Општи вело муабети, прашања, совети

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Страница во Бугарија за половњаци нешто како цикло берза во Србија што е да кажи некој?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
jaс последно си земав од Вучко пред 3-4 месеци.По 1200 до 1500 денари беа скот дресовите на попуст.Така да проверете си ако уште има.Ни да ги порачувате ни ништо.Одиш пробуваш,ако ти се фаќа зимаш,ако не зимаш друго и готово.Ова вака со порачување барем мене секогаш мора да ми фали нешто.3 пати порачав до сега од кои 2 пати ја утнав големината.а последниот пат уопште не ми се допадна квалитетот на материјалот :(

Мој совет е да се обидете во вучко или кај Пеџа во треска спорт.
ДОбри цени има,а и квалитетот е подобар од али во секој случај
Знаеш дали тој прематарот Орце има некои точаци на лагер?
 
Член од
15 март 2013
Мислења
954
Поени од реакции
620
Знаеш дали тој прематарот Орце има некои точаци на лагер?
Друже тој живее во Швајцарија.Тоа носи само кога доаѓа наваму.А дали и кога ќе дојде не сум во тек.Распрашај се на фесјбук или вибер.
 
Член од
18 август 2011
Мислења
47
Поени од реакции
5
Знаеш дали тој прематарот Орце има некои точаци на лагер?
Го прашав јас телефонски последен пат кога беше во Македонија кажа дека ќе идел после август оваа година повторно и не знаеше што ќе донесе
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Каде може да се најде најлонска наметка или мантил со капуљача за возење по дожд?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
10
Дечки едно прашање до вас. Иам шит хидраулични кочници(промакс) и предната функционира супер али задњата станува тврда и почнува да фаќа на дискот, еднаш го однесов се среди кочницата и се среди, но гледам пред некој ден пак тврда, проверувам пак фаќа и сеа се прашувам дали ова вреди да се проба ---> https://www.youtube.com/watch?v=3UykOYu8PYI
Знам дека срање се кочнициве и дека треба да се мењаа и бла бла бла али чисто ме интересира дали ова би функционирало и дали некој пробал ова да направи. И бајдавеј нешто свири задњиот диск, треба до исчистам со алкохол а ако некој има некој друг предлог нека каже. Поздрав
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
WP_000788.jpg
Некој да знае каде можам да најдам вакво желевце или навртка од V brake, моделот е Suntour XCT.
 
Член од
27 септември 2012
Мислења
19
Поени од реакции
7
Дечки извинете што ви пречам ,но прочитав некои страни наназад и видов дека има ликови што се разбираат барем на прв поглед , па мене како аматер ми треба совет, сакам да земам некој точак околу 25,000 , најверојатно мтб..што би ми препорачале околу таа цена во моментов или помалку, на старо или на ново..? Дали 29'' или 26''.. ?иначе сум 185 висок, ако тоа прави некоја разлика..поздрав и фала однапред
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Дечки едно прашање до вас. Иам шит хидраулични кочници(промакс) и предната функционира супер али задњата станува тврда и почнува да фаќа на дискот, еднаш го однесов се среди кочницата и се среди, но гледам пред некој ден пак тврда, проверувам пак фаќа и сеа се прашувам дали ова вреди да се проба ---> https://www.youtube.com/watch?v=3UykOYu8PYI
Знам дека срање се кочнициве и дека треба да се мењаа и бла бла бла али чисто ме интересира дали ова би функционирало и дали некој пробал ова да направи. И бајдавеј нешто свири задњиот диск, треба до исчистам со алкохол а ако некој има некој друг предлог нека каже. Поздрав
Не те разбрав убаво, тоа дека задната станува тврда, сакаш да кажеш ако малку ја стиснеш одма блокира тркало ??
Тоа видеото што си го постирал, тоа е кога има воздух во системот. Ако е така ќе ти пропаѓа рачката и ќе биде многу мека кочницата, нема добро да кочи.
Кај тебе, мое мислење, е фабрички дефект/маана кај сите Promax хидро кочници. Знам и други што се жалат на ова, ги сервисирале (се испушта глицерин), но решението било привремено. Пак истото се случува !?!?!.
Ако не сакаш нон-стоп да се зезаш, ако си во можност замени ги со Shimano или Avid и ич да не му се секираш во иднина. Толку од Promax-от.
Тоа што свири задниот диск, може да зависи од повеќе фактори. Или е нечист, или е крив, или се контаминирани плочките (замастени). Пробај со 90% алкохол и чисто крпче да го исчистиш дискот, а ако се замастени плочките, тогаш најдобро да ги смениш за нови.[DOUBLEPOST=1423123478][/DOUBLEPOST]
Дечки извинете што ви пречам ,но прочитав некои страни наназад и видов дека има ликови што се разбираат барем на прв поглед , па мене како аматер ми треба совет, сакам да земам некој точак околу 25,000 , најверојатно мтб..што би ми препорачале околу таа цена во моментов или помалку, на старо или на ново..? Дали 29'' или 26''.. ?иначе сум 185 висок, ако тоа прави некоја разлика..поздрав и фала однапред
Сега и ти треба да се решиш, сакаш точак на старо или нов. На старо повеќе ќе добиеш за парите (подобри делови и рамка), но сепак ќе биде стар/возен точак. Тука треба многу да се внимава.
Нов точак, за парите, ќе земеш поосновен модел со пониска класа на делови. Многу е битно каде ќе го возиш. Ако ти е повеќе за на асфалт и лесни offroad терени, ќе ти заврши работа. И да, земи си 29-ка или 27,5-ка, 26-те веќе нема да се произведуваат. За изборот на големина, треба да пробаш на лице место, сите се ралични во геометријата, така ќе знаеш кој најдобро ти лежи.

За парите од нови еве го изборот :
Trek X-Caliber 4 - на попуст
Specialized Pitch 650b
Specialized Hardrock - на попуст
Пробај и во Бајкмаркет, може да имаат наекоја Merida или Scott на промоција.

За на старо барај по сајтовите за огласи или на Sporty sale на FB.
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
Не те разбрав убаво, тоа дека задната станува тврда, сакаш да кажеш ако малку ја стиснеш одма блокира тркало ??
Тоа видеото што си го постирал, тоа е кога има воздух во системот. Ако е така ќе ти пропаѓа рачката и ќе биде многу мека кочницата, нема добро да кочи.
Кај тебе, мое мислење, е фабрички дефект/маана кај сите Promax хидро кочници. Знам и други што се жалат на ова, ги сервисирале (се испушта глицерин), но решението било привремено. Пак истото се случува !?!?!.
Ако не сакаш нон-стоп да се зезаш, ако си во можност замени ги со Shimano или Avid и ич да не му се секираш во иднина. Толку од Promax-от.
Тоа што свири задниот диск, може да зависи од повеќе фактори. Или е нечист, или е крив, или се контаминирани плочките (замастени). Пробај со 90% алкохол и чисто крпче да го исчистиш дискот, а ако се замастени плочките, тогаш најдобро да ги смениш за нови.[DOUBLEPOST=1423123478][/DOUBLEPOST]
Сега и ти треба да се решиш, сакаш точак на старо или нов. На старо повеќе ќе добиеш за парите (подобри делови и рамка), но сепак ќе биде стар/возен точак. Тука треба многу да се внимава.
Нов точак, за парите, ќе земеш поосновен модел со пониска класа на делови. Многу е битно каде ќе го возиш. Ако ти е повеќе за на асфалт и лесни offroad терени, ќе ти заврши работа. И да, земи си 29-ка или 27,5-ка, 26-те веќе нема да се произведуваат. За изборот на големина, треба да пробаш на лице место, сите се ралични во геометријата, така ќе знаеш кој најдобро ти лежи.

За парите од нови еве го изборот :
Trek X-Caliber 4 - на попуст
Specialized Pitch 650b
Specialized Hardrock - на попуст
Пробај и во Бајкмаркет, може да имаат наекоја Merida или Scott на промоција.

За на старо барај по сајтовите за огласи или на Sporty sale на FB.
probike шиткаат едно моделче на попуст. :D
https://www.facebook.com/101133469927220/photos/a.880558261984733.1073741827.101133469927220/915306231843269/?type=1&theater
http://www.cube.eu/en/bikes/mtb-hardtail/aim/cube-aim-sl-29-greennblue-2015/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom