Која е најдобра лига според вас?

Што мислете која е Најдобра Лига од наведнативе?

  • Премиер Лига

    Гласови: 229 48,2%
  • Примера Дивизија

    Гласови: 88 18,5%
  • Сериа А

    Гласови: 109 22,9%
  • Бундес Лига

    Гласови: 33 6,9%
  • Некоја друга што не е на Анкетава

    Гласови: 16 3,4%

  • Вкупно гласачи
    475
E

Epsilon

Гостин
италијаниве викендов 6 од 6.. And they say Seria A is weak..
И на фејсбук и другари што имам фанови на италијански екипи истово го зборуваат, зошто?
Толку ли се чувствувате несигурно околу тоа што го зборувате, па мора да се докажувате?
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Мене ми е глупо тоа што според резултати во ЛШ или ЛЕ на одредени тимови од одредена лига, се оценува квалитетот на цела лига со уште 16-17 други тимови во истата. Ако Јуве победи против Челзи на пример, а Челзи стане шампион на Англија, тоа не значи одма дека Сериа А е подобра од ПЛ. Најдобриот тим од Италија може да е подобар од најдобриот тим од Англија, ама тоа не значи дека поради тоа, цела англиска лига е послаба од италијанската.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Значи, како не значи.
Еве вчера установивме дека турската лига е појака од англиската.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Мене ми е глупо тоа што според резултати во ЛШ или ЛЕ на одредени тимови од одредена лига, се оценува квалитетот на цела лига со уште 16-17 други тимови во истата. Ако Јуве победи против Челзи на пример, а Челзи стане шампион на Англија, тоа не значи одма дека Сериа А е подобра од ПЛ. Најдобриот тим од Италија може да е подобар од најдобриот тим од Англија, ама тоа не значи дека поради тоа, цела англиска лига е послаба од италијанската.
А како според тебе треба да се оценува лигата, според кој параметри ? Згора на се не е само 1 клуб како што даваш пример , сите комплет што играат во Европа од енглезите покажаа мизерни игри/резултати ова коло во ЛЕ и ЛШ .
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Мене ми е глупо тоа што според резултати во ЛШ или ЛЕ на одредени тимови од одредена лига, се оценува квалитетот на цела лига со уште 16-17 други тимови во истата. Ако Јуве победи против Челзи на пример, а Челзи стане шампион на Англија, тоа не значи одма дека Сериа А е подобра од ПЛ. Најдобриот тим од Италија може да е подобар од најдобриот тим од Англија, ама тоа не значи дека поради тоа, цела англиска лига е послаба од италијанската.
да се резултати од една година и те како е глупаво,ама поените се збираат секоја година,така да сосема заслужено жабарите изгубија место во Лш а на добар пат се да изгубат уште едно
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
А како според тебе треба да се оценува лигата, според кој параметри ? Згора на се не е само 1 клуб како што даваш пример , сите комплет што играат во Европа од енглезите покажаа мизерни игри/резултати ова коло во ЛЕ и ЛШ .
Не викaм декa вooпштo не се битни нaстaпите вo Еврoпa. Сепaк нaјдoбрите претстaвници oд лигите земaaт учествo вo еврoпските нaтпревaрувaњa.
Тoa е сaмo мoе мислење, нејќaм зa резултaти нa пoединечни тимoви дa oценувaм целa лигa.
Би мoжелo дa се oдлучи aкo нaреднa сезoнa еве шaмпиoнoт нa Англијa и шaмпиoнoт нa Шпaнијa ги зaменaт лигите, пa дa видиме кoј пoдoбрo ќе прoјде :D
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Мене ми е глупо тоа што според резултати во ЛШ или ЛЕ на одредени тимови од одредена лига, се оценува квалитетот на цела лига со уште 16-17 други тимови во истата. Ако Јуве победи против Челзи на пример, а Челзи стане шампион на Англија, тоа не значи одма дека Сериа А е подобра од ПЛ. Најдобриот тим од Италија може да е подобар од најдобриот тим од Англија, ама тоа не значи дека поради тоа, цела англиска лига е послаба од италијанската.
7 екипи од главните лиги одат во Европа, тоа ти е повеќе од 1/3 од лигата што не е воопшто мала бројка. Сосема доволно за да се види до каде се лигите.
Всушност отсекогаш европските натпреварувања биле слика на тоа до каде се првенствата, само сега излезе нова мода екипите од Англија се чувале за во Премиер Лигата, имале повеќе натпревари, повеќе пари земале ако биле 12-то место на крај итн.
Англичаните имаа ист број на утакмици и пред 5-6 години па пак по 3 екипи играа полуфинале во ЛШ и играа финалиња во ЕЛ, а сега отпаѓаат уште во раните фази на натпреварувањата и тоа се случува 3-4 години по ред, значи не се работи за случајност.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Мене ми е глупо тоа што според резултати во ЛШ или ЛЕ на одредени тимови од одредена лига, се оценува квалитетот на цела лига со уште 16-17 други тимови во истата. Ако Јуве победи против Челзи на пример, а Челзи стане шампион на Англија, тоа не значи одма дека Сериа А е подобра од ПЛ. Најдобриот тим од Италија може да е подобар од најдобриот тим од Англија, ама тоа не значи дека поради тоа, цела англиска лига е послаба од италијанската.
Види другар, не е само една екипа..зарем не заприметваш веќе 3-4 години Англиските екипи константно губат во дуелите против Шпанските..Реал,Барса и Атлетико во сите дуели(освен Челзи 2012) испаднаа подобри од Англиските..и во Лига Европа Шпанските екипи скоро секоја година стигаат до врвот..а Англиските освен Челзи не се сеќавам некоја да направила позначаен успех,добро реално некои не ни играат во ЛЕ бидејќи Премиер лигата му е побитна ама ако не се оценуваат лигите според резултатите во Европа тогаш како на поинаков начин ќе докажиш дека таа лига е најдобра?..

Ако е најдобра таа лига ќе има највисок коефициент и екипите ќе победуваат со останатите екипи кои доаѓаат од другите лиги..како на пример Шпанците кои доминираат и победуваат во скоро секој двомеч...јасно е дека во нивното првенство немаат шанса да му се спротистават на Реал и Барса ама тоа е не дека се слаби туку дека Реал и Барса се јаки...Валенсија,Севиља,Виљареал,Малага,Селта Виго..сите овие екипи се многу квалитетни и цврсти каде тешко му се дава гол..и кога би ги споредил со Арсенал,Тотенхем,Саутептон,Евертон,Вест Хем..пак шпанските се подобри ..еве спореди ги и подолните екипи како на пример Ваљекано со Вест Бромвич..или пак Сосиедат со Свонси...во секоја можна споредба Англиските екипи немаат никаква шанса..затоа е смешно и трагикомично да тврдиш дека Премиер лигата е најслина кога немаш никакви аргументи
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Донев, ама не значи дека ако лигат е изедначена дека е нјдобра, на пр премиер лига..
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Zarem ushte ima likovi shto pratat Serie A, lolz..
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Најјака Шпанската,а највише гледам Француско првенство.Се надевам дека лигава ќе земе замав,има потенцијал.Годинава и следната ќе се изградат неколку екстра стадиони и се надевам дека за 5-10 год. ќе биде во топ 3 лиги.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom