Која книга би сакале да ја видите како филм/серија?

Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
„Малиот принц“. Идално за анимација. Одамна ми е желбава, а годинава најверојатно и ќе биде реализирана. Според трејлерот изгледа одлично.

И анимирани ги има преку 20
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Силмарилион - HBO мини серија во 20 сезони. :)
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
1Q84 од Мураками. Ваљда у форма на мини серија.
Ми текна баш на истото.
И одма си ја замислив оваа од Мемоарите на една гејша во улога на Аомаме. Онака од поглед и се гледа на сликава дека ако и се приближиш со еден потег и два прста ќе те реше :icon_lol:

Ама шала на страна, јас не би сакала да видам екранизирана книга од Мураками. Јас какви светови сум си создавала кога сум го читала него, таа емоција никаков филм не би ја доловил. Од некој таков обид мене веројатно само саундтракот би ми се допаднал со сигурност... So, I'd rather watch my imagination than disappointed with the movie :D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
At the Mountains of Madness

Би излегло некое интересно хорор срање. Има постојано тмурна атмосфера, нешто налик меѓу Прометеус и The Thing би била. Нормален филм од час и половина, без многу потење пошто е новела. Со исклучиво добра нарација, со некој груб, крцкав глас. Може Шерлок на пример, како варијанта.
 
H

HoT IcE

Гостин
@џимеј Кога сме веќе кај Хенри Милер ја би сакал да видам екранизација на Опус Писторум. Пееси нијанси сиво и остали може вода да носат на ова. Кастинг ќе ми треба дополнително да размислам, бујна машта ради свашста :D
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.612
Поени од реакции
12.410
Дефинитивно сите раскази и лектири што не тераа да ги читаме до 4то одделение. „Орхан и Кифлата“ кое филмиште може да е тоа :vozbud:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Крпен живот од Стале Попов би бил добар како филм. Доволно е добра целата таа приказна за да се преточи во еден филм. Ем филмот ќе биде Македонски, ем ќе збори за обичаите и начинот на живот во еден дел од Македонија.

Пајажината на Климентина од Елвин Б. Вајт би била одличен анимиран филм, нешто во стилот на Чикн Ран (Chicken Run). Интересно би било за сите возрасти.

:)
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
1984. По оваа книга веќе има филм, ама тој е стар, би сакак да видам нова модерна верзија на ова ремек дело, режијата веројатно би била од Полански, а главна машка улога Адријан Броди :)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Darth Bane трилогијата од Drew Karpyshyn. Е тоа би биле Star Wars филмишта.

+ 1 за серија Силмарилион
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.641
Поени од реакции
13.091
Крпен живот од Стале Попов би бил добар како филм. Доволно е добра целата таа приказна за да се преточи во еден филм. Ем филмот ќе биде Македонски, ем ќе збори за обичаите и начинот на живот во еден дел од Македонија.

Пајажината на Климентина од Елвин Б. Вајт би била одличен анимиран филм, нешто во стилот на Чикн Ран (Chicken Run). Интересно би било за сите возрасти.

:)
За вториот веќе има неколку анимирани и еден филм искочен пред 8-9 години искочен.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Можеби некогаш :) мм со тие преубави песни ахх <3
 

Kajgana Shop

На врв Bottom