Дежа ву - Дали некогаш ви се случило?

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Колку често? Мене понекогаш од еднаш на секој втор ден до 2-3 пати дневно ми се случува...
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Имам читано (знам дека може да звучи смешно) информациите што ги имаме видено со едното око стигнувааат подоцна до мозокот во однос со другото око, но се работи за многу мал временски период, да речеме милисекунди, малку е чудно но еве.
 
Член од
18 април 2015
Мислења
33
Поени од реакции
19
Имаше некое објаснување за ова, као не све било дежа ву ама сеа неможам да најдам.Иначе да, константно ми се дешава, чудна работа.
 
Член од
14 јануари 2013
Мислења
81
Поени од реакции
16
Имаше некое објаснување за ова, као не све било дежа ву ама сеа неможам да најдам.Иначе да, константно ми се дешава, чудна работа.
Ima da nie na fakultet ja razglobivme ovaa tema deja vu e nastan koj se slucil vo minatotot i koj se naoga vo nesvesnoto do koe inaku nemame nikakov pristap i so konkretna ili slicna situacija se aktivira .. Odnosno nekoj nastan od minatoto koj se slucil a vo sekasnosta ima slicnen na toj se vika deja vu ... na pirmer setas vo park karshi tebe ima luge koi setaat kuce , ubavo soncevo vreme miris na cvekinja itn... e sega vo segasnosta pominuvas da receme vo parkot vo Aerodrom na klupi sedat dve nepoznati lica koi imaat kuce ... istiot miris od cvekinja isto godisno vreme ... togas se aktivira nesvesnoto i ve potsetuva deka ova e "veke poznato" .... i toa se narekuva deja vu :)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Имам го тоа, верувам секој нормален човек му се случувало барем еднаш во животот. Но се е за нешто малко, дребно инаку да можав да преживеам како дежаву числата од лотото сега штев да си ладим мадинјата некаде на карибите.[DOUBLEPOST=1429976730][/DOUBLEPOST]Инаку мислам да причината е временска повреда на внатрешниот часовник кој ти кажува што е минато па што не е. Примерно кога смениш батеријата на компјутерот па овој почнува да зима истите updates што си мисли дека треба да ги земи па "заборавил" дека веке ги има :) Да ама нешто му кажува дека веке ги има па еве ти дежаву :)
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
22
Поени од реакции
10
ми се счичува, не често но сум осетил.
Мозокот прави чуда!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom