Помош - сакам да градам!

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Имаш некои препорачани дизајнери кои знаеш дека добро работат и вреди да им дадеш пари?
Јас топло би ти препорачал да не земаш дизајнер да ти го уредува станот. Ем е скапо, ем нема да биде онака како што ти сакаш . Најдобро најди си на Интернет нешто што тебе ти се свиѓа и во тој стил уреди го станот:)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Имаш некои препорачани дизајнери кои знаеш дека добро работат и вреди да им дадеш пари?
Извини но за тоа не можам да ти помогнам, во Скопје има безброј проектански, архитекти и дизајнери, пробај гуглај, или можеби имаш златна книга.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Дали знае некој, дали ЕВН бараат дозвола за градба и документи, за да ми приклучат струја? Во плацот имам довод на струја, кој продолжува кај комшијата. Знам дека се плака околу 500е за приклучок, ама дали бараат градежни документи?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Дали знае некој, дали ЕВН бараат дозвола за градба и документи, за да ми приклучат струја? Во плацот имам довод на струја, кој продолжува кај комшијата. Знам дека се плака околу 500е за приклучок, ама дали бараат градежни документи?
Мислам дека општината каде ќе дадеш документи за дозвола за градба ќе побараат од ЕВН согласност, не ти директ. ЕВН обично дава доколку има услови.
Така да ако општината ти даде дозвола за градба во неа автоматски имаш и согласност од ЕВН и само треба да си платиш приклучокот.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
А доколку општината сеуште не дава дозволи, а јас изградам? како некои примери во тоа маало :) имаат градба, но струја сеуште не. И као наводно слушнав дека ЕВН нема да направи приклучок ако немаш комплетно средени документи за градбата??
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
А доколку општината сеуште не дава дозволи, а јас изградам? како некои примери во тоа маало :) имаат градба, но струја сеуште не. И као наводно слушнав дека ЕВН нема да направи приклучок ако немаш комплетно средени документи за градбата??
Не сум 100% сигурен но знам случаеви каде имаше градби во неурбанизирани делови, ЕВН им приклучи им стави струјомери, е сега проблем е ако си градел во урбанизиран дел без дозвола дали ќе ти приклучат.
Инаку ЕВН нема врска со документи за градба ив општината ќе ги праша службено дали има услови на тоа место да се стави приклучок за индивидуална куќа и тие ќе проверат и дадат согласност или не ако нема, ЕВН нема да ги глкеда проектите, статика, имотни листови... тоа е на општината.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сакам да го менувам покривот на вилата и ме интересира дали е подобро да ставам поцинкован или пластифициран лим?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сакам да го менувам покривот на вилата и ме интересира дали е подобро да ставам поцинкован или пластифициран лим?
Јас лично би одел на керамида, ама сепак твое е за што ќе се одлучиш.

Кога сме веќе кај лимот и двата вида се тука некаде со заштита. Подобро оди со пластифициран лим за подобра естетика. Башка лим во форма на керамида би било супер.
:)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Јас лично би одел на керамида, ама сепак твое е за што ќе се одлучиш.

Кога сме веќе кај лимот и двата вида се тука некаде со заштита. Подобро оди со пластифициран лим за подобра естетика. Башка лим во форма на керамида би било супер.
:)
Колку е цената за м2 и на двата видови на лим знаеш ли?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Колку е цената за м2 и на двата видови на лим знаеш ли?
Нема некоја огромна разлика помеѓу цената на пластифицираниот и поцинкуваниот лим. Пластифицираниот лим се движи од 230 - 250 денари, па нагоре, а поцинкуваниот се движи од 200 - 250, па нагоре......, се зависи од дебелината, квалитетот, слоевите итн.

Поцинкуваниот има добра заштита, но естетски баш не задоволува. Можеби постои некој кој го премачкува со некоја боја, ама до сега ни сум чул, ни видел за такво нешто. Личи вака...



Пластифицираниот лим има добра заштита и задоволува естетски. Го има во различни бои, го има и во форма на керамида, а и на секоја петта куќа и на секоја втора зграда можеш да го забележиш како кров. Вака личи...



Најдобрата варијанта од лимови е бакарниот лим. Ем сто години ќе трае, ем добро изгледа, ама затоа цената вришти.

Можеш да размислиш и за шиндра, иако и таа не е нешто посебно во однос на лимот.

:)
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Има некој што градел спрат над постоечка барака? Значи со столбови од надвор, внатре во бараката и сл.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Aj edno prasanje za karabina od prilika izracunav cena... No dali znae nekoj kolku od prilika cini sreduvanjeto vnatre... Mislam na malterisuvanje gletovanje i slicno?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Aj edno prasanje za karabina od prilika izracunav cena... No dali znae nekoj kolku od prilika cini sreduvanjeto vnatre... Mislam na malterisuvanje gletovanje i slicno?
То е релативно,ќе си погаѓаш мајстор..Глетување иде 4-5 евра квадрат,кречење 2 евра,малтеришување незнам точно али околу 5 можеби..најубваво ти е од дневница мајстор,ѓутуре што се вика и бркај работа.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Aj edno prasanje za karabina od prilika izracunav cena... No dali znae nekoj kolku od prilika cini sreduvanjeto vnatre... Mislam na malterisuvanje gletovanje i slicno?
Малтерисувањето оди по 5 евра, а глетувањето тука негде, помалку од малтерисувањето. Се зависи како ќе се договориш со мајсторот.
:)
 
C

cige

Гостин
дозвола за градба вадиш во општина но прв документ што ќе ти биде потребен за да почнеш со постапката е извод од план , а за добиеш план треба да има план за тоа место ( дуп / акт за населено место ) . постапката иде електронски преку системот за градежна дозвола и во зависност од постапка дали е нов објект доградба надградба адаптација потребни ти се различни документи. потребен ти е проект архитектура статика електрика водовод и канализација ( за нов објект), позитивно мислење од изис(нов објект), хидротехнички услови ( потребни се за позитивно мислење од водовод ) геодетски елаборат и најважно нешто е решени имотно правни односи т.е. имотниот лист за земјиштето да гласи на име на тој што сака да гради Целава постапка е комплицирана зашто за да водиш сам ти треба електронски потпис ( тие ги издава кибс и телеком ) така да најдобро е да си најдеш проектантско биро / фирма што ќе ти ја среди целата работа а ти само да ја ополномоштиш. тоа би било тоа во кратки црти.
Сакам да купам стара куќа и да ја рушам. На местото да изградам 4-5 спрата и да ги продадам. Како да дознаам дали е тоа возможно на даденото место. Колку спрата смеам да дигнам и со колкава површина?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom