Ножеви

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Ima dobri noževi i za na vrat ;-)
Пасош ручка, книшка тупан, на таа филозофија мислев :giggle:. Кажав мислење за фолдери зошто не ги сакам и то е нема никаква филозофија туку само искуство некое 20 годишно за лов, планина и зошто не би носел нож со шнола на каиш таму и тогаш.Ти ако сакаш и на врат обеси нож за шетање низ град, твоја работа.(y)
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Конечно земав зелен восок за полирање. Кому треба во дуќанот во чаршија ги има сите можни варијанти. 200-300 денари. Има и камења ама некако цените се отров.
uploadfromtaptalk1424717465476.jpg
Ако не се лажам координати се 42.0020120, 21.4366780
Одма до хотел Old bazaar и мала џамија "Скопје" (?).
Дуќанот е за опрема за златари...
 
Последно уредено:
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Пред некоја недела беше отворена нова продавница за воена опрема и видов дека имаат ножеви, па еве

https://www.facebook.com/camouflage.mk/photos/pb.287018954755101.-2207520000.1425034866./287020374754959/?type=3&theater
Ваква продавница / бренд има во Софија само цените се многууу поевтини . Нашиве трговци сакаат преку ноќ да се збогатат.Еве го за споредба цените во оригиналниот шоп
http://camouflage.bg/equipment/blades/full-tang-knives?dir=asc&limit=32&order=price
Овој Nordic magnum е само 15 евра а тука 2810ден (45 евра) или Magnum camp e 35 евра а тука исто 2810 ден.
Исто е и со оние од " Outdor shop " герберите дупло или тродупло поскапи одколку во Бугарија :D
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Ваква продавница / бренд има во Софија само цените се многууу поевтини . Нашиве трговци сакаат преку ноќ да се збогатат.Еве го за споредба цените во оригиналниот шоп
http://camouflage.bg/equipment/blades/full-tang-knives?dir=asc&limit=32&order=price
Овој Nordic magnum е само 15 евра а тука 2810ден (45 евра) или Magnum camp e 35 евра а тука исто 2810 ден.
Исто е и со оние од " Outdor shop " герберите дупло или тродупло поскапи одколку во Бугарија :D

Кај нас е така бидејќи плаќаш и царина и данок, плус пазарот е помал и не се продава на друго место.
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Ај ако викаш така нека е :) јас не се слагам.Иако кога купував нож во Бугарија ( SOG Revolver) ми издадоа фискална сметка за нож увезен од САД. За споредба мултитул SOG paratool во Микеи е 8000 ден а во Вип гунс, Софија околу 65 евра или нецели 4000 денари. Незнам дали е царината и данокот или огромната заработка. Лакомштиллаакк за разликата во цената ке отидам до Софија ,пат јадење пиење и пак поефтино ке поминам со 20 евра за мултитулот . Мислам има член на форумов од Бугарија па нека ме корегира ако грешам.
Бтв еве линк па видете и сами http://www.guns.bg А трендот е и многу македонци да купуваат и оружје од Бугарија ем има многуу избор ем е многу поевтино само што за огнено оружје треба два пати да се отиде .
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Така е! Штом станува збор за нешто што не е мас производ тогаш кај нас е отров. За жал во СИТЕ сфери на животов. Еве пр. во златарскара продавница што ја зборев пред некој пост видов иста лупа ко што ја имам 40х со 2 леда за 1200 ден. Проблемот е што од Кина ја земав за 150 ден... Видете вие сеа кој е тој процент на заработка.
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Jас ти кажувам како е, сакаш ти сложи се мене, сакаш не.
Викаш ради царината и данокот мора цените да се дупло повисоки кај нас !!! Колкави се тие царина и данок дали знаеш??? Е сега ако си ти некој од продавачиве наши лакоми па сега ни продаваш демагогија тогаш те сваќам. Треба трговциве да се фокусираат да увезат нешто квалитетно(ако не знаат нека се распрашаат) во помали количини и со некоја нормална маржа 20-30 % да заработат а не носат ефтино ѓубре со маржа од 150-200 % и после никој не им купува !
А за тоа дека не се продава на друго место!! Пак грешиш денес има он лине нарачки и погоре ти дадов пример со цените во Бугарија со превоз и трошоци пак поевтино излегува.. Но ај да не филозофираме офтопик темата е за ножеви а не пазарна економија .;) Но хард филингс
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Ај ако викаш така нека е :) јас не се слагам.Иако кога купував нож во Бугарија ( SOG Revolver) ми издадоа фискална сметка за нож увезен од САД. За споредба мултитул SOG paratool во Микеи е 8000 ден а во Вип гунс, Софија околу 65 евра или нецели 4000 денари. Незнам дали е царината и данокот или огромната заработка. Лакомштиллаакк за разликата во цената ке отидам до Софија ,пат јадење пиење и пак поефтино ке поминам со 20 евра за мултитулот . Мислам има член на форумов од Бугарија па нека ме корегира ако грешам.
Бтв еве линк па видете и сами http://www.guns.bg А трендот е и многу македонци да купуваат и оружје од Бугарија ем има многуу избор ем е многу поевтино само што за огнено оружје треба два пати да се отиде .
Во интерес на вистината, јас не знам какви се цените во Македонија и тешко ми е да правам споредба ... Сега според мое мислење таму каде што цените се премногу ниски тоа е знак дека стоката е 100% увоз од Кина. не дека нема и квалитетни кинески нешта, но фер трговци секогаш истакнуват потеклото на стоката. И тука работи над 50евро задолжително поминуваат низ царина .Не знам зошто во Македонија исти ножеви пример чинат двојно поскапо отколку во Бугарија ... можеби прашање на пазар и маркетинг или царинските давачки кај вас се повисоки од оние за земјите од ЕУ.
п.п.п.Тоа дека цените во различни земји се разминуваат е нормално -лошото е кога во една иста земја продавачите продаваат истата стока со голема разлика -Тогаш може да се зборува за шпекулација;)
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Зарем членките на ЕУ немаат даноци за увезена роба од САД? Нормално е да имаат, нели. Бугарија е членка на ЕУ. Ај да немаат даноци за роба произведена во ЕУ, ама ножевите произведени во ЕУ се од Италија, Германија или Шведска претежно, а тоа е мал дел споредено со фирмите од САД. И во Бугарија да биде дупло поефитно од кај нас е надвор од секоја логика и царинска математика.
Проверете на нет, нема овластен дилер за ниеден ножарски бренд (освен Домнет за Викторинокс), како порачуваат и како препродаваат ми е малку чудно и не е за јавна расправа;).
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Викаш ради царината и данокот мора цените да се дупло повисоки кај нас !!! Колкави се тие царина и данок дали знаеш??? Е сега ако си ти некој од продавачиве наши лакоми па сега ни продаваш демагогија тогаш те сваќам. Треба трговциве да се фокусираат да увезат нешто квалитетно(ако не знаат нека се распрашаат) во помали количини и со некоја нормална маржа 20-30 % да заработат а не носат ефтино ѓубре со маржа од 150-200 % и после никој не им купува !
А за тоа дека не се продава на друго место!! Пак грешиш денес има он лине нарачки и погоре ти дадов пример со цените во Бугарија со превоз и трошоци пак поевтино излегува.. Но ај да не филозофираме офтопик темата е за ножеви а не пазарна економија .;) Но хард филингс
Каде виде и како заклучи ти дали сум јас продавач, и дали сум по природа лаком кога не ме знаеш. Ниту сум продавач ниту размислувам во иднина да бидам, а лаком по природа не сум, и мене ич не ми е гајле за тебе дали ќе одиш да купиш од тука или од Бугарија, твое право. Јас го кажувам тоа што го знам.

И јас се согласувам темата да не оди офф[DOUBLEPOST=1425158071][/DOUBLEPOST]
Проверете на нет, нема овластен дилер за ниеден ножарски бренд (освен Домнет за Викторинокс), како порачуваат и како препродаваат ми е малку чудно и не е за јавна расправа;).
Ќе одат до Солун со голем кеш пари и ќе купат неколку парчиња од секој вид или бренд на нож, летно време со туристички автобус(бидејќи најчесто не ги претресуваат на граница) ќе ги пренесат до Скопје. Тоа секој го знае.
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Ovj bobac gu unisti temu, mora li be tolko da si arogantan, aj sjasi malko
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Ваква продавница / бренд има во Софија само цените се многууу поевтини . Нашиве трговци сакаат преку ноќ да се збогатат.Еве го за споредба цените во оригиналниот шоп
http://camouflage.bg/equipment/blades/full-tang-knives?dir=asc&limit=32&order=price
Овој Nordic magnum е само 15 евра а тука 2810ден (45 евра) или Magnum camp e 35 евра а тука исто 2810 ден.
Исто е и со оние од " Outdor shop " герберите дупло или тродупло поскапи одколку во Бугарија :D
Во овој фински сајт се уште поевтини ... заклучок е дека кај вас трговците ви дерат:(
https://www.lamnia.com/en/sc/5/knives-and-folding-knives/knives/?mid=50&page=7
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Има трета логика. За Викторинокс и Мора има застапници, за другиве само шверцери
 

Kajgana Shop

На врв Bottom