A Song of Ice and Fire

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.371
Поени од реакции
3.127
Дечки ај да се пофалам и јас, почнав да го читам првиот дел на бугарски, па реков дај да видам како ќе оди на англиски (макар ќе вежбам читање на англиски) и на англиски се многу подобри него на бугарски. Имам и романска верзија на книгата, српска ми фали (сите овие во .PDF) ..

Имам едно друго прашање до вас. Од рекла-казала дали стварно во 4ти дел од книгиве
оживува госпоѓата Старк и ги коли сите мажи (All men must die)
?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.149
Поени од реакции
25.591
Имам едно друго прашање до вас. Од рекла-казала дали стварно во 4ти дел од книгиве
оживува госпоѓата Старк и ги коли сите мажи (All men must die)
?
Оживува (ама не како Исус) и коле одредени, не сите. Овде не мораш да ставаш спојлери.
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.371
Поени од реакции
3.127
Оживува (ама не како Исус) и коле одредени, не сите. Овде не мораш да ставаш спојлери.
Tnx на одговорот, реков инфово ми е од 3та личност така да.. Штета само ќе речам што не ја оживеа и во серијалот .[DOUBLEPOST=1429877902][/DOUBLEPOST]Macedonian 2014 Tопер Dимче Николовски / Анета Василевска Игра на тронови (прв дел) - Game of Thrones (Part one)
 
Последно уредено:

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Ќе ги нема Jon Connington и Aegon Targaryen а? Може да функционира и без нив претпоставувам, па дури и без некои од Ironborn ликовите. Ваљда ќе се обидат да ја привршат со 7 сезони како што и планираа на почетокот па затоа толку драстични промени имаме оваа сезона.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Ќе ги нема Jon Connington и Aegon Targaryen а? Може да функционира и без нив претпоставувам, па дури и без некои од Ironborn ликовите. Ваљда ќе се обидат да ја привршат со 7 сезони како што и планираа на почетокот па затоа толку драстични промени имаме оваа сезона.
Највероатно 7 сезони изгледа.
Но дали сите овие промени значат дека детето не е Aegon Targaryen?
По све изгледа сосема друга завршница ќе видиме во книгите и серијава, онака како сосема друга приказна.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Повеќе ми личи на ситуацијата каде Orell и Varamyr Sixskins ги споија во еден лик, или каде Sansa ја зема улогата на Jayne Poole и еве сега најново Jorah Mormont со елементи од приказната на Jon Connington. Кратат во интерес на време и финансии а повеќе од сигурно е дека некои работи ќе бидат различни од книгите.

Како и да е ова со Jorah кај мене функционира, Griff/Young Griff е реално досадна приказна. Беше интересно дури се сомневавме кој се и што е нивниот мотив но приказната може да се раскаже и доколку воопшто не постојат. Ако се plot device за во иднина да направат плодна почва за Dany да стапне во Westeros, може и Dorne да послужи за тоа.

Искрено појма неам што идеја имаат D&D, одамна веќе не следат правила ама пак повторно епизодите се интересни за гледање. Еве оваа 5та епизода ми беше најдобра од оваа сезона.
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
86
Поени од реакции
86
Здраво дечки со серијата сум до 4та сезона, ако сакате кажете ми мислење дали вреди да ги почнам книгите(во смисла на тоа што отприлика памтам што се дешава со серијата) и дали по книжарите може да се најде комплетот на англиски јазик? фала
 
Член од
17 март 2014
Мислења
321
Поени од реакции
478
За отприлика месец дена ќе излезе и „Светот на мразот и огнот“ во издание на српска Лагуна. Веројатно кратко после тоа ќе биде и кај нас во Матица и ќе може да се набави.

Сега за сега еве неколку страни од „Светот на мразот и огнот“ во .пдф верзија. :)
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Супер е серијата, тоа што веќе не ги следи книгите како предходните сезони не ја прави помалку добра.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Јас оваа сезона уште не ја гледам, ама од љубопитство, поради негативните рекции на некои, ги „проверив“ змивчињата на YouTube. Добро бе, биваше ли толку мизерен избор да направат. Тие една-две сцени беа трагикомични. А ќерките на Оберин можеа да им завршат голем дел од работата. Целосна утка. И да, покрај другите измени - Џејми во Дорна :) Супер идеја. Можеби ќе му ја пресечат и другата рака?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Абе ова ептен нема врска со книгите сега, само приказната на Арја е според книгите, другото шта му доџе е муабетов. (n)
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Супер ама оние од темата за серијата ќе мрчат што новиве ликови им земаат screen time на веќе стандардните ликови и приказни.

Мене одсекогаш ми биле интересни споредните локации нако Dorne, Iron Islands, Braavos и Oldtown. Единствено место што не го сакав во книгите ми беше Slaver's Bay ама во серијата и не делува така лошо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom