Сообраќајни прекршоци и казни

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Ебате казната,1200 денара..Плати си ја во рок од 8 дена и готово.Од двете зла,бирај го помалото.
Абе само прашувам што е како е ,бидејќи немам поима како одат тие работи..А и на брат ми го допреле,не мене.:icon_mrgr:
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Дали некој знае точно како е законот сега,за после 23:00 за почетници ?

дали може совозачот да има 2+ години искуство,или мора 25+ години да има ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дали некој знае точно како е законот сега,за после 23:00 за почетници ?

дали може совозачот да има 2+ години искуство,или мора 25+ години да има ?
Мора 25.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Добра логика...смееш сам со 2+ години искуство,односно еве јас на 18 ја земав,на 20 веќе смеам сам да возам,ама за придружник мора 25+...:)
Глупости, откако ќе му дадеш дозвола на некој неарен и со самоубиствени предиспозиции бидната е штетата, само оди докажи. Мене ко што ми делува треба да се затегнат лекарските предледи пред да се земат часови, не може едноставно и шуто и рогато да е „способно“ за возачка.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
А може ли да пише казнени поени за над 100 коња кола и за после 23:00 возење ? веројатно не зимаат возачка за тоа ?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
А може ли да пише казнени поени за над 100 коња кола и за после 23:00 возење ? веројатно не зимаат возачка за тоа ?
Неможе да се пишат поени..Ќе си платиш 400 евра..Неможат да ти ја земат.Возачка се зема ако возиш пијан.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
А вака,ај едно "тинејџерско" прашање...имам доста врсници кои не работат,а прават прекршоци(возат после 23.00,немаат возачка) и ги имаат фаќано,им пишуваат казни,и не ги плаќаат,и нема од каде да им влечат пари пошто не работат...имам седено и со локални "шерифи" кои имаат по 20 казни за возење пијан,светла и триста други глупости,и едноставно не ги плаќаат и "не им можат ништо".

Татко ми е сметководител,и ми вика,штом се вработат и ги пријават за вработени,ќе им кинат цело време од плата...е сега,што праиме ако никад не се вработи ? ако цел живот шитка дрога и прави мутни бизниси ? и дали иде камата на тие казни,пример ако влече казна од пред 5-6 години,и се вработи,ќе му биде исто 400 евра или дуплирана ?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
А вака,ај едно "тинејџерско" прашање...имам доста врсници кои не работат,а прават прекршоци(возат после 23.00,немаат возачка) и ги имаат фаќано,им пишуваат казни,и не ги плаќаат,и нема од каде да им влечат пари пошто не работат...имам седено и со локални "шерифи" кои имаат по 20 казни за возење пијан,светла и триста други глупости,и едноставно не ги плаќаат и "не им можат ништо".

Татко ми е сметководител,и ми вика,штом се вработат и ги пријават за вработени,ќе им кинат цело време од плата...е сега,што праиме ако никад не се вработи ? ако цел живот шитка дрога и прави мутни бизниси ? и дали иде камата на тие казни,пример ако влече казна од пред 5-6 години,и се вработи,ќе му биде исто 400 евра или дуплирана ?
Може тие имаат јаки врски,па успеваат да ги скинат некако казните.Или да се заташкаат..Али не верувам дека секој втор човек има врски во полиција,за да не плаќа казни.Ќе се вработат,кога-тогаш,и да не се вработат,ќе најде начин Судот,ќе ги казни и ќе им земе пари.Мора да има нешто на нивно име,или казната ќе ја плати тој на чие име се води возилото..Најчесто родителите.Кога се работи за пари,нема овој-оној,ќе си платиш и око нема да им трепне.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Може тие имаат јаки врски,па успеваат да ги скинат некако казните.Или да се заташкаат..Али не верувам дека секој втор човек има врски во полиција,за да не плаќа казни.Ќе се вработат,кога-тогаш,и да не се вработат,ќе најде начин Судот,ќе ги казни и ќе им земе пари.Мора да има нешто на нивно име,или казната ќе ја плати тој на чие име се води возилото..Најчесто родителите.Кога се работи за пари,нема овој-оној,ќе си платиш и око нема да им трепне.
Полнотелни,18+,немаат ништо на нивно име..

Ама најверојатно,родителите плаќаат...мада тоа е не логично,бидејќи што е дужен родителот да плаќа кога тој веќе е "свој човек" по закон...
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Вчера вечерта ме сопре полиција. Јас бев уморен од долг пат и поради тоа џандарот мислеше дека имам пиено. И цело време се дереше дали сум пиел и се однесуваше ко сељак. Ми даде да дувам и покажа 0,0. Никогаш не сум дувал претходно. Не му се веруваше и почна да прашува за се и сешто и да пребарува. Ги гледаше послем патните исправи едно 3-4 мин и рече слободен сум и запиши го му рече на колегата. Сега ме плаши дали може да ми лупне казна без мое знаење. Бидејќи однесувањето му беше терсен па ништо чудно и тоа да се случи. Некои ми рекоа дека капсулата што сум дувал требало да ми ја даде мене. Точно е тоа?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Вчера вечерта ме сопре полиција. Јас бев уморен од долг пат и поради тоа џандарот мислеше дека имам пиено. И цело време се дереше дали сум пиел и се однесуваше ко сељак. Ми даде да дувам и покажа 0,0. Никогаш не сум дувал претходно. Не му се веруваше и почна да прашува за се и сешто и да пребарува. Ги гледаше послем патните исправи едно 3-4 мин и рече слободен сум и запиши го му рече на колегата. Сега ме плаши дали може да ми лупне казна без мое знаење. Бидејќи однесувањето му беше терсен па ништо чудно и тоа да се случи. Некои ми рекоа дека капсулата што сум дувал требало да ми ја даде мене. Точно е тоа?
По закон несмее да те запишува ако си чист, ама кај нас запишуваат. Штом те запишал може одпосле да ти пише казна и после година дена да ти стигне покана за на суд, меѓутоа до сега не сум слушнал да зезнале на овој начин некој кој не направил прекршок, затоа не се секирај. До сега сум дувал безброј пати и никогаш не ми дале капсула (обично една користат за сите, а треба за секој нова).

Иначе незнам какво однесување очекуваш од де*или (со исклучок) кои ги спроведуваат законите, а самите тие воедно ги кршат (за жал повеќето се од оваа група, секоја чест за останатите).

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Од кога ќе важи законот за возење без светла дење?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.581
Одкако ќе го изгласаат во собрание (незнам потоа дали има уште некоја процедура)

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
ima mnogu drugi ponezgodni raboti vo noviot EU zakon...
- mora i za na zadno sediste da imas detsko sediste za dete do 5 godini, pa i da sedi nekoj so nego
- ne smee da se vozi kuce ili mace bez specijalna kutija.. (za prase ili jagne ne znam :D)
- ne smee da sviris na sirena, samo ablendiranje.. a sto praime pred tebe po ulica odi pesak ama svrten ti e so grb ( tuka treba da vazi praviloto za slep pesak).. ke mora da si vgradame sportski. bucni auspusi.. ne smees da sviris i na koli, a sto praime tebe ti e zeleno a toj poleka na negovo crveno vleguva na raskrsnica? ... i red drugi zaebancii
 

Kajgana Shop

На врв Bottom