Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
28 февруари 2015
Мислења
30
Поени од реакции
20
Pozdrav
moze li nekoj da mi kaze dali e dobar HORSE POWER creatine, ako ima probano nekoj Horse_Power__100_4eb61d1fe90d4-500x500.jpg
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Pozdrav
moze li nekoj da mi kaze dali e dobar HORSE POWER creatine, ako ima probano nekoj Прегледај го приврзокот 124032
Ако збориш за од тука да земеш, сумљиви ми се луѓето/страната.

Прво преводот направен со некој обиди за гугл транслејт е во најмала рака непрофесионално.

Второ, ~3 денари од грам е....скапо ебаго.

Не го знам делот со суплементи најдобро, ама вака што гледам ако си решен да зимаш креатин и најобичниот (и по желба микронизиран) ќе ти заврши работа. Наведено е да се зимаат две дози ака 40 грама дневно што пука накај 120 денари дневно. За тие пари и протеин и креатин ќе земеш и ќе ти остане кусур за мастики + ќе ти траат далеку подолго од 25 дена.

Штознам, пробај ако ги имаш парите па пиши искуство или чекај некој што е поупатен или што пробал да ти даде мислење.
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Програма за нозе во домашни услови (вклучувајќи тегови) да ми препорачате? Сакам да ги здебелам квадрицепсите и листовите, нешто што сте го пробале вие и функционира.
Goblet squats и split squats. За листовите calf raises, јас ги правев на скали. Вежбиве ги правев дома пред да почнам во теретана.[DOUBLEPOST=1435937117][/DOUBLEPOST]
Лег прес нели беше за во теретана? Барбел шипка немам, значи ќе искомбинирам од сè што пишавте. Трчање не доаѓа во предвид. Тешко качувам маса а неќам нон стоп да сум на гејнери, протеини. Не ги рачунам за хемија али сепак се хемиски преработени и неќам да претерувам.
За качување маса според мене и други што ми кажувале битно е само доволно калории и протеини да внесуваш дневно. Јес да ќе добиеш и малце сало со мускулите ама после ќе работиш на дефиниција и ќе го изгубиш.

Пресметај овде и на таа вредност додај му уште 500kcal. Вредноста е приближна ама отприлика толку треба да внесуваш на ден. Протеини по ~2гр на кг од твојата тежина(пр. 80кг = 160г протеин дневно).
 
Последно уредено:
G

garthok

Гостин
Goblet squats и split squats. За листовите calf raises, јас ги правев на скали. Вежбиве ги правев дома пред да почнам во теретана.[DOUBLEPOST=1435937117][/DOUBLEPOST]
За качување маса според мене и други што ми кажувале битно е само доволно калории и протеини да внесуваш дневно. Јес да ќе добиеш и малце сало со мускулите ама после ќе работиш на дефиниција и ќе го изгубиш.

Пресметај овде и на таа вредност додај му уште 500kcal. Вредноста е приближна ама отприлика толку треба да внесуваш на ден. Протеини по ~2гр на кг од твојата тежина(пр. 80кг = 160г протеин дневно).
А кога сакам да зголемам килажа, исто останува ~2 гр на кг само зголемени јагленихидрати или треба да го зголемам и протеинскиот внес?
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
1.72гр/кг е според истражување, со оваа бројка типците кревале маса исто како и тие со 2+гр/кг. Имаш тука и лична варијација, реално колку телото ќе ти го апсорбира протеинот, типот на исхрана итн. Експериментирај, друго што и да ти кажам нема да биде 100 посто точно.

А кога сакам да зголемам килажа, исто останува ~2 гр на кг само зголемени јагленихидрати или треба да го зголемам и протеинскиот внес?
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
А кога сакам да зголемам килажа, исто останува ~2 гр на кг само зголемени јагленихидрати или треба да го зголемам и протеинскиот внес?
@komshija е во право. Експериментирај, за секого е различно, само ти самиот можеш да дознаеш колкава количина е најдобра. Јас само ти дадов некои основни црти за да знаеш отприлика. Исто така и вода пиј доволно, затоа што е потребна за синтеза на протеините и ред др. работи. Јас пијам 3+ литри на ден, ама пак, количината е релативна и за секого е различна.
 
Член од
22 мај 2010
Мислења
629
Поени од реакции
109
добри вежби за стомачни секако со ефект :) ??
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
344
Поени од реакции
340
Вака сега имам 15 години и имам проблеми со килажата имам 60кг а висок сум 185цм може ли да земам да пијам протеини,гејнери или кретин нешто за да покачам на килажа
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Вака сега имам 15 години и имам проблеми со килажата имам 60кг а висок сум 185цм може ли да земам да пијам протеини,гејнери или кретин нешто за да покачам на килажа
gejner dve tubi od po 5kg ima eden mn dobar , ishrana jaka, posle toa samo proteince ( dobro bi bilo vo kombinacija so kreatin) vo 2,3 meseci mozes i do 10,11 kg da kacis so gejnerot. Ama sepak zavisi od toa kolku si finansiski spremen da si dozvolis , sepak gejnerot ne e bash eftin.

-Od kreatinot sigurno nema da pokacis kg.
- So proteinot ke ti treba mn pari i vreme za da kacis kg kolku so ocekuvas, treba da gi pijas maksimalno preporacanite dozi +prejaka ishrana za da go dobies toa so go sakas.
-generot ti e najdobra opcija.
Go imav istiot problem pred 2,3 god i so ovaj nacin go dostignav to so go sakav.
pocekaj i od nekoj strucen mislejne na forumov
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2013
Мислења
344
Поени од реакции
340
gejner dve tubi od po 5kg ima eden mn dobar , ishrana jaka, posle toa samo proteince ( dobro bi bilo vo kombinacija so kreatin) vo 2,3 meseci mozes i do 10,11 kg da kacis so gejnerot. Ama sepak zavisi od toa kolku si finansiski spremen da si dozvolis , sepak gejnerot ne e bash eftin.

-Od kreatinot sigurno nema da pokacis kg.
- So proteinot ke ti treba mn pari i vreme za da kacis kg kolku so ocekuvas, treba da gi pijas maksimalno preporacanite dozi +prejaka ishrana za da go dobies toa so go sakas.
-generot ti e najdobra opcija.
Go imav istiot problem pred 2,3 god i so ovaj nacin go dostignav to so go sakav.
pocekaj i od nekoj strucen mislejne na forumov
Како гејнер би ми препорачал да пијам, и што ќе кажеш за годините што ги имам да не е прерано да пијам вакви работи
 
Член од
4 јули 2015
Мислења
8
Поени од реакции
2
Вака сега имам 15 години и имам проблеми со килажата имам 60кг а висок сум 185цм може ли да земам да пијам протеини,гејнери или кретин нешто за да покачам на килажа
Како гејнер би ми препорачал да пијам, и што ќе кажеш за годините што ги имам да не е прерано да пијам вакви работи
сине мал си за такви работи земи вежбај само и исхрана добра за гејнер и креатин уште си млад дете си се развиваш уште
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Како гејнер би ми препорачал да пијам, и што ќе кажеш за годините што ги имам да не е прерано да пијам вакви работи
http://www.napumpajse.com/shop/gejneri/muscle-juice-revolution-2600.aspx mene ovaj mi pomogna pred 2,3 god, a i mn e kvaliteten do pred nekoe vreme go zemase eden moj drugar. sega vistina cenata e malce poskapa ama veruvajmi se isplakja.
-Za godinite mislam deka nema zosto da imas problem, dovolno si visok, ako vezbas pravilno negledam problem, a i gejnerot ne e steten, mislam deka spored oficijalni statistiki dozvoleno e nad 16 god da se upotrebuva, ama koga vekje imas 15 ne gledam pricina da ne go zemas. sepak pocekaj od nekoj drug mislejne.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom