A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.292
Поени од реакции
29.767
Што е тоа... Ова е новиот Смарт пакет (нет+ТВ+телефон), го имаш на сајтот.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Дечки, едно прашање, дали од тхоме да се префрлам на близу? поготово на новиов пакет што го нудат заедно со вип, вип комбо? Како сте задоволни од близу, интернетот и слично? Иначе се работи за населба Хром..
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.292
Поени од реакции
29.767
@alex1986
Интернетот е добар (блиску до тебе во комшии, К4), ти-хоум за интернет само со оптика можат да конкурираат (сосема друга ценовна класа, и мала покриеност).
Комбо пакетот и мене ме интересира, посебно пошто немам потпишан договор со мобилен оператор. ВИП имаат страње покриеност, но пошто ќе се спајаат со ОНЕ (кадешто сум сега јас) за некој месец исто ќе ми се фати (немам никаква намера да идам со Ти-Хоум).
Не разбрав само дали бројот на линиите може да варира во 3те класи на пакети.

Телевизијата, за тоа не сум компетентен да кажам. Погледај тука, се жалат луѓето на проблем со неколку-неделен недостаток на СК (кој наводно бил решавање).
Единствена работа за која сум навистина незадоволен, е тоа што на сајтот рекламираат бесплатен КА-модул (за гледање диг.ТВ директно преку тјунер од телевизор) истото го пишува и по флаерите... но кога ќе отидеш таму (или ќе им се јавиш по телефон) излегува дека КА-модул мора да го доплаќаш по 200ден месечно (или да го вратиш ресиверот). Дволично напишано, и веројатно со намера. Доволно педерски за да избркаат понекој муштерија.
Но интернетот, посебно за цената... е добар. Прашај сепак некој од непосредните комшии, за секој случај.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Сакам да се префрлам на промотивниот пакет на Вип и Близо Vip Combo S
http://www.vip.mk/vip-combo/promocii

пишува
Неограничен сообраќај,
со Wi-Fi модем

Користи некој модем/рутер од Близо ? за кој модел станува збор, може да се дели интернет преку него , има повеќе лан порти ?

EDIT: Најдов на сајтот имало за каков рутер станув збор
http://www.blizoo.mk/moj_modem.html

Него малце ме збудни ова DOCSIS и LAN реони, јас моментално го користам пакетот Нет 20, брзината ми е 20/20 Mbps, на сајтов гледам пишале дека е 20/2Mbps , а на новиот пакет на вип и близоо пишано е 30/2Mbps, зар ќе ми ја намалат моменталната upload speed ?
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.292
Поени од реакции
29.767
Kaj мене 30/2, на претходниот пакет беше 10/1. Ти да не си во LAN реон?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Некој денес да не имаше проблем со интернетот со blizoo освен мене?
Реон на Чаир, Топанско поле?
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
5
Поени од реакции
2
Дечки, едно прашање, дали од тхоме да се префрлам на близу? поготово на новиов пакет што го нудат заедно со вип, вип комбо? Како сте задоволни од близу, интернетот и слично? Иначе се работи за населба Хром..
Друже јас сум од хром и веќе 8 месеци го користам близоо премиум пакетот и сум навистина задоволен. До сега дали 2-3 пати имало некаков дефект и проблем со интернетот, но воглавном тоа е тоа.
Сакам да се префрлам на промотивниот пакет на Вип и Близо Vip Combo S
http://www.vip.mk/vip-combo/promocii

пишува
Неограничен сообраќај,
со Wi-Fi модем

Користи некој модем/рутер од Близо ? за кој модел станува збор, може да се дели интернет преку него , има повеќе лан порти ?

EDIT: Најдов на сајтот имало за каков рутер станув збор
http://www.blizoo.mk/moj_modem.html

Него малце ме збудни ова DOCSIS и LAN реони, јас моментално го користам пакетот Нет 20, брзината ми е 20/20 Mbps, на сајтов гледам пишале дека е 20/2Mbps , а на новиот пакет на вип и близоо пишано е 30/2Mbps, зар ќе ми ја намалат моменталната upload speed ?
Модем/рутерот е svg6540e. Произведени се од моторола. Има 4 лан проти. 300 N wireless. Пишува дека има и 5 Ghz, но не работи. Максимум преку wi-fi брзината може да ти биде до 45 Мб/с. Има можност да пуштиш 4 wi-fi мрежи. Преку интерфејсот на близоо ти дава многу малце опции, но затоа можеш да се логираш на самиот модем/рутер. Username :admin
Password: admin
Во реоните со LAN покриеност максималната брзина изнесува 60 Mbps. Модем/рутерот е само за во docsis реон и максимум upload e 5 Мб/с.
 
Последно уредено:

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Kako ste zadovolni od 150 mb/s paketot na blizoo?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Рутер 150mbps



Модем Cisco EPC3208 (Не иде повеќе од 120mbps сеа за сеа. :cautious: , а аплоуд некако нејќе да чуе 5 да ги измери.



И најрелевантниот тест
Steam Download
upload_2015-3-4_19-39-3.png


Максимална теоретска брзина е 18,75мб/с, која што при даунлоуд мислам дека не може да се постигне, но 17 би требало да може. За аплоудот е друга приказна, таму може да се постигне теоретскиот максимум, кој изнесува 640кб/с

Зошто Steam-от не успеа да се доближи до 17мб/с, може мрежата им е презафатена на сандачето на кое сум поврзан. :cautious:
 
Последно уредено:

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Рутер 150mbps



Модем Cisco EPC3208 (Не иде повеќе од 120mbps сеа за сеа. :cautious: , а аплоуд некако нејќе да чуе 5 да ги измери.



И најрелевантниот тест
Steam Download
Прегледај го приврзокот 115664


Максимална теоретска брзина е 18,75мб/с, која што при даунлоуд мислам дека не може да се постигне, но 17 би требало да може. За аплоудот е друга приказна, таму може да се постигне теоретскиот максимум, кој изнесува 640кб/с

Зошто Steam-от не успеа да се доближи до 17мб/с, може мрежата им е презафатена на сандачето на кое сум поврзан. :cautious:

A zaso tolku razlika na speed test so ruter?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.292
Поени од реакции
29.767
Ja go naracav netot, ke mi go namestat na 1vi sledniov mesec... Imam router linksys wrt54g... ke bide u redu za 150 mb/s?
Ќе биде доволен за ~12.4mbs :rolleyes:
Или ако не користиш трафик шејпинг, тогаш и накај 23~24mbs ќе истера. За 150mbs ќе ти треба рутер со солидно појак хардвер.
(погледај поназад, пишував дека морам да го менувам мојот wrt54g од истите причини)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom