A Song of Ice and Fire

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
GGRM после A Feast for Crows која ADWD ја најави за ~2006 а излезе во 2011 се откажа од најавувања. Сега неможеш никакво инфо официјално да добиеш, дури и за прогресот е ептен резервиран.

Мое мислење/предвидување е 2016 за The Winds of Winter. Не го базирам на ништо, чисто пречуство.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Да не има некој информација кога Топер планираат да го комплетираат серијалот Песна за мразот и оганот? До сега се излезени само 3 книги а некаде прочитав дека наводно секој месец по една книга ќе излегува, ама некако поспоро оди...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
GGRM после A Feast for Crows која ADWD ја најави за ~2006 а излезе во 2011 се откажа од најавувања. Сега неможеш никакво инфо официјално да добиеш, дури и за прогресот е ептен резервиран.

Мое мислење/предвидување е 2016 за The Winds of Winter. Не го базирам на ништо, чисто пречуство.
Разбирливо е донекаде што е резервиран. И мене ми изгледа дека ќе биде 2016 (изгледа разумно од оваа временска дистанца да се надеваме дека ќе заврши), но „изненадувања“ секогаш се можни. Мое претчуство, пак, е дека 2 книги нема да бидат доволни за да се комплетира серијалот на еден задоволителен, квалитетен начин. Можеби се лажам, ама досегашната динамика во приказната наведува барем на уште едно продолжение.
 
Член од
29 септември 2014
Мислења
45
Поени од реакции
8
Ги има ли некој книгите на српско/хрватски?? Ја симнав на српски али мнг глупо им е преведена (добро де и не го разбирам толку мнг) а една симнав на хрватски све ОК со разбирањето само што се не одделени Поглавјата (Chapter 1, 2, 3...)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.281
Поени од реакции
78.933
Ги има ли некој книгите на српско/хрватски?? Ја симнав на српски али мнг глупо им е преведена (добро де и не го разбирам толку мнг) а една симнав на хрватски све ОК со разбирањето само што се не одделени Поглавјата (Chapter 1, 2, 3...)
Ја ги имам на српски, ама сум читал и на хрватски.

Српскиот превод е подобар од хрватскиот. А најверојатно и двата се подобри од нашиот (ќе се зачудам ако грешам за последново).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.281
Поени од реакции
78.933
Да, ова излезе у јавност скоро.

Мада, не ни знам зашто некој би си помислил дека тој е Бенџен, кога Лист кажа за него дека бил убиен многу одамна.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Да, ова излезе у јавност скоро.

Мада, не ни знам зашто некој би си помислил дека тој е Бенџен, кога Лист кажа за него дека бил убиен многу одамна.
Многу брзо и евтино го потроши Мартин Бенџена. И не само него. Немаше да биде неинтересно, покрај Црната Риба, да заржеше и некој Црн Волк, а поцрн од овој здравје. Северот никогаш не бил неинтересен, напротив, но Старкови изгубија премногу.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Од прилика колку порано се објавува официјално датумот на излегувањето на книгата?
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Имам пречуство дека типов ќе искине како Doran Martell. Моќно изгледа во секој случај.

Значи оваа сезона само Dorne ќе биде додаден на серијата а Iron Islands не.

Приказната сигурно ќе има девијации и ќе чепне од неизлезените книги, што не ме радува но веќе сум влезен во whatever mode па сакам само да биде интересна и забавна како и досега.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.281
Поени од реакции
78.933
Од трејлеров, ми се чини дека у петта сезона ќе ги има настаните во Хардом, за кои само се збори у книгата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom