Процедура за отворање на веб сајт

Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Никако не започнувај со фирми и други правни форми на функционирање. Ама никако!

Прво направи анализа на пазарот - ама вистинска, во која „јас сакам ... “ и „јас мислам ... “ ќе бидат прашања а не одговори за успех.
Развој на сајтот - можеш да го хостираш било каде во моментот на изработка па и во првата фаза на презентација. Сепак ќе помине извесен период во развој во кое време нема зошто да плаќаш скап хостинг
Активирање на сајтот - миграција на појак хост, а презентацијата и натаму ја правиш под измислена фирма или лично ти како физичко лице.
Има потенцијален прилив? Барај пријатели кои ќе фактурираат, барај фирми кои кај нас функционираат од препродавање на рекламен простор ... сеуште не регистрирај фирма.
На повидок е стабилен прилив? Регистрирај фирма - една недела работа, цел живот обврски. Во овој момент веќе ќе се имаш изгорено 5-6 пати, работите ќе ти бидат појасни и ќе знаеш дали воопто сакаш да се бафташ со фирми.

Накратко, ако имаш добра идеја ќе се продадеш без проблем, само полека. Ако идејата па и реализацијата се лоши џабе ти е и фирма и хостинг и се друго. За жал 99% шанси се на страна на втората варијанта, односно против тебе.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Никако не започнувај со фирми и други правни форми на функционирање. Ама никако!

Прво направи анализа на пазарот - ама вистинска, во која „јас сакам ... “ и „јас мислам ... “ ќе бидат прашања а не одговори за успех.
Развој на сајтот - можеш да го хостираш било каде во моментот на изработка па и во првата фаза на презентација. Сепак ќе помине извесен период во развој во кое време нема зошто да плаќаш скап хостинг
Активирање на сајтот - миграција на појак хост, а презентацијата и натаму ја правиш под измислена фирма или лично ти како физичко лице.
Има потенцијален прилив? Барај пријатели кои ќе фактурираат, барај фирми кои кај нас функционираат од препродавање на рекламен простор ... сеуште не регистрирај фирма.
На повидок е стабилен прилив? Регистрирај фирма - една недела работа, цел живот обврски. Во овој момент веќе ќе се имаш изгорено 5-6 пати, работите ќе ти бидат појасни и ќе знаеш дали воопто сакаш да се бафташ со фирми.

Накратко, ако имаш добра идеја ќе се продадеш без проблем, само полека. Ако идејата па и реализацијата се лоши џабе ти е и фирма и хостинг и се друго. За жал 99% шанси се на страна на втората варијанта, односно против тебе.
Водејќи се од спопственото искуство апсолутно се сложувам. Браво за постот, џам.
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
86
Поени од реакции
19
Никако не започнувај со фирми и други правни форми на функционирање. Ама никако!

Прво направи анализа на пазарот - ама вистинска, во која „јас сакам ... “ и „јас мислам ... “ ќе бидат прашања а не одговори за успех.
Развој на сајтот - можеш да го хостираш било каде во моментот на изработка па и во првата фаза на презентација. Сепак ќе помине извесен период во развој во кое време нема зошто да плаќаш скап хостинг
Активирање на сајтот - миграција на појак хост, а презентацијата и натаму ја правиш под измислена фирма или лично ти како физичко лице.
Има потенцијален прилив? Барај пријатели кои ќе фактурираат, барај фирми кои кај нас функционираат од препродавање на рекламен простор ... сеуште не регистрирај фирма.
На повидок е стабилен прилив? Регистрирај фирма - една недела работа, цел живот обврски. Во овој момент веќе ќе се имаш изгорено 5-6 пати, работите ќе ти бидат појасни и ќе знаеш дали воопто сакаш да се бафташ со фирми.

Накратко, ако имаш добра идеја ќе се продадеш без проблем, само полека. Ако идејата па и реализацијата се лоши џабе ти е и фирма и хостинг и се друго. За жал 99% шанси се на страна на втората варијанта, односно против тебе.
Одлично, благодарам за советот. А што препорачуваш околу хостингот? Ова исто и за artweb се однесува. Прочитав мислења од другите членови, но ме интересира и вашето :)
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Одлично, благодарам за советот. А што препорачуваш околу хостингот? Ова исто и за artweb се однесува. Прочитав мислења од другите членови, но ме интересира и вашето :)
За почеток, земи некој поевтин shared хостинг ама не од кој било препродавач. Повеќето препородавачи продаваат хостинг од сервери лоцирани во САД по ниски цени, но џабе ниска цена кога поради географската одалеченост имаат големо време на одзив (над 150 ms) што влијае на брзината и стабилноста. Јас како проверени би ти ги препорачал ухост, максхост и eхост, преородаваат од сервери лоцирани во европа, одзивот е помеѓу 40-60 ms што е солидно брзо. Исто така можеш да купиш и од препродавачи од европски држави, поевтини се од нашиве, одзивот е тука накаде како хостингот од македоснкиве пепродавачи, но имаат лоша техничка подршка и преомогу хостирани сајтови со што го оптоварува и успорува серверот (зборам за shared хостинг), јас сум имал лошо искуство со препородавали од ЕУ. Понатака ако ти тргне работата на арно да почнеш да заработуваш би било добро да купиш VPS или dedicated од макдоски компании со сервери лоцирани у МКД (оне, тхоме, неотел итн), тоа би било идеално решение ако сајтот е наменет за македонска публика. Само тој тип на хостинг е значително поскап, ама тогаш ќе имаш пари, тоа нема да ти биде проблем ;).
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
40
Поени од реакции
4
Сакам да прашам, доколку отворам сајт, а сакам да заработувам од него, дали може тоа да оди преку невладина организација? И уште нешто, без разлика дали сајтот ќе го терам како физичко, правно или невладина, дали треба негде да се пријави како на пр. во Агенција за медиуми , нешто така прочитав, ако некој ја знае докрај процедурата за ова, го молам да пише...
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Сакам да прашам, доколку отворам сајт, а сакам да заработувам од него, дали може тоа да оди преку невладина организација? И уште нешто, без разлика дали сајтот ќе го терам како физичко, правно или невладина, дали треба негде да се пријави како на пр. во Агенција за медиуми , нешто така прочитав, ако некој ја знае докрај процедурата за ова, го молам да пише...
Може да оди и преку организација, бидејќи голем дел од компаниите избегнуваат работење со физичко лице. А за дали треба да се пријавува како медиум, нека каже некој што ги познава законите. Ако не се лажам, пред скоро време донесуваа некои закони околу тоа.
 
Член од
20 август 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да прашам нешто. Дали треба фирма кога пријавуваш веб страна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom