Прашање за Христијанството III

Член од
3 септември 2010
Мислења
5.742
Поени од реакции
7.910
ne si ti poupaten od 121314 pa ne se mesaj on znae dali isus rekol deka e bog ili ne ?
Гледам јас дека тебе ќе треба да ти се нацрта:).

Brit HaHadashah

Евангелие по светиот апостол Јован 18:6

וַיְהִי כַּאֲשֶׁר אָמַר אֲלֵיהֶם ישׁוּעַ אֲנִי הוּא וַיִּסֹּגוּ אָחוֹר וַיִּפְּלוּ אָרְצָה

http://www.sarshalom.us/resources/scripture/asv/html/john.html

אֲלֵיהֶם - Бог

http://www.morfix.co.il/en/אֲלֵיהֶם
http://www.hebrew4christians.com/Names_of_G-d/Elohim/elohim.html
http://en.wiktionary.org/wiki/אליהם
http://en.wiktionary.org/wiki/אל

ישׁוּעַ - Исус

http://en.wiktionary.org/wiki/ישוע

אֲנִי - јас

http://en.wiktionary.org/wiki/אני

הוּא - тој

http://en.wiktionary.org/wiki/הוא

Исус рекол: Бог Исус јас - тој.

Во хебрејскиот јазик, помошниот глагол сум нема сегашно време и така не можеш да кажеш:„ јас сум лекар“, туку:„јас - лекар“, не можеш да кажеш „ти си убава“, туку:„ти - убава“, итн. за сите лица еднина и множина.

И откако Исус рекол: Бог Исус јас - тој, цела чета римски војници и слуги од првосвештениците и фарисеите се повлекле назад и паднале на земја. Дали тебе ваквата реакција на римските војници ти е вообичаена?
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
closse,

еве од мене до тебе едно погрешно прашање па се надевам дека точно ќе ми одговориш:
најди го стихот од Новиот Завет каде Христос вели: „Да, јас сум Бог!„.
Isus ne e bog nitu ke najdes takov bibliski citat kade veli deka toj e bog .[DOUBLEPOST=1429899302][/DOUBLEPOST]
Гледам јас дека тебе ќе треба да ти се нацрта:).

Brit HaHadashah

Евангелие по светиот апостол Јован 18:6
1.
evego toa evangelie;

1И штом го рече ова, Исус отиде со учениците Свои преку +потокот Кедрон, каде што имаше градина, и во неа влезе Он и учениците Негови.
2. А тоа место го знаеше и Јуда, кој сакаше да Го предаде, зашто Исус често се собираше со учениците Свои таму.
3. Тогаш Јуда, откако зеде една чета војници и слуги од првосвештениците и фарисеите, дојде таму со фенери, со светила и со оружје.
4. А Исус, знаејќи сè што ќе стане со Него, излезе и им рече: „Кого го барате?”
5. Му одговорија: „Исуса од Назарет.” Исус им рече: „Јас сум.” Со нив стоеше и Јуда, што Го предаваше.
6. А кога им рече: „Јас сум” – тие се повлекоа назад и паднаа на земјата.
7. Тогаш пак ги праша: „Кого го барате?” А тие рекоа: „Исуса од Назарет.

gledas li ti nekade vo ovie citati deka isus veli jas sum bog? veli jas sum isus od nazaret.
i kaj vide ti deka isus veli deka jas sum bog? kogo go barale vojnicite? isus od nazaret i isus im rece jas sum ,

da te potestam samo mozebi si zaboravil
Прво соборно послание на светиот апостол Јован Богослов
12. Бога никој никогаш не Го видел;)
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.742
Поени од реакции
7.910
1. И штом го рече ова, Исус отиде со учениците Свои преку +потокот Кедрон, каде што имаше градина, и во неа влезе Он и учениците Негови.
2. А тоа место го знаеше и Јуда, кој сакаше да Го предаде, зашто Исус често се собираше со учениците Свои таму.
3. Тогаш Јуда, откако зеде една чета војници и слуги од првосвештениците и фарисеите, дојде таму со фенери, со светила и со оружје.
4. А Исус, знаејќи сè што ќе стане со Него, излезе и им рече: „Кого го барате?”
5. Му одговорија: „Исуса од Назарет.” Исус им рече: „Јас сум.” Со нив стоеше и Јуда, што Го предаваше.
6. А кога им рече: „Јас сум” – тие се повлекоа назад и паднаа на земјата.
7. Тогаш пак ги праша: „Кого го барате?” А тие рекоа: „Исуса од Назарет.

gledas li ti nekade vo ovie citati deka isus veli jas sum bog? veli jas sum isus od nazaret.
i kaj vide ti deka isus veli deka jas sum bog? kogo go barale vojnicite? isus od nazaret i isus im rece jas sum ,

da te potestam samo mozebi si zaboravil
Прво соборно послание на светиот апостол Јован Богослов
12. Бога никој никогаш не Го видел;)
A ти изгледа си заборавил дека Исус не говорел македонски;).
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
A ти изгледа си заборавил дека Исус не говорел македонски;).
zarem na makedonski ne treba da stoi jas sum bog isus ,
i mene da me obozavate
jas te prasuvam zosto isus jasno i glasno ne se izrazil za negovata bogolikost zosto ednostavno ne rekol jas sum bog ? da rekol otvoreno jas sum bog , site bi razbrale deka i so negovoto telo e bog, a toa ne e tocno
da te potesetam samo sto veli isus; veli bog nas e eden gospod ne veli jas sum bog tuku veli bog nas, e eden gospod.
Свето Евангелие според Марка
29. А Исус му одговори: „Прва од сите заповеди е: »Чуј, Израиле! Господ, Бог наш, е еден Господ.

zarem tesko mu bilo da rece cuj izraaile! gospod nas e eden gospod no jas sum isus del od nego vo covecki oblik i sum negov sin jas sum bog i mene da me obozavate?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.742
Поени од реакции
7.910
zarem na makedonski ne treba da stoi jas sum bog isus ,
i mene da me obozavate
jas te prasuvam zosto isus jasno i glasno ne se izrazil za negovata bogolikost zosto ednostavno ne rekol jas sum bog ? da rekol otvoreno jas sum bog , site bi razbrale deka i so negovoto telo e bog, a toa ne e tocno
da te potesetam samo sto veli isus; veli bog nas e eden gospod ne veli jas sum bog tuku veli bog nas, e eden gospod.
Свето Евангелие според Марка
29. А Исус му одговори: „Прва од сите заповеди е: »Чуј, Израиле! Господ, Бог наш, е еден Господ.

zarem tesko mu bilo da rece cuj izraaile! gospod nas e eden gospod no jas sum isus del od nego vo covecki oblik i sum negov sin jas sum bog i mene da me obozavate?
Ти се правиш невешт, а самиот знаеш дека Куран-от може да биде напишан на арапски и само на арапски. Преводите од Куран-от се нарекуваат интерпретации и не е дозволен превод од интерпретација. Така, Кур-анот на македонски не смее да се преведува од босанската или англиската интерпретација, туку исклучиво од арапски.

Па зошто мислиш дека христијаните не треба да се придржуваат кон ова правило? Различни јазици во светот имаат различен фонд на зборови.
Така, јазиците во Океанија имаат само по неколку илјади зборови. И како според тебе, на тој јазик да се преведе точно Светото Писмо или Куран-от?

Еве ти го линкот на хебрејски јазик уште еднаш, доколку си го превидел:

http://www.sarshalom.us/resources/scripture/asv/html/john.html

Јас ти пишувам како е напишано на оригиналниот јазик кој го говорел Исус во кој јасно кажува дека е Бог, а ти бараш зошто на македонски не го превеле за и ти да можеш да го сфатиш. Што е трагично, напишано е и на македонски, ама ти не го сфаќаш. Во хебрејскиот нема сегашно време за помошниот глагол сум, така што човек никако не може да каже Јас сум. Јас сум (Еhyeh asher ehyeh) може да каже само Бог и тоа се однесува на Неговата вечно непроменлива суштина!

http://jbq.jewishbible.org/assets/Uploads/384/384_Ehyeh.pdf
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
a sto e so deteto koe se upokoelo odma posle rozba a ne e krsteno i toa li ne sme da se zakopuva vo hristijanski grobista?
Имаш сурова претстава за Господ Исус Христос и Неговата Црква!
Пази! Тој умре за сите и за све што постои!
Нема ограничување дали некој е бебе, дете, возрасен, стар,православен, католик, мухамеданец, политеист, атеист, ваков, таков, онаков..., Христос сите ги сака и секој ќе биде вреднуван на личносен план.
Ирелевантно е дали родителите успеале бебето да го крстат или не, нема ограничување, значење кај ќе се закопа(за секој случај, ако не го разбираш одговоров, да ти потврдам афирмативно, значи смее! , во Р. Македонија абортираните т.е. убиените деца како и спонтано абортираните имаат масовна гробница и да не ширам бидејќи прашањето е неелоквентно, неумесно...), бидејќи самата Црква ја артикулира Божјата Волја во Литургијата за севкупното спасение на сето создание.[DOUBLEPOST=1429908009][/DOUBLEPOST]
Velis nevidliviot utesitel treba da dojde koga hristos ke si odi no jas kako sto znam nevidliviot veke bese dojden uste vo vremeto na isus koga Isus uste ne bil zaminat vo vid na gulab, koga jovan krstitelot go krstese isus vo rekata jordan,zarem ne se sekavas? zarem ne e taka ili treba bibliski citat da postiram?
Св. Дух е Неразделен од Христа цело време, како и во Вечноста, значи Истиот е при крштевањето Исусово, како и по Вознесувањето Исусово, според Библијата не е Мухамед.
Јас ти ја кажувам Православната Вистина, Исповедување, да не се повторуваме, твоето од Исламски аспект го почитувам како твое, воопшто не ми пречи. Се надевам дека е така и обратно, чинам така се договоривме.:)

Allah - bog vrhoven i ediniot bog, gospodar i sozdatel , v judaizmot poznat e kako Jahve , vo hristijanstvoto poznat kako otecot.
Отецот не е Сам, Самец...!
Иста приказна како и претходно. Алах го почитувам како ваше исповедање, се надевам и ти ќе го почитуваш православното исповедање за Св. Троица.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А бе тоа е шо Јешуа го кажа за себе, не значи дека е вистина, може лажи
Уште те лажат то‘ комунистите...[DOUBLEPOST=1429958664][/DOUBLEPOST]
Isus ne e bog nitu ke najdes takov bibliski citat kade veli deka toj e bog .
Погрешно: Христос не дојде за да ни каже дека Е Бог, туку Он дојде како веќе пророкуван Месија, согласно старозаветните пророштва, а Кој беше очекуван од самите евреи.

Христовата и Божествена и човечка природа е покажана повеќе пати низ Новиот Завет и таа е предмет на препознавање, а не на наводната потреба од Исусова изјава дека Он Е Бог.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Погрешно: Христос не дојде за да ни каже дека Е Бог, туку Он дојде како веќе пророкуван Месија, согласно старозаветните пророштва, а Кој беше очекуван од самите евреи.
Исус (по рисјански - инаку Јешуа му е вистинско име) не е никаков божји месија и еден куп пророштва не ги исполнил, многу од пророштва на кои се повикуваат рисјаните - не ни постојат (измислени се) а другите се само делумно исполнети.
Вистинскиот месија се уште не е пристигнат.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Вистинскиот месија се уште не е пристигнат.
Хмм, да: ето, денешните јудеи, уверени дека сеуште го имаат приматот на „одбран народ„, го чекаат својот (!) месија, кој ќе треба да се востоличи во возобновениот Соломонов храм во Ерусалим, а познат е под „никот„ именуван како „антихрист„, кој ќе биде слуга на лукавиот, потополно демонски опседнат, кој ќе владе жестоко со целата Земја на начин до тогаш невиден...

Да бидам попрецизен: не лажат само комунистите за Гоцета, туку лажат и евреите за вистинскиот Месија.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Хмм, да: ето, денешните јудеи, уверени дека сеуште го имаат приматот на „одбран народ„, го чекаат својот (!) месија, кој ќе треба да се востоличи во возобновениот Соломонов храм во Ерусалим, а познат е под „никот„ именуван како „антихрист„, кој ќе биде слуга на лукавиот, потополно демонски опседнат, кој ќе владе жестоко со целата Земја на начин до тогаш невиден...

Да бидам попрецизен: не лажат само комунистите за Гоцета, туку лажат и евреите за вистинскиот Месија.
A бе јудеите се базираат на пророштвата од стариот завет, најголем дел од тие пророштва, рисјанскио Исус не ги исполнува, имаат ставено и некои лажни пророштва кои и не постојат во стариот завет, а некои се само делумно исполнети
Сатаната го направи рисјанството со цел шо појќе души да одвои од вистинска верба во Бог, па преку него дури и им забрани да почитуваат старозаветни заповеди, прописи, да не ја почитуваат речта божја.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
A бе јудеите се базираат на пророштвата од стариот завет, најголем дел од тие пророштва, рисјанскио Исус не ги исполнува, имаат ставено и некои лажни пророштва кои и не постојат во стариот завет, а некои се само делумно исполнети
Сатаната го направи рисјанството со цел шо појќе души да одвои од вистинска верба во Бог, па преку него дури и им забрани да почитуваат старозаветни заповеди, прописи, да не ја почитуваат речта божја.
...:coffee:...

Тко је сатаната?
Ај што сатаната лажит, ама лажат и комунистите...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
...:coffee:...

Тко је сатаната?
Ај што сатаната лажит, ама лажат и комунистите...
И сега мики мојме да вадиме старозаветни пророштва за месија кои немаат никаква допирна точка со Исуса ваш, да набројуваме новозаветни пророштва кои ги нема во стар завет...
и ти да повторуваш “комунисти, странски служби, јудео ватикански помахнитали хорди...“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom