Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Fala za informaciite, ali od prvo da dobies stalna viza, sigurno niv im treba nekakov dokaz deka sme finansiski stabilni ,deka nema da bideme na teret na drzavata. Koi uslovi treba da gi ispolnuvame, na internet nemozam da najdam podatoci, samo agencii mi izleguvaat.... help :)
Ako planirate za AU za razlicni vizi ima razlicni uslovi. Najmnogu ima informacii na oficijalniot sajt http://www.immi.gov.au/ samo jas bi ve sovetuval da se iskonsultirate so registriran agent.[DOUBLEPOST=1422348255][/DOUBLEPOST]
Ne e za studuranje,za da se iselam trajno za so familija.Znam kako odat site raboti,nego sega mi e za bez garancija.Potocno prviot pat bese so garancija,na 3 meseci vo Avstralija ,a sega e za bez garancija.
Za da se iselite uspesno za AU mozete na nekolku nacini:

eden e da imate struka koja se bara vo AU,

drug e da imate rodnini koi ke vi najdat rabotna ponuda,

tret e da imate rodnini od prvo koleno koi ke ve sponzoriraat (prvo koleno e brat, sestra, tatko, majka),

cetvrt e nekoj da se ozeni ili veri so AU drzavjanin,

pet e da se odi na studentska viza I posle da se najde tamu rabota I aplicira za stalna viza.

Za koja viza imate sansi najdobro e da se iskonsultirate so agent.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2015
Мислења
10
Поени од реакции
4
Бидејќи повеќе луѓе ги побаравте торентиве во ПМ, еве вака ги поставувам па видете, одлучете си вие што вас ви одговара за учење. Јас од овие учев, ви ја препорачувам да ја прочитате (или барем разлистате 101 Helpful Hints for IETLS Academic) мене ми помогна. Другиот дел од торентиве се претежно практични тестови и овие торенти се повеќе наменети за Academic Module, ама има и за General Training.
 

Attachments

Член од
13 јануари 2015
Мислења
26
Поени од реакции
3
Se javiv kaj agentot od skopje inace nekoja informacija pokonkretna ne mi dadoa ...dali ima agent nekoj sto znae od Avstralija ...makedonski sto raboti tamu ...za nasi iselenici?Od ovde tesko ..imavte napisano za nekoja makedonka sto posreduva od Australija...ako moze email..nejzin
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Se javiv kaj agentot od skopje inace nekoja informacija pokonkretna ne mi dadoa ...dali ima agent nekoj sto znae od Avstralija ...makedonski sto raboti tamu ...za nasi iselenici?Od ovde tesko ..imavte napisano za nekoja makedonka sto posreduva od Australija...ako moze email..nejzin
Ne ocekuvaj nekoja golema informacija po telefon, najdobro e da si napravis konsultacija vo zivo.

I probaj tuka sasha@bridgeblueglobal.com ovoj e kaj podvoznjak nakaj crnice/juzen bulevar novata golema zgrada
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
26
Поени од реакции
3
Da sepak bea konkretni,moze da treba da odam kaj niv. Bez garancija od tamu za rabota,tesko nesto deka moze da se napravi.Fala za informacijata
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите присутни на форумов, веќе неколку месеци се едуцирам на кој начин би можел да емигрирам во Канада или Австралија. По професија сум рударски инжинер со 5 годишно работно искуство, која што се наоѓа во групата на skilled и во канада и австралија. Ме интересира дали некој имал искуство со ваков тип на апликација, од каде да се почне кои агенти се регистрирани во македонија за посредување во австралија. Ви благодарам
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Здраво на сите присутни на форумов, веќе неколку месеци се едуцирам на кој начин би можел да емигрирам во Канада или Австралија. По професија сум рударски инжинер со 5 годишно работно искуство, која што се наоѓа во групата на skilled и во канада и австралија. Ме интересира дали некој имал искуство со ваков тип на апликација, од каде да се почне кои агенти се регистрирани во македонија за посредување во австралија. Ви благодарам
Ako se mislis za AU info za agentite se naoga na istava strana pogore dodeka za Canada vo MK nema registriran agent. Najdobro da se iskonsultiras so niv I da go rezgledas temelno oficijalniot web sajt na emigracija na doticnata zemja kade ke odlucis.

Nesto poveke informacii isto taka mozes da dobies na hrvatskiot sajt http://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=22
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
Здраво на сите присутни на форумов, веќе неколку месеци се едуцирам на кој начин би можел да емигрирам во Канада или Австралија. По професија сум рударски инжинер со 5 годишно работно искуство, која што се наоѓа во групата на skilled и во канада и австралија. Ме интересира дали некој имал искуство со ваков тип на апликација, од каде да се почне кои агенти се регистрирани во македонија за посредување во австралија. Ви благодарам

Се надевам ти е јасно дека рударската индустрија во Канада и Австралија е многу различна поготово условите за работа. Да сум на твое место би разгледал убаво каде сакам да работам а потоа би гледал каде да емигрирам. Имаш струка и искуство (се надевам ти е релевантно во струката) останува јазикот и годините како поголеми пречки. Ако збориш англиски и си релативно млад имаш одлични шанси да добиеш виза. Со среќа, ако се одлучиш за австралија кажи, би можел да ти дадам нешто повеќе инфо за индустријата овде
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Се надевам ти е јасно дека рударската индустрија во Канада и Австралија е многу различна поготово условите за работа. Да сум на твое место би разгледал убаво каде сакам да работам а потоа би гледал каде да емигрирам. Имаш струка и искуство (се надевам ти е релевантно во струката) останува јазикот и годините како поголеми пречки. Ако збориш англиски и си релативно млад имаш одлични шанси да добиеш виза. Со среќа, ако се одлучиш за австралија кажи, би можел да ти дадам нешто повеќе инфо за индустријата овде
Благодарам на информациите, со англиски стојам солидно меѓутоа ке ми треба секако дополнителна мала подготовка околу полагањето на иелтс, годините мислам дека не се проблем имам 31 год сум оженет и имам синче, е сега разгледувајки ги начините и условите за емиграција и во канада и австралија не можам да разберам дали доколку се аплицира за skilled visa секогаш е потребно да имам обезбедено работа т.е договор со работодавач од државата во која емигрирам. Во намерата за иселување сум дефинитивно одлучен и преферирам Австралија, па доколку веќе имаш информации би било од голема корист за мене. Имав контакт со агентка од битола меѓутоа толку сум разочаран од соработката со неа и толку непрофесионално ме откачи 2-3 пати одење штип - битола и да договорам средба со неа и да ми каже за 5 мин дека требало да разгледа како би можел итн итн да не должам.
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2015
Мислења
26
Поени од реакции
3
ima agent vo skopje..procitaj na drugite stranici...str.48...ke vidis informacii.[DOUBLEPOST=1422911721][/DOUBLEPOST]str.47..ke vidis ima vo skopje[DOUBLEPOST=1422911853][/DOUBLEPOST]sigurno..se javiv i mora ka jniv vo agencija..inace nisto nemozat da ti kazat..
toa mene mi go rekoa...mora so niv razgovor vo skopje.[DOUBLEPOST=1422912316][/DOUBLEPOST]Ova sto go baras ,istoto go barame i nie sme familija..imame po 31 godina..i sakame da se preselime Avstralija..inace soprugot bese tamu ..i mora da imas raboten dogovor od tamu..im kazav vo agencijata,..mozelo samo so viza kako da zapisis kurs tamu....ako si nevraboten toa bilo epten tesko..tamu duri ne ti pustat raboten dogovor nema sansi da se zamine..osven prijateli tamu da te prifatat i pomognat so garancija.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
ima agent vo skopje..procitaj na drugite stranici...str.48...ke vidis informacii.[DOUBLEPOST=1422911721][/DOUBLEPOST]str.47..ke vidis ima vo skopje[DOUBLEPOST=1422911853][/DOUBLEPOST]sigurno..se javiv i mora ka jniv vo agencija..inace nisto nemozat da ti kazat..
toa mene mi go rekoa...mora so niv razgovor vo skopje.[DOUBLEPOST=1422912316][/DOUBLEPOST]Ova sto go baras ,istoto go barame i nie sme familija..imame po 31 godina..i sakame da se preselime Avstralija..inace soprugot bese tamu ..i mora da imas raboten dogovor od tamu..im kazav vo agencijata,..mozelo samo so viza kako da zapisis kurs tamu....ako si nevraboten toa bilo epten tesko..tamu duri ne ti pustat raboten dogovor nema sansi da se zamine..osven prijateli tamu da te prifatat i pomognat so garancija.

Па не е баш така. Секоја ситуација е различна. Во неговиот случај има барана струка, искуствно, млада фамилија и она може највеќе што ќе ги заинтересира австралците - добри шанси да се насели во некое помало рударско место наместо во некој поголем град во Австралија. Јас би рекол има одлични шанси да добие виза без никаков договор од овде.
 
Член од
3 јули 2012
Мислења
22
Поени од реакции
12
Здраво на сите!
Го читам форумов неколку месеци и еве дојде ред и јас да се зачленам и да поставам неколку прашања.Со сопругот сме заинтересирани за миграција во Австралија се консултиравме и со агенти малку ни изгледа невозможно но имаме голема желба и мислам дека ќе успееме.Да ви објаснам накратко зошто изгледа невозможно.Јас имам 37 а сопругот има 44 за два месеци ќе полни 45.Тој е електричар по струка и има 20 години работен стаж и неколку сертификати.Знаеме дека таа струка е дефицитарна и затоа имаме надеж.Проблемот е тоа што тој не знае јазик па не знаеме дали може некој да му даде работна виза без тоа .Ако веќе мора да полага кој ielts ќе треба да го полага general ili akademic и мислам дека треба да извади 5( така агентот кажа) ве молам да ми кажете како да научи за да положи од кои тестови да учи или да се запише на курс.Како што ви кажав имаме голема желба и мислам дека тојќе даде се од себе да научи.Овде имаме имот што ќе го продадеме и дали може и тоа да се пријави како гаранција.Инаку и двајцата имаме роднини таму Јас две тетки и тој две тетки во Мелбурн и во Сиднеј можат и тие да помогнат со наоѓање стан и слично.Гледам дека има членови кои се добро запознати со овој проблем и кои ќе можат да ми одговорат.Ви благодарам однапред.
pratimi privatna poraka mislam deka mozam da ti pomognam(pomos samo od tip na kontakti i nesto groto mozam da ti kazam procedura a za se drugoto so migracioniot agent ke se dogovorite)[DOUBLEPOST=1422931584][/DOUBLEPOST]site so ste isto taka zainteresirani za avstralija mozite da go dodadete
AustraliaStudy Alex Australia na fejsbuk toj e migracioniot agent mnogu luge poznavam so zaminale preku nego a i licno i nego go poznavam.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
Благодарам на информациите, со англиски стојам солидно меѓутоа ке ми треба секако дополнителна мала подготовка околу полагањето на иелтс, годините мислам дека не се проблем имам 31 год сум оженет и имам синче, е сега разгледувајки ги начините и условите за емиграција и во канада и австралија не можам да разберам дали доколку се аплицира за skilled visa секогаш е потребно да имам обезбедено работа т.е договор со работодавач од државата во која емигрирам. Во намерата за иселување сум дефинитивно одлучен и преферирам Австралија, па доколку веќе имаш информации би било од голема корист за мене. Имав контакт со агентка од битола меѓутоа толку сум разочаран од соработката со неа и толку непрофесионално ме откачи 2-3 пати одење штип - битола и да договорам средба со неа и да ми каже за 5 мин дека требало да разгледа како би можел итн итн да не должам.

За почеток разгледај ги овие страни. Прочитај и малку повеќе за индустријата посебно за климата, знам дека на многу места бараат луѓе што имаат искуствно со таква клима. Размисли и каков живот сакате овде со оглед на тоа дека не идеш сам. Дали ти одговара FIFO - fly in fly out или сакаш да живееш во рударско место.

http://www.miningaustralia.com.au/home
http://www.thisisourstory.com.au/

Доколку имаш релевантно искуство (кажи малку повеќе што си работел, што инжинер си, знам спомна рударски ама што специјализираш, што точно искуство имаш) мислам дека си еден од ретките кој и би можел да најдеш работа пред да стапнеш овде. За тоа најдобро да разгелдаш кој агенции за работа работат со кадар како тебе и да ги контактираш нив. Јас би ти препорачал Свифт, они имаат канцеларии во Перт и Бризбен. Сакаш да збориш со Kionie Majcen - +61 8 9214 3726, email kionie.majcen@swiftwwr.com они работат со инжинерски кадар за во рудниците.

http://www.swiftworldwideresources.com/

Други контакти што може да ти послужатЧ
- Hilary. Еве ти детали од неа - hilary.martin@hays.com.au тел +61 8 9226 5766.
- Jesse Mallett +61 2 9285 1022, Оваа е во Сиднеј работи повеќе со производство ама и инжинери, пробај да ја најдеш на линкедин или на друг начин немам емаил од неа. Еве ти веб страна каде работи, види таму ако ја најдеш http://www.progressivege.com/ . Пред некој ден кукаше дека му треба production engineer...

Почни со овие, штом добиеш виза кажи ќе ти дадам уште некој контакти што ги имам, ова ти е ваљда доволно за почеток.

Би ти препорачал да направиш ОДЛИЧЕН профил на линкд ин. Разгледај убаво што е ОДЛИЧЕН и направи ПРЕД да ги контактираш агентите. Значи препораки е една работа, резиме е друга ама се почесто и ова проверуваат, сакаат да знаат дека стварно имаш колеги, искуствно и си работел каде што си работел. Фокусирај се на ова, потроши време ВРЕДИ не само за сега него и за понатака.

Имај на ум дека за да стапнеш во рудник овде ќе мора да поминеш обука/курсеви во австралија. Работодавецот ќе ги плати (коштаат и до кај 30 000 долари) ама мора да е сигурен дека ќе останеш со нив подолг период. Кога ќе збориш со агентот и работодавецот објасни му дека со генрации сте рудари и дека од секогаш само ова си сакал да го работиш, доаѓаш и си живеел во мал рударски град (збори ко да си од Македонска Каменица или Пробиштип ако треба) итн итн, ова е она што МОРА да го слушнат за да почнат сериозно да гледаат во тебе како добар кандидат. Влогот во тебе (обуката) не е мал, така да треба да се 200% сигурни дека ќе ги вратат средствата.

Не брзај. Кога ќе добиеш виза РАЗГЛЕДАЈ и пробај со агентите за работа пред да отидеш во Австралија. Перт, Аделаид и Бризбен се центрите (рудниците се во внатрешноста) и ќе биде ГОЛЕМА заебанција ако донесеш погрешна одлука каде првично да се преселиш. Перт - Бризбен ти е поголема дистанца од Скопје - Москва.

Разгледај и за state sponsored viza или така нешто. Прочитај го форумот од почеток или побарај една тема за Аделаид. Пред година дена мислам имаше еден дечко со ИТ што така доби виза за Јужна Австралија (Аделаид) па може да видиш што и како поточно он правел. Знам дека едно време се збореше за специјални визи за рударство или олеснувања ама не сум сигурен што стана. Разгледај мислам за тебе и тоа би ти идело во прилог.

Со среќа па кажи што си направил...
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2015
Мислења
26
Поени од реакции
3
Dali broevite sto gi napisavte se za taa rabota konkretno za rudarstvo..d.ali imate broevi,ili email od nekoj kako sto mu go kazavte nego..baram striktno kontakt od Avtralija..za da komuniciram..so niv ..za eletricar..so struja sto raboti..sigurno ima takv firmi tamu?Ako znae nekoj na sajtov neka mi odgovori..Syndej ili Brizbejn..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
Dali broevite sto gi napisavte se za taa rabota konkretno za rudarstvo..d.ali imate broevi,ili email od nekoj kako sto mu go kazavte nego..baram striktno kontakt od Avtralija..za da komuniciram..so niv ..za eletricar..so struja sto raboti..sigurno ima takv firmi tamu?Ako znae nekoj na sajtov neka mi odgovori..Syndej ili Brizbejn..

Да не се преповторувам на 46та страна на стар77 и одговорив за електричар. Броевите и емаилот е стрикно за рударство. За електричар има работа АМА мора да си овде, да се акредитира дипломата, да се помине пракса - работа под надзор пред да имаш поголема флексибилност со работните места. Агент за работа сега не може да ти помогне, без локална дозвола за работа како електричар се е џабе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom