Јеховини сведоци

Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
И ете како што беше предвидено штом ќе ги соочиш Јеховини сведоци со вистината , со факти ,документи, слики, докази, ќе ги снема. Ги нема ни @Anicka555 @Andrejrulz да одговорат на постовите. Причината за тоа е едноставна. Не беа програмирани да одговорат на вакви докази. А тоа е само врвот од сантата. Им се помеша програмата дадена од нивната свезнајна и света организација, па се збунија....error error ...unknown input... еве ќе ги прозвијам уште еднаш да одговорат и да си ја одбранат религијата на најновиот скандал во кој е вмешан најстариот член од водечко тело Герит Лош. Инаку нивната организација изгуби судски случај вреден 13.5 милиони долари заради прикривање на педофилија. Повеќе во видеото.

За првото видео направив превод на македонски од причина што тој човекот Џон Седар многу подобро од мене објаснува и ги разбира овие работи.
Очигледно тебе единствена цел ти е да го оцрниш името на ЈС!
Видеава што си ги ставил... нема потреба да ги гледам. Ја имам прочитано оргиналната пресуда од судот. Мислиш не знам? На дечкото, кој патем веќе 20-тина и повеќе години не е ЈС, после 30 години односно во 2012 му текнува дека сака да тужи за тоа што му било направено. Целата негова изјава е изразена ’отприлика’. „Отприлика 1983 или 1984 година се случи тоа“, „отрпилика 1985 или 1986 се случи ова“. Ма немој. Не е важно, да не испадне дека сакам да кажам дека не се случило тоа. Се случило. Можеби. Не сум бил родел тогаш. Но размисли вака, дали има резон, на темел на случувањето на една група луѓе што се вклучени во некој скандал, да обвиниш народ од преку 8 милиони?
*За болдот. Зошто јас би ја бранел религијата, кога тука станува збор за индивидуална ситуација во која се вмешани група луѓе што се бројат на прсти? Религијата како религија крајно го осудува тој чин. Дури издала и статии за тоа како да се заштитиме од сексуално вознемирување. (линк1, линк2)

Ајде да не речеш дека ги игнорирам сега и коментарите од погоре. Ти гарантирам со главава дека на ниту една сала од ЈС нема да најдеш никаквно национално знаме. Зборувај што сакаш, какви сакаш слики поставувај, јас сум безкомпромисно сигурен дека ниту една сала нема да има национален симбол.

П.С. Јас имам живот во којшто само мал дел од денот посветувам на интернет, форуми итн. Не сум должен да пребарувам теми само за да проверам дали некој напишал некој пост којшто се однесувал на мене. Доколку не ме тагнеш, јас нема да ти вратам!

Поздрав!:)
 
K

Kiko

Гостин
Очигледно тебе единствена цел ти е да го оцрниш името на ЈС!
Видеава што си ги ставил... нема потреба да ги гледам. Ја имам прочитано оргиналната пресуда од судот. Мислиш не знам? На дечкото, кој патем веќе 20-тина и повеќе години не е ЈС, после 30 години односно во 2012 му текнува дека сака да тужи за тоа што му било направено. Целата негова изјава е изразена ’отприлика’. „Отприлика 1983 или 1984 година се случи тоа“, „отрпилика 1985 или 1986 се случи ова“. Ма немој. Не е важно, да не испадне дека сакам да кажам дека не се случило тоа. Се случило. Можеби. Не сум бил родел тогаш. Но размисли вака, дали има резон, на темел на случувањето на една група луѓе што се вклучени во некој скандал, да обвиниш народ од преку 8 милиони?
*За болдот. Зошто јас би ја бранел религијата, кога тука станува збор за индивидуална ситуација во која се вмешани група луѓе што се бројат на прсти? Религијата како религија крајно го осудува тој чин. Дури издала и статии за тоа како да се заштитиме од сексуално вознемирување. (линк1, линк2)

Ајде да не речеш дека ги игнорирам сега и коментарите од погоре. Ти гарантирам со главава дека на ниту една сала од ЈС нема да најдеш никаквно национално знаме. Зборувај што сакаш, какви сакаш слики поставувај, јас сум безкомпромисно сигурен дека ниту една сала нема да има национален симбол.

П.С. Јас имам живот во којшто само мал дел од денот посветувам на интернет, форуми итн. Не сум должен да пребарувам теми само за да проверам дали некој напишал некој пост којшто се однесувал на мене. Доколку не ме тагнеш, јас нема да ти вратам!
Поздрав!:)
Да ти кажам андрејчо од сите ЈС што ги знам само ти им го обелуваш образот. Другите до сега да беа ќе избегаа ко попарени :D....
Андречо многу ми е жал за твојот начин на размислување. Имаше причина што ги постирав видеата. Требаше да ги гледаш.
Прво, го правиш истото што WT го прави те ја обвинуваш жртвата наместо извршителот. Тоа се слушило 1986 кога тој имал 6 години. Да тужи? Тоа сакаш од дете на 6 години???? Жртвите на злоставување не се свесни за тоа до покасно во животот понекогаш до 40 и повеќе години и какви лоши последици има за нив. О андреј детето го направило тоа што било поучено од вас да го направи и пријавило на старешините кои се на позиција на доверба во вашата религија. И наместо да го заштитат му се заканиле нему и неговите родители дека ќе биде екскомунициран. Го натерале да мисли дека е тој сам крив за тоа и наместо да го пријават случајот во полиција тие ја заташкале работата што понатака водело да ГОНЗАЛО КАПМОС силува уште 20 +деца по собранијата каде што одел. И повторно во ниту еден случај не е пријавено ниту едно дете не е заштитено. Џабе издавате литература. Битно е како ја употребувате литературата. Андреј зошто не кажеш што имате напишано како да се постапи во ситуација кога ќе биде откриено во книгата "organized". Требало да има најмалку 2 сведоци на случајот на злоставување???
Кој педофил ќе земе некој да го гледа додека врши злоставување??? WTF??? Не е ни чудо што американските судови ја казнуваат WT со цел да биде сменето ова правило. Ама ваш висок член на судот има изјавено "Ова никогаш нема да го смениме"

Извештај од случајот.

Епа на здравје новите 13.5 милиони кои не WT туку Јеховините сведоци ќе треба да ја платат, покрај 28 милиони во Кандис Конти случајот. Во тек се 20 други случаи еј. Имате системски проблем со педофилија повеќе отколку католичка црква.
Интевју со адвокатот на детето!

Него друго сакав да потенцирам.
Што има изјавено Герит Лош кога беше повикан да сведочи. Во документот кој е објавен во некоку точки има изјавено некои работи како ти како ЈС треба да се подзамислиш.


имено 9 точка дека WT нема никаков ниту имала некаков авторитет врз него.
Пример ти да речеш вака . Јас верувам во библијата јас сум јеховин сведока ама WT нема никаков авторитет врз мене. Што ќе се случи со тебе?
Претпоставувам ќе те подберат малку. Или малку повеќе. Ако утре од тебе се бара да сведочиш на суд имаш прво библиска(марко 13:9 (Мт. 24:9-14; Лк. 21:12-19) 9 Исус продолжи: „Внимавајте на себе! Ќе ве тужат на судови и ќе ве тепаат во храмовите. Поради вашата вера во Мене, ќе ве изведуваат пред управници и пред владетели. Но тоа ќе биде за да им се посведочи и ним.) , a и општествена обврска да излезеш во одбрана на својата религија. Понекогаш од тебе ќе се бара дури и во најтешки случаи да го направиш вистинското и да дадеш сведоштво, па дури и како треба да бидеш тепан , исмеван, малтретиран, па дури и убиен, (читај малави кога од ЈС таму се бараше до смрт да бидат силувани и тепани и масакрирани и да не ја компромитираат својата вера заради тоа што законски се бараше да имаат партиска книшка), а кога станува збор за некој од највискоките рангови на ЈС , кукавички да не излези да сведочи па уште да каже дека дефакто тој нема никаква одговорност кон организацјата која тој сам ја предводи притоа со таа постапка да го навреди судот и да ги остави ЈС на милост и немилост да плаќаат страшни казни додека тој се покри и притоа ги прекрши самите принципи кои тој ги постави. Ми е жал што не можеш да видиш дека едни правила важат за тебе а други за него.

Сликите од халите на кралството се автентични. Превземени се од про-ЈС сајт кој исто така се прашува зошто WT не ја плати казната од 200 долари и да нема знамиња по халите.
Џабе гарантираш со глава доказите зборуваат сами за себе. Се работи за закон во Чиле кој обврзува поставување на знамиња неколку дена или тоа или казна од 200 долари. Очигледно некои хали не сите во Чиле одбрале да постават знамиња наместо да ја платат казната. Според тој сајт ова се случува веќе неколку години.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 ноември 2014
Мислења
40
Поени од реакции
10
Sekoja nedela udiram na niv pred zeleznicka ili na plostad,ednas eden stranec od svajcarija mi prijde znam deka e nelegalno no ete prodolzuvaat so takov pristap.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
@Andrejrulz @Anicka555 Не знам колку си запознаен дека WT го купи следниов луксузен ресорт?
Прашањето ми е за што ќе го користат ЈС оваа скромна недвижнина од 57 милиони долари?
Дали знам? Да, знам... прочитав пред некој саат.
Зошто? Ја праша погрешната личност. Не знам.
Само знам дека местото е блиску до Warwick, каде што моментално се гради новото главно седиште на ЈС, кое моментално е во Brooklyn. И верувам дека е купено со добра причина.
П.С. Пред некое време, 8 згради од комплексот во Бруклин беа продадени за повеќе од 300 мил. $. Дали тоа значи дека не беа скромни? Не. Тоа значи дека само беа на добра локација, изградени со цел да траат... и што е најважно, беа редовно одржувани, и во поглед на секојдневна хигиена, и во поглед на поправки. Таквата грижа се дожли на фактот дека луѓето што живеат и работат таму се држат за високи морални мерила и мерила за хигиена, кои се дадени од Бог во Библијата.
 
K

Kiko

Гостин
Дали знам? Да, знам... прочитав пред некој саат.
Зошто? Ја праша погрешната личност. Не знам.
Само знам дека местото е блиску до Warwick, каде што моментално се гради новото главно седиште на ЈС, кое моментално е во Brooklyn. И верувам дека е купено со добра причина.
П.С. Пред некое време, 8 згради од комплексот во Бруклин беа продадени за повеќе од 300 мил. $. Дали тоа значи дека не беа скромни? Не. Тоа значи дека само беа на добра локација, изградени со цел да траат... и што е најважно, беа редовно одржувани, и во поглед на секојдневна хигиена, и во поглед на поправки. Таквата грижа се дожли на фактот дека луѓето што живеат и работат таму се држат за високи морални мерила и мерила за хигиена, кои се дадени од Бог во Библијата.
И јас мислам дека е за " добра причина" само не знам што ти мислиш под истиот поим.
Практичната вредност на лусузни апартмани за религиозни активности е чудна освен ако под добра причина е главните од кај вас да живеат во луксузни апартмани со базени и вежбални додека вие се давите во сиромаштија и плаќате за нивниот лусузен живот. @Andrejrulz ти никогаш нема му служиш на Бог во нив пошто си обичен член. За истите пари сигурно можеле да купат земјиште да изградат скромни живеалишта кој ќе чинат 10 пати поевтино и имаат практична дејност согласно тоа што изјавувате дека сте скромни и свети. Или пак за некое чудо можеби ќе организираа некаква добротворна манифестација за помагање на сиромашните , или пак ќе отвореа некаква народна кујна.... море 100 народни кујни и така ќе си го заслужеа статусот на неплаќање на даноци(не дека ја сакам православната религија ама барем за една народна кујна знам). Или пак барем да им помогнеа на некои ЈС кој во катастрофи го изгубиле својот дом. Барем за своите да се грижевте . Ама не добра причина за вас е да купувате првокласен луксузен имот за да главните ви живеат како цареви на грбот на индоктринирани искрени луѓе кои мислат дека му служат на бог уствари се робови во култ и го давват своето време и пари....море од она што го чуув викендов од човек кој до пред една недела редовно ги посетувал состаноците, и своите души на организацијата која парира како религија а уствари е една добра осмислена пирамидална шема.

Нема оправдување за купување на луксузен имот.

Лука 9:58. Исус му рече: „Лисиците имаат легла и птиците небески – гнезда, а Синот Човечки нема каде глава да засолни.”

Ама ова не е прв пат да направите ваков скам.

Бет Сарим е првиот. Во екот на најголемата депресија што светот ја видел Ратефорд уживал во својата вила.
додека неговите поданици го давале последното за организацијата. Имено Ратерфорд од никаде измисли дека ќе воскреснат авраам јаков и јосив и во 1925 требало да седнат и да владеат. И за тоа им требало палата(зоруваме за добра причина). И нормално кога тоа не се случило дошло ново светло:pos::tapp: :facepalm:и оп Ратерфорд се вселил и примал чести гости од Канада кои му шверцувале алхохол ( пошто бил пијаничиште веројатно така ги добивал откровенијата и исто така имал две малди секретарки кои го придриужувале на патувања на кои не ја носел неговата жена)


Ратерфорд со неговио V12 кадилак

Раефорд и буре алхохол за време на прохибициата


Ратерфорд труп пијан во Бет Сарим испраќа чудни знаци на тоа камерманката. :pivo2:
 
K

Kiko

Гостин
@Andrejrulz

Кој е овај tight pants Тони Морис третиот што си игра мајтап цел интернет со него?
Овај ли е во водечко тело? Леле мајко! :pos::pos::pos::pos:
 
K

Kiko

Гостин
Видеава што си ги ставил... нема потреба да ги гледам. Ја имам прочитано оргиналната пресуда од судот. Мислиш не знам?
Многу ми се досадни епизодите од tv.jw.org да ги гледам ама од постовиве кои ги гледам по социјалниве мрежи читам дека член на водечко тело изјавил дека извештаите за педофилија и судските случаи во врска со тоа не се ништо друго од лаги наменети да ја извалкаат организацијата и да ги одвлечат луќето од нив.

Некој тука лаже или тој или ти бидејќи сам призна дека знаеш барем за два случаи.

Ако ова не ти раздрма малку да видиш како ве лажат не знам што.

До вчера мислев дека и водачите се заблудени и индокринирани како и вас. После ова сум сигурен дека тие се свесни дека сето тоа е само измама и добро си ја играат својата улога.

Не ми се верува дека така некој може да се смешка и блатанто да лаже и негира. Тешко вас со такви луѓе кои ги земате за пример.

Се надевам дека ќе најдете умствени сили да разделите факт од фикција, вистина од лага и дека ќе се разбудите пред да ги дадете своите животи на ваква организација која откако ќе ве употреби ќе ве фрли како тоалетна хартија.

[DOUBLEPOST=1424949217][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено од модератор:
K

Kiko

Гостин
@Andrejrulz @Anicka555 Ако забележите добро во бројките од 2015 ќе видите дека имате пораст од само 18 560 нови членови или 1,5% од лани(иако мислам дека и овие бројки ви се надувани зашто како членови ги сметате и деца над 10 години а и помали.) 260,273 крштевања. 241 673 фалат во статистиките. Констатирам дека ова е најмалиот пораст од 1975 година за кога го најавите армагедон а не дојде. Велам интернетот си го прави своето. Порастот што го имате е во земји со слаб или никаков пристап на интернет. Најчесто афрички земји. Во западниот свет(од каде што доаѓаат парите) имате негативен прираст. Одтука не е чудно што сте имотот ви е распрадажба.

Некои други статистики. во 2010 -118 ограноци во светот 2015 -89 ограноци тоа е намалување за 25%

Предвидувам дека во наредните 30 години сериозно ќе се намали влијанието на организацијата врз членовите заради немање финансиски и човечки ресурси. Ова ќе продолжи со ставање на Јеховините сведоци како импотетна религија во изумирање(на крај накраиштата и денес постојат раселити односно библиски студенти ама кој ги ферма или знае). Бидејчи младите од организацијата ќе си одат , а че останат само старите тешко индоктринирани кои го потрошиле животот на пирамидална шема кои ќе немаат друго место или идеологихја да појдат. Ќе немаат ниту пензии ниту заштита од државата затоа што нели таа била сатанска и требало додека се млади без пари да го волонтираат својот живот на организацијата која откако ќе станат непотребни ќе им ги удри клоците и ќе ги остави на улица како што беше случај пред неколку месеци 18000 ЈС што работеле по бетелите и цпецијалните пионери беа оставени на улица , од нив во поодминати години, че ги снајде истата судбина. Затоа драги мои форум пријатели. Отворете си ги очите најтопло ви препорачувам пред да е доцна млади сте имате многу шанси во животот кои одминуваат со секој поминат ден со секое одење на врата и собир и со секое стоење на улица со списанија за патетичен обид да се привлече нов во религијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom