Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 мај 2015
Мислења
25
Поени од реакции
45
Здраво дечки,

Би сакал да го споделам со вас денешното мое искуство. Значи бев да поднесам дополнтелни документи од Дедо ми дека е бил војник - за ПРЕКРАТЕНА преписка од Јануари 2015, а бројче од 2012. Значи дефинитивно НЕ примаат дополнителни документи за прекратена преписка, ви кажувам оти лично бев и ме одбија, и сега пак одново треба да почнам. Добро што успеав да поднесам барање за ДУПЛИКАТ ПРОИСХОД од Дабч (сега на база на док од дедо ми), па ми рекоа за месец дена дека ќе е готов, го зимам и поднесувам со лекарско и неосодуваност во Правосудие и ми закажуваат интервју за некаде 2 месеци...и чекам.. Моја проценка е дека ќе чекам уште година и пол, со надеж дека со овој док од дедо дека сигурно ќе ми излезе овој пат.
Поентата ми беше дека СИТЕ што сте прекратени, ако имате било какви документи одете пробајте да приложете чисто за Ваша сигурност и фатете си пак одново работата, оти ако чекате така ништо нема да направете.
Поздрав, не сакам никој да разочарам - ама тоа е вистината од денешниов мој ден.
со таков доказ 99 % добиваш,иначе интересирајте се,бидете упорни,пишувајте мејлови-упорните стално добиваат,тие што се откажуваат ништо не добиваат.
 
H

HoT IcE

Гостин
Преписката ви е прекратена.
Тоа е.
Од 2012 чекам, со години бев на дополнителна проверка сега ми се сменило во ова. Џабе пари давање, битно пробав.
 
Член од
4 мај 2015
Мислења
25
Поени од реакции
45
pa kopijata ja zemaat ke se zamaraat tie ko da e od 3to vek dokumentot
В'в вр'зка с Ваше запитване относно преписка с вх. № ----/2013 г., Ви уведомјаваме следното:

Следва да представите документа за промјана на имената , којто сте ни изпратили по е-мејл, в ОРИГИНАЛ, т'ј като се изв'ршва експертиза от компетентни органи относно неговата автентичност.

Документ'т следва да б'де снабден с превод на б'лгарски език, изв'ршен и заверен по предвиденија ред, с'гласно изискванијата на § 2 от Доп'лнителните разпоредби на Наредба № 1 от 19 февруари 1999г. за прилагане на глава Пета от Закона за б'лгарското гражданство.
јас сакам да помогнам колку што можам,а кој сака да се прави многу паметен нека проба.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
тие што ваделе посмртница за дедо/прадедо овде во Македонија:
1. Каде се вади тоа?
2. Што документи ми се потребни?
3. Колку време се чека?
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Jas istoto go imav pisano tuka na forumot pred eden meaec deka prekratenite ke moraat da vadat duplikat prosihod .
No nikoj ne cita i potoa odite troskovi praete za da vi go kazat istoto.
Site zaglaveni slucai so dopolnitelni sto podale ke im izlezi sega vo tekot na letoto pasosot. Do sega imase zastoj i to golem loso vreme fativme site nie ama site zboruvaat deka sega site so dokumenti ke gi pustat . A i logicno e da gi pustat.
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Jas istoto go imav pisano tuka na forumot pred eden meaec deka prekratenite ke moraat da vadat duplikat prosihod .
No nikoj ne cita i potoa odite troskovi praete za da vi go kazat istoto.
Site zaglaveni slucai so dopolnitelni sto podale ke im izlezi sega vo tekot na letoto pasosot. Do sega imase zastoj i to golem loso vreme fativme site nie ama site zboruvaat deka sega site so dokumenti ke gi pustat . A i logicno e da gi pustat.
Остануваат уште два месеци за летово да видиме бидејќи во Август не работи администрацијата во БГ.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
pa kopijata ja zemaat ke se zamaraat tie ko da e od 3to vek dokumentot
Копијата ти ја побарале вероватно во ДАБЧ но во министерството ќе ти побараат оригинал кој дополнително ќе се разгледа.[DOUBLEPOST=1432591292][/DOUBLEPOST]
Тезата дека можноста за добивање државјанство е некако поврзана со староста на кандидатот не држи вода уште од старт, бидејќи има илјадници примери на лица од Македонија кои државјанствата ги добиле на 50+ годишна возраст.

Во агенцијата доделуваат уверение за потекло, а не прават евалуација на кандидатот колку тој има потенцијал да биде подобен или корисен за Бугарија, за тоа служи интервјуто во министерството. Педесетгодишен лекар/бизнисмен може да биде многу покорисен отколку 25 годишен кој спаѓа во категорија нискоквалификуван работник.
Мислам дека прашањето од Barbarai беше поставено во друг контекст,а ти одговори во сосема друг контекст.
"Имам пријател кој го одбија во агенцијата со бугарско свидетелство од основно на мајка му."
Колку години има твојот пријател?
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
тие што ваделе посмртница за дедо/прадедо овде во Македонија:
1. Каде се вади тоа?
2. Што документи ми се потребни?
3. Колку време се чека?
jas trebashe da vadam posmrtnica od pradedo, i vidi kaj e pocinat rasprasaj se, primer mojot pradedo beshe pocinat vo seloto, i opstinata so gi drzese tie sela, tam mozeshe za nego da se izvade posmrtnica, sluzbeniko dodeka go barashe posto nemozeshe da do najde odma, vika a siguren li si deka u seloto e pocinat vikam dada, vika da ne e u bolnica, vikam neee, vika aaa dobro... i najdem go... a tie so se u bolnica primer stip bolnica mozno e tam da se vade posmrtnica ne sam siguren zaa toj del rasprasaj se prvo kaj pocinal.. pa posle trckaj so srekja i pozz[DOUBLEPOST=1432591601][/DOUBLEPOST]
Остануваат уште два месеци за летово да видиме бидејќи во Август не работи администрацијата во БГ.
Jas istoto go imav pisano tuka na forumot pred eden meaec deka prekratenite ke moraat da vadat duplikat prosihod .
No nikoj ne cita i potoa odite troskovi praete za da vi go kazat istoto.
Site zaglaveni slucai so dopolnitelni sto podale ke im izlezi sega vo tekot na letoto pasosot. Do sega imase zastoj i to golem loso vreme fativme site nie ama site zboruvaat deka sega site so dokumenti ke gi pustat . A i logicno e da gi pustat.
i na tie sto imame odneseno so bratuceti kje ni izleze ? mislam toa tvoe mislenje li e, imash slusnato od sigurno izvori ili taka maabeti samo ? !? ?
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
sakam da prasam nesto ako znae nekoj da mi pomogne
denes statusot na zajavlenije na stranata na DABC mi se smeni vo izcakva finalen status,a predhodno bese obrabotva se.
sega sledno sto sleduva dali sigurno ke mi odobrat proizhod ili ima moznost i da bidam odbien???
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
@Stipski.91 Toa so go pisam tuka mi e od sigurni izvori direktno od ministrestvo od bugarija.
Pisav za prektatenite za duplukat proushod i mislea deka ne e tocno a sega citam oti pisale tuka deka tocno taka kazale na covekot kako jas sto pisav pred eden mesec.
Drugo ona so fals so zborete covekot sto pregleduva stari dokumenti (vo ministerstvo ne vo dabc) jasno kaza deka kolku i da se trudite so fals nieden ne e uspeal nema ni da uspee nikogas.
Mislam i skoro sum sigurna deka ke uspees i so prv bratuced taka mi kazaa nema sigurno da te prekratat mozebi malku ke pocekas poveke radi privilegija sto imat tie po prva linija . A za vtor..tret bratuced neznam. Znan za drugar podnese od vujko i nit mu se smeni status a obicno se menuva statusot od dopolnitelna na zadolzitelna a kaj nego stoi 8 meseci dopolnitelna posle odnesenite dokumenti.[DOUBLEPOST=1432592976][/DOUBLEPOST]
sakam da prasam nesto ako znae nekoj da mi pomogne
denes statusot na zajavlenije na stranata na DABC mi se smeni vo izcakva finalen status,a predhodno bese obrabotva se.
sega sledno sto sleduva dali sigurno ke mi odobrat proizhod ili ima moznost i da bidam odbien???
100000...% ke izleze kaj i da e.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
@Stipski.91 Toa so go pisam tuka mi e od sigurni izvori direktno od ministrestvo od bugarija.
Pisav za prektatenite za duplukat proushod i mislea deka ne e tocno a sega citam oti pisale tuka deka tocno taka kazale na covekot kako jas sto pisav pred eden mesec.
Drugo ona so fals so zborete covekot sto pregleduva stari dokumenti (vo ministerstvo ne vo dabc) jasno kaza deka kolku i da se trudite so fals nieden ne e uspeal nema ni da uspee nikogas.
Mislam i skoro sum sigurna deka ke uspees i so prv bratuced taka mi kazaa nema sigurno da te prekratat mozebi malku ke pocekas poveke radi privilegija sto imat tie po prva linija . A za vtor..tret bratuced neznam. Znan za drugar podnese od vujko i nit mu se smeni status a obicno se menuva statusot od dopolnitelna na zadolzitelna a kaj nego stoi 8 meseci dopolnitelna posle odnesenite dokumenti.[DOUBLEPOST=1432592976][/DOUBLEPOST]
100000...% ke izleze kaj i da e.
gledam deka si upatena deka imas informacii fala na odgovorot.
ali od licno tvoe iskustvo mi kazuvas deka sigurno ke izleze proizhodot ili toa sleduva sledno?a nekoj ako e odbien odma mu pisuva odbien taka e ili se lazam???
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Претпоставувам прашуваш за отпочнување нова постапка, не си од оние заглавените случаи од 2012.

Ако на документот пишува дека лицето (дедо ти) е од бугарска националност, тогаш да, шансите се големи. Во спротивно, шансите не се наклонети во твој прилог, но вреди да пробаш. Само немој да имаш големи очекувања. Имам пријател кој го одбија во агенцијата со бугарско свидетелство од основно на мајка му.

Исклучок од ова правило се воените книшки, крштениците и венчаниците од бугарска црква. Досега не сум видел случај овие документи да се оспорени и да се бараат дополнителни докази.
NE se baraat dopolnitelni dokumenti ama zatoa i te odbivaat,vo slucajov jas so krstenici od tetki,no ne se prava linija i prijatno.
 
Член од
9 април 2015
Мислења
11
Поени од реакции
12
Дали некој има искуство со фалсификат документ и што е најлошо што може да се случи ако те фатат ?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.922
Поени од реакции
7.847
ke Ti kazev ama nekoj drug Ti kaza prethodno ama tebe Ti e mrza da citas.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom