Американски фудбал - NFL лига

Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Многу ме нервира Крафт (газдата на НЕ), човекот апла е во бизнис со НФЛ и другар му Годел, и ќути глупиот кога му го ругаат клубот, барем Беличек е мажиште и фала му што вчера излезе на прес да ги изруга малце новинариве за се, дури и за спајгејт :)
По мене ова со фудбалите стварно се дешава, т.е. дека им опаѓа притисокот заради времето, поготово што Брејди секогаш барал да му бидат на долна граница фудбалите. Најверојатно и во ГБ и на сите поладни места им опаѓа притисокот и да беше било кој друг клуб место НЕ немаше никој да писне, ама заради Спајгејт и комплексите на некој газди НФЛ ќе се избламира до максимум сеа. Најверојатно судиите не ги ни измериле фудбалите пред почеток, туку само ги земале во рака. НФЛ нема ниеден доказ за случајов, заразлика од НЕ што кажуваат дека научно можно е да се случи тоа што се случило. Глупо е што работата од цела сезона сега е оспорувана, а дечките стварно си заслужија да стигнат до тука..
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.878
Поени од реакции
84.182
Најновиот трансфер на Њу Ингланд Пејтриотс

(Не знам кај на друго место да го споделам ова, па ај тука сигурно ќе ме сфатите :D )
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Повеќе научници докажале дека топките може да се "издишат" заради времето, тоа што муриканските медиуми се анти-патс заради повеќе причини е друго 2. За мене од тој случај како губитник излегува НФЛ зашто без никакви докази за релативно минорна работа што се случувала од секогаш им се закачија на патс, благодарение на butthurt газди како тој на колтс. Од почеток на глупоста до денес излегоа мал милион информации од инсајдери што се грешни.
Затоа, бар за мене случајов е готов :)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.878
Поени од реакции
84.182
Еј без никакви докази..има докази, ама не е битно, победата е за мене фер на Њу Ингланд, ако малце подиздишана топка е проблем за да изгубиш 40 поени разлика..
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441

Анализа од спорт сајанс за случајот, знаејќи ги Беличек и Брејди досега заборавен им е случајов и баш не ги интересира што пишуваат новинарите.
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Нема нитуеден доказ до сега. Најверојатно сценарио е дека судиите не ни ги провериле топките по пропишана процесура, зашто никој не се замара со тоа.
http://www.nytimes.com/2015/01/30/sports/football/deflation-experiments-show-patriots-may-have-science-on-their-side-after-all.html?ref=sports&_r=0
Прво излезе дека биле 10,5 psi, а уствари испадна дека биле околу 11,5, што не верувам дека судијата на рака би го приметил. После излезе дека 11/12 фудбали биле deflated, а НЕ одбрале 24 фудбали со кои ќе играат. После од тие 24, 12 рандом одбрани се тие со кои ќе се игра мечот. Па божем само на Патс биле издишаните, а на колт добри и тоа нема везе, зашто нема документ каде се измерени сите фудбали. Ова само мотивација ќе им биде на патс, знаејќи што се деси по spygate(16-0 regular season, helmet catch од супербол).
П.с.
Hawks def. vs Rodgers, Rivers, Peyton, Romo AVG: 256 YPG, 2 TD, 0.5 INT Record 2-2
Hawks def. vs everyone else AVG: 181 YPG, 0.75 TD, 0.91 INT Record 10-2
 
Последно уредено:

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Нема нитуеден доказ до сега. Најверојатно сценарио е дека судиите не ни ги провериле топките по пропишана процесура, зашто никој не се замара со тоа.
http://www.nytimes.com/2015/01/30/sports/football/deflation-experiments-show-patriots-may-have-science-on-their-side-after-all.html?ref=sports&_r=0
Прво излезе дека биле 10,5 psi, а уствари испадна дека биле околу 11,5, што не верувам дека судијата на рака би го приметил. После излезе дека 11/12 фудбали биле deflated, а НЕ одбрале 24 фудбали со кои ќе играат. После од тие 24, 12 рандом одбрани се тие со кои ќе се игра мечот. Па божем само на Патс биле издишаните, а на колт добри и тоа нема везе, зашто нема документ каде се измерени сите фудбали. Ова само мотивација ќе им биде на патс, знаејќи што се деси по spygate(16-0 regular season, helmet catch од супербол).
П.с.
Hawks def. vs Rodgers, Rivers, Peyton, Romo AVG: 256 YPG, 2 TD, 0.5 INT Record 2-2
Hawks def. vs everyone else AVG: 181 YPG, 0.75 TD, 0.91 INT Record 10-2
Според мене многу клучен играч ќе биди Гронк. За разлика од Грин Беј кои немаат ТЕ, Гронк не можат да го чуваат со ЛБ што значи дека Томас од сејфти ќе мора да го дуплира и ќе се отворат многу шанси за долги топки и игра 1 на 1 која верувам дека Брејди ќе ја искористи.

Исто и Ревис ќе биди мотивиран да го освои својот прв супер бол, еден од најдобрите корнери на сите времиња а сезонава ја игра на високо ниво и затвори на островот Ревис многу појаки ресивери од тие на Сиетл така да не очекувам да има никакви проблеми за да ги чува 1 на 1 и со тоа очекувам многу блицови од сејфти. Ако се земи во предвид колку слаб беше Вилсон со Пакерс ќе има агресивна одбрана од Патс.

Се на се очекувам сигурна победа на Патс без никакви проблеми, едноставно мотивиран Брејди на затворено е претешко да се победи посебно со оваа одлична одбрана.
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Brady не е познат по долги пасови сезонава, отворени ресивери ги префрла, така да очекувам да одат на кратки и средни рути. Мислам дека мали брзи ресивери не се баш добри за сиетл, зашто цел ЛОБ, се високи и снажни луѓе :)
По мене клучни се 3 работи, линч да биде лимитиран , т.е. да не му даваат на 3/5 да им земе 20тина.
Втора работа е истото тоа да не му се дозволи на Вилсон, трета работа е да не се исплашат од одбраната и машки да ги издржат првите удари. Тоа од страната на сиетл. Од патс, 3 клучни работи: Гронк, runnung game, brady на висина на задачата. Ако сиетл останат во иста одбрана цела утакмица ќе го јадат, Брејди е преинтелегентен за да не ги отвори во 3/4 и 4/4.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Вечерва е суперболот или утре вечер? Видов дека ќе има во живо на фокс каналот и кај нас.
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Вечерва е суперболот или утре вечер? Видов дека ќе има во живо на фокс каналот и кај нас.
Утре вечер, од 12.40 почиња, така да му доаѓа понеделник сабајле :)
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Добре дојдовте пластични фанови на НФЛ-от :icon_lol:
I'll be your guide

(да потсредиме темава за утре :D )
Ејјјјј кој нашол пластични да нарекува :D
Јас си признавам , не го сакам овој вид на рагби и суперболот го гледам само ради полувремето.
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Стварно "незаслужено" зема награда, Пејтон нека пушти жалба дека не ја добил наградата годинава.... :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom