Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Лол човекот бара возило што лесно и евтино се одржува а ти го тролаш. Ја би рекол Корса на плин. Инаку Форд и циан зимно време не работат.
Стварно шо е финтата сите истиот муабет го зборуваат за Форд. Баш стварно е така? Можда со старите модели како ескорт и слично, не верувам на поновите, пример 2003 нагоре...да имаат такви банални проблеми.
Инаку од Опел, астра Н ми прави кеф, баш изгледа кул, верувам и дизел моторите им се добри, ако се isuzu...
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Стварно шо е финтата сите истиот муабет го зборуваат за Форд. Баш стварно е така? Можда со старите модели како ескорт и слично, не верувам на поновите, пример 2003 нагоре...да имаат такви банални проблеми.
Инаку од Опел, астра Н ми прави кеф, баш изгледа кул, верувам и дизел моторите им се добри, ако се isuzu...
Дека сакаш поевтино да возиш и поевтино одржување ти е плинот , плус од старт се купува поново годиште за исти пари бензинец. Доколку земаш форд а те советувам да не земаш барај од увоз.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.039
Лол човекот бара возило што лесно и евтино се одржува а ти го тролаш. Ја би рекол Корса на плин. Инаку Форд и циан зимно време не работат.
Ја не знам кој го трола со тоа шо му предлага корса на плин (плин :гомце:) [DOUBLEPOST=1427816889][/DOUBLEPOST]
Стварно шо е финтата сите истиот муабет го зборуваат за Форд. Баш стварно е така? Можда со старите модели како ескорт и слично, не верувам на поновите, пример 2003 нагоре...да имаат такви банални проблеми.
Инаку од Опел, астра Н ми прави кеф, баш изгледа кул, верувам и дизел моторите им се добри, ако се isuzu...
само 1.7 CDTI е исузу, другите се мултиџет.

Истиот мотор го има и една серија на хонда цивик[DOUBLEPOST=1427817252][/DOUBLEPOST]
Не вреди.

Километрите се премногу за една киа, што значи за скоро време ќе цркне. Плус и плин очекувај да е тоа поскоро, годините се малку факт, али ентериерот внатре е ко да се наоѓаш во кинеска продавница.
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2015
Мислења
309
Поени од реакции
609
Сакам поиздржано мислење од искусни луѓе во оваа работа.
Значи, имам Голф 4, 1.9 тди 90кс. Тоа ми е првата, да кажам добра кола во животот, порано се само 101-и сме имале дома. Е сега, како прв посериозен напредок од порано, колата ме служи одлично. Ја имам од јануари 2013 и освен првиот севис 10500 ден (каиш, затегачи, водна пумпа, некои гумици и слично) и после тоа менување масло што е стандардно и регистрации нормално, други давачки сум немал. Значи трошоците ми се минимални. Поминувам просек околу 5-6000 км годишно, значи вожњата се сведува претежно в град, 1-2 месечно одење до Битола. През лето можда до Охрид, Струга, Крушево, Дојран итн...и 1-2 пати годишно можда и до Скопје. Надвор од државава не сум возел никогаш, веројатно тоа би важело и во иднина. Не сум толкав ентузијаст. По природа сум пасивен возач, значи не обожавам претекнување освен кога стварно имам потреба. Држам 90-100 км на отворено, само ако е добар патот и уловите секако. 120 и нагоре скоро никогаш. Значи целта ми е што побезбедно и поекономично да стигнам од А до В и да не ме погодуваат некои изненадни големи трошоци за поправки или пак поголема потрошувачка на гориво а со тоа и пари.

Прашањето ми е: Кој би бил најлогичен избор за следна кола, понова се разбира, во следните 2-3 години?... кога и голфот веќе ќе биде застарен, тој и онака е веќе 17 години, значи за 3 години веќе 20-ка, што искрено да си кажеме си се сериозни години, без разлика што не возам којзнае колку, или тоа што тди 1.9 е издржлив мотор...едноставно ако одлучам да се подновам, со продажба, приближно за тогаш во иднина да речеме 2200-2300 евра....што можам најдобро да земам со доплата од 1500-1600 евра до кај 4000 евра макс. вкупно, земајќи ги во предвид погоре спомнатите потреби и навики за возење?

Преферирам дизел, заради помалата потрошувачка и поефтино гориво, али доколку има поиздржливи, помодерни и поекономични бензински мотори што во крајна линија годишните трошоци би ги држеле на некој минимум, спремен сум за предлози. ;)
Alfa 147 1.9 JTD
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Сакам поиздржано мислење од искусни луѓе во оваа работа.
Значи, имам Голф 4, 1.9 тди 90кс. Тоа ми е првата, да кажам добра кола во животот, порано се само 101-и сме имале дома. Е сега, како прв посериозен напредок од порано, колата ме служи одлично. Ја имам од јануари 2013 и освен првиот севис 10500 ден (каиш, затегачи, водна пумпа, некои гумици и слично) и после тоа менување масло што е стандардно и регистрации нормално, други давачки сум немал. Значи трошоците ми се минимални. Поминувам просек околу 5-6000 км годишно, значи вожњата се сведува претежно в град, 1-2 месечно одење до Битола. През лето можда до Охрид, Струга, Крушево, Дојран итн...и 1-2 пати годишно можда и до Скопје. Надвор од државава не сум возел никогаш, веројатно тоа би важело и во иднина. Не сум толкав ентузијаст. По природа сум пасивен возач, значи не обожавам претекнување освен кога стварно имам потреба. Држам 90-100 км на отворено, само ако е добар патот и уловите секако. 120 и нагоре скоро никогаш. Значи целта ми е што побезбедно и поекономично да стигнам од А до В и да не ме погодуваат некои изненадни големи трошоци за поправки или пак поголема потрошувачка на гориво а со тоа и пари.

Прашањето ми е: Кој би бил најлогичен избор за следна кола, понова се разбира, во следните 2-3 години?... кога и голфот веќе ќе биде застарен, тој и онака е веќе 17 години, значи за 3 години веќе 20-ка, што искрено да си кажеме си се сериозни години, без разлика што не возам којзнае колку, или тоа што тди 1.9 е издржлив мотор...едноставно ако одлучам да се подновам, со продажба, приближно за тогаш во иднина да речеме 2200-2300 евра....што можам најдобро да земам со доплата од 1500-1600 евра до кај 4000 евра макс. вкупно, земајќи ги во предвид погоре спомнатите потреби и навики за возење?
Преферирам дизел, заради помалата потрошувачка и поефтино гориво, али доколку има поиздржливи, помодерни и поекономични бензински мотори што во крајна линија годишните трошоци би ги држеле на некој минимум, спремен сум за предлози. ;)
Pogoden golf4 ne se prodava, i pokraj godinite e 100% podobar od 10+god ponovi vozila. jas licno bi go prodal samo ako nema klima ili ako si go napravil partali vo soobrakajka, inaku nitu slucajno. Moze samo da se zaebes ako kupis neso drugo.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Pogoden golf4 ne se prodava, i pokraj godinite e 100% podobar od 10+god ponovi vozila. jas licno bi go prodal samo ako nema klima ili ako si go napravil partali vo soobrakajka, inaku nitu slucajno. Moze samo da se zaebes ako kupis neso drugo.
Викаш? Дури и 20 години да е стар? Е клима нема, а сообраќајка скраја да е :popce:
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
hehe, sega mi e jasno kade e problemot. 100x podobra i poizdrzliva kola e golf4 1.9tdi nego sve so e proizvedeno posle 2005.
Хехе неа врска тоа. Бев свесен за тоа кога ја купував, клима воопшто не ми е никаков услов за да ја задржам/продадам.
Кога беше најефтино горивото (48.5 ден) ја наполнив до врв, 46 литри нови плус резервата од околу 9-10 литри. Досега поминав 370 км, а уште стрелката не се спуштила до 1/2 :cool:
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
681
Поени од реакции
1.701
Дечки да не знае некој како се подесува висина на светлата на Renault scenic 2004 1.9 dci, веке како два дена светлава ми се многу ниско пред кола и не знам како да ги кренам, се мислам , внатре во кола немам никаква оција за горе доле, претходно автоматски се регулираа кога ке ја запалев ама сега не прави тоа , да не е до некое моторче или сензор напред кај светлава ?
Поздрав
П.с ако има несто тоа врска Xenon се светлава.
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Има ли нешто врска ако у моторно уље моментално е 10-40W се досипе1 литро пример 20-50 или 15-40w. Колата е турбо дизел??? Чисто за информација ?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Има ли нешто врска ако у моторно уље моментално е 10-40W се досипе1 литро пример 20-50 или 15-40w. Колата е турбо дизел??? Чисто за информација ?
Нема претерано влијание.10w40 е синтетичко,или евентуално полусинтетичко,а 20w50 или 15w40 се уљиња со минерално потекло..Тури и ич не и се мисли,поарно со мешано уље отколку да ја зарибаш..Што кола е?
 
Член од
15 март 2013
Мислења
954
Поени од реакции
620
Викаш? Дури и 20 години да е стар? Е клима нема, а сообраќајка скраја да е :popce:
Оди на Голф 5 бензин ако немаш за дизел.

Голф е најекономична кола за наш пазар.Најмалку се расипува,а и одржавањето е евтино.Имам 5ка и сум презадоволен.
Едноставно пријателите што ми се мајстори ги заборавив.

Некој погоре ти препорачал Алфа 147.:misticen:

Де тогаш ќе видиш што значат сервиси.И колку коштаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom