Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Ova e isecok od hrvatski forum kade e objasneto procedura, trosoci I vreme na cekanje za aplikacija na Skilled Permanent resident visa za Australija

----------------------------------------------------------------------------------------------

Malo statistike ako nekog bude zanimalo.

Visa Class...........Skilled Independent Permanent
Visa Subclass......Skilled - Independent (Subclass 189)

IELTS............................................. ............................................21.12. 2012.
- Main applicant......................................... ......................................L8 R8 W7 S7
- Second. applicant......................................... .................................L6 R7.5 W6 S5

Skill Assessment outcome letter............................................ ...........14.08.2013.
- Civil Engineer, Professional Engineer Skill 1.

EOI............................................... ...............................................30. 08.2013
- Selektovane vise 189 i 190.

189 invitation 65 bodova claimovano........................................ ..........02.09.2013

Date of visa application....................................... ...........................10.09.2013

GSM Team 13 Adelaide, dodatne informacije iz FORM-a 80.....................10.10.2013
Team 13 radi kao podrska drugim timovima oko sigurnosnih provjera. Tacnije oni pripremaju vas Form 80 koji salju na dodatne provjere. Dodatne provjere ili external checks rade agencije poput AFP (Australian Federal Police) i ASIO (Australian Security Inteligence Organisation). ASIO u vasoj zemlji provjeri sve o vama, odnosno da li su podaci iz Forma80 tacni i istiniti.

Team 13 pregleda svako slovo napisano u FORM80. Meni su prvi put trazili prethodni pasos s kojim sam putovao u Sloveniju i Austriju. Ali su mi nekoliko puta trazili jedne te iste informacije koje su isto napisane u Form 80. Ne navode vam sta nije dobro, nego samo npr. Educational history ili Residental history i to su mi trazili 2 - 3 puta iako sam im vec napisao sve.

U jednom trenutku sam se iznervirao kad su mi opet trazili residental history te sam im napisao sve adrese, brojeve i gradove gdje sam stanovao otkako sam se rodio sa svim dodatnim obrazlozenjima gdje sam se selio, kad, sto, kako. Napravio sam Excell file koji sam isprintao potpisao na cirilici i latinici i skenirao i slao.

GSM Team 34 Brisbane.......................................... ...........................08.11.2013
- CO me obavjestava da moja aplikacija ide na external checks,
te da to rade agencije van njihovo odjela i da oni nemaju uticaj na
trajanje tog procesa koji obicno traje 12+mjeseci.

GSM Team 13 Adelaide, dodatne informacije iz FORM-a 80.......................18.11.2013

GSM Team 13 Adelaide, dodatne informacije iz FORM-a 80.......................26.11.2013

GSM Team 33 Brisbane.......................................... ............................04.12.2014
- Javlja se CO i trazi mi nove Police Certificate kako bi finalizirali aplikaciju.

GSM Team 33 Brisbane.......................................... .............................09.12.2014
- Visa Grant.


Troškovnik.

1. IELTS (dva izlaska + jedan izlazak secondary applicanta).......................601 Euro
- uračunati svi troškovi = cijena testa + put + smjestaj.

2. Skill Assessment........................................ .....................................852 Euro
- uračunati svi troškovi = cijena apliciranja, ovjere notar, prevod, postarina.

3. Visa aplikacija........................................ ........................................4104 Euro
- uračunati svi troškovi = cijena apliciranja, ovjere notar, prevod,
ljekarski pregled, sva potrebna dokumenta.

4. Ukupno............................................ ..........................................5557 Euro

Preporuke.

1. IELTS
- Za one sa problematicnim writingom preporucio bih knjigu Successful writing Proficiency i Upper intermediate, Virginia Evans. Po meni najbolje knjige za writing. Testovi od Cambridgea i Longmana, iako su mi longmanovi bolji jer su bili tezi.

2. Skill Assessment
- Engineers Australia, priprema CDR-a. Nije nuzno da se drzite zadanog limita rijeci kod pisanja Career Episoda, mozete napisati vise i nece stetiti. Proces traje 10 - 12 dana, tj. za toliko oni pregledaju vasu aplikaciju, to sto se ceka 4 mjeseca je naravno zbog prostora potrebnog njima ovisno o broju aplikacija.

Oni imaju pravilnik kojeg se drze i ne procjenjuju vasu diplomu, vec samo procitaju iz pravilnika za balkanske zemlje. Stvar je sto oni ne razlikuju stari i novi sistem visokog obrazovanja tj. prije i poslije bolonje i uvodjenja BSc i MSc. Tako je po njima svaka prva diploma ma koliko godina trajala je BSc, dok je svaka sljedeca MSc. Ovo je greska ali se ne treba previse zamarati jer zasada nema razlike u dobijanju bodova za BSc i MSc i njihova procjena se odnosi samo na Skill Migration proces.

Meni su npr. 5to godisnju diplomu procjenili kao BSc, bez obzira sto imam ekvivalenciju za Master, jer sada na mom fakultetu je po uvodjenju bolonje tih 5 godina razbijeno na 4+1 odnosno BSC + MSc. Cak je program po kojem sam ja zavrsio bio i obimniji i tezi nego sad ali eto. Tu sam se dopisivao s njima dosta dugo, ali oni samo prate pravilnik ne rade analizu studija, predmeta itd. Kucica je dobio MSc na svojoj procjeni jer je imao dvije diplome, on je cini mi se stepenovao visu skolu ako se ne varam. Uglavnom pravilnika se drze i to je to.

Za pisanje CE treba pratiti njihove preporuke. Ja sam i kupio online 2,3 CE sa nekog sajta zajedno sa Summary statementom, cisto da uporedim sa svojim napisanim i vidjeo sam da sam ja daleko detaljnijie napisao i jedno i drugo. Mislim da vrijedi kupiti cisto da se dobije utisak za lakse pisanje.

3. Visa Aplikacija

Dok sam cekao Skill Assessment outcome letter spremio sam sve papire za vizu, ukljucujuci uvjerenja o nekaznjavanju. Rukovodio sam se time da ako posaljem preciznu aplikaciju ubrzacu proces.

Od papira sam uploadovao sljedece:

* Age
- Pasosi
- Rodni listovi

* English ability
- IELTS scan u boji

* Skill Employment
- CV
- Strucni ispit, Licenca
- Sva dokumenta iz Skill assessmenta (Skill Employment letteri iz svih firmi, Referenc liste iz svih firmi) svaki list je bio pecatiran i potpisan od strane ovlastenog lica tj. direktora.
- Izvod iz fonda PIO. Ovo je ubjedljivo najjaci dokument za dokaz staza. Na jednom listu papira ima sve, nazivi firmi, placeni porezi, uplacene plate, strucna sprema, dan diplomiranja itd.
- Ugovori sa prvom firmom jer je ona u medjuvremenu zatvorena.
- Izvod iz ministarstva finansija o placenim doprinosima. Ovo je bilo tesko iscupati jer oni ti kazu idi u fond pio, ali nekaku su izvukli neke podatke.

Skill employment Certificate sam napisao na engleskom i lokalnom jeziku i kao takve dao na potpis. Samo sam skenirao u boji i uplodovao.

Ovjerio sam kod notara izvod iz fonda PIO, scan pasosa, Rodni list, strucni ispit, licence. Izvod iz ministarstva sam skenirao u koloru i poslao.

* Education Qualifications
- Diploma
- Spisak predmeta i ocjena
- Spisak predmeta sa fondom casova
- Potvrda o master ekvivalenciji.

Ovjerio sam diplomu i potvrdu o ekvivalenciji kod notara. Spiskove predmeta i ocjena i sve sa fakulteta sam imao izdate i na lokalnom i na engleskom jeziku te sam ih samo skenirao u boji i uploadovao.

* Character
- Form 80
- Uvjerenje o nekaznjavanju
- Uvjerenje da se ne vodi krivicni postupak
- Uvjerenje da nisam sluzio vojni rok

Form 80 se ispuni isprinta potpise i skenira. Form 80 se u biti salje na dodatne provjere. Uvjerenja o nekaznjavanju, za krivicni postupak i uvjerenje o vojom roku sam skenirao u boji i poslao sa prevodom.

Uvjerenje da se ne vodi krivicni postupak i Uvjerenje da nisam sluzio vojni rok sam poslao cisto onako da pojacam aplikaciju da ne ostavim prostora za bilo kakvu sumnju. U Uvjerenje da se ne vodi krivicni postupak stoji i zanimanje i adresa i svi ostali podaci o meni tako da bude korisno.

Posto je moja djevojka rodjena u Sloveniji ona je uz rodni list prilozila i drzavljanstvo.

* De facto relationship
- Affidavit tj. moja izjava detaljno napisana sa svim podacima o nasoj vezi (datumi upoznavanja, kad smo zapoceli vezi, kako se poceli zivjeti zajedno itd itd). Izjavu sam ovjerio kod notara u prisustvu dva svjedoka, koji su se potpisali zajedno sa mnom i mojom djevojkom. U sustini notar ovjerava potpis lica. Ovjereno i prevedeno skenirao.
- Potvrda o promjeni mjesta boravka. Ovo dokument secondary applicanta. Da se vidi da zivimo na istoj adresi.
- Ugovor o kupovini auta koji je na njeno ime, ali ima i adresa itd.
- Racuni mobilnog telefona za svaku godinu otkako zivimo zajedno po jedan racun njen i moj.
- Uplatnice stanarine. Ja sam to uplacivao svaki put, ali par puta se desilo da je ona uplatila, pa smo to prilozili kao dokaz.
- Iz Novog Vinodolskog smo dobili potvrdu o prijavi tokom odmora 2012 godine tj. da smo zajedno bili dole.
- Poslao sam fotografije za svaku godinu po jedna fotografija.

Svi papiri su prevedeni i skenirani u boji, nisu ovjeravani kod notara.

Uvjerenja o nekaznjavanju vaze godinu dana od izdavanja te su nam iste trazili da updateujemo par dana prije granta.

* Health
Pregled smo obavili krajem oktobra 2013.u Beogradu (mnogo jeftinije nego u ZG, a u Sarajevu tada nisu imali eMedical).

LJekarski vazi isto godinu dana ali se moze produziti za 6 mjeseci tako da nam nisu trazili nove medicalse zato je first entry date 12.05.2015. tacno 6 mjeseci od dana kada su oni primili rezultate ljekarskog.

Na vasem immigov accountu izvucete HAP ID sa aplikacije Health Requirements i s tim brojem se obratite panel doctoru.

Sva dokumenta sam slao u pdf formatu.


Cim aplicirate dobijete CO-a koji pregleda aplikaciju tj. uporedi EOI sa claimovima. Ukoliko ima greska u EOI-u dobija se odbijenica u roku 10 - 15 dana od aplikacije. Nakon pregleda dokumentacije viza se procesuira. CO se treba oficijelno javiti nakon 2 mjeseca iako se to mijenja jer nekad se ni ne javi vec stigne direct grant nakon 3 mjeseca.

Ja sam tokom cekanja poslao 3 mail-a i svaki put su mi odgovorili standardno da moja aplikacija prolazi dodatne provjere i svaki put je bio drugi CO.

Na kraju mi se i tim promjenio.

Ne znam da je iko zvao i provjerava bilo sto o meni. Firmu nisu zvali sigurno jer bih momentalno znao
dobio bi otkaz


Eto toliko...
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Здраво тој што знае нека ми каже, прашувам за Австралија, дали е можно доколку одиш со туристичка виза 3 месеци, да си го продолжиш легално престојот таму,од причини како на пример стапуваш во брак, или започнуваш да учиш некој курс? :) Ве молам за одговооор :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Здраво тој што знае нека ми каже, прашувам за Австралија, дали е можно доколку одиш со туристичка виза 3 месеци, да си го продолжиш легално престојот таму,од причини како на пример стапуваш во брак, или започнуваш да учиш некој курс? :) Ве молам за одговооор :)
Не може од таму со туристичка виза, ако сакаш курс постапката ќе мора од Мкд да ја започнеш.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Значи доколку запишам курс, би можела да го продолжам престојот повеќе од 3 месеци.[DOUBLEPOST=1418911958][/DOUBLEPOST]И уште едно прашање имам,зборувам за подолг престој,повеќе од 6 месеци, како е полесно и поефтино, со туристичка виза, па после да продолжам престој ( се запишувам на курс да речиме) , или студентска виза, али мислам дека мн се скапи школарините,освен ако не земиш стипендија, инаку имам блиски роднини таму.. Хелп плис :)
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Значи доколку запишам курс, би можела да го продолжам престојот повеќе од 3 месеци.[DOUBLEPOST=1418911958][/DOUBLEPOST]И уште едно прашање имам,зборувам за подолг престој,повеќе од 6 месеци, како е полесно и поефтино, со туристичка виза, па после да продолжам престој ( се запишувам на курс да речиме) , или студентска виза, али мислам дека мн се скапи школарините,освен ако не земиш стипендија, инаку имам блиски роднини таму.. Хелп плис :)
Realno mislam deka ako dojdes vo AU na turisticka I sakas posle da ostanes na studentska viza ke treba dodeka si vo AU da apliciras za studentska viza.

Samo planot ti ima nekolku falinki.

1. Nikoj nema da ti dade stipendija bidejki tie se rezervirani za domasni student

2. studentska viza nema da ti dadat ako nemas plateno studiranje za toj vremenski rok za koj apliciras

Znaci resenie e mora da si dobro finansiski potkovana za da ostanes na studentska viza vo AU a ako ne zapises fakultet ili postdiplomski studii tesko ke mozes posle da se prefrlis na rabotna ili resident viza.

Nekoj eftin kurs samo ke ti bide kratko odlozuvanje na zaminuvanje no ako pricina ti e da se zapoznaes so nekoj I da se omazis togas planot ti e dobar
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Тоа значи неможе да добиеш студентска виза доколку запишиш курс? Имав слушнато дека многумина запишале курс 3-6 месеца и потоа бараат работа,незнам колку е точно. Фала за информациите , посредуваш за визи или? :) И дали може агенцијата да ти среди за запишување на универзитет, ако веќе нема опција за запишување курс? Хелп :)

Realno mislam deka ako dojdes vo AU na turisticka I sakas posle da ostanes na studentska viza ke treba dodeka si vo AU da apliciras za studentska viza.

Samo planot ti ima nekolku falinki.

1. Nikoj nema da ti dade stipendija bidejki tie se rezervirani za domasni student

2. studentska viza nema da ti dadat ako nemas plateno studiranje za toj vremenski rok za koj apliciras

Znaci resenie e mora da si dobro finansiski potkovana za da ostanes na studentska viza vo AU a ako ne zapises fakultet ili postdiplomski studii tesko ke mozes posle da se prefrlis na rabotna ili resident viza.

Nekoj eftin kurs samo ke ti bide kratko odlozuvanje na zaminuvanje no ako pricina ti e da se zapoznaes so nekoj I da se omazis togas planot ti e dobar
 

ile87

Нарајана Гуру
Член од
22 јануари 2014
Мислења
4
Поени од реакции
9
Zdravo , me interesira dali mozeme jas , diplomiran nastavnik po oddelenska nastava i zenata diplomiran preveduvac na angliski da uspeeme da dobieme iselenicka viza za nov zeland , jas imam skromno poznavanje na angliski jazik, taa odlicno ,inaku 28 i 24 godini..pozdrav
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Тоа значи неможе да добиеш студентска виза доколку запишиш курс? Имав слушнато дека многумина запишале курс 3-6 месеца и потоа бараат работа,незнам колку е точно. Фала за информациите , посредуваш за визи или? :) И дали може агенцијата да ти среди за запишување на универзитет, ако веќе нема опција за запишување курс? Хелп :)
Da bidam jasen studentska viza moze da se dobie i taa ke trae kolku sto trae kursot. Taka da za 3 mesecen kurs dobivas 3 mesecna studentska viza i posle toa ke treba da si odis od AU ili da go prodolzuvas kursot i vizata. Ako sakas da si najdes agent na nekolku mesta na forumov ima nivni telefoni i sajtovi i adresi[DOUBLEPOST=1419158348][/DOUBLEPOST]
Zdravo , me interesira dali mozeme jas , diplomiran nastavnik po oddelenska nastava i zenata diplomiran preveduvac na angliski da uspeeme da dobieme iselenicka viza za nov zeland , jas imam skromno poznavanje na angliski jazik, taa odlicno ,inaku 28 i 24 godini..pozdrav
Zdravo , me interesira dali mozeme jas , diplomiran nastavnik po oddelenska nastava i zenata diplomiran preveduvac na angliski da uspeeme da dobieme iselenicka viza za nov zeland , jas imam skromno poznavanje na angliski jazik, taa odlicno ,inaku 28 i 24 godini..pozdrav
Zdravo , me interesira dali mozeme jas , diplomiran nastavnik po oddelenska nastava i zenata diplomiran preveduvac na angliski da uspeeme da dobieme iselenicka viza za nov zeland , jas imam skromno poznavanje na angliski jazik, taa odlicno ,inaku 28 i 24 godini..pozdrav
Za zal vasite struki ne se baraat momentalno vo NZ no najdobro sami da si proverite na listata na barani okupacii.
 
Последно уредено:
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Океј ,фала, според твоето и други мислења што ги слушнав најдобро и најмалку комплицирано би било да одам со туристичка виза кај роднини, па ако добро се снаоѓам би запишала курс за област што ме интересира... Инаку главната цел е преселба, не е само шетање, (нормално доколку ми се допадне доволно и ако добро се снаоѓам,плус тоа Австралија е единственото место надвро од Мк каде што имам роднини).. Поздрав
Da bidam jasen studentska viza moze da se dobie i taa ke trae kolku sto trae kursot. Taka da za 3 mesecen kurs dobivas 3 mesecna studentska viza i posle toa ke treba da si odis od AU ili da go prodolzuvas kursot i vizata. Ako sakas da si najdes agent na nekolku mesta na forumov ima nivni telefoni i sajtovi i adresi
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Бидејќи сум решена да одам, доколку во меѓувреме стапам во брак да речиме, како е поизводливо да најде тој работа, а јас покрај него автоматски да добијам виза, или јас да запишам некој курс а тој автоматски да добие виза, што мислите?? Препорачајте ми и добар агент плис:)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Бидејќи сум решена да одам, доколку во меѓувреме стапам во брак да речиме, како е поизводливо да најде тој работа, а јас покрај него автоматски да добијам виза, или јас да запишам некој курс а тој автоматски да добие виза, што мислите?? Препорачајте ми и добар агент плис:)
а да упишеш додипломски студии наместо некој курс??? така ке ти е најлесно кога веќе бараш начин преку студирање
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Бидејќи сум решена да одам, доколку во меѓувреме стапам во брак да речиме, како е поизводливо да најде тој работа, а јас покрај него автоматски да добијам виза, или јас да запишам некој курс а тој автоматски да добие виза, што мислите?? Препорачајте ми и добар агент плис:)
Ako se zapises na nekoj kratok kurs togas na mazot ti mu sleduva turisticka viza a ako se zapises na fakultet ili dodiplomski studii togas na tebe so studentskata viza ti sleduva moznost da rabotis 20 saati nedelno a na mazot ti rabotna viza bez ogranicuvanje. Problem sto za dodiplomski ili postdiplomski studii ti trebaat okolu 15-20.000$ godisno I da imas polozeno IELTS academic so ocenka 6+. Za agent na nekolku mesta vo forumov imas nivni informacii a ako ides na nekoj sto ne go znaes rasprasaj se dali e registriran vo MARA.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
а да упишеш додипломски студии наместо некој курс??? така ке ти е најлесно кога веќе бараш начин преку студирање
pa mozebi ne e losa ideja, ali em skapi se skolarinite, em nemam nekoja golema zelba za fakultet.. Taka da,podobro bi bilo toj da najde rabota,pa koga ke bideme tamu, ke se snajdeme za mene, nema valjda da se vratam :D Tejnks, inaku sto e MARA?
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
одговорот е прелесен, упознавање со стројници нормално, или дремење во кафичи и нокни клубови во лето, обично одат во тандем парови со разлика повеке од 10 години, на пример аустралјанецот што чести све живо и диво у дискотека 38 години а цурата 25-6, али јебига, австралија е австралија, боље него садење тутун или било која друга полска работа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom