Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
i sega i jas treba da baram i da dostavam stari dokumenti zatoa sto mojot proishod e vrz osnova na tatko koj ima bugarsko drzavjanstvo od 2008 a toj go ima zemeno vrz osnova na izjava deka se oseka kako bugarin (togas vo 2004 site na toj nacin podnesuvaa i dobivaa drzavjanstvo samo so se cekase 4 - 5 god)a setra mi na intervju e vo vo vtornik vo ambasada voSkopje na ist nacin kako i jas i razgovarase okolu ovaaa informacija so g-gata so i gi pravi dokumentite a e bugarka i taa i rekla deka nema potreba od dr dokumenti a sega ko gi citam vasite stavovi me faka strav a cekam od fevruari 2014:(:(:(
Zena li si devojce li si neznam no ocigledno TRESES GLUPOSTI BUKVALNO.
citas samo sto ti odgovara na tebe eve posleden pat ke ti repliciram . Bidi presrekna oti tatkoti e bugarin i oti 1000000 % zimas drzavjanstvo i ti i sestrati imas pregolema privilegija od site ovde na forumot . A ne ti e izlezeno zatoa sto si preku skopje i brojcetto ne ti e megu prvite vo februar . Da si bila vo sofija vo februar na intervju do sega ke si go dobila pasosot . Da me pluknes ako ne e taka i ako imas problem nesto da ne ti izleze.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Јас сум в чужбина, чекам 2 месеци за зајавлението, и уште пишува дека се обработува, ваши искуства колку време се чека за да се знае дали ќе го добиеш или не ? инаку имам книшка однесено секако не партиска туку воена.
И јас чекам месец и 15-тина дена досега, откако ги однесов документите во ДАБЧ во Софија. И кај мене го пишува истото "Обработва се". Кај и да е, ке добиеме происход.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Zena li si devojce li si neznam no ocigledno TRESES GLUPOSTI BUKVALNO.
citas samo sto ti odgovara na tebe eve posleden pat ke ti repliciram . Bidi presrekna oti tatkoti e bugarin i oti 1000000 % zimas drzavjanstvo i ti i sestrati imas pregolema privilegija od site ovde na forumot . A ne ti e izlezeno zatoa sto si preku skopje i brojcetto ne ti e megu prvite vo februar . Da si bila vo sofija vo februar na intervju do sega ke si go dobila pasosot . Da me pluknes ako ne e taka i ako imas problem nesto da ne ti izleze.
Извини вака што ќе ти реплицирам надвор од темава е, ама треба да дојде и да те плукне зашто другарка што беше на интерфвју во софија во јануари 2014, со родител бугарски државјанин + документи од баба/дедо па уште си чека.
Назад на темата да во право си нема потреба да се нервира само што ќе почека уште некоја недела/месец. А тие што биле на почеток на 2014 во амбасада се водат како да биле крајот на март почетокот на април така што и тие нема долго да чекаат :)
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Zena li si devojce li si neznam no ocigledno TRESES GLUPOSTI BUKVALNO.
citas samo sto ti odgovara na tebe eve posleden pat ke ti repliciram . Bidi presrekna oti tatkoti e bugarin i oti 1000000 % zimas drzavjanstvo i ti i sestrati imas pregolema privilegija od site ovde na forumot . A ne ti e izlezeno zatoa sto si preku skopje i brojcetto ne ti e megu prvite vo februar . Da si bila vo sofija vo februar na intervju do sega ke si go dobila pasosot . Da me pluknes ako ne e taka i ako imas problem nesto da ne ti izleze.
Дечко тука на форумов имаше случаи што биле одбиени со татко со бг пасош(добиен само врз основа на изјава дека се чувствува бугарин), така да грешка си, најценети од документите се моментално, старите воени книшки и роднини по баба дедо, постари роднини.
 
Член од
11 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
20
Epa i jas istoto go kazav :).
jas i rekov da dojde da me plukne ako i napravat problem da ne i dadat pasos a ne za cekanjeto . Cekanjeto na site ni e poznato i plus bie si cekame od nasa glava sea sto ne sme podnele porano tuku celavme do sega.

Kako prvo ne sum decko tuku devojka kako vtoro kako mozes da tresis gluposti ne mi e jasno? Kazi ziti tebe koj ne dobil so roditel pasos ??? Znaes kako glasi segasniov zakon? - prvi se so roditeli vtori so stari dokumenti , po prednost zboruvam.
Sega ke ti dadam i logicki primer t.e objasnuvanje zosto nie so roditeli sme privilegirani.
zosto nie ne odime vo dabc i ne cekame proishod tuku aplicirame direktno i ne vikaat posle 2 nedeli na intervju . A onie so stari kniski cekaat minimum zboram 2 meseci samo proishod sega razmisli pa potoa zboruvaj.
Znaes sto mi kazaa na mene deka nie so roditeli sme 100000% osigurani i prvi da zememe pasos sekako otkako brojceto ke ni dojde na red i ke ni se pregleda .
Proishodot e deklaracija na bugarskoto poteklo a znaci nas ja imam avtomatski od moite roditeli taa drklaracija.
Ne me svakaj pogresno samo sakav da ti objasnam kako stojat rabotite .
Jas nema da podlegnam na taa DEZINFORMACIJA sto ja kaza ama ete radi tebe sto lupas @mona lana se nervira za djabe i radi tebe ke posaka pak da odi da podava dokumenti sto nema potreba nikakva od istite.
Devojce mislam nema potreba da odgovaras na nepismeni . Ti pasosot ke si go dobies a ostavi gi seznajkovcite neka se glupiraat kako ovoj[DOUBLEPOST=1429975722][/DOUBLEPOST]
Zena li si devojce li si neznam no ocigledno TRESES GLUPOSTI BUKVALNO.
citas samo sto ti odgovara na tebe eve posleden pat ke ti repliciram . Bidi presrekna oti tatkoti e bugarin i oti 1000000 % zimas drzavjanstvo i ti i sestrati imas pregolema privilegija od site ovde na forumot . A ne ti e izlezeno zatoa sto si preku skopje i brojcetto ne ti e megu prvite vo februar . Da si bila vo sofija vo februar na intervju do sega ke si go dobila pasosot . Da me pluknes ako ne e taka i ako imas problem nesto da ne ti izleze.
Sto tropas gluposti dali se citas sto pisuvas ajde ednas vie 5-6 dusi eksperti za tropanje gluposti prestanete da gi trovete lugeto so teski gluposti kako sto e ova
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Дечко тука на форумов имаше случаи што биле одбиени со татко со бг пасош(добиен само врз основа на изјава дека се чувствува бугарин), така да грешка си, најценети од документите се моментално, старите воени книшки и роднини по баба дедо, постари роднини.
Ги одбиле со татко со бг пасош, а истите прескокнуваат процедура за происход ( ЧИТАЈ - бугарско потекло ) и директно одат на интервју......и сега тука логика ???? Значи не правете небулози.....тие со родители со бг државјанство си имаат гарантирано потекло, предност им е што ја рипаат фазата и чекањето за происход поради тоа што е непотребен, а се останато си е исто, како и чекањето после интервју.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Devojce mislam nema potreba da odgovaras na nepismeni . Ti pasosot ke si go dobies a ostavi gi seznajkovcite neka se glupiraat kako ovoj[DOUBLEPOST=1429975722][/DOUBLEPOST]
Sto tropas gluposti dali se citas sto pisuvas ajde ednas vie 5-6 dusi eksperti za tropanje gluposti prestanete da gi trovete lugeto so teski gluposti kako sto e ova
Kakvi gluposti tropam? De kazi?
taa se plasi deka nema da zeme drzavjanstvo vrz osnova na tatko bugarin?? I jas i kazav deka ke zeme 100% istoto i go kaza i ti i neonka i site ...
Radi takvite kako @Barbarai sto tropat gluposti @mona lana saka da ode da si prave nepotrbni trosokovi i nervozi a nema potreba . Luge ako neznaete kutete![DOUBLEPOST=1429977903][/DOUBLEPOST]
Извини вака што ќе ти реплицирам надвор од темава е, ама треба да дојде и да те плукне зашто другарка што беше на интерфвју во софија во јануари 2014, со родител бугарски државјанин + документи од баба/дедо па уште си чека.
Назад на темата да во право си нема потреба да се нервира само што ќе почека уште некоја недела/месец. А тие што биле на почеток на 2014 во амбасада се водат како да биле крајот на март почетокот на април така што и тие нема долго да чекаат :)
Pa i jas istoto go kazav :P
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
me interesira dali nekoj ima zemeno proizhod od januari preku DABC i da mu e potpisan?? mene mi e odobren proizhodot ali eve skoro cel mesec cekam potpis.... :( dali ima nekoj kako mene da spodeli informacija...?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
koga klikam na status ot konsolstvata na DABC,se uste mi pisuva nema namereni zajavlenija,a prasav tuka vo ambasada postata e pratena kraj na februar.Dali pogresno pisuvam ili se uste dokumentite ne dosle na red za obrabotka.Na brojot od ambasada pisuva no 21-43(primer ne e ovoj broj) Inaku cekam od sredina na januari.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Tomemk stom ti e odobren nema sto da se grizis sega kaj I dae za mesec ipol najmnogu ketigo potpisat ne se sekiraj ;)
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
momci ima nekoj zemeno proizhod od avgust do sega bez da ima odneseno bilo kakov dokument ?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
I jas od damna se mislev na ova dagi dostavam povtorno pokraj krstenicata na pra dedomi so koja dobiv proizhod plus imam uste nekoj dokumenti od na babami brato deka bil bg vojnik so pofalnici od bugarite se mislam I tie dagi dodadam I dagi dostavam no rano mi e uste zosto brojceto mie nad 10 iladi pa toa mozam da go storam avgust mesec a parite nese problem nebgi zalam keskim da zemam grazdanstvo duplo kemise isplati trosokot :)
ти се дивим брату,би сакал во моментов да сум ко тебе но тешко некако е кајмене,бидејчи јас до сега верувал или не имам измегу 700/800Е фрлено,за денес да се сретнам со човек од ПЕТАР КОЛЕВ и да ми рече дека оваа недела ке бидам одбиен,и ке треба целата процедура после наново со горе долу 300/350Е...крајно сум разочаран и незнам што и дали веке воопшто вреди,бидечи случајно се запознав со турчин што живее во германија и ми кажа дека демек полесно (не е невозможно) е да се извади германски посош (процедурата била пократка и поедноставна)оваа голгота моја трае од 2012....незнам стварно
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
се запознав со турчин што живее во германија и ми кажа дека демек полесно (не е невозможно) е да се извади германски посош (процедурата била пократка и поедноставна)
7 godini da zivejs Germanija plus polaganje na jazik itn znaci blisku 8 god.



Ovie duri da izglasat zakon i da naprat nekoja izmena poleka poleka sami ke se otkazime
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
ти се дивим брату,би сакал во моментов да сум ко тебе но тешко некако е кајмене,бидејчи јас до сега верувал или не имам измегу 700/800Е фрлено,за денес да се сретнам со човек од ПЕТАР КОЛЕВ и да ми рече дека оваа недела ке бидам одбиен,и ке треба целата процедура после наново со горе долу 300/350Е...крајно сум разочаран и незнам што и дали веке воопшто вреди,бидечи случајно се запознав со турчин што живее во германија и ми кажа дека демек полесно (не е невозможно) е да се извади германски посош (процедурата била пократка и поедноставна)оваа голгота моја трае од 2012....незнам стварно
Zal mi e brat bi sakal od srce site da mozete da zemete no ako vo krajni slucaj e na novo da vades pasos posle olesnuvajneto na procedurata i ako nemas dr izlez probaj pak sto da ti kazam nadezta posledna umira zatoa sme luge da se borime do kraj i koga mislis deka nema izlez obidi se nikogas ne treba da se predavas zosto samo togas si gubitnik jas ova go znam od iskustvo iti go kazuvam kako prijatel a ti odlucuvas sto ponataka ti posakuvam mn sreka :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom