Охрид

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
ne znam koj kurac palmi, podobro ke bese da doesea nekolku kravi od Trpejca I da gi ostavea leprski da serat,barem poorginano ke bese I so pravo posle narodot govna ke jadese.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VeS
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Сакаш да кажеш дека арапите немаат своја култура и историја дека се пред 20 год. настанати и дека ние светот го имаме измислено
Историјата на Охрид vs 20 годишната историја на Дубаи, не зборуваме за цивилизација туку за градови.
Абе нема шо да ти објаснувам, земи отвори википедија прочитај и наврати се на темава, и не прави смешни споредби.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Историјата на Охрид vs 20 годишната историја на Дубаи, не зборуваме за цивилизација туку за градови.
Абе нема шо да ти објаснувам, земи отвори википедија прочитај и наврати се на темава, и не прави смешни споредби.
Ти споредуваш море а и нема што да ми објаснуваш езеро
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Ој мор Шота куј по? Ти спомна споредба на О'рид со Дубаи, шо значит е неспоредливо(ај да речеше некое друго место ќе разберев ама Дубаи бе?)
А и шо требит сеа да се радвиме на една посрана патека од 200 метри кај Куба Либре?
Море чоек немојме во центарон со точак да се разминиме не пак со кола, двајсет и први век сме санитарен јазол неаме (ќе морат со Тулето и криенката да се помочаш), немат доволно контењери за отпад, в центар канализацијана враштат смрдит на тешки срања, а и не само в центар тук еден дож ко ќе акнит и сите говна излегвет вртет ко на центрифуга на кружнине текој, паркинг решенија не најдоја, трафиките сите ги мавнаја ничкум и напраја ред бекатони и чешми шо не работет (на љуѓето лебот му го зедоја, без да им дает алтернатива), поќе пола ленти не се бојадисани кј нас в село, а и уш еден куп работи му се испосраја. В општина им обеќаше дек ќе им ги покачит платите, евој го ушти им ги креват, донесле инвестиција со Паторон џо ОдДеВе електрик. (Сејте ре натре се одвај 35 љуѓе и 2 машини со си чувар со си све, натре да трчет околу машини может само да се испоебет самите).
Си вељевме сите, ај сега централна со локална власт ќе видиме аир ќе тргнет работиве на посаглам. Место на посаглам му ебаја матер на градот, не јас туку Ориѓани ќе ти кажат. И накрај ќе ми идат тој Паторот Грујо овдека со Гаргамел-Носорогон и ќе ни кажвит како стварно сме биле в дупка со општинскава каса и Ацо им бил крив сега.
Ам ќори бевте бе или будали се праевте дур не седнавте на фотељите. па почнаја да обеќет работи шо никојпат неможет да ги напрает, да им се пљукнам во то суратите скапани, абе очите никојпат поќе да не им ги видам.
Во две години само бекатони се стаени, ниедно саглам решение не донесе. И ништо да не ве чудит то шо пред месец и пол го исвируваја на плошчад, дур ломотеше глупости со она муцкана крива.
 
Последно уредено:
Член од
25 мај 2015
Мислења
20
Поени од реакции
7
Извинете што ќе ви упаднам во дискусијава..
Прво здраво на сите. Ми треба малку помош (најверојатно од некој постар член на форумов).
Барам една многу стара традиционална песна, знам дека се пеела во охридскиот регион. Песната не е "народна", туку е баш традиционална, некаков вид на стихотворба, се пеела на децата во домовите. Не постои снимена верзија. Јазикот наликува на бугарски, ама не е, туку е архаичен охридски (западен) говор.
Е сега, од тоа што памтам, песната е како некој заминал со бродче да плови по морето, и една ѕвезда го водела низ бурите. Можно е името на песната да е "Беше една ѕвездичка" или нешто слично.. од тоа што памтам од стиховите е нешто како " между бурите и надјежда тјах ми беше... "
Знам дека информацииве се оскудни :)) меѓутоа ако некој ја знае сигурно ќе се сети, и доколку би можел да ми го напише текстот (или барем дел) би бил крајно благодарен :). Инаку песната е прекрасна, криво ми е што не можам никако да ја најдам.
Фала, поздрав
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Извинете што ќе ви упаднам во дискусијава..
Прво здраво на сите. Ми треба малку помош (најверојатно од некој постар член на форумов).
Барам една многу стара традиционална песна, знам дека се пеела во охридскиот регион. Песната не е "народна", туку е баш традиционална, некаков вид на стихотворба, се пеела на децата во домовите. Не постои снимена верзија. Јазикот наликува на бугарски, ама не е, туку е архаичен охридски (западен) говор.
Е сега, од тоа што памтам, песната е како некој заминал со бродче да плови по морето, и една ѕвезда го водела низ бурите. Можно е името на песната да е "Беше една ѕвездичка" или нешто слично.. од тоа што памтам од стиховите е нешто како " между бурите и надјежда тјах ми беше... "
Знам дека информацииве се оскудни :)) меѓутоа ако некој ја знае сигурно ќе се сети, и доколку би можел да ми го напише текстот (или барем дел) би бил крајно благодарен :). Инаку песната е прекрасна, криво ми е што не можам никако да ја најдам.
Фала, поздрав
Ова да не е, Група Чардак - 1762 лето
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Што убаво изгледаат палмине во Охрид, мераци.
Редно време беше и Охрид да си ги добие своите палми и да стане поегзотично место.

Во Охрид се засадени палми од видот Trachycarpus fortunei (потекнува од субтропските планински регии на Кина), кој прв пат бил донесен во Европа во 1830, а почнал интензивно да се сади во Европа дури кон крајот на 19 век и почетокот на 20 век.

Општо палмите, на европскиот медитеран (освен јужна Шпанија и јужна Грција и јужна Турција) почнаа да се садат дури од крајот на 19 век, а треба ние да се запрашаме зошто толку касно ни текна и Охрид да го засадиме со палми, кога веќе има видоизменета медитеранска клима.

Браво кому му текна идејата за палмите на Охрид.[DOUBLEPOST=1432590358][/DOUBLEPOST]
В општина им обеќаше дек ќе им ги покачит платите, евој го ушти им ги креват, донесле инвестиција со Паторон џо ОдДеВе електрик. (Сејте ре натре се одвај 35 љуѓе и 2 машини со си чувар со си све, натре да трчет околу машини может само да се испоебет самите).
Си вељевме сите, ај сега централна со локална власт ќе видиме аир ќе тргнет работиве на посаглам. Место на посаглам му ебаја матер на градот, не јас туку Ориѓани ќе ти кажат. И накрај ќе ми идат тој Паторот Грујо овдека со Гаргамел-Носорогон и ќе ни кажвит како стварно сме биле в дупка со општинскава каса и Ацо им бил крив сега.
Ам ќори бевте бе или будали се праевте дур не седнавте на фотељите. па почнаја да обеќет работи шо никојпат неможет да ги напрает, да им се пљукнам во то суратите скапани, абе очите никојпат поќе да не им ги видам.
Во две години само бекатони се стаени, ниедно саглам решение не донесе. И ништо да не ве чудит то шо пред месец и пол го исвируваја на плошчад, дур ломотеше глупости со она муцкана крива.
Аман бре, како може за 2 години Бакрачон да го среди Охрид после оној пустош што се направи во општината од 2000 до 2013 година? Ништо не се работело 13 години, се расфрлале пари и не може некој сега да ја сработи целата работа за 2 години која требала да се работи 15 години.

ОДВ Електроник си ја гради фабриката во охридско-струшкана индустриска зона, а во Охрид ми личи дека има само погонче кое е повеќе за обука.
Само што дојде Бакрачон, почна изградбата на индустриската зона и инвестициите :bravobe:
 
Последно уредено:
A

Avenger99

Гостин
Битушанец, чекај малце, дали си ти нормален?[DOUBLEPOST=1432619841][/DOUBLEPOST]:pos:Охрид имала изменета клима па зато личеле палмите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Палмиве ги одобруваат битушанец, џоница и шота буби, првите двајца вмровци од кои вториов е иселен од државава исто како што е иселен и Шота Буби. Дали некој охриѓанец ги одобрува палмиве?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Не го чепкајте Битушанец, лижит сладолед.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
5.117
Палмиве ги одобруваат битушанец, џоница и шота буби, првите двајца вмровци од кои вториов е иселен од државава исто како што е иселен и Шота Буби. Дали некој охриѓанец ги одобрува палмиве?
Na ohrigjani im e najmalku do palmi vo momentov.Se iseluva sto ke stigne od Ohrid, ko gluvci od brod sto tone begaat site.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Абе дај кажите колку ве плаќаат во партија за ова да го пишите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom