Секакви рецепти

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.732
Mediteranska salata

Marula
testenini
patlidzan
krastavica
kromid
maslinki
kiselo mleko
majonez
zacini: origano, biber, vegeta i kari

Sveziot zelencuk se secka, testeninite se varat al dente, se mesa kiseloto mleko so majonezot (izbor vas moze da bide po na kiselo ili po na majo) se stavaat zacinite i se mesa ubavo dodeka ne se napravi homogena smesa, se preliva celata salata so sosot, mnogu osvezitelna i ubava zakuska.

DSC_0372.jpg
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ајде форумџии/форумџики, ако некој има онлајн да ми напише рецепт за вкусна компир манџа :icon_lol:.

Никогаш немам правено до сега па би ве замолила ако може да бидете подетални.

Благодарам однапред :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.732
Ајде форумџии/форумџики, ако некој има онлајн да ми напише рецепт за вкусна компир манџа :icon_lol:.

Никогаш немам правено до сега па би ве замолила ако може да бидете подетални.

Благодарам однапред :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Ajde domakjinke taka se pocinja so kompir mandza :D

Neznam za kolku lugje tie,ama eve jas kako ja pravam za sredno tendzere

Tri sredni kompiri
telesko ili junesko meso
1 morkov pogolem
1 golema glavica kromid ili dve sredni
2 patlidzani ili rendani ili sitno seckani (ako gi seckas prethodno izljupi gi)
pola piperka zelena
magdanos i lukce po zelba (ako jadete)
crn biber
vegeta
sol

Iseckaniot kromid go proprzuvas kratko na mnogu malku zejtin, go dodavas na kocki isecanoto junesko meso, dodavas piperkata iseckana sitno i morkovot se ubavo taka da gi fati toplo, dodavas patlidzanite i ostavas samo da fati kljuc sosot, stavas zacinite, ubavo promesaj, dodadi gi kompirite iseceni na kocki (pomali ili pogolemi po tvoja zelba), izmesaj ubavo dodaj voda dva prsta da gi prekrie kompirite i mesoto, stavi go samo smackano cesneto luk ne go seckaj, varija na najtivko so mozes, za da vidis dali e svaren kompirot probaj so noze ako vleguva lesno znaci svaren e, izvadi nekolku parcinja zgmeci gi (kako za pire) i vrati gi vo mandzata, iseckaj go magdonosot i stavi go, ostavi da se vari uste 10 tina minuti za da pusti ubavi aromi, pred da go iskljucis oginot, izvadi go cesneto luk, zatvorija mandzata neka postoi, dodeka da dojde do temperatura za da se jade.

Bon apetit :D
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ајде форумџии/форумџики, ако некој има онлајн да ми напише рецепт за вкусна компир манџа :icon_lol:.

Никогаш немам правено до сега па би ве замолила ако може да бидете подетални.

Благодарам однапред :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Мојот рецепт за компир манџа е поедноставен од претходниот:
Месо и кромид во иста количина ( половина кило месо и половина кило кромид )

Кромодот се сече не многу ситно и се става да се пржи на тивок огин
Уште на почетокот на пржењето се додава и еден на мали коцки сечен морков да се пржи заедно со кромидот
Кога кромидот ќе омекне се додава месото и се динста, со додавање на вода, на тивок огин се додека не омекне
Кога месото ќе омекне, се налева вода и се додаваат два - три на крупни парчиња сечени компири и црвен пипипер, вегета и сол
По 20 минути е готова манџата
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас месото на башка го варам претходно дека на телешкото му треба два саати да се свари. Потоа две главици кромид запржувам, домат рендан додавам и лукче. На тоа го додавам месото, компирите, морковот и задолжително суви пиперки везени. Од кога за еден саат ова се ќе се свари вадам неколку компири и ги пасирам со сувите пиперки оти манџата често пати ми излегуваше чкљ како за глава миење.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Супер рецепт, одлично испадна, задоволна сум.
Иначе, го направив по рецептот на @Луси_Лу, само прво малку го подварив месото.

Благодарам на сите особено на @Луси_Лу која беше детална баш како што ми требаше :backa:.
Ќе ве барам пак за наредна манџа :icon_lol:.
 

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
Не знaм кaкo се викa сaлaтaвa, aмa е вкуснa :)

Вaрени јaјцa
Сирење
Кисели крaстaвички
Сaлaмa/шункa
Мaјoнез
Пaвлaкa
Мaслинки (пo желбa, зa декoрaцијa и сл.)

Вaрените јaјцa се сечaт нa тенки кругoви и се редaт вo пoдлaбoк дoлгнaвест сaд.
Врз нив се рендa сирење, се стaвaaт ситнo сецкaните кисели крaстaвички и ситнo сецкaнaтa сaлaмa, рaмнoмернo рaспределени. Пaвлaкaтa и мaјoнезoт се мешaaт вo пoсебен сaд и пoтoa сè претхoднo нaреденo се премaчкувa, се изрaмнувa сo лaжицa oдoзгoре.
Пoтoa пoвтoрнo врз тoa се редaт сецкaни јaјцa нa кругчињa, пa се рендa сирење, се дoдaвaaт к.крaстaвички и сaлaмaтa и пaк се премaчкувa...Тaкa си прaвите некoлку слoеви.
Нaјгoре мoжете дa нaредите мaслинки (aкo сте фaн и не мoжете без нив, кo јa :D)

IMG_20141231_191342.jpg
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Ролни со врат

Тесто

1 кг меко брашно
250 мл млако млеко
250 јогурт
2 јајца
50 мл зејтин
1 квасец
1 лажичка мед
1 лажичка сол

Се замесува меко тесто и се остава да стаса околу 45 минути.
Се размесува и дели на 4 топчиња. Секое топче се расукува во кора и на нејзе можете по желба што сакате.
Јас премачкав со павлака и ставив врат и печурки.
Виткате во ролна и сечете на 6 парчиња или помалку ако сакате поголеми.
Се премачкуваат со белка или жолчка по избор.

image.jpg

Се печат на 200 степени околу пола саат.

image.jpg
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Обарете две тиквици за двајца. Од кога ќе се обарат пресечете ги на половина и наредете ги една до друга во тава за печење. Средината од тиквиците извадете ја со лажица и запржете ја на малку масло. Потоа додадете пилешко на коцки, вегета и зачини кои ги сакате. Од кога ќе се испржи месото додадете половина павлака, малу мајонез и малку доматно пире. Нека се соедини се тоа две минути и истурете го врз тиквиците. Релната претходно уклучена, ставете го да се потпече пред сам крај ако сакате може и кашкавал да фрлите да покриете.

Извадете го во чинија врз него кисело млеко и слободно удавете се во здрава исхрана :D
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.731
Поени од реакции
24.339
Обарете две тиквици за двајца. Од кога ќе се обарат пресечете ги на половина и наредете ги една до друга во тава за печење. Средината од тиквиците извадете ја со лажица и запржете ја на малку масло. Потоа додадете пилешко на коцки, вегета и зачини кои ги сакате. Од кога ќе се испржи месото додадете половина павлака, малу мајонез и малку доматно пире. Нека се соедини се тоа две минути и истурете го врз тиквиците. Релната претходно уклучена, ставете го да се потпече пред сам крај ако сакате може и кашкавал да фрлите да покриете.

Извадете го во чинија врз него кисело млеко и слободно удавете се во здрава исхрана :D
Здрава, мај ес! Тоа пилешкото напукано со хормони... :D

Не е ли лигава тиквицата?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ја мислиш од вчера сум па не ги знам финтите на капитализмот? Абе ја у соба си ги трчкам кокошките мори Агдо, ги шетам со ременче надвор, ги бањам, ги покривам навечер. Ќе ти јадам јас капиталистички кокошки пффф.

Лигаво е се па пак го пикаш во уста без коментар. Така и тиквицата нема многу да ја обариш па да ги бркаш семките у тенџере. Полека се со усул :D
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Има еден виц:
Некој доктор кога некој пациент е го прашал како да се лекува постојано велел: „ Јадете тикви, јадете тикви.... ’
Пациентите мислеле дека тој се шегува, но тој серизно препорачувал да се јадат тикви како многу здрава храна.
Тиквите потекнуваат од Централна Америка и биле важен дел од исхрабата на луѓето и стоката
http://en.wikipedia.org/wiki/Pumpkin
Денес како прилог на пржени пилешки прсти мојата Госпoѓа подготви тиквички на следниов начин,
тиквички се лупат и сечат по должина и се династаат со малку вода, масло и сол
се срвираат прелиеви со јогурт и магдонос
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Додека сме кај тиквичките. Може веќе е споменат рецептот ама морам пак затоа што со сирење, патлиџан и тазе домашен леб е кревање кило за 15 минути. :D

Плескавици од тиквички

2 тиквички
4 лажици брашно
8 лажици гриз
4 јајца
Пециво
Магдонос
Лук ( сушен )
Сол и бибер

Се рендат тиквичките и се остават пола саат да се исцедат. Убаво се стискаат со рацете и се мешат со останатите состојки.
Се пржат на загреан зејтин ( смесата е ретка па со лажица се става )и се вадат на кујнска хартија за вишокот да се исцеди, иако не се воопшто мрсни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom