Кајгана психолог

Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Имам 22 години, 21 година живеев во еден стан додека пред 9 месеци се преселивме во нов поголем. Сега имам и своја соба но не сум среќен. Се уште тагувам по старата соба која ја делев, самиот стан беше помал но некако цела моја историја е таму, сите убави и лоши моменти додека во новиот стан воопшто не се чувствувам како дома колку и да го персонализирам и да правам да личи на стариот. Можно ли е оваа промена да ми ја предизвика анксиозноста со која сум on and off веќе 6 месеци?
 
Член од
17 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
18
Умоте изграден и се однесува според она што ќе го виде, ке го слушне и она што ќе го применува како пракса. Почитувај ги доблесните работи и потсекај се на нив почесто. Направи свесна разлика; биди свесен кога нешто правиш корисно или штетно а со тоа кажи си на себе кога правиш нешто корисно и добро да го повториш пак во иднина. Исто ако направиш нешто што се противи на твоите вредности, да се потрудиш да не се повторува во иднина. Во умот има два начина на размислување: свесно и несвесно. Значи, ако нешто си размислувал свесно, тоа се меморира и продолжува таа мисла да се повторува несвесно. Или ако слушнеш некоја случка или настан од надвор и не ја провериш веродостојноста и исправноста свесно, таа ке продолжи да егзистира во несвесниот дел од умот и може да попречува во разумното разрешување на одредени мисли или проблеми. Затоа свесно одделувај што може да се земе како доблесно а што да се отфрли. Иако многу работи и самиот несвесен дел ги отфрла секогаш може некоја штетна мисла да биде прифатена од потсвеста. Биди претпазлив! Бидејќи голем дел од мислите се меморирале во минатото а не носат ништо корисно направи свесно прегледување на колку што е можно повеќе несвесни мисли што би испливале во свесниот дел и преработи ги како би ги меморирал во подобра и поточна верзија. Секогаш размислувај со јасни реченици и мисли. Бидејќи, доколку нешто за што размислуваш е матно и нејасно, во потсвеста може да биде меморирано исто така матно и нејасно дури и да му биде сменето значењето така што би се добил погрешен ефект од оној што би требало да биде. Волјата е нешто што би требало да се направи корисно кога свесно би се согледале поголем број доблесни придобивки. Но волјата многу често е слаба поради влијанието на порано меморирани верувања и сваќања, иако свесно може да ја разбереш корисноста на мислата и нејзино спроведување. Потсвесното сваќање може да биде толку силно што ќете запре во тоа спроведување. Но, затоа, постои начин со дисциплинирано и повторливо убедување во потсвеста да се меморира тоа убедување. Па така, колку почесто свесно би се убедувал, во потсвеста ке се меморира тоа убедување и ќе зазима се поголем простор што самата потсвест ќе ги потисне оние убедувања што се непродуктивни и што те кочат во одлуката.
Верување или програмирање.
Секое верување се наоѓа во потсвеста. И е голем фактор за она што си како личност и што го правиш за да бидеш она што си. Затоа секое верување треба да се преиспита свесно дали му е местото таму кај што е. Затоа кога почувствуваш кога исплива некое верување а нема некоја повисока цел одстрани го со учење ново верување кое би го заменило старото некорисно и можеби дури и штетно.
Свесниот дел од умот, кога не би бил поврзан со ниедна нишка од потсвеста што испливува во свеста, е многу чист и спокоен. Или да речеме, кога свесно би ги одбивал мислите или секое меурче што испарува од потсвеста, свеста е совршена!! Кога свеста одредено време е одделена од тие меурчиња што се јавуваа на основа на дневни случувања или поодамна, се одстрануваат емоциите било добри или лоши, па свеста растеретена од нив, ке ги филтрира само доблестите. На тој начин, всушност, се чисти умот од несакани мисли. Или, да речеме, наместо една мисла, кога исплива во свеста па пак ја меморираме во потсвеста, со одбивањето на таа мисла да исплива ја намалуваме нејзината моќ. И доколку пак исплива и пак ја одбиеме уште повеке се намалува нејзината моќ. Се додека не стане толку слаба што веќе нема да има сила да се појавува и не биде пратена во заборав . Затоа се практикува медитацијата и тоа е нејзината основна цел. Чистење и филтрирање на мислите а исто така и растеретување на умот својата моќ да ја насочи во вистински правец што би резултирал со напредок наместо да ствара шум или фонија како недобро поставен и подесен караоке систем . Запомнете вие не сте тие што мислите тоа е вашиот ум. а тој е средтство што ви служи за размислување. Ако направите грешка таа не е ваша туку на вашиот ум. Најголемата доблест на умот е тоа што може да учи затоа негувајте ја најмногу :)
 

maricka

...
Член од
2 ноември 2009
Мислења
175
Поени од реакции
486
Како е можно човек да биде среќен ако: ја изгубил работата, му е нарушен угледот, во исто време пред прекин се соочува и долгогодишната љубовна врска со човек што значел се во животот. И сите овие работи да му се случуваат во иста недела.
Како може да се преброди тој период, и да се гледа напред, да се надева на поарно? - кога ете се што имало смисла го изгубил..
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Како е можно човек да биде среќен ако: ја изгубил работата, му е нарушен угледот, во исто време пред прекин се соочува и долгогодишната љубовна врска со човек што значел се во животот. И сите овие работи да му се случуваат во иста недела.
Како може да се преброди тој период, и да се гледа напред, да се надева на поарно? - кога ете се што имало смисла го изгубил..
Ќе ни кажеш за некоја недела :)
 
Член од
17 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
18
Како е можно човек да биде среќен ако: ја изгубил работата, му е нарушен угледот, во исто време пред прекин се соочува и долгогодишната љубовна врска со човек што значел се во животот. И сите овие работи да му се случуваат во иста недела.
Како може да се преброди тој период, и да се гледа напред, да се надева на поарно? - кога ете се што имало смисла го изгубил..
Смислaтa нa живoтoт требa дa јa бaрaме oдвнaтре. Требa дa извирa oд душaтa. Се штo би требaлo дa имa смислa требa дa биде вo сaмите нaс. Акo срекaтa јa бaрaме вo нaдвoрешниoт свет тaa ќе биде привременa. Акo oчекувaме дa дoјде oд нaдвoр, тaa ке дoјде. Амa ние пaк ќе јa oчекувaме. тoa ке стaне сoстoјбa нa умoт дa исчекувa се пoвеќе среќни мoменти иaкo веќе имaме дoвoлнo среќa. Еден чoвек си мисли декa ќе биде среќен кoгa ќе стaне бoгaт. Нo кoгa ќе стaне бoгaт ке мисли се уште декa среќaтa е некaде вo иднинaтa. Ке биде вo исчекувaње. Зaтoa штo тaкa е нaучен. Или друг чoвек ке мисли декa ке биде среќен кoгa ќе нaјде срoднa душa. А кoгa ке се случи тoa ќе биде среќен се дoдекa не стивнaт емoциите. Кoгa ќе стивнaт емoциите ќе биде пaк прaзен и ќе бaрa нoвa среќa. Среќaтa е вo мoментoт сегa и не е пoврзaнa сo никaквa екстaтичнa сoстoјбa. Тaa е нештo вo штo требa дa се убедиме сaми. Акo се чувствувaме несреќни и живoтoт не се движи вo прaвец вo кoј сaкaме, предaдете се нa мислите некa не oкупирaaт целoснo
Нo немoјте дa oсудувaте. бидете свесни декa се тукa нo немoјте дa и дaвaте никaквo име. oд тoa тие се хрaнaт и дoбивaaт се пoгoллемa фoрмa. Предaдете се нa мислите и не и дaвaјте знaчење тие ке пoчнaт дa јa губaт свoјaтa силa и ќе пoчнaт дa венеaт се дoдекa не бидaт зaбoрaвени. Inspiriran od power of now od Ekhart tolle :)
 
G

garthok

Гостин
Како е можно човек да биде среќен ако: ја изгубил работата, му е нарушен угледот, во исто време пред прекин се соочува и долгогодишната љубовна врска со човек што значел се во животот. И сите овие работи да му се случуваат во иста недела.
Како може да се преброди тој период, и да се гледа напред, да се надева на поарно? - кога ете се што имало смисла го изгубил..
 
Член од
17 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
18
Nasata potsvest e mnogu poveke od ona sto nie sme svesni za nea. Se sto sme doziveale sme slusnale ili sme pomislile e zapisano vo nasata glava ili potsvesniot del od umot. Sekoja svesna misla, slucka, nastan, nesto sto sme slusnale se zapisuva vo potsvesta.
Da pocneme od pocetok. Znaci embrionot uste koga vo matkata ke se razvie dovolno, nekade 7-mi ili 8-mi mesec (ne znam tocno koga :)), ima oformen mozok i setila. Toa dete vsusnost ima prazen hard disk, spremen da apsorbira podatoci. Megutoa, isto kako koga kupuvame kompjuter bez instaliran operativen sistem, toa dete, nema nikakvo poznavanje na zborovite. vsusnost nema operativen sistem seuste vgradeno vo negovata glava. Pa zatoa sekoj zbor sto ke go slusne se memorira vo negovoto glavce. Iako nemaat znacenje zborovite, tie imaat svoja forma i kako takvi se memoriraat vo negovata memorija. Od togas pocnuva programiranjeto na sekoj od nas :) .
Zosto ova ne ne ucele vo skolo? Kolku sme znaci site vo zabluda!! ..
Spored toa nasite roditeli, ne deka sakale da ni nastetat, tuku ne znaele ednostavno, deka sekoja misla kazana vo tie prvi godini ke ni gi oformat nasite dlaboki potsvesni programi. Koga ke se rodi malo dete, negovata majka, zbuneta, ne znaejki kako da go smiri od placenje, ke mu rece - ne trebase da se rodis me izmacuvas!
Ili malo dete, ke napravi nekoj problem, i ke mu kazat -mnogu si los! Ili - ne slusas! I toa ke ja prifati taa misla a bidejki, nema druga percepcija vo negovata glava, za da se sprotivstavi na takvata sugestija ke ja prifati onakva kakva sto e. Isto taka nekoe dete vo uciliste ima slabo poznavanje za nekoj predmet pa ucitelot ke go osudi deka nema da napreduva nikogas vo toa pole. Deteto ke pocne da mu veruva a i zosto da ne mu veruva koga i samoto gleda deka e taka. No! Vsusnost ne e! Samo se uste ne steknalo vestini. Ne e porazlicno od drugite deca ednostavno treba da nauci.
Znaci se ova vsusnost e hipnotiziranje. Da. Roditelite si gi hipnotiziraat svoite deca nesvesno. Ne samo tie. Drugarite, ucitelite pa duri i samite sebe se hipnotizirame. Toa se slucuva sekojdnevno. Malite deca se poveke podlozni na hipnoza. I so tek na godinite se pomalku i poretko sme podlozni. No sepak sme. Zatoa sto nasiot mozok pribira informacii duri i vo nasata dlaboka starost. Bidejki nasiot mozok e edno vistinsko remek delo na prirodata. Morame da go pocituvame i da go hranime so vistinski vrednosti.
No! Sto da pravime koga veke se slucilo!
Ete sme isfrlile mnogu zabludi od nasata glava. Mnogu raboti sme naucile deka bile pogresni no sto da pravime so onie koi ostanale vo nasata dlaboka potsvest kako vo slucajot koga majkata mu se isturi na bebeto deka ne trebalo da se rodi samo zaradi nejzinoto neznaenje. A i samite ne sme svesni deka tie sugestii se zapisani vo nas uste od pocetokot. No deluvaat na nas, na naseto zdravje na nasata celokupna slika za samite nas. Postoi resenie!!
Sepak, posle site nasi programi memorirani vo nasata glava, postoi edna osnovna. Koja nikoj ne ni ja kazal, nikoj ne ne naucil na nea. A toa e zelbata za zivot. Sepak taa ne vodi napred da se borime. Da barame nacin . Da barame uste eden zdiv. I iako nasata potsvest bila naucena niz godinite na losi misli i naviki. Nie kopneeme za zivot. I se trudime da uspeeme. Za da gi otstranime tie virusi od nasata potsvest, moze so pomos na meditacija da se postigne sostojba koga ke se iscistime od site misli i vo taa cista svesna sostojba da si prostime na sebesi najprvo a potoa i na se okolu nas za neznaenjeto i nesvesnite postapki na site koj gi upatile kon nas. So prostuvanjeto vsusnost treba de se predademe na ona sto sme i da ne se osuduvame samite i drugite za nasite nedostatoci i problemi. Zosto e potrebno ova?
Koga iskreno ke prostime na site nedostatoci i greski nie veke ke napravime programa da gi oslobodime tie osuduvanja od nasata potsvest. I koga nekade na granicata megu svesnosta i potvesnosta koga nekoja emocija ke se pojavi a ne znaeme zosto e tamu ednostavno potsetete se deka se e prosteno od vasa strana. Taa e tamu zatoa sto potsvesta analizira i bara odgovor i ve izmacuva povrzuva emocii a vie ne ste svesni samo cuvstvuvate anksioznost i depresija ili druga emocionalna nestabilnost. Prostete iskreno. Ubedete se deka minatoto e nemenlivo i oslobodete se od omrazata i osuduvanjeto kon se i sesto taa vi ja crpi energijata. Nikoj ne e kriv zatoa sto nesto ne znael ili napravil nesvesno. Ednostavno, treba da se ubedite deka mozete da pomognete da se zapre toa osuduvanje i omraza najprvo vo svojata glava a potoa i kon drugite zatoa sto ne znaat ne se svesni. Mozebi nema da se sluci odednas se da zaboravite no prostuvajte sekogas koga ke pocuvstvuvate deka nesto osuduvate. Prostuvsjte sekogas i bidete blagodarni. Koga se ke prostite i ke se oslobodite od mislite sto osuduvaat i sto ragaat omraza ke napravite mesto za drugi misli sto ragaat ljubov napredok i harmonija vo vasata potsvest. I zivotot ke trgne kon novi predizvici. I jas ne znaev dodeka ne pobarav odgovor i najdov. mozete i vie :) (inspiriran od -The power of now od Ekhart Tolle i -Answer Cancer od Stephen c. Parkhill)
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Како е можно човек да биде среќен ако: ја изгубил работата, му е нарушен угледот, во исто време пред прекин се соочува и долгогодишната љубовна врска со човек што значел се во животот. И сите овие работи да му се случуваат во иста недела.
Како може да се преброди тој период, и да се гледа напред, да се надева на поарно? - кога ете се што имало смисла го изгубил..
Од искуство можам да кажам постојат такви периоди во животот кога се случуваат одеднаш работите и има човек чувство како да се тркала во бездна. Но тоа само природата ги расчистува работите кои не ни се потребни за да направи место за нови подобри луѓе во нашиот живот, нова подобра работа и да научиме по некоја животна лекција.Диши длабоко и движи се напред. Секогаш космосот има добри планови за секој поединец но не ги разбираме. Од оваа дистанца кога гледам многу јасен ми е тој период во кој одеднаш изгубив се што имало тогаш смисла. Знај секогаш после дожд оди сонце, после ден оди ноќ, после тага среќа. Со среќа и само напред.Па пиши дали е така.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
...Spored toa nasite roditeli, ne deka sakale da ni nastetat, tuku ne znaele ednostavno, deka sekoja misla kazana vo tie prvi godini ke ni gi oformat nasite dlaboki potsvesni programi. ...
Во потполност се согласувам со целиот пост и особено со цитираниов дел. Е ова е суровата вистина. Се започнува од таму. Ретко кој е свесен дека и еден непромислен збор или постапка во раното детство може да го определи целиот понатамошен тек на животот на еден човек. Тешка е битката за елиминација на тие "правила" запишани во потсвеста кои ни го диктираат животот.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.344
Во последно време се ми оди супер на секое поле во животот , а ме тепа некоја параноја дека ќе се деси нешто лошо. Му се има случувано на некој ова? Што би можело да биде причината?
 
Член од
1 октомври 2013
Мислења
759
Поени од реакции
336
Во последно време се ми оди супер на секое поле во животот , а ме тепа некоја параноја дека ќе се деси нешто лошо. Му се има случувано на некој ова? Што би можело да биде причината?
Причината ти е брат што уште пред да почнеш некоја работа го очекуваш најлошиот резултат мисли позитивно на сите работи колку и да е страшно ќе помине :)
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Се прашувам понекогаш, што е со нишкањето, некој луѓе кога се под голем стрес чекаат некаде и се нишкаат напред назад, и во некој болести имам забележано
Што е финтата со нишкањето?
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.368
Поени од реакции
3.121
Во последно време се ми оди супер на секое поле во животот , а ме тепа некоја параноја дека ќе се деси нешто лошо. Му се има случувано на некој ова? Што би можело да биде причината?
Истото и мене.. Не сме учени на тоа. Јинг и јанг. Во секое добро има малку лошо.
 
Член од
21 јуни 2011
Мислења
93
Поени од реакции
170
Се прашувам понекогаш, што е со нишкањето, некој луѓе кога се под голем стрес чекаат некаде и се нишкаат напред назад, и во некој болести имам забележано
Што е финтата со нишкањето?
Нишкањето е интересна работа, јас лично ја гледам на следниов начин: човек кој што е наполно свесен кај се наоѓа, не знае што се случува во моментот или пак му е непријатно, го користи нишкањето како виа. Сакам да кажам дека едноставно не е психички присутен во просторот.[DOUBLEPOST=1429809461][/DOUBLEPOST]
Истото и мене.. Не сме учени на тоа. Јинг и јанг. Во секое добро има малку лошо.
Нормално е во секоја работа да има подеми и падови, но најважното нешто за да знаеш дека се наоѓаш во нормална состојба е да има благ пораст, односно кога работата ќе ја видиш целокупно да имаш подобрување. Во ситуации кога нештата одат како подмачкани и наеднаш нешто чкрипи, ќе најдеш што е тоа нешто, ќе го отстраниш и ќе се осигураш дека повторно нема да се повтори. Исто така ќе откриеш што довело до тоа ти да се чуствуваш среќен и се да ти оди како подмачкано и ќе продолжиш да го правиш тоа. ;)
Мислите дека нешто ќе тргне на лошо се само мисли, ти мораш претходно да преземеш акција било да се работи за подобрување или за влошување на состојбата. Но, ако одиш со мисла дека сега мора да се случи нешто лошо, зошто предолго се чуствував добро, твојот ум е фокусиран дека мора да се направи грешка и работата да тргне на лошо и тоа ќе се случи, затоа што ти потсвесно се бориш за тоа.
Секако дека сите ние имаме стравови од неуспех и колку да си добар, имаш мала доза на резервираност дека можеби ќе се случи нешто лошо, но тие мисли не треба да ни преовладуваат. Водечката сила треба да е дека ти ќе напредуваш и ќе бидеш добро, и на крајот навистина ќе е така. :)
 
Последно уредено:

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Еден умен човек велеше: Кога и да ти оди се како подмачкано стави си едно камче во чевелот да те глочка, да ти смета. Само колку да ти држи рамнотежа во животот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom