Work and travel USA

Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Абе вие неколку кратни добивачи на виза, дај кажете шо прашуваат на интервјуто, да составиме една листа :D На пример:
1. Кој си, од каде си, каде студираш?
2. Каде одиш во Америка и шо ќе работиш?
3. Кој ти го финансира патувањето?
4. Што планираш да работиш во МК кога ќе се вратиш?
5. Што доколку ти биде понудена високоплатена работа во Америка?
6. Си аплицирал ли некаде за работа во МК до сега?

Шо друго може да прашаат? :)
 

Шурикен

Hard Core !
Член од
8 ноември 2008
Мислења
6.559
Поени од реакции
4.072
Него утре има од коузон во дом на арм, нешто као обука за пред амбасада. Верувам информирани сте.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Шо друго може да прашаат? :)
Мене ме прашаа само каде студирам, кога ќе ги положам испитите и што работат моите родители. Иначе немав 3 положени предмети а втора година бев и ме пуштија.
Според мене од амбасада знаат уште пред интервјуто кој иде а кој не иде, а интервјуто им е да го видат твојот англиски и да се осигурат дали треба да ти дадат виза.
Другарите мои ги имаа прашано дали имаат Siblings ( брат или сестра, да ви кажам оти некој не знаеа што значи тоа на интервјуто ).
Зошто идеш во Америка? ( никако не спомнувајте пари )
Дали имаш роднини во Америка?
Каде се гледаш во иднина во Македонија?
Дали имаш смештај најдено?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Прашање: СО ШТО СТИГНАВТЕ ДО АМБАСАДА? Еве 10 минути се смеам :pos:
Од типот прашања: „кој ти е омилен суперхерој и зошто“ , “омилен историски лик и зошто“ најјако ми е : „Која храна сакаш да бидеш и зошто“. :D :D
 

Дениција

on my eighth life
Член од
17 март 2014
Мислења
241
Поени од реакции
899
Зедов виза денес, easy peasy. Втор пат одам во Америка, апсолвент сум (четврта година) и имам еден неположен испит. Ме прашаа како сум си поминала лани, каде учам, што ќе правам после дипломирање, дали имам браќа/сестри, дали имам роднини во Америка, и дали сум го прочитала памфлетот. Пред мене имаше доста луѓе, околу 30, и од нив само 4ца не зедоа виза, засега се изненадувачки попустливи. Највеќе проблеми правеа за неположени испити, и на еден дечко му направија проблем пошо го сменил факултетот. Прашањата што се вртеа беа овие од погоре, како и што работат твоите, колку испити имаш неположени, каде си патувал надвор од државава досега, кои места сакаш да ги посетиш во Америка.

Само опуштено дечки, со манири (добар ден, благодарам, пријатно, имајте убав ден), и зборувајте јасно и разбирливо.
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
6
Zdravo dali ima nekoj apsolvent na forumov sto bil na viza intervju I sto ke ima uste2 3 predmeti posle 8 semestar plus diplomska? Sto go prasuvale kako odgovoril na prasanjata? BLagodaram pozdrav :)
 

Шурикен

Hard Core !
Член од
8 ноември 2008
Мислења
6.559
Поени од реакции
4.072
Неможам да најдам на нет, ај некој линк ако можеш :)
Немаше линк, ама сите што одат преку таа агенција, беа известени. Многу корисна обука. Многу работи можеш да научиш.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
457
Поени од реакции
98
Од што зависи за колку време ќе ти стаса DS формуларот ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom