Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    593

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Имаат право на тоа, според ДИК:

На Избирачкиот список за референдумот кој во недела ќе се одржи во Центар за зачувување на автентичноста на Градскиот трговски центар останаа непознат број граѓани кои потекнуваат од Преспанскиот крај, а на ланските избори добија жителство во Центар. Тие се регистрирани по десетици на една иста адреса. Ова денеска го потврди претседателот на Државната изборна комисја,Никола Рилкоски, откако беше заклучен Избирачкиот список.

-Во избирачкиот список се запишани 43.560 граѓани, од кои 895 се на привремена работа во странство, а 45 се на издржување затвор или притвор во четири затвори низ Македонија, додаде претседателот на ДИК, Никола Рилкоски.
Nema nekoe ogranicuvanje kolku lugje mozat da ziveat vo eden stan?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Имаат право и според македонските закони, не само според ДИК. Тие имаат лични карти со адреси на некоја улица во Центар, и како такви имаат право да гласаат во општина Центар. Треба да се промени Устав за да им се одземе тоа право. Бидејќи им е уставно загарантирано.

Ама не верувам дека ќе дојдат сега.
Они не дошле, туку ги довеле.

Какво е расположението на центарци, мене не ми се верува дека ќе излезат 50%.[DOUBLEPOST=1429898442][/DOUBLEPOST]
Nema nekoe ogranicuvanje kolku lugje mozat da ziveat vo eden stan?
И јас си проверив, мислам дека нема ограничување.
А нели во ЕУ земјите има ограничувања?

Стварно не е нормално, на пример 50 луѓе во 50м2 , од различни семејства, различен пол, возраст. (не дека живеат таму, ама пак, како можеле да им дадат лична карта на таа адреса?). Чиви станови се тоа?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Они не дошле, туку ги довеле.

Какво е расположението на центарци, мене не ми се верува дека ќе излезат 50%.
Ако ситничариш, им обезбедиле превоз. Не им вперил пиштол во чело никој.

50% се 22000 луѓе. Ниедна коалиција сама не била ни блиску до таа бројка, на било кои избори досега.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ајде ќе видиме утре. Јас мислам дека центарци ќе излезат во голем број.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Ако ситничариш, им обезбедиле превоз. Не им вперил пиштол во чело никој.

50% се 22000 луѓе. Ниедна коалиција сама не била ни блиску до таа бројка, на било кои избори досега.
А кај се уцените?

Срамота е повторно тие луѓе да дојдат да гласат, тие за Скопје имаат слушнато само на ТВ, да ги пуштиш во Центар ќе се изгубат.

Гледам на последните парламентарни избори излезноста била 67%, ама тука се гласовите од власта.
Пошто младите се загреани, мислам дека ќе ги навлечат и нивните родители да излезат.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Ау, проблемот биле македонските патриоти?! Да не воведувате кривично дело за македонски патриотизам, нешто налик на оние мувлосани кривични дела од кривичниот законик на комунистичката ФНРЈ и СФРЈ?
треба ли сеа да ти праам copy-paste на она што сум ти пишал, и што ти си пишал претходно?

Земи читај бе неписмен еден... Кој ти спомиња ФНРЈ-СФРЈ и „кривично дело за македонски патриотизам“?!?!

Па ако некој некого треба да праша за такво нешто. .тоа јас ТЕБЕ те прашав претходно.. .

Шо тебе те праи поголем патриот од мене, за да сереш вакви срања?!? Во што е разликата?

ТОлку ли си глуп, па не знаеш зашо си патриот, па сеа си ги мериш сопствените изнесени срања на кантар?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.222
Поени од реакции
78.789
пак исклучуваат лифтови.
Какви шупци сте бре....

"На улица Народен фронт бр. 19 и на уште две адреси на улица Коста Шашов во населбата Капиштец, општина Центар, лифтовите намерно се расипани, според сведочењата на граѓан(к)ите."
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Sabajle izlagam i srekavam komshii u lift...dobro utro komshi na glasanje da ne odite? Ma kakvo glasanje gluposti...realnosta e taa!
P.S. liftot mi raboti ;)
Koa ke se poserat na referendumov za ruglono neznam koj ke im bide kriv stvarno neznam!!
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Излезност на референдумот:

9 часот: 2,83%
10 часот: 5,95%
11 часот: 10,29%
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.193
Поени од реакции
35.745
Со ова темпо до крај на ден ќе има само 30-35% излезност (n)
Реално при ваква констелација на силите, каде што власта е против а знаеме со какви методи и кои оружја ги имаат на располагање не е реално да се очекува излезност од 50%.

Али ако излезноста е над отприлика 35%, е јасна порака дека доколку би биле избори или во скоро време би биле, опзицијата би го добила центар уште во прв круг.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Со ова темпо до крај на ден ќе има само 30-35% излезност (n)
Над 40% ќе отиде со сигурност.

Излезност до 13 часот: 20,76%

Ако пропадне овој референдум, индиректно ќе испадне дека на луѓето им се допаѓа Скопје 2014.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Они не дошле, туку ги довеле.

Какво е расположението на центарци, мене не ми се верува дека ќе излезат 50%.[DOUBLEPOST=1429898442][/DOUBLEPOST]

И јас си проверив, мислам дека нема ограничување.
А нели во ЕУ земјите има ограничувања?

Стварно не е нормално, на пример 50 луѓе во 50м2 , од различни семејства, различен пол, возраст. (не дека живеат таму, ама пак, како можеле да им дадат лична карта на таа адреса?). Чиви станови се тоа?
Има ограничување во Европа, памтам мои роднини со две деца кога емигрираа, дојдоа од општината да видат прво во колкава квадратура живеат.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Над 40% ќе отиде со сигурност.
Џабе се и 40%, владините мегафони ќе го претстават тоа како да ја добиле битката за Сталинград.
ПС. Очекувам Цитро прв да се јави на темава ако не помине референдумот.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Ако не помине референдумот во најкомуњарската општина, за најбаналното прашање, при никаква кампања од ВМРО и целосен напад 3 месеци наназад, тогаш цела опозиција може да си извршат колективно самоубиство.

А нема да помине. Излезноста ќе биде помеѓу 41-42%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom