu od neverovatnih 10.000 američkih dolara”
И сега можеш со Македонски пасош да добиеш 10.000 долари али и бубрег треба да дадеш со него
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Па сега е прашање и до Табановце да се отиде со плата. Само пак е нелогична споредбата ем заради меѓународната политика ем заради системите на контрола на исправи и патници.
Околу 3/4 од граѓаните сега не одат на одмор. Тогаш обично се одеше 1-2 летни одмори, на море и во Охрид, синдикални и обични летувалишта, пак зависно од чергата.И текстилците и рударите одеа.

Сега децава може да сонуваат за хрватско приморје Пиран, Порторож, Будва, Бечичи

Pogledajte kako su Jugosloveni izgledali u očima Amerikanaca 1986. godine
Još 1965. magazin „Tajm” je opisao Jugoslaviju kao zemlju Marksa, ali pola Karla, pola Gručo Marksa, jer se u našem socijalizmu pila koka-kola, gledali su se holivudski filmovi, slušali džez i rokenrol, a na malim ekranima se prikazivale serije „Dugo toplo leto” i „Gradić Pejton”.
Američka televizijska mreža CBS, odnosno TV stanica iz njene filijale u Los Anđelesu, Kalifornija, snimila je 1986. jedan zanimljiv turistički dokumentarac. On prikazuje prekrasnu zemlju, turističke atrakcije te ležeran i bogat životni stil onih koji žive u Jugoslaviji. Vodič ovog programa je bila američka glumica Melodi Rodžers, a Jugoslavija je bila samo jedna od mnogih zemalja koje su predstavljene na ovoj američkoj televiziji 1980-ih.
O ovoj čudesnoj zemlji koja je razbila njene predrasude, Melodi je između ostalog rekla kako “Ima rivijeru kao Francuska, kockarnice Monte Karla, ostrva kao Grčka, krajolike kao u Velikoj Britaniji i Alpe kao Švajcarska. Pri tom se u ovoj zemlji može večerati uz vrhunsko vino za samo pet dolara po osobi.”
Zanimljivo je napomenuti da na kraju emisije, ona sumira svoje osećaje o tome što je putujući kroz Jugoslaviju videla navodeći da je to bila jedna od najlepših zemalja koje su ona i njezina ekipa ikada posetili. Njenim rečima rečeno, “Ovo je spektakularno!”
Još jedna zanimljiva stvar koju je voditeljica napomenula je i njen svojevrstan komentar jugoslovenskog socijalizma. Dok se je penjala stepenicama jednog zamka u Opatiji ona je rekla: “Duž cele jugoslovenske rivijere postoje ovi prekrasni zamkovi koje su nekada koristili kraljevi i kraljice, plemstvo Jugoslavije. Pa, pošto više nema plemstva, oni su sada lijepi, neobični hoteli koje koriste ljudi poput vas i mene.”


И едно истражување од април 2015 во Хрватска, држава која за разлика од нас има армија, борбени авиони, индустрија, житница, туризам, регуларно име и е членка на НАТО и ЕУ.
Се што нашата мала држава мисли дека може да го има.

U SFRJ život je bio bolji?
Istraživanje portala Moje vrijeme.hr pokazuje da čak 82 odsto hrvatskih ispitanika s velikim iskustvom života u SFRJ misli da se tada živelo bolje, 74 da bi se moglo pod određenim uslovima ponovo živeti u jednopartijskom sistemu, a 40 odsto smatra Josipa Broza Tita pozitivnom osobom.
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Па сега е прашање и до Табановце да се отиде со плата. Само пак е нелогична споредбата ем заради меѓународната политика ем заради системите на контрола на исправи и патници.
Околу 3/4 од граѓаните сега не одат на одмор. Тогаш обично се одеше 1-2 летни одмори, на море и во Охрид, синдикални и обични летувалишта, пак зависно од чергата.И текстилците и рударите одеа.

Сега децава може да сонуваат за хрватско приморје Пиран, Порторож, Будва, Бечичи

Pogledajte kako su Jugosloveni izgledali u očima Amerikanaca 1986. godine
Još 1965. magazin „Tajm” je opisao Jugoslaviju kao zemlju Marksa, ali pola Karla, pola Gručo Marksa, jer se u našem socijalizmu pila koka-kola, gledali su se holivudski filmovi, slušali džez i rokenrol, a na malim ekranima se prikazivale serije „Dugo toplo leto” i „Gradić Pejton”.
Američka televizijska mreža CBS, odnosno TV stanica iz njene filijale u Los Anđelesu, Kalifornija, snimila je 1986. jedan zanimljiv turistički dokumentarac. On prikazuje prekrasnu zemlju, turističke atrakcije te ležeran i bogat životni stil onih koji žive u Jugoslaviji. Vodič ovog programa je bila američka glumica Melodi Rodžers, a Jugoslavija je bila samo jedna od mnogih zemalja koje su predstavljene na ovoj američkoj televiziji 1980-ih.
O ovoj čudesnoj zemlji koja je razbila njene predrasude, Melodi je između ostalog rekla kako “Ima rivijeru kao Francuska, kockarnice Monte Karla, ostrva kao Grčka, krajolike kao u Velikoj Britaniji i Alpe kao Švajcarska. Pri tom se u ovoj zemlji može večerati uz vrhunsko vino za samo pet dolara po osobi.”
Zanimljivo je napomenuti da na kraju emisije, ona sumira svoje osećaje o tome što je putujući kroz Jugoslaviju videla navodeći da je to bila jedna od najlepših zemalja koje su ona i njezina ekipa ikada posetili. Njenim rečima rečeno, “Ovo je spektakularno!”
Još jedna zanimljiva stvar koju je voditeljica napomenula je i njen svojevrstan komentar jugoslovenskog socijalizma. Dok se je penjala stepenicama jednog zamka u Opatiji ona je rekla: “Duž cele jugoslovenske rivijere postoje ovi prekrasni zamkovi koje su nekada koristili kraljevi i kraljice, plemstvo Jugoslavije. Pa, pošto više nema plemstva, oni su sada lijepi, neobični hoteli koje koriste ljudi poput vas i mene.”


И едно истражување од април 2015 во Хрватска, држава која за разлика од нас има армија, борбени авиони, индустрија, житница, туризам, регуларно име и е членка на НАТО и ЕУ.
Се што нашата мала држава мисли дека може да го има.

U SFRJ život je bio bolji?
Istraživanje portala Moje vrijeme.hr pokazuje da čak 82 odsto hrvatskih ispitanika s velikim iskustvom života u SFRJ misli da se tada živelo bolje, 74 da bi se moglo pod određenim uslovima ponovo živeti u jednopartijskom sistemu, a 40 odsto smatra Josipa Broza Tita pozitivnom osobom.
На ист начин може да се направи филмче за Голи Оток, но мене ми направи впечаток дека ниту еден пат во овој филм не се спомене "Македонија / македонски / а / о";
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
До некаде и би се согласил со тебе дека се два различни света, ама праиме муабет за „јачина“ на пасошите изразена во можност за патување без визи. Денешниот Македонски пасош е во споредба со некогашниот YU пасош појак во тој поглед. Грција, Шпанија, Франција не го сменија блокот на кој му припаѓаа и тогаш. Единствено Македнија не е повеќе дел од комунистичка земја и за тоа е Македонскиот пасош моментално со поголема моќ од некогашниот комуњарско-југословенски...да му се намочам у пасошот![DOUBLEPOST=1435925308][/DOUBLEPOST]
!
Mandrache... pred da se iznamochash na eks YU pasoshot, koj odamna zakina vo istorijata so seta svoja ubavina i vrednost bi te zaprashal...
Ako deneshniot MK pasosh e mnogu pojak od eks YU pasoshot, zosto tolku Makedonci se borat da iznajdat svoj nepostoechki B'lgarski dalechni rodnini da dojdat do BG pasosh??
I neznam zoshto tolku vi smeta vistinata i realnosta deka nekogash se zhiveelo podobro i posigurno od denes.........[/quote]
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
за време на СФРЈ немаше богати и сиромашни. сите беа сиромашни.
а денеска во Македонија има голем број на богати луѓе. тој број постојано се зголемува. еден ден сите ќе бидиме богати.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Чул те Господ, се надевам нема многу да чекаме
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom